Mama

Niepokoje młodej mamy

Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, lękiem napawa Cię wszystko, co nowe i dotyczy dziecka. Każdy dzień przynosi nowe pytania.

Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, lękiem napawa Cię wszystko, co nowe i dotyczy dziecka. Każdy dzień przynosi nowe pytania. Bądź spokojna, z naszą pomocą nauczysz się radzić sobie z każdym problemem. Pytaj, my odpowiemy.
Noworodek jest taki mały. Boję się, że niechcący zrobię mu krzywdę
Zupełnie niepotrzebnie. Noworodek nie jest taki kruchy, jak mogłoby się wydawać. Natura zadbała o to, by był wystarczająco odporny, mając nawet niewprawną mamę. Zauważyłaś, jak trudno rozprostować jego rączki i nóżki? Gdy unosisz dziecko, jego kończyny przylegają do tułowia, tylko główka opada bezwładnie. Podpieraj ją koniecznie, gdy będziesz brać dziecko na ręce.

Jak upewnić się, że noworodek nie marznie
Zanim nabierzesz nauczysz się odróżniać kiedy noworodkowi jest zbyt ciepło, lub przeciwnie – za zimno, ubieraj go tak, jak Tobie samej byłoby komfortowo, gdybyś leżała bez ruchu. Śpiące dziecko niewiele się rusza, a więc nie rozgrzewa się i trzeba to zrekompensować za pomocą ubrania.
• Czapeczka – na oddziałach noworodków dzieci leżą z odkrytymi główkami. W mieszkaniu też nie powinno mieć na głowie czapeczki, pod warunkiem, że w pokoju jest dostatecznie ciepło. Aby upewnić się, że to prawda wyobraź sobie, że masz odkrytą nie tylko głowę i szyję, ale także część ramion. Ciepło? Jeśli nie, załóż maleństwu czapeczkę.
• Ubranie na spacer – szybko zorientujesz się, jak przygotować malca do spaceru (nauczysz się tego metodą prób i błędów). Po spacerze dziecko nie powinno być spocone, nie może też mieć chłodnych rączek i nóżek.

Czy zdołam się obudzić, gdy noworodek będzie mnie potrzebować
Już pierwsza noc po porodzie przekona Cię, że ten lęk jest całkowicie nieuzasadniony. Nawet jeśli kiedyś spałaś twardym snem, teraz zbudzi Cię najlżejsze poruszenie się dziecka.

Czy martwić się wodnistymi stolcami noworodka. Może to biegunka
Noworodek i niemowlę w pierwszych miesiącach życia oddaje częste stolce, są one luźne, mniej lub bardziej wodniste. Nie oznacza to, że ma biegunkę. U niemowląt karmionych piersią taki wygląd stolców jest prawidłowy, co znajduje potwierdzenie w dobrym stanie dziecka, apetycie i dostatecznych przyrostach masy ciała.
Stolce niemowlęcia
*zielonkawo-czarna, lepka smółka (tylko w pierwszej dobie życia) – wypełnia jelita dziecka podczas życia płodowego i musi być wydalona przed rozpoczęciem procesów trawiennych,
*zielono-brązowe lub zielone półpłynne stolce pełne kłaczków ściętego mleka (tylko w pierwszym tygodniu), przejściowe – dowodzą, że rozpoczęła się praca systemu trawiennego,
*pomarańczowo-żółte stolce o konsystencji musztardy lub wodniste i pełne kłaczków ściętego mleka – u dziecka karmionego piersią,
*jasnobrązowe stolce o nieprzyjemnym zapachu – u dziecka karmionego butelką,
*stolce zielone lub zielonkawe – są zupełnie normalne.
Gdy stolec zmienia zapach lub staje się pienisty, może to być spowodowane przez szkodliwe bakterie – powiedz o tym lekarzowi. 

Noworodek często ma czkawkę. Co to może oznaczać
Czkawka jest objawem nagłego, niezależnego od woli skurczu przepony. Pojawia się u malucha podczas ssania z butelki albo tuż po nim. Jak powstaje? Do czkawki dochodzi zwykle wtedy, kiedy dziecko pije za szybko i połyka powietrze. Rozciągający się żołądek pobudza przeponę, która wpada w stan powtarzających się skurczów, a drgania przekazywane fałdom głosowym wywołują charakterystyczny dźwięk.
Czkawka u dziecka nie powinna budzić niepokoju. Trzeba poczekać aż ustąpi, robiąc przerwę w karmieniu. Aby ułatwić odbijanie się, trzeba trzymać niemowlę na rękach pionowo albo położyć je na brzuszku (z główką lekko uniesioną). Jeżeli często ulewa mu się po czkawce lub podczas niej, powiedz o tym lekarzowi. 

Czy to normalne, że noworodkowi nie odbija się po jedzeniu 
Odbijanie się świadczy o tym, że dziecko połknęło powietrze podczas jedzenia. Powietrze to gromadzi się w żołądku i bywa powodem bólów brzucha. Dużo powietrza połykają dzieci karmione butelką, ale i te które zbyt łapczywie ssą pierś. Noworodek ssie powoli i dlatego nie połyka powietrza. 

Gdy noworodek często ulewa po jedzeniu
Dzieci w pierwszych tygodniach życia dość często ulewają. Po karmieniu z ust dziecka wypływa strużka pokarmu, która czasem wygląda jak płynny twarożek. Ulewanie takim „twarożkiem” świadczy o tym, że rozpoczął się proces trawienia (mleko pod wpływem znajdującego się w żołądku kwasu solnego ścina się). Przewód pokarmowy dziecka nie nauczył się jeszcze sprawnie pracować i zamykać wejścia do żołądka po jedzeniu. Obrazowo można to porównać do niezakorkowanej butelki. Najlepszym dowodem, że ulewania nie wpływa na stan zdrowia dziecka jest stały przyrost jego masy ciała.

Co zrobić, gdy niemowlakowi zaczyna kapać z nosa
W przypadku niemowląt lepiej nie korzystać z gumowej gruszki do usuwania kataru. Drażni ona śluzówkę, a to wzmaga produkcję wydzieliny. Aby udrożnić nos dziecka, trzeba opróżnić go za pomocą wacika, wpuścić do każdej dziurki 2-3 krople soli fizjologicznej i ponownie go oczyścić. Można też posmarować skórę pod noskiem malucha maścią majerankową. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju dziecka, np. wieszając na poręczy łóżeczka mokrą pieluchę.
Skutecznym, domowym sposobem na katar są inhalacje z naparu szałwi i rumianku. W aptece można też kupić gotowe preparaty do inhalacji z olejku miętowego lub eukaliptusowego, ale uwaga – przeznaczone są one dla starszych dzieci i dorosłych. W wypadku kataru polecamy maść majerankową, która smarujemy skrzydełka nosa. Dziecko, któremu kapie z nosa, powinno wychodzić na codzienne spacery. Chłodne powietrze udrożni jego nos. Ze spacerów powinny korzystać nawet lekko przeziębione niemowlęta. Ubieramy malucha w jedna warstwę ubrań więcej niż samych siebie i wyjeżdżamy wózkiem na dwór. Jedynie złe samopoczucie dziecka (apatia, pokładanie się) i gorączka są przeciwwskazaniem do spacerów.
Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po krople, upewnij się, że jest to preparat odpowiedni do wieku dziecka – w wypadku niemowląt np. Otrivin lub Nasivin soft 0, 01. Nie można go stosować dłużej niż 3 dni (maksymalnie 5), ponieważ może dojść do uszkodzenia błony śluzowej nosa.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

ulewanie u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Ulewanie u niemowlaka: dlaczego niemowlę ulewa i kiedy iść do lekarza?
Ulewanie u niemowlaka może zdarzyć się nawet w dwie-trzy godziny po karmieniu. Spowodowane jest to niedojrzałością układu pokarmowego dziecka i najczęściej nie ma się czym przejmować. Czasami jednak ulewanie może być jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, który wymaga konsultacji lekarskiej. Sprawdź, kiedy ulewanie jest normalne, jak je odróżnić od wymiotów i kiedy iść z dzieckiem do lekarza.

Ulewanie w pierwszych sześciu miesiącach życia niemowlaka zdarza się często. Z buzi wypływa mu trochę mleka, czasem lekko strawionego, o konsystencji zwarzonego mleka. Nie musisz się tym martwić: najczęściej nie jest to choroba. Ulewa nawet co drugi noworodek i niemowlę. Musisz jednak wiedzieć, jak pomóc dziecku, zwłaszcza kiedy ulewa obficie lub chlustająco.  Spis treści: Ulewanie u niemowlaka: przyczyny Kiedy niemowlę przestaje ulewać Jak odróżnić ulewanie od wymiotów Ulewanie u niemowląt karmionych piersią Ulewanie u dziecka karmionego butelką Dziecko ulewa, co robić po karmieniu Dziecko ulewa często i obficie Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza Ulewanie u niemowląt: przyczyny Ulewanie pokarmu u noworodka i niemowlaka jest spowodowane osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. To mięsień znajdujący się w górnej części żołądka. U dziecka nie zatrzymuje jeszcze pokarmu tak dobrze, jak u dorosłego. Mleko cofa się i wypływa z buzi (czasem z nosa). Jest to zjawisko naturalne, z którym organizm dziecka wkrótce sobie poradzi. Ulany pokarm może mieć różny wygląd: przypomina mleko zmieszane ze śliną – jeśli dojdzie tylko do przełyku i stąd się cofnie, przypomina twarożek (mleko jest zwarzone, ma kwaśny zapach) – jeśli cofnie się z żołądka. Kiedy niemowlę przestaje ulewać? N iedorozwój mięśnia przełyku i spowodowane nim ulewanie może  utrzymywać się od narodzin do 3-4. miesiąca życia , czasem dłużej – do końca 6. miesiąca .  Niektóre dzieci przestają ulewać, gdy zaczynają jeść bardziej zagęszczony pokarm, inne gdy nauczą się siedzieć. Częste ulewanie lub ulewanie utrzymujące się dłużej niż do 12. miesiąca życia może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym , który trzeba diagnozować i...

mama i dziecko
fotolia.com
Karmienie
Odbijanie powietrza po karmieniu
W pierwszych miesiącach życia dziecka odbijanie po jedzeniu jest konieczne. Jak ułatwić dziecku odbijanie? Poznaj najskuteczniejsze techniki.

Dziecko podczas ssania, oprócz mleka, połyka także powietrze. Gromadzi się ono w żołądku i wywołuje uczucie sytości, zanim maluch zje do końca odpowiednią porcję pokarmu. Dlatego bardzo ważne jest pozbywanie się tego połkniętego powietrza tak, aby dziecku „zrobić miejsce" na niedopitą część mleka. Powinnaś umożliwiać maluszkowi wydalenie zbędnego powietrza kilka razy w ciągu karmienia (jeśli karmisz butelką) i mniej więcej co pięć minut, gdy karmisz piersią. Istnieją trzy sposoby, aby doprowadzić do odbijania przez noworodka połkniętego powietrza: 1. Noworodek na ramieniu Należy oprzeć dziecko na swoim ramieniu i podeprzeć je jedną ręką. Drugą trzeba masować lub poklepywać plecki dziecka. 2. Noworodek na brzuchu na Twoich udach Należy położyć dziecko na swoich udach tak, by jego brzuch opierał się na jednej nodze, a główka na drugiej. Następnie trzymając je jedną ręką, drugą masować lub poklepywać plecki dziecka. 3. Noworodek na siedząco Należy posadzić dziecko na kolanach w takiej pozycji, aby miało główkę pochyloną do przodu. Następnie przytrzymać jedną ręką pod pachą, a drugą poklepywać po pleckach. Trzeba uważać, by główka maluszka nie odchyliła się nagle do tyłu.

odbijanie noworodka
Adobe Stock
Karmienie
Odbijanie noworodka – jak to robić dobrze?
Odbijanie noworodka po karmieniu pomaga zapobiegać kolkom, które często dokuczają najmłodszym niemowlętom. Zabieg ten warto robić zarówno w przypadku maluszków karmionych piersią, jak i butelką. Odbijanie dziecka zazwyczaj wykonuje się od urodzenia do ok. 6. miesiąca życia.

Odbijanie noworodka (niemowlaka także) to jeden ze skutecznych sposobów na pozbycie się połkniętego powietrza. Dzięki niemu dziecko mniej ulewa, nie ma kolki lub jej objawy są słabsze. Gdy powietrze gromadzi się w żołądku, maluch może nie chcieć ssać, a wtedy ty nie będziesz wiedziała, czy się najada. O odbijanie dziecka warto zadbać bez względu na to, w jaki sposób karmisz – piersią czy butelką. Spis treści: Jak odbijać noworodka? Ważne informacje Odbijanie po karmieniu czy w jego trakcie? Pozycje do odbijania noworodka Problemy z odbijaniem u noworodka Jak odbijać noworodka? Ważne informacje Odbijanie powinno odbywać się po każdym karmieniu. Czasem zabiera to kilka sekund, czasem kilka minut. Jeśli tego nie zrobisz, dziecko może być niespokojne, albo będzie płakać z powodu bólu brzuszka. Jeśli dziecku się nie odbije, nie kładź go od razu na wznak . Może zakrztusić się cofniętym mlekiem. Ponoś je trochę na rękach. Kiedy zaśnie, najlepsza będzie pozycja na boczku. Czasem niemowlakowi się nie odbija. Wszystko zależy od tego, czy dziecko je łapczywie. Jeżeli po karmieniu trzymasz niemowlę do odbicia bez efektu przez kilka minut, to znaczy, że tym razem jadło spokojnie i żołądek wypełnia tylko mleko. Jeśli chodzi o odbijanie śpiącego dziecka – senny maluch łyka mniej powietrza, więc na ogół odbijanie dziecka jedzącego przez sen nie jest konieczne. Wybudzony maluszek karmiony w nocy, jeśli je łapczywie, wymaga odbijania tak samo jak w dzień. Odbijanie po karmieniu czy w jego trakcie? Noworodek zwykle powinien pozbyć się połkniętego powietrza po karmieniu. Ale niektórym dzieciom przydaje się też krótka przerwa w trakcie jedzenia, zwłaszcza wtedy, gdy dużo ulewają lub mają silne kolki. Noworodki i niemowlaki karmione butelką mogą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj