Akt chrztu zawiera nazwę parafii, w której udzielono sakramentu, jej adres oraz numer samego dokumentu sporządzonego w księdze chrztów. Na odpisie aktu chrztu (zwany jest też świadectwem chrztu) widnieje numer aktu, dane dziecka, rodziców i rodziców chrzestnych oraz imię i nazwisko kapłana, który chrztu dokonał.

Reklama

Akt chrztu jest sporządzany i podpisywany przez rodziców i chrzestnych w ciągu tygodnia przed terminem chrztu, w godzinach pracy kancelarii parafialnej lub w czasie uzgodnionym z proboszczem. W wyjątkowych wypadkach rodzice chrzestni spoza parafii mogą złożyć podpis w dniu chrztu.

Spis treści:

Jak uzyskać akt chrztu?

Skąd wziąć akt chrztu? Dokument wydaje kancelaria parafialna w parafii, w której chrzest święty się odbył. Odpis aktu chrztu wydawany jest po mszy, podczas której udzielono sakramentu, lub w dowolnym momencie życia, gdy dokument jest potrzebny.

Przed udaniem się do kancelarii warto sprawdzić dni i godziny, w jakich obsługiwani są interesanci. Dokument zwykle można otrzymać od ręki, a wypisuje go ksiądz lub pracownik świecki obecny w kancelarii na podstawie wpisu dokonanego w księdze chrztów. W wielu parafiach księgi prowadzone są także w wersji elektronicznej, więc przygotowanie odpisu aktu chrztu ogranicza się do wydrukowania stosownego dokumentu, podpisania go i podstęplowania.

Zobacz także

Jeśli ktoś mieszka daleko od miejsca, gdzie chrzest się odbył, można spróbować załatwić sprawę telefonicznie: poprosić o wydanie dokumentu i wysłanie go pocztą. Można także po uzgodnieniu telefonicznym napisać podanie z prośbą o wydanie aktu chrztu i wysłać pocztą (najlepiej z kopertą ze znaczkiem i adresem zwrotnym i datkiem lub ustaloną opłatą).

Jak długo jest ważny akt chrztu?

Odpis aktu chrztu ważny jest przez 3 miesiące od daty jego wystawienia. W niektórych przypadkach czas ważności dokumentu wydłużony zostaje do 6 miesięcy.

Trudno stwierdzić, dlaczego odpis aktu chrztu ważny jest tak krótko. Raz udzielony sakrament chrztu (także bierzmowania) obowiązuje do końca życia i nie jest unieważniany nawet wtedy, gdy ktoś wystąpi z Kościoła i dokona apostazji.

Ile się płaci za akt chrztu?

Opłata za wydanie dokumentu zależy od parafii. W niektórych można go uzyskać bezpłatnie, w innych wydawany jest za opłatą wynosząca zwykle od 20 do 100 zł.

Uwaga! Kancelaria nie może odmówić wydania aktu chrztu niezależnie od tego, do czego ma zostać użyty.

Akt chrztu – kto może odebrać?

Akt chrztu trzeba odebrać osobiście, przez prawnie ustanowionego pełnomocnika lub poprosić o wysłanie dokumentu pocztą. W niektórych przypadkach możliwe jest wysłanie aktu chrztu drogą elektroniczną do parafii, w której mają odbyć się czynności związane z udzieleniem kolejnego sakramentu lub apostazją.

Parafie nie wystawiają aktów chrztu online i nie wysyłają ich w wersji elektronicznej bezpośrednio do osoby zainteresowanej.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama