Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Boże Narodzenie, święta z dzieckiem
Fotolia
Święta i uroczystości

Jak włączyć dziecko w świąteczne przygotowania - 7 sposobów

Przedświąteczna gorączka kojarzy ci się z maluchem, który plącze się pod nogami, marudzi i... przeszkadza? Wcale nie musi tak być! Jak ułatwić sobie przygotowania do świąt, a dziecku zapewnić dobre wspomnienia?

Naucz dziecko czekania

Tłumaczenie dziecku, kiedy nadejdą święta, nie jest proste, bo nawet dwulatki mają problem z odróżnieniem „wczoraj” od „ jutra”. Aby więc ułatwić smykowi czekanie, warto kupić lub zrobić kalendarz adwentowy. Maluch szybko może sprawdzić, czy zostało mało, czy dużo słodkości do zjedzenia z okienek, a tym samym - kiedy wreszcie przyjdzie ten wielki dzień.

Plusy: Dziecko uczy się cierpliwości i zaznajamia z pojęciami dotyczącymi czasu. Poznaje znaczenie słów „jutro”, „za kilka dni”, „za chwilę”.

Ćwiczcie składanie życzeń

Opowiedz dziecku o tradycji składania świątecznych życzeń. Wytłumacz, że chodzi o to, by sprawić drugiej osobie radość. Możecie także ułożyć przykładowe życzenia i ćwiczyć ich składanie, np. misiom czy lalkom. Warto również wraz ze smykiem przygotować kartki świąteczne dla bliskich, z którymi nie będziecie mieli okazji spotkać się przy świątecznym stole. Nie zapomnijcie także o liście do Świętego Mikołaja – jest dla dziecka jednym z nielicznych dowodów na istnienie tej postaci, a dla ciebie i reszty rodziny świetną podpowiedzią, jakie prezenty kupić maluchowi.

Plusy: Maluch poznaje tradycję oraz uczy się zasad dobrego wychowania. Dowiaduje się także, jak ważne są więzi z rodziną i bliskimi.

Wydrukuj wzory listów do Świętego Mikołaja.

Pomóżcie innym

Przed świętami mobilizuje się wiele organizacji charytatywnych. Wytłumacz starszakowi, że nie wszystkie dzieci mają takie fajne zabawki jak on, namów go, by wybrał kilka, którymi już się nie bawi, i oddajcie je potrzebującym.

Zachowajcie świąteczne wspomnienia

Rozejrzyj się dookoła i zobacz, jak jest pięknie. Rozświetlone milionem lampek ulice zachwycą maluszka. Pójdź z dzieckiem na spacer tam, gdzie świąteczne dekoracje lśnią najpiękniej. I koniecznie zabierz ze sobą aparat fotograficzny, by utrwalić radość i zachwyt na twarzy swojego brzdąca.

Plusy: Zazwyczaj dzieci nie pamiętają konkretnych wydarzeń z pierwszych 4 lat życia (to normalne rozwojowe zjawisko nazywane amnezją wczesnodziecięcą). Po latach tylko zdjęcia przypomną maluchowi o magii pierwszej choinki i prezentów.

Zróbcie świąteczne dekoracje

Świąteczna atmosfera to także świątecznie ozdobiony dom. Zróbcie łańcuch z bibułek czy popcornu, ulepcie bałwanki i aniołki z masy solnej.

Plusy: Przy zabawach plastycznych malec rozwija nie tylko wyobraźnię i talent artystyczny, ale także zdolności manualne. Dziecko nabiera też pewności siebie, bo dla babci ozdoby wykonane przez wnuczka będą piękniejsze od tych z galerii sztuki.

Śpiewajcie razem

Nawet jeśli w waszym domu nie było tradycji śpiewania kolęd, wprowadźcie ją teraz. Jeśli się wstydzisz – włączaj kolędy z płyt i dośpiewuj fragmenty, które znasz. Zachęcaj też dziecko, by dogrywało melodię na bębenku czy dzwoneczku.

Plusy: Śpiewanie i słuchanie kolęd umuzykalnia. To także dobra gimnastyka dla mózgu smyka. I jeszcze jedno: rodzinne kolędowanie zacieśnia więzi między wami.

Gotuj z dzieckiem

Zaproś malucha do kuchni. Już niemowlę może uczestniczyć w przygotowaniach, wybijając rytm drewnianą łyżką. Starszaka zaś możesz poprosić o bardziej odpowiedzialne zajęcia: przesiewanie mąki na pierogi czy ubijanie jajek. Koniecznie też upieczcie i udekorujcie wspólnie pierniczki.

Plusy: Maluch uczy się, że obowiązkami należy się dzielić.

Zobacz, jak razem z dzieckiem udekorować świątecznie pierniki - film.

Dorota Czaja o pierwszych świętach z synkiem

Boże Narodzenie, magia świąt
Fotolia
Święta i uroczystości
7 sposobów na stworzenie świątecznej atmosfery
Nam wystarczy zapach pomarańczy czy cynamonu, by uruchomić wspomnienia związane z Bożym Narodzeniem. Dziecko ich jeszcze nie ma (a przynajmniej nie tyle), dlatego trzeba mu pomóc, by poczuło magię Świąt.

1. Wielkie odliczanie Przygotowania do Świąt warto zacząć od podarowania malcowi kalendarza adwentowego. Dzieci nie mają pojęcia, co to znaczy „za trzy tygodnie i trzy dni”, ani ile to jest „niedługo”. Znikające w brzuszku smakołyki czy otrzymywane drobne prezenty nie tylko osładzają męki oczekiwania, ale także pomagają odmierzać czas. Można go kupić w każdym supermarkecie, ale można też (i warto, bo będzie jedyny w swoim rodzaju) kalendarz adwentowy zrobić samodzielnie, rozwieszając w domu czekoladki z numerkami. 2. Odświętne stroje Dziecko nie musi być wystrojone jak lalka w czasie Wigilii. Ubranie maluszka musi być ładne, ale jednocześnie wygodne. Nadmiar koronek w sukieneczce czy garniturek z nierozciągliwego materiału będą krępować ruchy dziecka i sprawią, że malec będzie marudził. Lepiej spraw smykowi czerwoną czapeczkę, taką samą jaką nosi św. Mikołaj.   3. Kolędowanie Trudno wyobrazić sobie bez nich Święta – wspólne kolędowanie należy do tradycji i buduje rodzinne więzi. Nie przejmuj się, że twoje zdolności wokalne pozostawiają wiele do życzenia. Twoje dziecko na pewno będzie innego zdania i chętnie nauczy się słów kilku prostych kolęd. Możesz też włączać je smykowi na CD.     4. Kolorowe dekoracje Można je robić nawet z małym dzieckiem. Nietłukącą się bombkę posmaruj klejem i zanurz w miseczce z wiórkami kokosowymi. Gotowe! Troszkę starszy malec poradzi sobie z ozdabianiem bombek naklejkami albo plasteliną (można dorobić oczy, uszy, nos i włosy z wełny). Surowy makaron, ale też słodkie pianki, precelki, wafelki świetnie nadają się na łańcuch choinkowy. Małe dzieci rzadko są wielbicielami minimalizmu. Przeważnie wolą wnętrza wesołe, pełne kolorów i świecidełek. Zrób maluchowi przedświąteczny prezent – pozwól mu ozdobić mieszkanie (albo chociaż...

przygotowania do świąt
Adobe Stock
Święta i uroczystości
9 sposobów, by umilić dziecku oczekiwanie na święta
Maluch trzeci raz już dzisiaj pyta: mamo, kiedy będą święta? Co zrobić, by ten czas nie kojarzył mu się z supermarketem, kolejkami i wymęczonymi rodzicami?

1. Podaruj dziecku kalendarz adwentowy Wszystkie mamy, z którymi rozmawiałam, zgodne są co do jednego: przygotowania do świąt warto zacząć od podarowania malcowi kalendarza adwentowego . Dzieci nie mają pojęcia, co to znaczy „za trzy tygodnie i trzy dni” ani ile to jest „niedługo”. Znikające w brzuszku smakołyki albo drobne prezenty nie tylko osładzają męki oczekiwania, ale także pomagają odmierzać czas. Wersja dla łasuchów: Kalendarz z czekoladkami. Codziennie wręczaj jeden malcowi. Wytłumacz mu, że nawet jeśli zje wszystkie naraz, święta wcale nie rozpoczną się szybciej! Wersja dla tych, którzy lubią niespodzianki: przygotuj 24 kojarzące się ze świętami drobiazgi (np. bombki, szyszki do powieszenia na choince, orzechy, naklejki) i ładnie je zapakuj. 2. Napiszcie list do Świętego Mikołaja Święty Mikołaj doskonale wie, czy dziecko było grzeczne, warto mu jednak podpowiedzieć, co chciałoby znaleźć pod poduszką albo choinką. Wiadomość najlepiej przekazać mu w liście. Nie wiesz, jaki adres wpisać na kopercie? Adres Świętego Mikołaja: Joulumaa Santa Claus „Post Office” Arctic Circle 96–930 Rovaniemi Finland. Na pewno dojdzie! Można też wysłać elektroniczny list, np. na adres e-mail: santa.claus@santaclausoffice.fi. Albo skorzystać z podpowiedzi jednej z mam: piszemy po prostu MIKOŁAJ, NIEBO i zostawiamy list na kuchennym parapecie. Muszę tylko pamiętać, by go zabrać, gdy mała zaśnie – śmieje się mama. A list do Mikołaja trafia w odpowiednie ręce, czyli do rodziców :) 3. Przedświąteczne porządki Tak, tak, to nie pomyłka! Porządki też mogą być atrakcyjne, zwłaszcza że przy okazji można znaleźć mnóstwo zagubionych drobiazgów, porozmawiać (nie tylko o świętach), powygłupiać się. Albo po prostu porobić coś z dzieckiem. Renata, mama pięcioletniej Kasi i trzyletniego Wojtusia, także...

Święty Mikołaj, po co dzieciom święty mikołaj
Fotolia
Święta i uroczystości
Kim jest ten Święty?
Dzieci czekają na niego z wypiekami na policzkach. Czy to dobrze, że maluchy wierzą w istnienie Świętego Mikołaja?

Być może i ty zastanawiasz się, czy warto mamić malca istnieniem Świętego Mikołaja, tego dobrotliwego staruszka uszczęśliwiającego podarkami wszystkich ludzi. Albo rozważasz, co zrobić, gdy twój kilkulatek zacznie dociekać prawdy o św. Mikołaju. Odsłonić tajemnicę, czy może lepiej podtrzymywać fikcję? Kto przynosi prezenty? Malec jest święcie przekonany, że zabawki pod choinką zostawia Mikołaj. Ty chcesz wyprowadzić dziecko z błędu, jednak twój partner radzi zaczekać, aż synek sam zapyta, jak to jest ze św. Mikołajem. Kto ma rację? Tym razem partner. Psychologowie radzą, by z wyjaśnieniami lepiej poczekać, aż maluch sam zacznie zgłaszać wątpliwości. Wiara w Świętego Mikołaja jest bardzo korzystna dla dziecka: stymuluje jego rozwój psychiczny uczy cierpliwości uwrażliwia na potrzeby innych. Dziecko może też doświadczyć w święta czegoś niezwykłego. Przecież Mikołaj to jakby dobry czarodziej – sunie saniami po chmurach, odgaduje najskrytsze marzenia... Dziecko czuje się ważne, że ktoś tak wyjątkowy pamięta o nim. Dlatego przybysza z dalekiej krainy oczekuje z wielką radością. Nie trzeba mu w tym przeszkadzać. Piękne przeżycia z pewnością wzbogacą jego dzieciństwo. Zobacz też: Czy już czas na zapraszanie Mikołaja dla dziecka? Kiedy wyjawić prawdę? Dziecko zaczyna powątpiewać w istnienie św. Mikołaja. Zastanawia się np., dlaczego zawsze przychodzi wtedy, kiedy wołasz je do kuchni, po czym natychmiast znika. Jak w takiej sytuacji reagować? Dopóki dziecko tylko delikatnie krąży wokół tematu (wątpliwości zwykle pojawiają się w wieku czterech–sześciu lat), nie burz jego wiary w Mikołaja. Ono może podejrzewać, że to rodzice kładą prezenty pod choinką, ale nie być jeszcze gotowe na potwierdzenie swoich domysłów. Dlatego spróbuj podtrzymać w nim wiarę w realną obecność wyjątkowej osoby. Wytłumacz np.,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak