skaza białkowa u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Skaza białkowa u niemowlaka: objawy, dieta eliminacyjna, rozszerzanie diety

Skaza białkowa u niemowlaka to częste określenie alergii pokarmowej. Objawia się m.in. kolkami, ulewaniem i wymiotami. Najskuteczniejszym sposobem potwierdzenia uczulenia jest dieta eliminacyjna. To ważne, bo dziecko ze skazą białkową wymaga specjalnego postępowania, które uchroni je przed pojawieniem się kolejnych uczuleń i tzw. marszem alergicznym.
Magdalena Drab
skaza białkowa u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Skaza białkowa to potoczna nazwa alergii pokarmowej u niemowląt – najczęściej dziecko uczulone jest na białka mleka krowiego pochodzące ze spożywczych produktów mlecznych (choć zdarza się alergia na białka jaj, niektórych mięs, ryb). Jej objawem może być charakterystyczna wysypka na policzkach i klatce piersiowej dziecka. Jednak uczulenie wcale nie musi być związane z białkiem. Dziecko mogą uczulać różne pokarmy (i nie tylko pokarmy), a stwierdzenie, co dziecku szkodzi, nie zawsze jest łatwe. Większość dzieci „wyrasta’’ ze skazy białkowej do 2-3. roku życia.

Spis treści:

Skaza białkowa u niemowląt: objawy

Skaza białkowa ujawnia się zwykle pomiędzy 2. tygodniem a 3. miesiącem życia dziecka. Objawia się wysypką na policzkach, uszach i tułowiu. Bardzo często uwagę rodziców zwraca też zaczerwieniona i błyszcząca skóra na policzkach dziecka oraz sucha i łuszcząca się skóra w zgięciach łokci, pod kolanami i za uszami – tzw. atopowe zapalenie skóry (AZS).  Innymi objawami skazy białkowej mogą być:
Objawem alergii może również być sapka u niemowlaka (zatkany nos bez wydzieliny) i świszczący oddech, któremu nie towarzyszy gorączka.

Diagnozowanie skazy białkowej u niemowlaka

Najlepszą metodą wykrycia alergii na konkretne produkty jest dieta eliminacyjna, czyli usuwanie z jadłospisu karmiącej mamy, a potem dziecka, „podejrzanych” pokarmów (produktów mlecznych, także z mleka koziego) i obserwowanie, czy objawy ustąpiły. Jeśli nie wprowadzisz diety eliminacyjnej, niemowlę może uczulać się na kolejne produkty, a w przyszłości cierpieć na astmę. To zjawisko nazywane jest marszem alergicznym.

Uwaga! Mleko mamy zawiera substancje wzmacniające układ odpornościowy dziecka i obniżające ryzyko alergii. Dlatego nie rezygnuj z karmienia piersią. Dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia objawów skazy białkowej u dziecka również w swojej diecie ogranicz pokarmy mogące wywołać alergię.

Dziecko ze skazą białkowa powinno być pod stałą opieką pediatry i/lub alergologa.

Skaza białkowa – dieta matki karmiącej

Jeśli karmisz piersią, a twoje dziecko jest w grupie zagrożonej skazą białkową (gdy któreś z rodziców jest alergikiem, ryzyko uczulenia rośnie), powinnaś stosować dietę pozbawioną orzechów i dużych ilości zwykłego mleka krowiego. Dziecko karmione mieszanką powinno pić specjalne mleko (HA) – jest to tzw. hydrolizat mleka krowiego.

Gdy u dziecka pojawi się uczulenie na mleko, stosuj dietę eliminacyjną (jeśli karmisz piersią) lub, w porozumieniu z lekarzem, podawaj niemowlęciu preparat mlekozastępczy.

Skaza białkowa a rozszerzanie diety niemowlaka

Rozszerzanie diety niemowlaka ze skazą białkową uzgodnij z lekarzem. Może on zalecić wprowadzanie pokarmów stałych co najmniej miesiąc później niż u dziecka zdrowego. Wprowadzaj jeden nowy produkt na raz i podawaj jego niewielką ilość. Następnie obserwuj, czy u dziecka nie pojawia się alergia.

Za najmniej uczulające pokarmy uważa się:
  • jabłka,
  • dynię,
  • jagody,
  • marchew,
  • ziemniaki,
  • buraki,
  • kalarepę,
  • kalafiora.

Warto pamiętać, że u dzieci ze skazą białkową wywołaną białkami mleka może wystąpić, w wyniku tzw. alergii krzyżowej, uczulenie na mięso wołowe i cielęcinę.

Po stosowaniu przez 6-12 miesięcy diety pozbawionej alergizujących pokarmów lekarz może zalecić przywrócenie ich do jadłospisu dziecka, aby przekonać się, czy reakcja alergiczna nadal występuje. Jest to tak zwany test prowokacji.

Zawsze czytaj etykiety produktów spożywczych, które zamierzasz podać dziecku. Czasami śladowe ilości alergenu zawartego w jedzeniu mogą zniweczyć trud stosowania diety u małego alergika.
W rodzinach obciążonych alergią rozważa się opóźnienie we wprowadzaniu do diety dziecka najczęściej uczulających pokarmów: pszenicy, żyta, jęczmienia, cytrusów, soi. Jaja kurze podaje się wtedy po 24. miesiącu, a orzechy, ryby i owoce morza – dopiero gdy dziecko skończy 3 lata. Skonsultuj to z lekarzem.

Czym smarować skórę niemowlaka przy skazie białkowej

Skórę alergika drażnią detergenty, odzież wełniana i syntetyczna oraz przegrzewanie. Do pielęgnacji skóry uczulonego niemowlęcia używaj tzw. dermokosmetyków. Najlepsze są te pozbawione substancji zapachowych, sztucznych barwników i konserwantów. Niektóre preparaty i leki dla alergików dostępne są bez recepty, np. emolienty, które stosuje się u dzieci z AZS. Pediatra może też przepisać maść na receptę.


Zobacz także:
Redakcja poleca: Co pyli w czerwcu 2020? Lista traw, zbóż i innych alergizujących roślin [WIDEO]
Czerwiec jest miesiącem, w którym pylą przede wszystkim trawy oraz pokrzywa, szczaw czy komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden wiosenny spacer. Jeśli twoje dziecko ma wodnisty katar, suchy kaszel i swędzą je oczy, to mogą być objawy alergii wziewnej. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy