przedszkolaki, dzień matki
Święta i uroczystości

Dzień Matki – o czym marzą mamy, zdradzają dzieci – film

Dzień Matki to wyjątkowe święto. Obchodzone na całym świecie, czasem nawet uznawane za święto narodowe. Dlaczego jest tak ważne i o czym marzą mamy w swoim dniu? Obejrzyj filmik z wypowiedziami przedszkolaków.

Macierzyństwo przynosi mnóstwo radości, miłości, ale także odpowiedzialności i poświęcenia. Wszystkim mamom należy się więc wielki szacunek i podziękowania w dniu ich święta!  

Dzień Matki stary jak świat

Czy wiesz, że matki czczono już za czasów starożytnych Greków i Rzymian? Kultem otaczano wtedy matki–boginie, symbole płodności i urodzaju. Frygowie obchodzili święto poświęcone Kybele – Bogini Matce. U Greków podobną rolę pełniła Reja (także Rea), a zwyczaj ten został przejęty przez Rzymian i dostosowany do ich panteonu bóstw. Niektóre ze starożytnych obchodów przetrwały do dziś, np. w Indiach, w tradycji hinduskiej ważną rolę odgrywa święto Durgapudźa, czyli obchody ku czci bogini Durgi.
W XVI wieku rozwinął się zwyczaj odwiedzania rodzinnych stron i brania udziału w mszy odprawianej w ,,kościele-matce". W Anglii niedzielę tę nazywano Mothering Sunday (Niedziela u Matki). Taka wizyta w rodzinnych stronach oczywiście wiązała się z odwiedzinami rodzinnego domu, a więc także ze spotkaniem z matką i ojcem. Składano wówczas mamie podarunki, głównie kwiaty i słodycze, a w zamian otrzymywano błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do ok. XIX wieku, powrócił częściowo po zakończeniu II wojny światowej.

Współczesny Dzień Matki

Obecna forma święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i została zapoczątkowana za sprawą Anny Jarvis z Filadelfii, która zorganizowała w 1907 r. nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, działaczki na rzecz kobiet. Przeprowadzona przez nią kampania mająca na celu popularyzację obchodów Dnia Matki przyniosła spodziewany rezultat i już po kilku latach większość stanów obchodziła to święto w drugą niedzielę maja, a w 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił je świętem państwowym. W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

Zobacz też: Najpiękniejsze życzenia i wierszyki dla mamy - do druku

Prezenty na Dzień Matki

W święcie chodzi przede wszystkim o docenienie roli mamy w życiu dziecka. To przecież ona jest opoką, podstawą, to ona karmi, pielęgnuje, wychowuje. A przecież same wiecie, że nie zawsze mamie jest łatwo. Że czasem jest zdenerwowana, smutna, zmęczona... Tym bardziej potrzebuje takiego dnia. By poczuć się wyjątkowo, niepowtarzalnie. Wiedzą o tym dzieci i dlatego składają życzenia. Zobacz film, w którym przedszkolaki mówią o swoich mamach i zdradzają, o czym one marzą. Inspirujące i... wzruszające. Ach, i nie zapomnijcie złożyć życzeń swoim mamom!

Zobacz też: kolorowanki - laurki na Dzień Matki

Redaktorki Mamotoja.pl o byciu mamą [CHWILA WZRUSZEŃ NA DZIEŃ MATKI]

Dzień Babci na świecie
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Dzień Babci na świecie - jak świętują babcie w USA, Niemczech i w innych krajach?
Dzień Babci na świecie wygląda nieco inaczej niż w Polsce - my jesteśmy przyzwyczajeni do hucznego obchodzenia tego święta, ale w innych krajach tradycja Święta Babci jest krótsza.

Dzień Babci na świecie ma dużo krótszą tradycję niż w Polsce. Dzień Babci nie wszędzie też obchodzony jest 21 stycznia. Przeczytaj, jak i kiedy wnuczkowie świętują święto swoich babć (i dziadków) na świecie. Spis treści: Dzień Babci na świecie Dzień Babci w Niemczech - kiedy? Dzień Babci we Francji Dzień Babci w USA Dzień Babci we Włoszech Dzień Babci i Dziadka na świecie - kiedy świętują inne kraje? Dzień Babci na świecie W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia , a dzień później swoje święto mają dziadkowie. W innych krajach data święta babci wypada w innym terminie: Dzień Babci w Niemczech - kiedy? W Niemczech Święto Babci obchodzi się w drugą niedzielę października, ale zaledwie od 2010 roku. Co ciekawe, Dzień Dziadka nie jest tam obchodzony w ogóle.  Dzień Babci we Francji We Francji Dzień Babci od 1987 roku obchodzi się w pierwszą niedzielę marca. Tego dnia Francuzi organizują konkursy na laurki i życzenia dla babć i najpiękniejsze wspomnienia o babciach. Organizuje się także pochody na cześć babć, tzw. Mamif'estation, oraz spotkania z babciami przy cieście dla babci i kawie – najlepiej Café Grand'Mère (kawa babci). To właśnie od tej kawy, a właściwie kawiarni, w której ją podawano, rozpoczęły się obchody Dnia Babci we Francji. Dzień Babci w USA Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest razem z Dniem Dziadka w pierwszą niedzielę po święcie pracy (Labour Day – obchodzone w pierwszy poniedziałek września). Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest w całych Stanach od 1978 roku, wcześniej świętowano je tylko w Wirginii Zachodniej. Święto Dziadków w Stanach Zjednoczonych ma nawet swój hymn – „A Song For Grandma And Grandpa” i symbol – kwiat niezapominajki dla dziadków . Tego dnia wiele uwagi poświęca się losowi...

Dzień Babci
Fotolia
Święta i uroczystości
Dzień Babci 2022: kiedy jest obchodzony w Polsce, skąd pochodzi?
Dzień Babci wypada w drugiej połowie stycznia. Wydaje się, że święto to istnieje od niepamiętnych czasów, tymczasem w Polsce obchodzimy je od 57 lat. Wyjaśniamy, jaka jest geneza tego święta i kiedy obchodzi się je w różnych krajach.

Dzień Babci to radosne święto wszystkich babć i wnuków. Laurki, piosenki, wierszyki, prezenty – to wszystko składa się na obchody tego święta. Z okazji Dnia Babci przedszkola organizują występy, podczas których dzieci nie tylko śpiewają i recytują wierszyki, ale też wręczają babciom własnoręcznie zrobione prezenty. Spis treści: Kiedy obchodzimy Dzień Babci – geneza święta Kiedy jest Dzień Babci w innych krajach? Dzień Babci – życzenia, wierszyki, kolorowanki, laurki Kiedy obchodzimy Dzień Babci? Dzień Babci obchodzimy w Polsce 21 stycznia. Święto istnieje od 1965 roku. Pomysł świętowania Dnia Babci wysunęło najpierw pismo „Kobieta i życie”. Rok później za sprawą redakcji „Expressu Poznańskiego” przyjęło się na dobre. Powodem do ustanowienia święta były urodziny znanej aktorki. To właśnie w Poznaniu 21 stycznia 1965 roku dziennikarze wręczyli Mieczysławie Ćwiklińskiej, aktorce filmowej i teatralnej, tort z okazji jej występu w tym mieście. Gwiazda obchodziła tego dnia 85 lat i była znana z roli babci w sztuce „Drzewa umierają, stojąc", dlatego na torcie napisano „Dla babci". Rok później w poznańskich cukierniach 21 stycznia można było kupić torty na Dzień Babci, wzorowane na tym wręczonym aktorce. Dzisiaj także z okazji tego święta przygotowuje się torty i ciasta dla babci . Bardzo często Dzień Babci obchodzimy razem z Dniem Dziadka, który przypada na 22 stycznia. Ponieważ te dni ze sobą sąsiadują, wiele rodzin Dzień Babci i Dziadka świętuje „za jednym zamachem” – jest to po prostu dla wszystkich wygodne. Kiedy ochodzi się Dzień Babci w innych krajach? W Bułgarii, podobnie jak w Polsce, Dzień Babci jest 21 stycznia. Ale Dzień Babci na świecie jest obchodzony najczęściej w inne dni. We Włoszech jest to 2 października, w święto Aniołów...

dzień matki w Polsce, na świecie
AdobeStock
Święta i uroczystości
Dzień Matki w Polsce i na świecie: kiedy wypada to święto? (tradycja Dnia Matki)
Dzień Matki w Polsce i na świecie obchodzony jest w różnych terminach. Większość krajów świętuje Dzień Matki w maju, ale niektóre celebrują go nawet kilka miesięcy wcześniej. Sprawdź, datę Dnia Matki w różnych krajach, dowiedz się, jak świętują go inne państwa, a także od kiedy obchodzimy Dzień Matki w Polsce.

Dzień Matki w Polsce i na świecie to jedno z ważniejszych świąt w roku. W szczególny sposób myślimy wtedy o naszych mamach, dziękując im za trud wychowania. Często wręczamy im też z tej okazji drobne podarunki w postaci kwiatów i czekoladek albo dajemy inny, wyjątkowy prezent. Warto wiedzieć, że nie wszystkie mamy na świecie świętują tego samego dnia (np. Dzień Mamy w Niemczech obchodzony jest w drugą niedzielę maja). Sprawdziliśmy, kiedy to wyjątkowe święto celebrowane jest w różnych państwach naszego globu, bo o tym, kiedy jest Dzień Matki w Polsce chyba nikomu nie trzeba przypominać.  Spis treści: Kiedy Dzień Matki w Polsce? Kiedy Dzień Matki na świecie? Tradycja Dnia Matki Kiedy Dzień Matki w Polsce? Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w niemal 140 krajach świata, natomiast tylko w Polsce przypada on 26 maja . Data ta obowiązuje już od 1914 roku. Prawdopodobnie wtedy właśnie po raz pierwszy świętowany był Dzień Matki – miało to miejsce w Krakowie. Również od tego roku Dzień Matki jest świętem państwowym w Stanach Zjednoczonych, obchodzony jest jednak innego dnia. Celebracja tego święta w jego obecnej formie wywodzi się właśnie z USA i sięga początku XX wieku. Kiedy Dzień Matki na świecie? Dzień Matki na świecie obchodzony jest w marcu, maju, a nawet w lutym. Nawet w krajach europejskich święto to ma różne daty. W niektórych państwach Dzień Matki obchodzony jest razem z Dniem Kobiet . 8 marca Dzień Matki obchodzi się w: Bułgarii, Armenii, Mołdawii, Rosji, Serbii, Słowenii, Wietnamie  Maroku, na Białorusi.  Kraje arabskie w większości świętują Dzień Matki 21 marca , czyli w pierwszy dzień wiosny . Z kolei w Norwegii mamy mają swoje święto wcześniej – wypada tam ono zawsze w drugą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj