1. Ojcowie pomagają córkom zrobić karierę

Dzielisz się obowiązkami domowymi z matką swoich dzieci? Prasowanie, pranie, gotowanie, sprzątanie to dla ciebie żaden problem? To dobrze. Dzięki temu twoja córka w przyszłości łatwiej osiągnie sukces... w zawodach stereotypowo postrzeganych jako męskie.

Reklama

Podejście ojców do równouprawnienia w pracach domowych ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw związanych z płcią i aspiracjami ich dzieci, zwłaszcza córek. Jeśli ojcowie biorą czynny udział w pracach domowych (gotowaniu, sprzątaniu, robieniu zakupów oraz chodzą z dziećmi na spacery), ich córki częściej wybierają zawody, które postrzegane są jako typowo męskie, a rzadziej zawody postrzegane jako typowo kobiece (np. pielęgniarstwo, bibliotekarstwo czy nauczycielstwo). Tak wynika z badań, które zostały opublikowane w "Psychological Science".

To badanie udowadnia, że czyny są ważniejsze niż słowa, że nie wystarczy publicznie popierać równości płci, ale rzeczywiście czynnie działać na rzecz równouprawnienia. W ten sposób ojcowie pokazują, że pomoc w domu nie umniejsza ich męskości, a robienie kariery przez kobiety nie pozbawia je kobiecości.

Ojcowie mogą inspirować swoje córki, pomóc im w robieniu kariery, inspirować do podjęcia wyzwania w takich zawodach, z których są tradycyjnie wykluczone.

Zobacz także: Jak wzmocnić więź ojca z dzieckiem?

Zobacz także

2. Ojcowie są lepsi w opowiadaniu historyjek na dobranoc

Lubisz opowiadać dzieciom różne historyjki, czasem je koloryzując? To dobrze. Dzięki temu szybciej nauczą się mówić, czytać i lepiej będą się uczyć.

Naukowcy dowiedli, że ojcowie mogą mieć niebagatelny wpływ na rozwój umiejętności językowych u małych dzieci. Okazało się, że maluchy, którym rodzice czytali lub opowiadali bajki na dobranoc, znały znacznie więcej słów niż ich rówieśnicy. Szybciej też uczyły się czytać, o wiele łatwiej potrafiły opisać swoje uczucia i znacznie częściej używały dłuższych, złożonych zdań. I choć rola obojga rodziców w tym wieczornym rytuale jest bardzo ważna, to jednak ojcowie - jak podkreślają badacze - wykazują się w tej czynności większą kreatywnością niż mamy.

Jeśli więc twoja partnerka powie: "nie opowiadaj bajek", możesz w swojej obronie użyć powyższego argumentu.

Warto przeczytać: Po co dziecku ojciec? Wyjaśnia psycholog, Jarek Żyliński

[CMS_PAGE_BREAK]

3. Genetycznie dzieci są bardziej podobne do ojców niż mam

Dzieci mogą wyglądać lub zachowywać się jak ich mamy, ale... genetycznie są bardziej podobne do swoich ojców. Ostatnie badania sugerują, że choć dziedziczymy od obojga rodziców po tyle samo mutacji genetycznych, to w rzeczywistości "używamy" więcej genów taty niż mamy.

W tym kontekście powiedzenie "córeczka tatusia" lub "synek tatusia" nabiera nowego znaczenia.

Przeczytaj: Psychoterapeuta o dzisiejszych ojcach – czytaj wywiad z Jackiem Masłowskim

4. Siłowanie się z ojcem poprawia umiejętności życiowe dziecka

Uwielbiasz tarmosić się z dziećmi, siłować na dywanie, ganiać po podwórku i "chuliganić"? To dobrze. Twoje dzieci łatwiej sobie poradzą w życiu. Naukowcy udowodnili, że dzieci, których ojcowie angażują się w tzw. brutalne zabawy, o wiele lepiej potrafią ocenić ryzyko, znają swoje granice wytrzymałości, potrafią sobie radzić z agresją i emocjami, szybciej dążą do rozwiązania problemów, lepiej też odczytują emocje innych osób. Naukowcy uważają, że takie zabawy są bardzo ważne w rozwoju dziecka, ponieważ w bezpiecznym środowisku (pod kontrolą rodziców) przygotowują je lepiej do życia.

5. Ojciec ma wpływ na zdrowie swojego dziecka

To że dieta mamy ma wpływ na rozwijające się w jej łonie dziecko, wiadomo od dawna. Jednak ojcowie też mają w tej sprawie coś do zrobienia (powiedzenia). Badacze odkryli, że dzieci ojców, którzy nie przykładali uwagi do odżywiania (mieli ubogą dietę) oraz pali i pili, częściej zapadały na choroby genetyczne niż dzieci ojców prowadzących zdrowy tryb życia. Jakość spermy przyszłych ojców ma tu niebagatelne znaczenie.

Przyszli ojcowie powinni więc uważać na to, co jedzą, palą i piją, pamiętając, że są opiekunami przyszłych pokoleń.

Polecamy: Rodzicielstwo w komiksie. Może być i zabawnie, i strasznie

Na podstawie artykułu Briana Handwerka z "National Geographic" zatytułowanego: "Father's Day: 5 Benefits of Dads That May Surprise You".

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama