Pascal Brodnicki, zdrowa dieta, zdrowe jadłospisy dla dzieci, zdrowe menu dla dzieci, jadlospisy na weekend
materiały prasowe
Żywienie

Co jemy w weekend?

Może coś zdrowego? Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Pascal Brodnicki polecają jadłospisy na weekendy z dzieckiem. Chcesz, by twoje dziecko jadło zdrowo? Nie wiesz, co i jak przygotować? Wypróbuj nasze menu.

Polskie dzieci tyją na potęgę, dlatego w Instytucie Żywności i Żywienia powstał program „Zachowaj równowagę", w który zaangażował się Pascal Brodnicki. Jako znany ekspert kulinarny tłumaczy dzieciom, młodzieży a także ich rodzicom, na czym polega zdrowe odżywianie. Myślisz, że zdrowe odżywianie jest trudne? A może bardzo czasochłonne? Aby udowodnić, że wcale tak być nie musi, poprosiliśmy Hannę Stolińską, dietetyka z Instytutu Żywności i Żywienia o opracowanie zdrowych jadłospisów na dwa weekendowe dni. Sobota, niedziela, gdy nie musisz się nigdzie spieszyć, to dobry czas na eksperymenty w kuchni i przekonanie się, że zdrowe jedzenie nie musi być trudne i nudne. Dzięki zdrowej diecie twoje dziecko nie tylko uniknie problemów z nadwagą, ale też będzie cieszyć się dobrą formą formą. Co więcej - będzie spokojniejsze - bo nie od dziś wiadomo, jak bardzo jedzenie wpływa na zachowanie dziecka.

 

 

Zdrowe przepisy dla dzieci - komentarz eksperta

 

 

Dietetyk Hanna Stolińska z Instytutu Żywności i Żywienia: 
Najważniejszą zasadą prawidłowej diety dziecka jest urozmaicenie posiłków przy użyciu wszystkich grup produktów z piramidy żywienia. Przedstawione jadłospisy to jedynie przykład prawidłowego zbilansowania i urozmaicenia dziecięcego jadłospisu. Nie jest to indywidualne menu dla konkretnego malucha. Zaproponowane warzywa i owoce można zastępować innymi gatunkami w zależności od upodobań. Warto jednak  pamiętać, że w całodziennym menu powinny pojawić się zarówno te o barwie zielonej, żółtej, czerwonej i pomarańczowej (surowe i gotowane). To samo dotyczy produktów zbożowych - zamiennie należy stosować makaron, ryż, różne gatunki kasz i dań mącznych. Zdrowa, urozmaicona dieta wcale nie jest pracochłonna. Wszystko jest kwestią chęci i organizacji czasu. W dni wolne od pracy, przedszkola czy szkoły można pozwolić sobie na przygotowanie jeszcze nie wypróbowanych potraw. A poprzez wspólne zakupy i gotowanie uczymy dzieci zdrowych nawyków, poszerzamy ich kreatywność, fantazję oraz dbamy o nasze dobre relacje. Nie należy zapominać, że najlepszym miejscem na zjedzenie rodzinnego posiłku jest stół.


Zdrowe przepisy: dzień pierwszy (kliknij w obrazek, aby go wydrukować)

 

zdrowe przepisy

 Zdrowe przepisy: dzień drugi (kliknij w obrazek, aby go wydrukować)

 

zdrowe przepisy

 Obejrzyj film: Pascal Brodnicki opowiada o najważniejszych zasadach zdrowej diety.

Które produkty dla dziecka są bezpieczne? Jak to sprawdzić – mówi dyrektor IMiD [WIDEO]

Książka Lidla - Jeść Zdrowiej
mat. prasowe
Aktualności
Jak gotować w zgodzie z nową piramidą żywienia?
Według najnowszych badań owoce i warzywa są podstawą zdrowego odżywiania. Dlatego tak ważne jest, by w naszym codziennym jadłospisie pojawiło się ich 5 porcji – razem co najmniej 400 gramów. Lidl Polska we współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia wydał właśnie książkę – „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce”, dzięki której czytelnicy poznają ponad 60 przepisów na zdrowe i smaczne posiłki.

Lidl Polska kontynuuje promocję zdrowego odżywiania wśród Polaków. Ósma książka sieci – „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” – po raz pierwszy została wydana w imponującej liczbie – 2 mln egzemplarzy. Lidl zadbał o to, by zawartość merytoryczna książki była na jak najwyższym poziomie, dlatego stworzył ją we współpracy z najważniejszym autorytetem z dziedziny zdrowego odżywiania w Polsce – Instytutem Żywności i Żywienia. Ponadto w pracach nad książką uczestniczyli mistrzowie Kuchni Lidla – Karol Okrasa, Daria Ładocha, Kinga Paruzel oraz Paweł Małecki . Wkład w książkę miała także Polska Federacja Banków Żywności, którą Lidl Polska wspiera w działaniach edukacyjnych od 2002 roku. Polska Federacja Banków Żywności na łamach książki podzieliła się z czytelnikami wiedzą na temat odpowiedzialnego zarządzania kuchnią i niemarnowania żywności. Książka została wydana na papierze z certyfikatem FSC, który świadczy o prawidłowo prowadzonej gospodarce leśnej. „Sytuacja zdrowotna Polaków pogarsza się. Od lat mamy do czynienia z epidemią otyłości, która jest przyczyną wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2 czy nadciśnienia tętniczego. Głównym źródłem tych schorzeń jest nieprawidłowe żywienie. W sytuacji pogarszającego się zdrowia Polaków najmocniejszą bronią jest prewencja – poprawa sposobu odżywiania oraz wzrost aktywności fizycznej. Ważne, by wiedza na temat zdrowego odżywiania była powszechna. Dzięki współpracy Instytutu Żywności i Żywienia z firmą Lidl Polska wielu konsumentów uzyska dostęp do prostego opracowania na temat zdrowego odżywiania, które daje szansę na poprawę naszego zdrowia” – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia. Duża porcja wiedzy Książka podzielona jest na...

Fotolia, materiały prasowy
Żywienie
Targi żywności bezglutenowej: zapraszamy rodziców!
Mamo to Ja jest patronem medialnym największych targów żywności bezglutenowej w Polsce Gluten Free EXPO 2013. Zapraszamy w sobotę 8 czerwca 2013 roku do Warszawy. W programie m.in. bezpłatne porady lekarzy specjalistów i dietetyków, degustacje produktów bezglutenowych, konkursy z nagrodami.

Stosowanie diety bezglutenowej wcale nie jest tak trudne, jak to się wydaje, a bezglutenowe produkty są nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne! Można się o tym przekonać podczas targów żywności bezglutenowej, które odbywają się 8 czerwca 2013 r. w Warszawie, w Hotelu Gromada przy ul. 17 stycznia 32, w godz. 10.00-17.00. Wstęp wolny.   W programie Targów Żywności Bezglutenowej między innymi: Wykłady specjalistów z zakresu diagnostyki celiakii, diety bezglutenowej, produktów bezglutenowych oraz bazy gastronomiczno-wypoczynkowej z ofertą diety bezglutenowej Dyskusja ze specjalistami Prezentacja książek i poradników na temat diety bezglutenowej Pokazy i prezentacje producentów żywności bezglutenowej Degustacje produktów bezglutenowych Konkursy z nagrodami Kącik dla dzieci   Będzie to dobra okazja do zapoznania się z projektami: Menu bez glutenu, kolonie i obozy dla dzieci na diecie, oferta warsztatów edukacyjnych i kulinarnych   Targi organizuje Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Patronat medialny objął miesięcznik Mamo to Ja.

Jamie Oliver Food Revolution Day
Food Revolution
Aktualności
Macie już pomysł na obiad? Dziś Dzień Żywieniowej Rewolucji – dołączcie!
Rodziny, do garów! Dzisiaj wszyscy gotujemy w słusznej sprawie: 20 maja to Dzień Żywieniowej Rewolucji. Gotowi?

Na co czekacie? Jamie Oliver – pomysłodawca – i fundacja Szkoła na Widelcu oraz  Grzegorz Łapanowski – polski ambasador Food Revolution Day 2016 - zapraszają do wspólnego gotowania ! O co chodzi w Żywieniowej Rewolucji? Oczywiście o jedzenie.  To światowa kampania mająca na celu sprowokowanie dyskusji i inspirowanie pozytywnych zmian w sposobie odżywiania się dzieci i dorosłych. To akcja, która ma zachęcać do gotowania ze zdrowych produktów, ma też uczyć gotowania, bo to umiejętność, która ma wpływ na zdrowie i życie naszych rodzin. "Ważne zmiany buduje się od podstaw" – czytamy na profilu Food Revolution. "Celebrujemy radość jedzenia, edukujemy ludzi i całe społeczności, żeby dokonywały lepszych wyborów żywieniowych i inspirujemy ich, żeby się jednoczyli w wywieraniu nacisku na rządy i firmy, by dokonać pozytywnej i trwałej zmiany". Kliknij na obrazek, żeby pobrać z profilu Szkoły na widelcu obrazek do kolorowania! "Dostęp do wysokiej jakości, świeżej, pożywnej żywności jest Prawem Człowieka przysługującym każdemu dziecku. Miliony dzieci na świecie jedzą zbyt dużo niekorzystnej dla zdrowia żywności, a inne nie dostarczają swoim organizmom wystarczającej ilości składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia , prawidłowego wzrostu i rozwoju. Musimy zjednoczyć się i przemawiać jednym, silnym głosem , aby zmusić rząd i przedsiębiorców do stworzenia zdrowszego, szczęśliwszego świata w przyszłości. Przyłączcie się do Rewolucji!" - nawołuje Jamie Oliver . W tym roku 20 maja obchodzimy Dzień Żywieniowej Rewolucji – na całym świecie ludzie spotykają się, by razem gotować, świętować, jeść i rozmawiać o dobrych wzorcach. A co łączy ludzi i wpływa na jakość życia bardziej niż wspólny pyszny posiłek? Dołączcie do Rewolucji, ugotujcie coś razem! To idealna...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj