Plamienie przed okresem - co oznacza, przyczyny
Plamienie przed okresem zawsze lepiej skonsultować z lekarzem. Najczęściej jest spowodowane niegroźnymi zjawiskami, np. jajeczkowaniem. Czasem jednak może zwiastować poważny proces chorobowy.
Plamienie przed okresem nie zdarza się bez przyczyny. Może zwiastować miesiączkę, ciążę, świadczyć o jajeczkowaniu lub nawet o chorobie, np. o mięśniakach macicy. Postawienie właściwej diagnozy wymaga wizyty u ginekologa. Poznaj wszystkie możliwe przyczyny plamienia przed okresem.
Spis treści:
- Czy plamienie przed okresem jest normalne?
- Niegroźne przyczyny plamienia przed okresem
- Plamienie przed okresem: przyczyny chorobowe
- Kiedy do lekarza z plamieniem przed miesiączką?
Czy plamienie przed okresem jest normalne?
Plamienie, czyli nieznaczne krwawienie przed miesiączką, nie musi oznaczać poważnego problemu, ale jest sygnałem, że dzieje się coś nietypowego. Nie ma powodów do obaw o zdrowie, jeśli przyczyną pojawienia się śladów krwi jest uszkodzenie śluzówki pochwy w wyniku stosunku seksualnego. Podobnie nie należy się martwić, jeśli plamienie pojawia się jako efekt przyjmowania antykoncepcji hormonalnej w czasie do pół roku od rozpoczęcia jej stosowania. Zawsze jednak, gdy plamienie przed okresem wywołuje niepokój lub jego przyczyna jest trudna do uzasadnienia, należy skonsultować się z ginekologiem.
Plamienie przed okresem - niegroźne przyczyny
O niegroźnych przyczynach, które powodują pojawienie się niewielkiego krwawienia przed miesiączką, mówimy wtedy gdy:
- plamienie występuje ok. tygodnia przed okresem – to częsty zwiastun miesiączki. Jeśli krwawienie jest niewielkie i występuje kilka dni przed planowanym okresem, nie powinno budzić niepokoju;
- plamienie jest jednym z pierwszych objawów ciąży – jeśli kobieta zajdzie w ciążę, wydzielina pojawia się, gdy jajeczko ulega implantacji w macicy (jest to tzw. plamienie implantacyjne); Plamienie implantacyjne, czyli niewielkie krwawienie związane z uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych w śluzówce macicy przez zagnieżdżające się w niej zapłodnione jajeczko występuje u niektórych kobiet 6-12 dni po owulacji, czyli znacznie przed terminem miesiączki lub w momencie, gdy powinna się rozpoczynać. Uwaga! Brak plamienia implantacyjnego nie wyklucza ciąży!
- plamieniu towarzyszy pobolewanie brzucha - jeśli plamieniu towarzyszy kłucie po prawej lub lewej stronie podbrzusza, najczęściej oznacza to jajeczkowanie;
- plamienie pojawia się po stosunku seksualnym – może świadczyć o suchości pochwy i podrażnieniu błony śluzowej pochwy (trzeba stosować lubrykanty);
- plamienie występuje po pierwszym stosunku seksualnym – może to być wynik przerwania błony dziewiczej;
- plamienie przed okresem pojawia się u kobiety po 40. roku życia – może to być zwiastun menopauzy.
Plamienie przed okresem przy antykoncepcji
Brązowe plamienie przed okresem może także towarzyszyć początkom leczenia hormonalnego. Jeśli zauważymy niewielkie krwawienie, należy o nim powiedzieć lekarzowi i dokładnie poinformować go, jak długo ono trwa i jak wygląda. W razie potrzeby lekarz zmieni dawkę lub rodzaj leku. Najczęściej plamienie w wyniku przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych trwa do trzech miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania tabletek.
Plamienie przed okresem - przyczyny chorobowe
U kobiet, które dotąd miesiączkowały regularnie, różowe plamienie przed okresem może świadczyć o początkach niewydolności ciałka żółtego. Skutkuje ona niskim poziomem jednego z hormonów – progesteronu, który może być wydzielany zbyt krótko lub w za małej ilości. Niedobór progesteronu powoduje zmiany w endometrium, co może utrudniać zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w macicy. Niewydolność ciałka żółtego bywa przyczyną PMS, skąpych miesiączek oraz zbyt krótkich lub przesadnie długich cykli menstruacyjnych.
Kolejną hormonalną przyczyną plamienia przed okresem jest hiperprolaktynemia, czyli zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie.
Jeżeli plamieniu towarzyszą bolesne miesiączki, przyczyną tych dolegliwości mogą być mięśniaki macicy.
Obfite plamienie przed okresem może być także symptomem:
- zapalenia przydatków,
- zakażenia dróg rodnych,
- nadżerki,
- choroby wenerycznej,
- polipów szyjki macicy,
- nowotworu.
Plamienie przed okresem – kiedy do lekarza?
Każde powtarzające się plamienie warto skonsultować z lekarzem. Nie należy martwić się plamieniem, które występuje jako zwiastun miesiączki, ciąży, menopauzy lub jest skutkiem przerwania błony dziewiczej czy podrażnienia pochwy po stosunku odbytym przy niedostatecznym nawilżeniu. Także niewielkie plamienie pojawiające się podczas owulacji nie powinno niepokoić. Należy jednak wyraźnie stwierdzić, że każde plamienie, zwłaszcza obfite, często powtarzające się lub długo trwające, warto skonsultować z lekarzem. Szybkie wykluczenie lub potwierdzenie poważniejszych przyczyn pojawienia się śladów krwi między miesiączkami to droga do spokoju lub szybkiego podjęcia leczenia.
Zobacz też:
- Plamienie zamiast okresu – co to oznacza?
- Kalkulator dni płodnych
- Najczęstsze zaburzenia miesiączkowania