zakładanie prezerwatyw
Adobe Stock
Związki i seks

Zakładanie prezerwatyw – jak założyć prezerwatywę męską i damską?

Zakładanie prezerwatyw przed stosunkiem chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy używa się także w ciąży, aby uniknąć infekcji intymnej. Od prawidłowego założenia prezerwatywy zależy jej skuteczność. Sprawdź, jak używać prezerwatyw męskich i damskich.

Zakładanie prezerwatywy, damskiej czy męskiej, nie jest specjalnie skomplikowane, ale wymaga wprawy. Warto potrenować zawczasu, by w razie potrzeby można było z niej skorzystać bez problemu.

Łatwiejsze jest zakładanie prezerwatywy męskiej niż damskiej. Ponieważ prezerwatywa dla pań powinna znaleźć się wewnątrz ciała, jej założenie może być bardziej problematyczne. 


Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Jak prawidłowo założyć prezerwatywę?

Prezerwatywę należy założyć tak, aby skutecznie zablokowała dostęp plemnikom do dróg rodnych. Prawidłowo założona prezerwatywa nie powinna spaść ani wypaść (w przypadku prezerwatywy damskiej) lub wsunąć się do pochwy w całości.

Ważny jest też moment założenia prezerwatywy. Prezerwatywę męską zakłada się tuż przed kontaktem penisa z narządami płciowymi kobiety, damską można założyć z większym wyprzedzeniem.

Jak założyć prezerwatywę męską

Po zakupie odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy (patrz niżej) można przejść do praktyki w jej używaniu.

Instrukcja zakładania prezerwatywy:

 1. Sprawdź datę ważności prezerwatywy oraz to, czy opakowanie nie jest uszkodzone. 
 2. Po wyjęciu prezerwatywy z opakowania upewnij się, gdzie znajduje się wewnętrzna, a gdzie zewnętrzna strona.
 3. Ściśnij czubek prezerwatywy dwoma palcami, zostawiając tam wolną przestrzeń na spermę.
 4. Drugi przypominający krążek koniec prezerwatywy przyłóż do czubka wzwiedzionego penisa i rozwiń prezerwatywę na całej jego długości.


Błędy przy zakładaniu prezerwatywy: 

 • Zakładanie prezerwatywy po rozpoczęciu stosunku płciowego.
 • Nietrzymanie końcówki podczas zakładania prezerwatywy.
 • Zakładanie prezerwatywy na penisa nie w pełni wzwiedzionego.
 • Używanie prezerwatywy, która była np. w portfelu lub torbie dłużej niż miesiąc.


Po wytrysku, zanim wzwód zaniknie, należy wyjąć członek z pochwy. Przytrzymując prezerwatywę, ściągnąć ją z penisa, zawiązać, aby sperma nie wypłynęła, i wyrzucić. Przy takim stosowaniu skuteczność prezerwatyw jest bardzo wysoka.

zakładanie prezerwatyw jak używać prezerwatywy
Adobe Stock

Jak zakładać i używać prezerwatywę męską. Ryc. Adobe Stock

Prezerwatywa dla pań – jak zakładać

Prezerwatywa damska (femidom) ma 17,5 centymetra długości i 7 cm szerokości. Zwieńczona jest dwoma pierścieniami – węższy, o średnicy 6 centymetrów, umiejscowiony jest przy jej zamkniętym końcu, większy, o średnicy 7 centymetrów, jest przy końcu otwartym. Węższy pierścień powinien znaleźć się głęboko wewnątrz pochwy, wokół ujścia szyjki macicy. 

zakładanie prezerwatyw femidom
Adobe Stock

Prezerwatywa damska – femidom. Ryc. Adobe Stock

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy damskiej

Przed założeniem  należy sprawdzić datę ważności i to, czy opakowanie nie jest uszkodzone.

Instrukcja zakładania prezerwatywy dla pań:

 1. Połóż się na plechach, z nogami lekko zgiętymi w kolanach. Możesz też zakładać femidom na stojąco, z jedną nogą podniesioną i wspartą na podwyższeniu. 
 2. Po wyjęciu damskiej prezerwatywy z opakowania, chwyć mniejszy pierścień, delikatnie go uciśnij i wprowadź możliwie głęboko do pochwy. Jeśli zdołasz, upewnij się, że krążek dotarł do ujścia szyjki macicy.
 3. Rozwiń prezerwatywę wewnątrz pochwy. Nie może być skręcona – w razie konieczności popraw jej położenie.
 4. Większy pierścień femidomu, z zapasem o długości 1-3 centymetrów, musi znaleźć się na zewnątrz pochwy i zakryć część sromu. 

Błędy przy zakładaniu prezerwatywy damskiej:

 • Zbyt płytkie wsunięcie mniejszego pierścienia.
 • Pozostawienie femidomu skręconego wewnątrz pochwy.
 • Pozostawienie zbyt małego naddatku femidomu na zewnątrz pochwy.


Po zakończonym stosunku należy zdjąć krążek z warg sromowych, zakręcić prezerwatywę (tak, by nasienie zostało w środku), ostrożnie ją wyjąć i wyrzucić. Od tych czynności także zależy skuteczność tej formy antykoncepcji bez recepty.

zakładanie prezerwatyw jak używać femidom
Adobe Stock

Jak zakładać i używać prezerwatywę męską. Ryc. Adobe Stock

Do użycia weszły już nowsze generacje femidomu. Mają tylko jeden, zewnętrzny pierścień. Zamiast mniejszego, mają końcówkę w kształcie kapsułki. Wsuwa się ją jak najgłębiej do pochwy. Kapsułka rozpuszcza się tam w ciągu kilku sekund, przytwierdzając femidom do ścianek pochwy.

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Femidom występuje w jednym rozmiarze. Natomiast standardowa prezerwatywa męska ma 18 centymetrów długości i 52-56 milimetrów średnicy. Jednak nie dla każdego mężczyzny będzie ona odpowiednia. Dobór właściwego rozmiaru prezerwatywy męskiej to naprawdę kluczowa sprawa dla jej skuteczności. 

Prezerwatywy męskie oznacza się symbolami – S, M, L, oraz XL:

 • rozmiar S – dla penisów o długości do 12,5 cm we wzwodzie 
 • rozmiar M – dla penisów o długości ok. 14 cm we wzwodzie
 • rozmiar L – dla penisów o długości ok. 18 cm we wzwodzie 
 • rozmiar XL – dla penisów powyżej 19 cm we wzwodzie. 
Uwaga! Aby prezerwatywa skutecznie chroniła przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową, powinna być trochę dłuższa od długości samego penisa. Zapas potrzebny jest na spermę, która w trakcie wytrysku wypełni naddatek i zmniejszy ryzyko pęknięcia, czy zsunięcia się prezerwatywy.


Ze względu na średnicę penisa, podział rozmiarów prezerwatyw wygląda następująco: 

 • penis o długości 9,5-10 cm we wzwodzie – prezerwatywa o średnicy 47 mm 
 • penis o długości 10-11 cm we wzwodzie – średnica 49 mm 
 • penis o długości 11-11,5 cm we wzwodzie – średnica 53 mm 
 • penis o długości 11,5-12 cm we wzwodzie – średnica 57 mm 
 • penis o długości 12-13 cm we wzwodzie – średnica 60 mm
 • penis o długości 13-14 cm we wzwodzie – średnica 64 mm
 • penis o długości 14-15 cm we wzwodzie – średnica 69 mm. 

Jak zmierzyć rozmiary penisa

Weź centymetr krawiecki lub miękki sznureczek. Pomiarów dokonuj na stojąco, gdy penis jest w pełnym wzwodzie:

 • obwód: owiń centymetr lub sznureczek wokół członka w najszerszym miejscu, po czym odczytaj wynik. Jeśli używasz sznurka, wyznaczony jego odcinek, który potrzebny był do objęcia członka, przyłóż do linijki.
 • długość: zmierz penis od jego nasady, aż do ujścia cewki moczowej (czyli czubka żołędzi). Podczas pomiaru centymetr lub sznurek muszą przylegać do członka (jeśli penis jest skrzywiony, pomiaru dokonuje się po zewnętrznej stronie łuku penisa).

zakładanie prezerwatyw pomiar
Adobe Stock

Jak mierzyć penisa, aby wybrać rozmiar prezerwatywy. Ryc. Adobe Stock

Sprawdź też:

antykoncepcja a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Antykoncepcja a karmienie piersią. Czy da się jedno z drugim bezpiecznie połączyć?
Karmienia piersią nie można uznać za naturalną metodę antykoncepcji – nawet podczas laktacji można zajść w ciążę. Aby jej zapobiec, należy stosować odpowiednią antykoncepcję o udowodnionej skuteczności – mechaniczną lub hormonalną.

Mitem jest, że karmienie piersią chroni przed kolejną ciążą, chociaż płodność jest rzeczywiście w tym okresie obniżona. Już pół roku po porodzie wraca normalny cykl owulacyjny. – Dlatego chcąc uchronić się przed kolejną ciążą, należy stosować antykoncepcję – mówi Grzegorz Południewski, ginekolog. – Tak naprawdę w okresie laktacji możliwa jest tylko jedna forma zapobiegania ciąży. Oprócz antykoncepcji mechanicznej  to stosowanie preparatów zawierających tylko jeden hormon. Progestagen może być przyjmowany przez kobiety w formie pigułek, wkładki wewnątrzmacicznej, czy implantu. Jak zapewnia ginekolog, metody te są całkowicie bezpieczne podczas karmienia, bo nie wpływają na jakość i ilość mleka karmiącej mamy. Tabletki antykoncepcyjne dla karmiących Są to jednoskładnikowe antykoncepcyjne tabletki hormonalne – w składzie mają tylko progestagen (nie zawierają estrogenu). Stosować je można od 6 tygodnia po porodzie. Nie mają wpływu na jakość mleka ani na zdrowie dziecka. Poleca się je nie tylko matkom karmiącym, ale również paniom z epilepsją, migrenami i tym, które nie mogą przyjmować tabletek zawierających estrogeny. Tabletki zażywa się bez przerwy. Skuteczne stają się po tygodniu od rozpoczęcia ich przyjmowania. Zastrzyk hormonalny (np. Depo-Provera) Zawiera tylko progestagen. Zabezpiecza na okres około trzech miesięcy, po czym należy przyjąć kolejną dawkę leku. Zastrzyk wykonuje się w pierwszych 5 dniach cyklu. Jeśli kobieta nie karmi, może przyjąć zastrzyk już 5 dni po porodzie, a jeżeli jest karmiąca, to dopiero po upływie 6 tygodni od porodu. Wadą tej metody jest to, że jeśli w wyniku działania progestagenu kobieta będzie się źle czuła, to i tak będzie musiała odczekać na poprawę samopoczucia aż do momentu, gdy zastrzyk przestanie działać, czyli nawet trzy miesiące. Wkładka domaciczna a karmienie...

mężczyzna u lekarza
Fotolia
Związki i seks
Wazektomia - męska antykoncepcja, zalety, wady, koszt
Wazektomia – odkąd zmieniły się metody jej przeprowadzania, jest to szybki i prosty zabieg. Po jej wykonaniu mężczyzna nie musi przechodzić rekonwalescencji.

Od pewnego czasu wazektomię można przeprowadzić za pomocą specjalnych narzędzi - bez skalpela (wazektomia WBS), całkowicie bezboleśnie i unikając nacinania nerwów. Ta metoda antykoncepcji zyskała dzięki temu więcej zwolenników, ponieważ jest szybka i prosta. Po podcięciu nasieniowodów rana jest niewielka, wystarczy na nią nakleić zwykły plaster. Za wazektomią przemawia także fakt, że całość trwa około 20 minut. Dodatkowo, zaraz po zabiegu, mężczyzna może normalnie funkcjonować, nie ma potrzeby korzystania z narkozy , przebywania w szpitalu i rekonwalescencji, jak to było w przypadku tradycyjnej wazektomii. Wazektomia: Przebieg Wady Dla kogo Cena Przebieg wazektomii Wazektomia jest antykoncepcją przeznaczoną dla mężczyzn, która blokuje plemnikom drogę do nasienia. Metoda nie ma skutków ubocznych np. takich jak zanik hormonów i seksualności . Wazektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Polega na zastosowaniu przez lekarza techniki "bez skalpela", co oznacza, że skóra moszny nie jest przecinana, lecz rozwarstwiana ostrym narzędziem. To umożliwia odsłonięcie nasieniowodów i przeprowadzenie zabiegu. Następnie nasieniowody są przecinane i ich odcinki o długości ok. 2 cm zostają usunięte. Skuteczność zabiegu ocenia się na blisko 100 procent. Organizm po zabiegu szybko się regeneruje i ponadto zachowuje się tak samo jak przed zabiegiem. Jedynym wyjątkiem jest to, że w męskim nasieniu nie pojawiają się pleminiki – droga do niej zostaje odcięta. Wazektomia nie zaburza odczuwania przyjemności z seksu ani orgazmu. Jej zaletą jest też to, że nie trzeba pamiętać o łykaniu tabletek, czy kupowaniu innych środków antykoncepcyjnych. Zabieg robi się raz na zawsze. To bardzo popularna metoda antykoncepcji , która w państwach zachodniej Europy, Afryce czy obu Amerykach dostępna jest już od dawna. W Chinach jest...

podwiązanie jajowodów
Adobe Stock
Mama
Podwiązanie jajników - kontrowersyjna metoda antykoncepcji
Podwiązanie jajników na stałe uniemożliwia zapłodnienie. Jest nieodwracalne i wymaga dojrzałej decyzji. Zobacz, na czym polega i jakie niesie ryzyko.

Podwiązanie jajników to w rzeczywistości zabieg podwiązania jajowodów . W ten sposób niszczy się ciągłość jajowodów i tym samym uniemożliwia połączenie komórki jajowej z plemnikiem. Z tego właśnie względu podwiązanie jajowodów uznawane jest na świecie za najskuteczniejszą metodę zapobiegającą niechcianej ciąży. Chociaż wiele kobiet, które nie chcą mieć dzieci, uważa taki zabieg za jedyne rozwiązanie, często nie zdają sobie sprawy z jego poważnych konsekwencji. Spis treści:   Podwiązanie jajowodów - kiedy można je wykonać Sposoby wykonania podwiązania jajowodów Podwiązanie jajowodów i konsekwencje Podwiązanie jajowodów - zalety Podwiązanie jajowodów - powikłania Podwiązanie jajowodów - czy można to zrobić "na życzenie"   Podwiązanie jajowodów - kiedy można je wykonać Podwiązanie jajowodów, inaczej sterylizacja kobieca lub salpingektomia jest inwazyjną metodą antykoncepcyjną. Decydują się zwykle na to kobiety, które: nie chcą mieć dzieci; nie czują instynktu macierzyńskiego; nie chcą posiadać większej liczby dzieci, a nie mogą skorzystać z innych metod antykoncepcji; mają problemy zdrowotne, które w czasie ciąży mogą ulec zaostrzeniu zagrażającemu ich życiu; mają obciążenia genetyczne. Sposoby wykonania podwiązania jajowodów Podwiązanie jajowodów polega na przerwaniu ich drożności, dzięki czemu zostaje odcięta droga, którą komórka jajowa zmierza do macicy i którą plemniki kierują się do komórki jajowej. Wykonuje się je za pomocą trzech metod: laparotomii; laparoskopii; zabiegu metodą Esurr. Laparotomia to bardzo inwazyjna metodą podwiązania jajowodów. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i polega na przecięciu skóry i mięśni w celu otwarcia jamy brzusznej, a następnie podwiązaniu jajowodów. Przeprowadza się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj