przepuklina po cesarce
Adobe Stock
Mama

Przepuklina po cesarce – objawy przepukliny, postępowanie

Przepuklina pojawiająca się po cesarskim cięciu może być skutkiem wykonanego zabiegu przecinania powłok brzusznych albo tylko samej ciąży. To rodzaj przepukliny brzusznej, która może objawić się samoistnie po porodzie lub dopiero w kolejnej ciąży.

Przepuklina po cesarce, która jest skutkiem samego przecięcia powłok brzusznych, zdarza się dość rzadko. Jeśli uda się ją zauważyć przed kolejną ciążą, najlepiej ją usunąć, zanim ponownie rosnący brzuch nasili dolegliwość. Jednak nie każda przepuklina ujawnia się po ciąży, choć to ona właśnie jest częstym powodem tego schorzenia. Sprawdź, gdzie może pojawić się przepuklina i dlaczego może być groźna.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Przepuklina po cesarskim cięciu

Przepuklina może być wynikiem cesarskiego cięcia, a dokładniej, nieprawidłowego zszycia rany. W takim przypadku uwidacznia się w okolicy blizny po cesarce, czyli w miejscu, gdzie tkanki nie zostały dokładnie zszyte. Wskutek tego część jelita może wydostawać się pod skórę. Jest to tzw. przepuklina pooperacyjna.

W wielu przypadkach przepuklina po cesarskim cięciu jest na tyle niewielka, że może nie uwidocznić się aż do kolejnej ciąży. Jeśli tak się stanie, z operacją jej usunięcia, jeśli można, czeka się do zakończenia ciąży. W sytuacji, gdy pojawi się przed kolejną ciążą, zwykle nie zwleka się z operacją.

Objawy przepukliny po cesarskim cięciu

Objawem przepukliny obserwowanej po cesarce jest miejscowe uwypuklanie się powłok brzusznych podczas kaszlu, kichania, parcia, śmiechu, wysiłku fizycznego. W przypadku niewielkiej przepukliny, gdy ciśnienie w jamie brzusznej wraca do normy, uwypuklenie znika samoistnie i ponownie uwidacznia się, gdy ciśnienie wzrasta. Przy większej przepuklinie uwypuklenie może być widoczne stale i powiększać się przy rosnącym ciśnieniu w jamie brzusznej.
 
Przepuklina po cesarskim cięciu nie musi boleć, zwłaszcza jeśli jest niewielka i daje się ją odprowadzić poprzez uciśnięcie uwypuklenia – jelito wycofuje się wtedy spod skóry, a gdy ucisk znika, ponownie może pod nią wrócić.

Najlepiej widoczna jest przepuklina pępkowa, przepuklina kresy białej, udowa i przepuklina umiejscowiona w bliźnie po cesarce. Przepuklina pachwinowa może być trudna do zauważenia, ale najczęściej daje dolegliwości bólowe w okolicy spojenia łonowego lub krocza.
Jeżeli przepuklina staje się bolesna, twarda, pojawiają się dolegliwości takie jak: nudności, zaparcie, gazy, wymioty, może to świadczyć o uwięźnięciu przepukliny, czyli zaciśnięciu się fragmentu jelita w otworze przepukliny. Jest to sytuacja zagrażająca zdrowiu, a nawet życiu. Może dojść do martwicy jelita lub jego perforacji. W skrajnym przypadku może wystąpić sepsa.

Leczenie przepukliny po cesarskim cięciu

Operacja usunięcia przepukliny umiejscowionej w bliźnie po cesarskim cięciu jest podobna do operacji każdej innej przepukliny. W czasie zabiegu odprowadza się uwypuklony fragment jelita do wnętrza jamy brzusznej i zamyka otwór przepukliny. Czasami dodatkowo wzmacnia się tkanki, wstawiając specjalną siatkę wykonaną z materiałów syntetycznych. Metoda ta daje lepsze efekty, gdyż samo zszycie otworu przepukliny może sprawić, że przepuklina wróci. Nawroty przepukliny przy klasycznym szyciu pojawiają się w 20-50 proc. przypadków, a przy zastosowaniu siatki – tylko w 3-5 proc.

Operacja przepukliny po cesarskim cięciu może zostać przeprowadzona metodą klasyczną lub laparoskopową. Wstawiane siatki są obojętne dla organizmu i nie zaburzają procesów gojenia.

Sprawdź też:
Połóg po cesarskim cięciu
Adobe Stock
Połóg
Połóg po cesarskim cięciu – ile trwa i jak wygląda?
Połóg po cesarskim cięciu może trwać dłużej niż po porodzie naturalnym. Do standardowych dolegliwości okresu połogu, takich jak ból podbrzusza czy głowy, po cesarce dołącza także gojenie się bolesnej rany i osłabienie po znieczuleniu.

Połóg po cesarskim cięciu może być dłuższy i nieco cięższy niż połóg po porodzie naturalnym. Twoje samopoczucie będzie zależało przede wszystkim od rodzaju znieczulenia, które otrzymałaś przy operacji, oraz od tego, jak szybko będzie goić się rana. Mamy po cesarce spędzają w szpitalu najczęściej ok. 3 dni – o ile nie ma żadnych komplikacji. A co potem? Sprawdź, czego możesz spodziewać się w czasie połogu po cesarce. Spis treści: Jak wygląda połóg po c esarce? Ile trwa połóg po cesarskim cięciu? Połóg po cesarce – czy można się ruszać? Ból po cesarskim cięciu – jak sobie z nim radzić? Połóg po cesarskim cięciu a krwawienie Blizna po cesarce Karmienie piersią po cesarskim cięciu Jak wygląda połóg po cesarce? Połóg to okres regeneracji organizmu po wielkim wysiłku, jakim jest ciąża i poród – niezależnie od tego, czy odbył się on naturalnie, czy przez cesarskie cięcie . Najczęściej towarzyszą mu silne uczucie zmęczenia oraz bóle podbrzusza wynikające z kurczenia się macicy. Drogi rodne oczyszczają się też wtedy z resztek śluzu oraz błon, które składały się na łożysko. Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest cięższy niż po porodzie naturalnym, trwa dłużej, wymaga więcej odpoczynku oraz dbałości o gojącą się bliznę po zabiegu, ale poza dolegliwościami pooperacyjnymi same objawy połogu po cesarce nie odbiegają od połogu po porodzie drogami natury. Objawy, które mogą ci towarzyszyć, zależne są również od rodzaju znieczulenia przy zabiegu. Jeśli miałaś znieczulenie zewnątrzoponowe, po cesarce możesz czuć: silny ból głowy, ból pleców, drętwienie nóg. Natomiast po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego mogą męczyć cię: nudności i wymioty, ból głowy i gardła, będziesz też mocno osłabiona. W połogu po...

Ile można mieć cesarek?
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Ile razy można mieć cesarskie cięcie? Liczba cesarek to sprawa indywidualna
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile razy można mieć cesarskie cięcie. Lekarze apelują jednak o trzymanie się pewnej zasady – w przeciwnym razie ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu znacznie wzrasta.

Aż 40 procent polskich dzieci przychodzi na świat dzięki cesarskiemu cięciu . Z roku na rok zabieg ten staje się coraz bardziej popularny. Kobiety stosują go nie tylko z konieczności, ale często wybierają go same. Niezależnie jednak od tego, czy mowa o planowanym cesarskim cięciu , czy cesarskim cięciu na życzenie , ważne, żeby wiedzieć, z czym wiąże się zabieg. Ewentualne powikłania po zabiegu mogą być bardzo dotkliwe. Z konsekwencjami takiej decyzji można mierzyć się później przez resztę życia. Ile można mieć cesarek? To, ile razy kobieta może mieć cesarkę, jest kwestią indywidualną. Decyzję o przeprowadzeniu kolejnego cesarskiego cięcia zawsze podejmuje lekarz po rozmowie z pacjentką i zapoznaniu się z jej historią medyczną. Na podstawie ogólnego stanu zdrowia kobiety, historii ewentualnych powikłań i wskazań do przeprowadzenia zabiegu lekarz decyduje, czy ciężarna powinna poddać się cesarskiemu cięciu, czy możliwy jest poród naturalny. Poród siłami natury po cesarskim cięciu (z angielskiego VBAC – Vaginal Birth After Cesarean Section ) jest porodem podwyższonego ryzyka. Wśród czynników zmniejszających szanse na udany poród naturalny wymienia się m.in. niewielki odstęp od poprzedniego cesarskiego cięcia (mniej niż rok), ciążę mnogą, pęknięcie macicy lub krocza III albo IV stopnia, powtarzające się wskazania do cesarskiego cięcia czy więcej niż jedną przebytą cesarkę w przeszłości. Decyzję o tym, czy poród siłami po cesarce będzie możliwy, podejmuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu. Ile można mieć cesarskich cięć? Opinia lekarza  Dr n. med. Renata Jaczyńska przyznała, że odpowiedź pytanie, ile można mieć cesarek, nie jest oczywista. Sprawa jest bowiem mocno indywidualna. Istnieje jednak pewna zasada, której bezwzględnie należy się trzymać.  „ Nie określono, ile można mieć cesarek. Trzeba jednak...

Ciąża po cesarskim cięciu
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Ciąża po cesarskim cięciu. Po jakim czasie można bezpiecznie zajść w ciążę?
Planowanie kolejnej ciąży po cesarskim cięciu wywołuje u kobiet wiele wątpliwości. Mało kto wie, kiedy można bezpiecznie zacząć planować kolejne dziecko.

Cesarskie cięcie wciąż budzi też więcej wątpliwości niż poród naturalny. Wiele kobiet nie wie, ile czasu potrzeba, żeby blizna po cesarce prawidłowo się zrosła, kiedy można zajść w kolejną ciążę po cesarce i czy to w ogóle możliwe. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości! Ciąża po cesarskim cięciu: kiedy najwcześniej można zajść w ciążę? Według lekarzy kobieta, której ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, może zajść w następną ciążę minimum rok po operacji. Wielu specjalistów jest jeszcze bardziej rygorystycznych pod tym względem. Przekonują, by zacząć planowanie kolejnej ciąży dopiero po 18 miesiącach, a nawet po dwóch latach od cesarki. By uniknąć ewentualnych komplikacji, najpierw w pełni musi się zagoić blizna po cesarskim cięciu (żeby nie doszło do jej rozejścia lub pęknięcia), a macica powinna wrócić do pierwotnych rozmiarów. Organizm kobiety musi mieć czas, by w pełni się zregenerować. Kobieta po cesarce musi też na siebie bardzo uważać (unikać nadmiernego forsowania mięśni brzucha i niczego nie dźwigać).  Ciąża po cesarskim cięciu: czy różni się czymś od poprzedniej? Objawy ciąży po cesarskim cięciu nie różnią się od objawów poprzedniej ciąży. Prawdopodobnie pojawi się więc uczucie zmęczenia i senność. Typowymi objawami wczesnej ciąży są też nudności, wymioty, zaparcia, wzdęcia, zmiana nastrojów, ból i wrażliwość piersi, zawroty głowy oraz omdlenia.  Będąc w ciąży po cesarskim cięciu, należy bezwzględnie prowadzić zdrowy tryb życia. Unikać ewentualnych urazów, dymu tytoniowego, kontaktu z osobami chorymi. Ciężarna powinna też jak najmniej się stresować. Czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy? Poród naturalny po cesarce jest możliwy, jednak decyzję powinien podjąć lekarz. Wszystko zależy od tego, jakie były wskazania do cięcia cesarskiego , czy nie powtórzą się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj