dziecko, basen, pływanie
Panthermedia
Wychowanie

Szczęśliwe czy genialne

Dzieciństwo powinno być beztroskie czy wypełnione pracą i nauką? Każdy z nas woli zabawę i luz, prawda? Dlaczego więc zabieramy dzieciom „nicnierobienie”, zapisujemy je na dziesiątki zajęć? Jak dbać o rozwój dziecka i mu nie zaszkodzić? Obowiązkowa lektura dla wszystkich rodziców.

Wszystko było jasne. Amadeusz zostanie muzykiem. No bo powiedzcie, kim innym mógłby być z takim imieniem? O przyszłości Amadeusza jego mama zdecydowała półtora roku temu – kiedy on sam miał jeszcze wielkość ziarenka fasoli i nie było nawet wiadomo, czy na pewno będzie chłopcem. Już wtedy jego mama przykładała sobie do brzucha słuchawki, by mógł obcować z Bachem i Mozartem. Dziś Amadeusz ma rok i od kilku
miesięcy chodzi z mamą na zajęcia muzyczne dla niemowląt. Nie słucha zwykłych kołysanek, ale płyt z muzyką klasyczną. To nie wyjątek. Takich dzieci jak Amadeusz jest wiele. Jedne mają być wielkimi artystami, inne zdolnymi menedżerami. Aby im to ułatwić, odpowiednią naukę rodzice zaczynają już od kołyski. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się lekcje języka angielskiego metodą Helen Doron, w których mogą brać udział nawet roczne dzieci, nauka globalnego czytania dla kilku i kilkunastomiesięcznych maluchów, pływanie, zajęcia plastyczne, taneczne.
– Dzisiejsi rodzice to pokolenie nauczone przez wczesny kapitalizm, że we wszystkim musi być świetne, by nie wypaść z obiegu. Tak postępuje się w szkole, w pracy, tak samo podchodzi się do rodzicielstwa i tego uczy się własne dzieci – komentuje Lucyna Wieczorek, psycholog z Ośrodka Rozwoju Osobistego Kobiet „Dojrzewalnia Róż”. Dlatego wydaje się, że nie wystarczy być po prostu dobrą matką, należy też być dziecięcym psychologiem, pedagogiem, dietetykiem i znać się na sztuce, by dbać o rozwój duchowy dziecka. Skutek? Niektóre dwulatki mają plan dnia wypełniony jak zajęci biznesmeni.

Dziecko jak przedmiot
Marysia ma dwa i pół roku. Raz w tygodniu jeździ z nianią na basen, ma lekcje angielskiego, chodzi też na zajęcia taneczno-muzyczne i plastyczne. Za pół roku pójdzie do przedszkola. Prywatnego. – Zależy mi, żeby czas spędzony w przedszkolu to nie była tylko zabawa – mówi Ewa, jej mama. – Dlatego ważne było dla mnie, jakie zajęcia dodatkowe zapewnia, czy uczy języka angielskiego. To, które wybrałam, wymaga zapisów dzieci z dwuletnim wyprzedzeniem, bo jest tak wielu chętnych.
– Takie podejście do wychowania niesie za sobą ryzyko uprzedmiotowienia dziecka – komentuje psycholog i pedagog prof. Anna Brzezińska. – Może stać się tak, że w tym pędzie do doskonalenia swoich dzieci przestaniemy się liczyć z tym, czy one chcą tego samego, czego my dla nich chcemy. Przestaniemy zwracać uwagę na ich potrzeby, ambicje, talenty, słabości. Tymczasem repertuar tego, co rzekomo dla malucha dobre, nigdy nie był tak urozmaicony. Poradniki, nowe teorie – rodzice biorą ze wszystkiego po trochu i próbują przygotować potomstwo do życia we współczesnym świecie. Wiedzą, że ich maluchy kiedyś będą musiały być wszechstronne.
– Tak nie da się wychowywać dzieci – denerwuje się psychoterapeuta Maria Moneta-Malewska. – To żywe istoty, których nie da się hodować według z góry ustalonego planu.

Przyjdzie na to czas
Co jednak nie znaczy, że mamy niczego dzieciom nie proponować, nie pokazywać. Tylko musimy to robić zgodnie z ich predyspozycjami, talentami, odpowiednio do wieku. Najczęstszą pułapką jest narzucanie maluchom własnych niespełnionych ambicji. Gra na skrzypcach, malowanie, karate – cokolwiek to jest, a nie wynika z wewnętrznej motywacji malca, prędzej czy później zostanie przez niego odrzucone. Bo narzucone zadania stają się czymś, od czego należy uciec. Wychodzę na lekcje pianina, bo mama mi każe, ale idę do kolegi. Zamiast na karate idę do kina. Znasz to na pewno...
Nie bez znaczenia jest także czas, w którym zaczniemy rozwijać talenty naszych dzieci. A uwalniają się one w rytmie zegara biologicznego. Dlatego nie należy rozpaczać, że pięciolatek nie wykazuje żadnego specjalnego talentu. Dajmy mu czas. To ważne także dlatego, że zbyt wczesne uczenie rozmaitych umiejętności może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Są np. ambitni rodzice, którzy próbują nauczyć czytać czteroletnie dziecko. Rozpiera ich duma, że pociecha tak wcześnie składa litery. Tymczasem, jak pokazują badania, maluszki, które zaczęły czytać tak wcześnie, rzadko stają się czytelnikami na całe życie. Bo w ich wieku czytanie jest zbyt dużym wysiłkiem. Dziecko (na początku) więcej rozumie, kiedy słucha czytanej książki, niż kiedy samo czyta.

Ekspertka radzi, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola [WIDEO]

karate dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Karate dla dzieci – czy warto zapisać dziecko?
Wahasz się, czy zapisać dziecko na zajęcia karate dla dzieci? Niepotrzebnie, bo to dobry pomysł. Jak każdy sport karate jest doskonałą szkołą charakteru i wspomaga rozwój fizyczny dziecka. Choć to sport walki, treningi przez długi czas nie mają z nią wiele wspólnego, za to pełno w nich zabaw ruchowych i ćwiczeń techniki.

Główną zaletą karate dla dzieci jest poprawa koordynacji ruchowej dziecka , która jest jedną z najważniejszych składowych motoryki. Karate przypomina balet – w obu przypadkach górna, jak i dolna część ciała musi wykonywać zawiłe, skoordynowane ruchy. Zdaniem ekspertów, to właśnie ta wschodnia sztuka walki może rozwinąć w twoim dziecku równowagę i płynności ruchów. Spis treści: Sztuki walki dla dzieci – od ilu lat dziecko może zacząć treningi Jak wygląda trening karate dla dzieci Ile kosztuje karate dla dzieci Strój na karate dla dzieci Zalety karate Gdzie znaleźć odpowiedni klub karate dla dzieci Sztuki walki dla dzieci – od ilu lat dziecko może zacząć treningi Karate jest dla każdego, dlatego mogą je ćwiczyć już kilkuletnie dzieci. W przedszkolach zajęcia są prowadzone już dla 3-latków. Oczywiście w przypadku maluchów treningi są bardziej kombinacją gier i zabaw ruchowych przeplatanych nauką elementów karate. Zajęcia dla dzieci oferowane na zewnątrz z reguły adresowane są dla dzieci od 6. roku życia.   Jak wygląda trening karate dla dzieci W bardzo wielu klubach dzieci ćwiczą w specjalnych napięstnikach i kaskach , chroniących twarz, jednak ten etap pojawia się dopiero po pewnym czasie, nie od razu. Początkowo treningi nie zawierają walk, a składają się z dużej ilości ćwiczeń ogólnorozwojowych i z nauki technik ciosów i kopnięć oraz z tzw. kata, czyli sekwencji ruchów wykorzystywanych w walkach, ale wykonywanych „na sucho’’ czyli bez przeciwnika. Trening składa się z: z ceremonii rozpoczęcia, podkreślającej korzenie karate rozgrzewki treningu właściwego uczącego technik karate ćwiczeń rozciągających ceremonii zakończenia, pozwalającej się wyciszyć. Na pierwszych zajęciach dziecko poznaje też zasady karate i jego...

Jak rozwijać pamięć dziecka?
Fotolia
Psychologia
Jak pracować nad rozwojem pamięci u dziecka?
Czytanie, opowiadanie bajek, słuchanie piosenek, to wszystko pomaga w rozwoju pamięci u dziecka. Sprawdź, co robić, aby wspierać rozwój pamięci u dziecka.

Każdy rodzic chce jak najlepiej wspierać swoje dziecko w rozwoju. Jest to z pewnością związane z rodzicielską miłością i świadomością tego, jak chłonny i elastyczny jest dziecięcy mózg. Dodatkowo współcześnie zachęca się opiekunów, by niezwykle dużo czasu poświęcali rozwojowi dziecka , by je odpowiednio stymulowali, edukowali, nauczali w nadziei, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Ale każdy rodzic z pewnością też przyzna, że ważne we wspieraniu dziecka w rozwoju jest zachowanie odpowiednich proporcji, należyte rozłożenie akcentów między czasem na naukę a odpoczynkiem, szczególnie jeśli chodzi o jedną z kluczowych dla rozwoju umiejętności, jaką jest pamięć dziecka . Jak rozwijać pamięć dziecka? Dziecięcej pamięci bardzo służy powtarzanie. Rodzice mogą więc ją wspaniale wspierać czytając regularnie lub raz na jakiś czas te same wierszyki, opowiadania, bajki, słuchając tych samych piosenek, bawiąc się w te same gry (planszowe, memory, ale i komputerowe – na przykład wiele ciekawych gier dla dzieci w wieku 2-6 lat znajduje się na stronie ciufcia.pl , zadając i zgadując zagadki, wpisując w rytm dnia określone zajęcia i zadania. I nie chodzi oczywiście o to, aby przymuszać dziecko do powtarzania czynności, na które nie ma ochoty. Chodzi o to, by proponować mu różne aktywności i być uważnym, co dziecko o nich sądzi i czy w danym momencie ma gotowość je podjąć. Bo kluczem do rozwoju dziecięcej pamięci jest bez wątpienia radość z uczenia, poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Pokażmy dziecku, że uczenie i zapamiętywanie może być fajnym sposobem na bycie razem, na poznawanie świata ramię w ramię, na tworzenie skojarzeń, na zadawanie pytań i wspólne szukanie odpowiedzi. Rozmawiajmy z dzieckiem. Jako rodzice możemy też nauczyć dziecko samodzielności w docieraniu do wiedzy (np. zachęcić je do sprawdzenia w książeczce...

dziecko, język angielski, nauka języka angielskiego
Fotolia
Edukacja
Obowiązkowy angielski dla pięciolatków już od 1 września 2015 r.
Od września wszystkie chodzące do przedszkola pięciolatki będą uczyły się języka angielskiego. Zajęcia będą się odbywały w ramach 5 bezpłatnych godzin, które spędzają w placówce.

Od 1 września 2015 r. wszystkie chodzące do przedszkola pięciolatki będą uczyły się języka angielskiego w ramach obowiązkowych, bezpłatnych zajęć . Młodsze dzieci będą podlegały temu obowiązkowi dopiero od 1 września 2017 r. Ile dzieci w przedszkolu uczy się angielskiego? Obecnie tylko około 34% dzieci uczęszczających do przedszkola uczy się języków obcych . Dyrektorzy tych placówek mieli możliwość organizowania zajęć nauki języka obcego w ramach realizacji podstawy programowej, ale nie był to obowiązek. Zmienia się to jednak od tego roku w wyniku nowelizacji podstawy programowej przedszkoli i wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego podpisanej przez minister edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską. Polska jest jednym z trzech krajów prowadzących obowiązkową naukę języka angielskiego na etapie przedszkolnym (podobnie jest jedynie w Hiszpanii oraz w niemieckojęzycznej części Belgii). Zobacz także: Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego? Kto będzie uczył pięciolatków angielskiego? Mogą to robić lektorzy, prywatne firmy, które mają wykwalifikowanych pracowników, lub nauczycielki, które uczą w przedszkolu (jeśli mają odpowiednie certyfikaty). Te zmiany nie powinny zaskoczyć samorządów, które będą musiały zapłacić za tę naukę, oraz dyrektorów placówek. Jednak ci ostatni skarżą się, że trudno jest im znaleźć wykwalifikowanych nauczycieli . To rzeczywiście może być problem, ponieważ – jak podkreślają eksperci od metodyki – w tym wieku dzieci mają szansę na nauczenie się prawidłowej wymowy i intonacji języka, stąd tak ważne, by naukę w tym początkowym okresie prowadzili native speakerzy . Warto przeczytać: Jak nauka języka obcego wpływa na rozwój dziecka? Dlaczego przedszkolaki powinny się uczyć języków obcych? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Annę Parchetę, lektora ze Szkoły...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj