noworodek
Fotolia
Święta i uroczystości

Jeśli nie chrzest, to co?

Nie będziecie chrzcić swojego dziecka, ale chcielibyście, żeby jego pojawienie się na świecie i nadanie imienia miało uroczystą oprawę. Ale co zamiast chrztu w kościele?

Kasia i Piotr są ateistami, dlatego kiedy dowiedzieli się, że zostaną rodzicami, oczywistym było dla nich, że nie ochrzczą dziecka. Było trochę nacisków ze strony mamy Piotra, ale w końcu i ona zaakceptowała ich wybór. Rodzice chcieli jednak zorganizować uroczystość, która pozwoli im przywitać w gronie najbliższych nowego członka rodziny i w miłości celebrować jego pojawienie się na świecie. Zdecydowali się na przyjęcie w restauracji, podczas którego dwójka ich najbliższych przyjaciół przyjęła na siebie rolę dodatkowych opiekunów ich synka i zobowiązała się opiekować się nim, gdyby Piotrowi i Kasi coś się stało. 

Potrzeba obrzędu i rytuału towarzyszy nam od zawsze. Chcemy przywitać dziecko na świecie, włączyć symbolicznie do rodziny, nadać jego narodzinom wagi odpowiednią ceremonią. Jakie są jednak alternatywy dla chrztu w kościele? 

Naming day

Świecką uroczystością przywitania dziecka w rodzinie i nadania mu imienia jest ceremonia, którą zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych i która cieszy się popularnością także w innych krajach, m.in.w Wielkiej Brytanii. Uroczystość, zwana z angielskiego naming party (lub day/ceremony), może mieć różną oprawę – różni się od chrztu tym, że przyjęcie nie jest poprzedzone uroczystością w kościele. Przyjęcie można zorganizować w lokalu lub w domu, wybiera się opiekunów, którzy zobowiązują się wspomagać rodziców w wychowywaniu dziecka, można nawet zaprosić mistrza ceremonii, który poprowadzi uroczystość i nada jej bardziej oficjalnej rangi.

W Polsce także już pojawiły się firmy, które podejmują się organizacji takich przyjęć, gwarantując odpowiednią oprawę, tort, prezenty, certyfikaty itp. Najczęściej są to miejsca, w których organizuje się również przyjęcia urodzinowe dla dzieci, ale nie tylko: są też osoby, które traktują taką ceremonię jako poważną świecką alternatywę dla chrztu w kościele i chcą oferować rodzicom uroczyste powitanie dziecka w rodzinie.

Ceremonie humanistyczne

Osoby niewierzące mogą zdecydować się na tzw. ceremonię humanistyczną, która jest czymś więcej niż imprezą dla rodziny. Ceremonia dedykacji (lub powitania), prowadzona przez mistrza ceremonii, ma zaspokajać potrzebę rytualnego przywitania dziecka w społeczności i związania go z nią. Podczas uroczystości nadaje się dziecku imię, a rodzice, jak czytamy na stronie ceremoniehumanistyczne.pl, "zobowiązują się względem społeczności i bliskich do wychowania dziecka w duchu prawdy, szczerości wobec siebie i innych, do rozwijania u dziecka krytycznego myślenia, rozwijania szacunku do siebie i innych, rozwijania w dziecku odwagi w pokonywaniu zła, do wychowywania w duchu pokoju i miłości do życia, do rozwijania optymistycznego poglądu na świat, do wychowywania w duchu troski, współczucia i hojności". 

Rodzice mogą również podczas ceremonii humanistycznej zdecydować się na wybór opiekunów dla dziecka, odpowiednika rodziców chrzestnych, nazywanych "honorowymi rodzicami", dowiadujemy się z opisu na stronie Ceremonii Powitania Joanny Humerczyk. Jej zdaniem zainteresowanie alternatywnymi dla chrztu uroczystościami będzie wzrastać: "Chrzest nie jest już zgodny ze światopoglądem wielu, a potrzeba rytuału zostaje, co do tego nie mamy wątpliwości - możemy tak stwierdzić na podstawie doświadczenia nabytego podczas prowadzenia ślubów humanistycznych".


Ceremonia nadania imienia dziecku w USC

Wielu rodziców zastanawia się, czy można nadać dziecku imię w Urzędzie Stanu Cywilnego w sposób bardziej uroczysty niż zgłoszenie dziecka do urzędu przy sporządzaniu aktu urodzenia. Taka ceremonia miałaby w zamyśle przypominać świecki chrzest. Kiedyś rzeczywiście można było zorganizować taką uroczystość w USC, obecnie jednak niewiele miejscowości oferuje taką możliwość. 

"Obowiązujące przepisy nie przewidują przeprowadzenia ceremonii uroczystego nadania imienia. Tego rodzaju wydarzenia przeprowadzane były za czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i miały niejako zastępować chrzest" - wyjaśnia Tomasz Demiańczuk, inspektor z Urzędu  M. St. Warszawy.

Jak to u dawnych Słowian bywało

Już nasi praprzodkowie przykładali wielką wagę do obrzędów. Po porodzie wycierano dziecko słomą z popiołem, żeby zapoznać je z opiekuńczymi duchami domowego ogniska. Po połogu wyprowadzano kobietę i dziecko na zewnątrz, pokazywano niemowlę Słońcu, a ojciec lub plemienny kapłan nadawał mu imię, najczęściej tymczasowe, które miało nosić do 7 urodzin (lub do 12 – jak podają niektóre źródła), kiedy to organizowano postrzyżyny dla chłopców i wiankowiny dla dziewcząt. W ten sposób wprowadzano dziecko do wspólnoty. Urządzano ucztę, podczas której rozpalano ogniska i wróżono przyszłość dziecka.

Pojawienie się dziecka w rodzinie jest zawsze ważnym wydarzeniem dla jej członków. Nic więc dziwnego, że rodzice chcą uczcić ten moment i świętować go w gronie najbliższych. Forma powitania nowego człowieka w rodzinie zależy od jego bliskich. Wierzymy, że najważniejsze jest, żeby odbywała się w atmosferze miłości, szacunku i akceptacji.

Zobacz też:

Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]

baby shower
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Baby shower – kiedy robić i gdzie, kto organizuje i co się kupuje
Baby shower, czyli przyjęcia z okazji zbliżających się narodzin dziecka, są modne na Zachodzie. Ale polskim mamom też się podobają i coraz więcej kobiet w ciąży świętuje w naszym kraju zbliżające się narodziny dziecka. Oto przepis na udany baby shower.

Baby shower – skąd ta nazwa – zastanawiasz się? Pochodzi z języka angielskiego (baby – dziecko, shower – prysznic) i ma oznaczać prysznic prezentów dla mamy (i troszkę też dla dziecka). Bo podczas przyjęcia baby shower w centrum zainteresowania znajduje się właśnie przyszła mama – wszak zabawę urządza się jeszcze przed narodzinami. To jeden z ostatnich momentów dla ciężarnej, by poczuła się prawdziwą królową – po narodzinach oczkiem w głowie stanie się dziecko.  Spis treści: Baby shower – kto organizuje przyjęcie? Baby shower  – kiedy robić?  Gdzie zorganizować baby shower? Kogo zaprosić na baby shower? Co się kupuje na baby shower? Pomysły na zabawy na baby shower Czy warto wyprawić baby shower? Baby shower – historia ​Baby shower – kto organizuje przyjęcie? Urządzeniem przyjęcia nie zajmuje się ciężarna, ale jej siostry czy kuzynki albo przyjaciółki. To one rozsyłają zaproszenia, przygotowują jadłospis, kupują tort, robią listę prezentów. Tak jest w USA. Jeśli polska przyszła mama ma jednak ochotę i siłę, baby shower może zorganizować sama. Baby shower – kiedy robić? Baby shower najczęściej odbywa się 1-2 miesiące przed terminem porodu . Nie można z nim czekać do ostatniej chwili, bo dziecko może się pospieszyć i przyjść na świat szybciej niż w przewidywanym terminie. Spotkanie najlepiej zorganizować w jeden z weekendowych dni, aby wszystkie bliskie ciężarnej kobiety mogły w nim uczestniczyć, bo baby shower to „babska” impreza. Spotkanie może zacząć się o dowolnej godzinie, jednak warto planować je tak, aby nie przeciągnęło się do nocy – w końcu przyszła mama w zaawansowanej ciąży wieczorem ma prawo być już zmęczona, a przyjęcie ma być dla niej przyjemnością, a nie obowiązkiem. Gdzie...

chrzciny
AdobeStock
Święta i uroczystości
Chrzciny: organizacja chrzcin, zaproszenia, formalności, co jest potrzebne do chrzcin [KROK PO KROKU]
Aby zorganizować chrzciny, musisz załatwić formalności w kościele, zrobić listę gości, rozesłać zaproszenia, wybrać lokal, chrzestnych, strój dla maluszka. Pracy jest naprawdę sporo, dlatego powinnaś zabrać się do przygotowań chrzcin odpowiednio wcześnie. Podpowiadamy, o czym pamiętać organizując chrzciny dziecka.

Chrzciny dziecka to ważne wydarzenie w życiu rodziny. Jeśli planujesz chrzciny w niedługim czasie, zrób listę zadań, o których musisz pamiętać. Przed uroczystością będziesz musiała załatwić kilka spraw, m.in. ustalić datę w kościele, poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół o zostanie rodzicami chrzestnymi twojego dziecka, wybrać menu na przyjęcie i ustalić kilka innych rzeczy. Podpowiadamy, o jakich ważnych kwestiach nie możesz zapomnieć, żeby nie stresować się później w dniu wydarzenia.  Jak zorganizować chrzciny? Oto istotne punkty w planowaniu i organizacji chrzcin dziecka: Chrzciny – kiedy powinna odbyć się uroczystość Wybór rodziców chrzestnych dla dziecka Ustalanie terminu chrzcin w kościele Ubranko do chrztu dla dziecka Zaproszenia na chrzciny i wybór lokalu na przyjęcie z okazji chrztu Co będzie potrzebne do chrztu? 1. Chrzciny – kiedy powinna odbyć się uroczystość Najczęściej do chrztu niesie się dzieci w wieku 2-6 miesięcy, choć nie ma żadnego przepisu mówiącego o tym, do kiedy trzeba zorganizować chrzciny. Zwyczajowo robi się to bez zbędnej zwłoki, co wynika z dużej śmiertelności niemowląt w czasach naszych babć i prababć. Warto pamiętać, że nieochrzczone dziecko nie przystąpi do komunii świętej. Część rodziców chrzci kilkutygodniowe niemowlęta, inni czekają z chrzcinami, aż maluch skończy rok, choć i starszym dzieciom udzielany jest sakrament Chrztu Św. Możesz zatem w planowaniu chrzcin wziąć pod uwagę porę roku, aby nie trzeba było dziecka zbyt ciepło ubierać, a goście mogli bez problemu dojechać na czas. 2. Wybór rodziców chrzestnych dla dziecka Każde dziecko powinno mieć ich dwoje. Rodziców chrzestnych zwykle wybiera się z najbliższej rodziny lub spośród bliskich znajomych. Ma to praktyczne uzasadnienie: kontakty z rodziną zawsze pozostaną, nawet jeśli będą nieco...

chrzest dziecka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Chrzest dziecka: absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć, by ochrzcić dziecko
Chrzest dziecka wymaga szeregu przygotowań, dopełnienia formalności, zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Wyjaśniamy, co trzeba załatwić w kościele przed chrztem, ile kosztuje chrzest dziecka i jakie są wymogi wyboru rodziców chrzestnych oraz parafii, w której odbędzie się ceremonia. Przeczytaj też, jak wygląda przebieg chrztu w kościele.

Chrzest dziecka odbywa się najczęściej wtedy, gdy dziecko jest w wieku niemowlęcym – ma 2-6 miesięcy. Jednak ceremonię tę można przeprowadzić u roczniaka, kilkulatka, a zdarza się, że chrzciny organizowane są w tym samym roku, w którym dziecko przystąpi do komunii świętej. Nie ma bowiem przepisu mówiącego o tym, kiedy trzeba chrzcić dziecko, choć powinno się to odbyć jak najszybciej. Dlatego niektórzy rodzice decydują się na chrzciny dziecka kilkutygodniowego. Zanim wyślecie zaproszenia na chrzest dziecka, musicie dopełnić wszystkich formalności w kościele. Zwyczajowo uroczystość przyjęcia sakramentu chrztu świętego odbywa się w parafii, do której przynależą rodzice z racji miejsca zamieszkania. Jeśli chcecie ochrzcić dziecko w innym kościele, będziecie potrzebować zaświadczenia ze swojej parafii – wizyta w kancelarii parafialnej i tak was więc nie ominie. Zakładając jednak, że decydujecie się na chrzciny w waszym kościele, najpierw musicie skierować kroki do swojej kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania. Spis treści: Czy powinno się chrzcić dziecko? Jakie dokumenty do chrztu dziecka? Ile kosztuje chrzest? Czy ksiądz może odmówić chrztu nieślubnemu dziecku? Jak wygląda chrzest dziecka? Jak ubrać dziecko do chrztu? Co rodzice kupują dziecku na chrzest? Czy powinno się chrzcić dziecko? Mimo że w Polsce wciąż większa część rodziców decyduje się ochrzcić dziecko, rośnie liczba dzieci nieochrzczonych. Czemu ludzie nie chrzczą dzieci? Powody mogą być różne: Rodzice, nawet jeśli nie wystąpili z kościoła, nie czują z tą wspólnotą żadnej więzi lub są zdecydowanie przeciwni polityce duchownych, Rodzice nie chcą narzucać religii dziecku. Rodzice nie mają ślubu kościelnego, a dla księży z ich parafii jest to poważna przeszkoda do tego, by nie udzielić ich...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj