serce na dłoni, pomoc, wolontariat, WOŚP
Adobe Stock
Tata

Gdy zachoruje ci dziecko, wszędzie są serduszka WOŚP – czytaj reportaż

„Gdy moja ciężko chora córka, Hania, leżała w szpitalu, mogłem się przekonać, jak wielki wpływ na służbę zdrowia ma rzesza przemarzniętych małolatów z puszkami” – mówi Tomek, tata 5-latki.

„Serduszka WOŚP drukowałem na domowej drukarce”

Jak to się zaczęło? Wieki temu i na wariata. Koniec podstawówki, początek liceum. Ktoś w Warszawie robił letnią zadymę w środku zimy. Paczka przyjaciół znała Jurka Owsiaka, bo o nim mowa, z programu „Kręcioła” czy z radiowych audycji. I nagle gość, którego lubią i szanują, robi coś niezwykłego – zbiera na ulicach kasę na sprzęt medyczny. Koniecznie chcieli wziąć w tym udział:

– Działo się coś ważnego, pozytywnego, więc chcieliśmy się włączyć, choć na początku zupełnie nie wiedzieliśmy, jak. Było już po finale, nie było serduszek, identyfikatorów, zgody głównego sztabu WOŚP.

Grupka nastolatków biegała więc po mieście, zagadywała ludzi pod sklepami, wchodziła do urzędów. Słoik w rękach, na nakrętce otwór do wrzucania pieniędzy. Część ludzi pukała się w głowę, ale niektórzy słyszeli już o WOŚP i wrzucali pieniądze.

– Wtedy, jako kilkunastoletni chłopak, nie przypuszczałem nawet, że biegając ze słoikiem na pieniądze, ratuję zdrowie mojego przyszłego dziecka – opowiada Tomek Górski, dziś tata 5-letniej Hani i 2-letniego Stefana. – Lubiłem komputery, mam smykałkę do grafiki, zrobiłem więc domowej roboty serduszka WOŚP i wydrukowałem je na samoprzylepnym papierze. Ludzie koniecznie chcieli je mieć! – wspomina Tomek.

Po kilku dniach 3 dziewczyny pojechały do sztabu Orkiestry z harcerskim plecakiem wypchanym pieniędzmi.

Udało się pierwszy raz, potem udawały się kolejne razy. W następnym roku szkoły w całym miasteczku, w którym mieszka Tomek, konkurowały, która z nich zbierze więcej. Styczniowe zbieranie pieniędzy przyjęło się i z czasem zbierać zaczęły młodsze dzieciaki.

Gdy moja córka zachorowała, wszędzie wkoło niej były serduszka

W końcu jednak przyjaciele z liceum rozjechali się na studia i bieganie z puszką zamienili na wrzucanie kasy wolontariuszom.
– Wśród moich przyjaciół dawanie pieniędzy na Orkiestrę jest czymś naturalnym, o czym się nie dyskutuje. Brak serduszka w poniedziałek po finale to obciach – śmieje się Tomek.

I pewnie do dziś wspieranie Orkiestry pozostałoby dla Tomka wyłącznie pozytywnym, energetycznym zimowym zwyczajem, gdyby nie pneumokoki – groźne bakterie.

Dwa lata temu Hania, 4-letnia córeczka Tomka, zachorowała na ostre bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Groziła jej sepsa.

– Jednego dnia miała tylko katar, następnego jechaliśmy na sygnale do Centrum Zdrowia Dziecka – mówi Tomek. – Na szczęście była szczepiona, dzielnie zniosła chorobę, jest całkowicie zdrowym dzieciakiem. Ale leżała w CZD trzy tygodnie, byłem u niej codziennie i poraziła mnie liczba WOŚP-owych serduszek. Tomograf, pompa podająca antybiotyk, inkubator dla leżącego obok Hani dziecka…

Czytaj też: Rodzice na FB WOŚP dziękują Owsiakowi

„Nowoczesny sprzęt w szpitalu to często wyłączna zasługa Orkiestry”

Niby wszyscy wiedzą, że pieniądze wrzucane do puszek WOŚP-u trafiają do szpitali – na zakup sprzętu, szkolenia. Ale wiedzieć, a widzieć, to dwa różne poziomy świadomości. Nagle to, co robi Jurek Owsiak i armia wolontariuszy, przekłada się na coś namacalnego: nowoczesny sprzęt diagnostyczny, z którego może skorzystać też twoje dziecko.

– Przekraczając drzwi szpitala, nie sposób nie zauważyć, jak wielki wpływ na polską służbę zdrowia ma ta rzesza przemarzniętych małolatów z puszkami i zawiadujący nimi dyrygent! Który rok po roku angażuje młodych ludzi i nie zważając na krytyczne głosy przeciwników, robi swoje. Jednoczy ludzi i przypomina, że niewielki gest ogromnej grupy, daje potężne efekty – kontynuuje Tomek.

„Wychodzę spod koca – w tym roku znów zbieram z puszką!”

Kolejnej zimy Tomek tłumaczył Hani, co oglądają w telewizji. W czasie Finału Orkiestry co jakiś czas sprawdzali, ile już wpłynęło pieniędzy, podglądali koncerty, czekali na światełko do nieba. Wyjaśniał, po co ta zbiórka, dlaczego to takie ważne, żeby aktywnie się w nią włączyć.
Leżeli sobie pod kocem, pili herbatę i Tomek co jakiś czas wysyłał SMS-y na Orkiestrę. Hania zapytała, jak jej rodzice wspierają Jurka. Tomek pokazał jej SMS w telefonie, numer na ekranie telewizora, wyjaśnił, że płaci przez telefon.

– „A serduszko? – zapytała mnie Hanka. – Skąd będziemy mieli serduszko?”. No i skucha. Bo żeby móc przykleić sobie znaczek Orkiestry do kurtki, trzeba wyleźć spod koca, znaleźć wolontariusza i wrzucić coś do puszki. Za oknem ciemno, było już po 18.00, zimno i paskudnie. Nie chciało mi się wychodzić, ale co miałem zrobić? – mówi Tomek. – Zapakowałem Hankę do samochodu i ruszyliśmy na poszukiwania WOŚP-owych serduszek.

W małym mieście, późnym wieczorem, to nie okazało się proste. Jak na złość – pod sklepem nikogo, pod kościołem nikogo, koło basenu – żywej duszy. I skąd tu wziąć serduszko dla małego aktywisty?
– Już zacząłem tracić nadzieję, gdy zobaczyłem trzy dziewczyny, chyba gimnazjalistki, idące chodnikiem. Oklejone serduszkami, z puszkami w ręku, z policzkami zaczerwienionymi z zimna. Przyspieszyłem, zajechałem im drogę. I zrobiło mi się głupio, jak zobaczyłem ich przestraszone miny. Szybko wyjaśniłem, o co chodzi, zaczęły się z nas (głównie ze mnie) głośno śmiać, jak to gimnazjalistki. Ale wrzuciliśmy pieniądze do puszki (jak się należy) i dostaliśmy kilka serduszek. Hanka była przeszczęśliwa, jedno zaraz nakleiła sobie na czapkę. Mieszkało tam kilka tygodni.

– Ta wieczorna jazda w poszukiwaniu serduszka uświadomiła mi ważną rzecz – mówi Tomek. – Trzeba się znów aktywnie włączyć w orkiestrowanie. Kupić na licytacji orkiestrowy gadżet – smycz, koszulkę, kalendarz, plecak – niech serduszko rzuca się ludziom w oczy przez cały rok i przypomina o styczniowej zbiórce. A może czas zacząć znowu zbierać kasę z puszką w ręku? Przecież już to robiłem. Tej zimy mam plan kwestować razem z Hanką?.

Jak wspierać Orkiestrę?

Możesz to robić na wiele sposobów:

  • Zostań wolontariuszem i zbieraj pieniądze do puszki
  • Wrzuć monety lub banknoty do puszki wolontariusza
  • Kup coś w Siema Shopie na www.wosp.org.pl
  • Wpłać pieniądze bezpośrednio na konto WOŚP (numer konta znajdziesz na stronie WOŚP)
  • Wyślij SMA-a podczas finału.
  • Licytuj serduszka i inne orkiestrowe przedmioty
  • Przekaż 1% podatku na rzecz Orkiestry ((numer KRS znajdziesz na stronie WOŚP)

Czytaj wywiad – Jurek Owsiak: Pieniądze z WOŚP nie znikają, oto co kupiliśmy za nie w 2015 r.”

Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

WOŚP
Agnieszka Szumigaj
Aktualności
120 tys. – tyle zebrał nasz redakcyjny sztab WOŚP! 
Sztab WOŚP, który tworzyły redaktorki Polki.pl i Babyonline.pl, zebrał wczoraj ponad 120 tys. złotych! 

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px Helvetica; min-height: 19.0px} Od rana płaczę – trochę z niewyspania, ale przede wszystkim ze wzruszenia i dumy! Sztab WOŚP, który współtworzyły redaktorki Polki.pl i Babyonline.pl,  zebrał wczoraj 120 tys. złotych! Tak, właśnie tyle wysypało się z 59 puszek naszych wolontariuszy! WOŚP na Wiejskiej Ulica Wiejska w Warszawie kojarzy Wam się tylko z Sejmem i kłótniami polityków? Błąd: na Wiejskiej mieści się też wydawnictwo Edipresse, którego częścią jest Babyonline.pl. Tutaj też od dwóch lat, w dzień Finału WOŚP mieści się jeden z WOŚP-owych sztabów, założony przez Magdę Klimkowską, kiedyś red. naczelną „Mamo, To Ja” i Babyonline.pl, teraz – red. naczelną zaprzyjaźnionego z Babyonline portalu Polki.pl . W ubiegłym roku nasz sztab zebrał  50 tys. zł. W tym roku ponad 2 razy więcej!  A ile zebrał cały WOŚP? Chociaż dokładne sumy będą znane dopiero w marcu, już dziś, dzień po Finale, wiadomo, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku zebrała gigantyczną kwotę! Już teraz na liczniku Orkiestry jest ponad 62 miliony złotych! Tyle wyświetla licznik WOŚP niespełna 12 godzin po zakończeniu 25. Finału! Te pieniądze pójdą na ratowanie zdrowia – i niejednokrotnie  życia – najmłodszym pacjentom polskich szpitali: wcześniakom, chorym noworodkom, niemowlętom. Chociaż Orkiestra jest najbardziej znana z tego, że dzięki niej wszystkie dzieci w Polsce mają tuż po porodzie badany słuch – to pamiętajmy, że to tylko jeden z wielu programów zdrowotnych WOŚP-u.  To dzięki WOŚP ciężarne z cukrzycą ciążową mogą bezpłatnie wypożyczać ze szpitali pompy insulinowe. To dzięki WOŚP w polskich szpitalach nie brakuje...

Jurek Owsiak zrezygnował z szefowania WOŚP
materiały prasowe WOŚP
Aktualności
Jesteśmy z Tobą, Jurku, do końca świata i jeden dzień dłużej #MuremZaOwsiakiem
Jurek, jesteśmy do waszej dyspozycji! Graliśmy i nadal będziemy grać z WOŚP. W tym trudnym czasie serwis mamotoja.pl jest całym sercem z Jurkiem Owsiakiem.

Decyzja Jurka Owsiaka o rezygnacji z szefowania Orkiestrze jest wynikiem bezprecedensowego zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w trakcie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który miał miejsce w minioną niedzielę 13 stycznia 2018 roku. "Życie zostało stracone podczas najpiękniejszego dnia, jakim jest finał. Osobiście składam rezygnację z funkcji szefa fundacji, czyli z prezesa zarządu WOŚP" – poinformował Owsiak w poniedziałek, po informacji o śmierci prezydenta Gdańska. Jego decyzja wstrząsnęła Polakami. Ze wszystkich stron płyną do Jurka Owsiaka prośby, aby nie odchodził z WOŚP. Bez jego dobroci i energii trudno wyobrazić sobie WOŚP "Jako wydawnictwo Edipresse Polska, wieloletni przyjaciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z ogromnym żalem przyjmujemy do wiadomości informację o rezygnacji Jurka Owsiaka ze stanowiska prezesa Fundacji" - napisały w liście do WOŚP i Jurka Owsiaka Dyrektor Generalny wydawnictwa Edipresse Polska Alicja Modzelewska-Warec oraz redaktor naczelna Multimedialnej Platformy Parentingowej Aleksandra Sokalska, szefowa sztabu Finału WOŚP w wydawnictwie. "Nie umiemy sobie wyobrazić kolejnych Finałów bez Jurka, jego dobroci i pozytywnej energii, która od tylu lat rozgrzewa nasze serca. Przez 27 lat uczył nas, że pomaganie jest dziecinnie proste, a dobro zwycięża zło. Finał był zawsze dniem, który to doskonale pokazywał, był prawdziwym świętem miłości i tolerancji" - podkreślono w liście. "Tragedia w Gdańsku jest niewyobrażalna i niezrozumiała dla nas wszystkich. Mamy jednak pewność, że nie jest w stanie przekreślić idei Orkiestry. Będzie ona grać nadal" - napisało wydawnictwo. Nasze wydawnictwo zapewniło w liście o nieustającym zaangażowaniu w działanie WOŚP . "Jeżeli możemy wesprzeć Orkiestrę, pomóc w tym tak trudnym czasie - jesteśmy do Waszej...

wolontariusze WOŚP
archiwum prywatne
Aktualności
Korzystał ze sprzętu WOŚP, teraz sam na niego zbiera! [ROZMOWA Z WOLONTARIUSZEM]
Czerwone serduszka WOŚP wzruszają mnie pewnie bardziej niż większość z was. Dlaczego? Bo przypominają mi sprzęt, który stał przy szpitalnym łóżeczku syna, i godziny, które przy nim spędziłam. Dziś Olek jest duży i zdrowy. I wspiera WOŚP.

Choć mocno utkwiły mi w pamięci serduszka na sprzęcie medycznym i to, jak rozjaśniały szpitalną rzeczywistość, gdy mój malutki synek leżał na kardiologii w Centrum Zdrowia Dziecka, to upłynęły lata, zanim zaczęliśmy chodzić z puszką WOŚP. To była inicjatywa dziecka. Czyli najszczersza!   kliknij baner i wygraj zdjęcie swojego dziecka na okładce „Mamo, To Ja” Regulamin licytacji   Wtedy: Był taki malutki Tuż po narodzinach Olo ważył tylko 2000 g. Był naprawdę malutki i chudziutki, choć urodził się w terminie. Pierwsze dni życia spędził w cieplarce. Z tego czasu nie pamiętam serduszek na szpitalnym sprzęcie , ale jeszcze wtedy wydawało się, że nie będziemy mieć tak dużo do czynienia z placówkami medycznymi. Tak naprawdę te czerwone naklejki zaczęłam dostrzegać, gdy Olek jako niewiele ponadroczny maluch miał operowane serce . Sporo się na nie napatrzyłam, siedząc przy jego łóżeczku, gdy wokół pracował bardzo specjalistyczny sprzęt. Nawet nie chcę myśleć, co by się stało, gdyby dzięki Orkiestrze nie znalazł się na oddziale. Teraz również my zbieramy na niego pieniądze.  Teraz: Zbieramy na WOŚP Olek jest nastolatkiem. Dał się namówić na rozmowę o pomaganiu z WOŚP (nie było to aż tak trudne), choć woli działać niż mówić o działaniu. Jest dumny, że teraz sam może pomagać dzieciom , bo ktoś inny zebrał kiedyś pieniądze na sprzęt, który pomógł mu wyzdrowieć. Ja: – Dużo było serduszek na szpitalnych urządzeniach, gdy lata temu miałeś operację serca, wiesz? Tak się wtedy o ciebie bałam... Olek: – Wiem, opowiadałaś mi. Ale ja ich zupełnie nie pamiętam! Ja: – Niedziwne, byłeś malutki. Czy to dlatego powiedziałeś kiedyś, że będziesz zbierać pieniądze na WOŚP? Olek: – Tak. Gdy opowiadałaś mi kiedyś o tych kardiomonitorach z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj