Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na ryż, uczulenie na ryż, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Ryż

Objawy alergii na ryż kiedyś w Polsce należały do rzadkości, ale w miarę wzrostu popularności tego produktu, okazuje się, że ryż nie jest taką bezpieczną potrawą, jak wcześniej sądzono. Zwykle ten rodzaj alergii pokarmowej łączy się z uczuleniem wziewnym na pyłki traw i zbóż. Reakcje alergiczne mogą wystąpić również u osób uczulonych na mąkę pszenną, żytnią czy owsianą. Uczulenie może objawiać się zarówno katarem, uczuciem zatkanego nosa, jak i zmianami skórnymi. Alergia na ryż częściej występuje u osób chorujących na atopowe zapalenie skóry oraz na astmę.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy