Mama

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

Tylko młoda matka wie, ile pracy, czasu i energii wymaga zajmowanie się małym dzieckiem i domem. Mężczyźni najczęściej nie mają na ten temat bladego pojęcia, dlatego nie doceniają kobiet. „Zamień się rolami z partnerem, niech przez jeden dzień zobaczy, co to znaczy opiekować się dzieckiem, gotować, sprzątać, robić pranie’’ – mówi dr Magdalena Śniegulska.

Jedna z czytelniczek pisze, że cały dzień spędza z 9-miesięcznym synkiem, jednocześnie codziennie gotuje obiad, robi zakupy, sprząta, pierze, a mąż jej nie docenia. „Przyszedł dzisiaj z pracy i spytał »A ty co zrobiłaś dzisiaj?« i dodał, że cały dzień leżałam i nic nie robiłam. (...) Padam ze zmęczenia, wykonuję swoje obowiązki bez szemrania, bo przystałam na to, a on nie potrafi głupiego kranu mi już przez trzy miesiące zrobić, żyć się nie chce’’ – żali się.

Jak sprawić, żeby mężczyzna przestał nie doceniać młodej mamy

- Sposobem na doświadczenie i docenienie tego co robią kobiety, jest zamiana ról. Fajnie by było, jakby ten tata jeden dzień spędził w domu i zadbał o obiad, umycie podłogi i zapewnienie atrakcji dziecku – radzi dr Magdalena Śniegulska. Podkreśla też, że na szczęście jest coraz więcej mężczyzn, którzy dobrze odnajdują się w roli ojca oraz gospodarza domu i czerpią z tego radość.

Psycholog zwraca uwagę, żeby nie krytykować partnera za to, że nie wykonuje pracy w domu w sposób idealny, tak jak byśmy tego chciały. - Czasem kobiety są głęboko przekonane, że tylko one wszystko zrobią najlepiej i bardzo wysoko ustawiają poprzeczkę innym – mówi. To może zrażać partnera, dlatego kiedy prosimy o pomoc, nie oczekujmy, że wszystko będzie zrobione dokładnie tak, jak my sobie wyobrażamy. - Nikt nie chce słyszeć, że się postarał, coś zrobił, ale mógł to zrobić jeszcze lepiej – podkreśla psycholog.

Dzielenie się obowiązkami jest ważne

Jako rodzice pokazujemy dziecku pewien model rodziny. Dziecko to obserwuje i wszystko, co zauważy, będzie dla niego w przyszłości punktem odniesienia przy tworzeniu własnych relacji z najbliższymi osobami. Warto, aby otrzymało także przekaz, że rodzina to wzajemne wspieranie się w wykonywaniu prac i obowiązków.

 - Rodzina to nie jest zbiór pojedynczych jednostek i „każdy sobie rzepkę skrobie”, i każdy wypełnia tylko swoje obowiązki, bo przecież robimy różne rzeczy dla wspólnego dobra’ – mówi psycholog. I chociaż każdy z nas ma jakąś specjalizację, coś mu wychodzi lepiej niż innym, to zdarzają się takie momenty, że nie dajemy rady i potrzebujemy pomocy i wsparcia. - Tym właśnie charakteryzuje się rodzina, że jej członkowie w takiej sytuacji wspierają się nawzajem – są gotowi pomóc i wziąć na siebie odpowiedzialność i dzielić się zadaniami oraz obowiązkami – tłumaczy psycholog.

Dr Śniegulska namawia do szczerej rozmowy i przeanalizowania funkcjonowania rodziny – jak ono wpływa na dziecko, jaki otrzymuje wzorzec rodziny. - Jak sobie to uświadomimy, to łatwiej będzie zawalczyć o to, żeby rodzina funkcjonowała trochę inaczej’ – mówi.

Dr Magdalena Śniegulska, psycholog, psychoterapeuta, wykładowca na Uniwersytecie Szkoły Wyższej i Psychologii Społecznej oraz w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

 


Zobacz też:

 

Tata
Dlaczego tata jest tak ważny w życiu małego dziecka? [WIDEO]
O tym, dlaczego tata jest tak samo ważny jak mama i jaki jest najfajnieszy tata świata opowiada Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.

Dlaczego tata jest tak ważny w życiu dziecka ? Zapytaliśmy psychologa dziecięcego. – Tata jest tak samo ważny dla dziecka , jak mama, bo jest podstawowym opiekunem a czasem jest dla malucha jedynym opiekunem – mówi Monika Perkowska, psycholog dziecięcy. – Tata potrafi robić wszystko to, co mama , no może oprócz karmienia piersią, bo to jest fizjologicznie niemożliwe. Ale tata potrafi i powinien robić wszystko z dzieckiem.   Jaki jest fajny, współczesny tata zdaniem psychologa? Na pytanie, jaki jest najfajniejszy tata świata , psycholog odpowiada: – Fajny tata , to zaangażowany tata, który poświęca dziecku czas, dla którego maluch jest tak samo ważny , jak praca zawodowa, jak bycie w satysfakcjonującym związku – mówi psycholog dziecięcy. - Fajny tata to ten, który daje dużo dla relacji i więzi z dzieckiem. Polecamy: Czym jest współczesne ojcostwo? Tata uczy dziecko innych rzeczy niż mama Tata prawdziwy mistrz opieki nad dzieckiem

Boże Narodzenie
Fotolia
Psychologia
Być jak mama, być jak tata…
Ja chcę być duża! Ja chcę być duży! Najlepiej jak mama. Albo jak tata. A może by tak przy okazji Bożego Narodzenia spełnić marzenia naszych dzieci, upodabniając je do nas a siebie do nich? Jak? Zasiadając do wigilijnej kolacji czy świątecznego obiadu w takich samych ubraniach, pochodzących z kolekcji polskiej marki Smallbig.
emerytura dla mam 4 dzieci
AdobeStock
Aktualności
Emerytura dla matek - "premia" za urodzenie dzieci [ZASADY Mama 4 Plus]
Program Mama 4 plus to emerytura dla matek, które mają sporą gromadkę dzieci. Zobacz, czy ci przysługuje, ile wynosi, gdzie złożyć wniosek i na jakich warunkach jest przyznawana.

    Świadczenie jest swoistym ukłonem i podziękowaniem dla tych kobiet w Polsce, które swoje życie poświęciły rodzeniu i wychowywaniu dzieci i nie miały możliwości rozwinięcia pracy zawodowej. W ten sposób nie miały szansy na odprowadzanie składki emerytalnej na konto przyszłej emerytury (aby uzyskać emeryturę minimalną, kobiety muszą pracować i odprowadzać składki przez 20 lat). Świadczenie otrzymają mamy przynajmniej czwórki dzieci, ale przepisy są tak skonstruowane, że nie zawsze trzeba je urodzić. Zobacz zasady przyznawania matczynej emerytury!     Emerytury dla matek - jakie kryteria trzeba spełnić Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli matczyne emerytury są przyznawane od 1 marca 2019 roku. Wypłata  odbywa się w ramach rządowego programu Mama 4 Plus . Świadczenie mogą otrzymać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały , jak i te, które pracowały, ale za krótko (np. tylko 4-5 lat), aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej. Pierwszym państwo sfinansuje całą emeryturę, drugim dopłaci różnicę do wysokości najniższego świadczenia. Świadczenie przysługuje kobietom, które:   mają co najmniej 60 lat , urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci; osiągnęły wiek emerytalny, ale nie nabyły prawa do emerytury; mają emeryturę niższą od najniższej emerytury; nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania; mieszkają i płacą podatki w Polsce. Ważne! Świadczenie może być również przyznane co najmniej 65-letnim mężczyznom , którzy wychowali przy najmniej czworo dzieci - w przypadku śmierci matki dzieci albo ich porzucenia przez rodzicielkę. Ustawa mówi o wychowaniu dzieci – stąd przy wnioskowaniu o przyznanie emerytury "liczą" się także dzieci przysposobione czy dzieci współmałżonka. Dlatego pieniądze mogą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj