Chyba nie ma na świecie takiej osoby, która lubi być pogryziona przez komary. Nic dziwnego, zaczerwieniona skóra i swędzące bąble nie zachęcają do zawarcia bliższej znajomości z tymi brzęczącymi owadami. Nie przekonuje fakt, że gryzą jedynie komarzyce, i to tylko po to, by zapewnić przetrwanie gatunku. Ludzie od dawna zastanawiają się, czego nie lubią komary. Witamina na komary: czy to możliwe, że rozwiązanie jest tak proste?

Reklama

Jaka witamina odstrasza komary?

Niektóre osoby przekonują, że zwiększone dawkowanie witamin z grupy B, a w szczególności witaminy B1, odstrasza komary. Zgodnie z tą teorią suplementacja witaminy B w postaci tabletek lub zwiększonego spożycia między innymi: drożdży, szparagów, wątróbki, jaj i czosnku ma na celu zmianę zapachu człowieka, co z kolei ma sprawić, że jesteśmy dla komarów… niewidoczni. Problem w tym, że komary nie reagują na zapach, tylko na wydzielany przez organizm cukier i ciepło. Dlatego też osoby z cukrzycą oraz mające szybką przemianę materii częściej padają ofiarą komarów.

Zgodnie z najnowszymi standardami wiedzy naukowej nie ma żadnych przesłanek jednoznacznie stwierdzających, że przyjmowanie witamin z grupy B odstrasza komary lub sprawia, że jesteśmy dla nich niewidzialni. A zatem pytania, kto może stosować witaminę B1 i czy u dzieci taka metoda przyniesie oczekiwane rezultaty, są bezzasadne.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Mają wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego (witamina B3, B4, B6, B8, B9, B12), i odpornościowego (witamina B6), procesów metabolicznych (witamina B1, B2, B4, B5, B6, B7, B12), wspieraj układ krwionośny i pracę serca (witamina B1, B6, B9, B12) oraz mają dobroczynne działanie na skórę, włosy i paznokcie (witamina B2, B7). Chociaż można spotkać się ze stwierdzeniem, że tiamina, czyli witamina B1, odstrasza komary, nie jest to prawdą.

Nazwy najpopularniejszych witamin z grupy B:

Zobacz także
  • witamina B1 – tiamina,
  • witamina B2 – ryboflawina,
  • witamina B4 – cholina,
  • witamina B5 – kwas pantotenowy (pantotenian wapnia),
  • witamina B6 – pirydoksyna,
  • witamina B7 – biotyna (nazywana również witaminą H),
  • witamina B8 – inozytol,
  • witamina B12 – kobalamina.

Suplementacja witamin z grupy B jest wskazana w przypadkach ich niedoboru np. przy stosowaniu mało urozmaiconej diety. Należy jednak zachować ostrożność, szczególnie przy samodzielnym dawkowaniu witamin z grupy B. W przypadku ich nadmiaru w organizmie mogą pojawić się: nudności, biegunka, zaburzenie łaknienia, zaburzenia nastroju, drażliwość, bezsenność, potliwość oraz zmiany skórne. Aby uzupełnić niedobry witamin z grupy B, w pierwszej kolejności należy zwiększyć ilość spożywanych warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz ryb.

Przedawkowanie witaminy B1

Witamina B1 dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest wydalana z moczem, dlatego jej przedawkowanie jest trudne, ale nie niemożliwe. Długotrwałe stosowanie witamin B1 może wywołać zaburzenia pracy serca, zawroty głowy, drżenie mięśni, reakcje alergiczne, a nawet trudności z przełykaniem.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama