Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na ryż, uczulenie na ryż, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Ryż

Objawy alergii na ryż kiedyś w Polsce należały do rzadkości, ale w miarę wzrostu popularności tego produktu, okazuje się, że ryż nie jest taką bezpieczną potrawą, jak wcześniej sądzono. Zwykle ten rodzaj alergii pokarmowej łączy się z uczuleniem wziewnym na pyłki traw i zbóż. Reakcje alergiczne mogą wystąpić również u osób uczulonych na mąkę pszenną, żytnią czy owsianą. Uczulenie może objawiać się zarówno katarem, uczuciem zatkanego nosa, jak i zmianami skórnymi. Alergia na ryż częściej występuje u osób chorujących na atopowe zapalenie skóry oraz na astmę.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.