skaza białkowa
fot. Adobe Stock

Skaza białkowa - nie tylko od mleka! Jak ją leczyć i czym karmić niemowlę?

Twoje dziecko ma wysypkę, często ulewa i ma kolki? To może być skaza białkowa. Sprawdź, po czym ją poznać, i jak układać dietę karmiącej mamy, gdy niemowlę ma alergię.
Magdalena Drab
skaza białkowa
fot. Adobe Stock

Skaza białkowa to potoczna nazwa alergii pokarmowej u niemowląt. Charakterystyczna wysypka na policzkach i klatce piersiowej niemowlaka mogą być objawami skazy białkowej. Jednak uczulenie nie musi być związane z białkiem. Dziecko mogą uczulać różne pokarmy (i nie tylko pokarmy), a stwierdzenie, co dziecku szkodzi, nie zawsze jest łatwe.

Skaza białkowa: objawy

Skaza białkowa ujawnia się zwykle pomiędzy 2. tygodniem a 3. miesiącem życia dziecka w postaci wysypki na policzkach, uszach i tułowiu. Inne objawy skazy białkowej to:
Objawami alergii u niemowlaka mogą również być sapka u niemowlaka (zatkany nos bez wydzieliny) i świszczący oddech, któremu nie towarzyszy gorączka.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w czerwcu [WIDEO]
Alergia na pyłki może zepsuć wiosenne spacery. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć.

Jak odkryć, co uczula przy skazie białkowej?

Najlepszą metodą wykrycia alergii na dane produkty jest dieta eliminacyjna, czyli usuwanie z jadłospisu karmiącej mamy, a potem dziecka, „podejrzanych” pokarmów, i obserwowanie, czy objawy ustąpiły. Jeśli nie wprowadzisz diety eliminacyjnej, niemowlę może uczulać się na kolejne produkty, a w przyszłości cierpieć na astmę. To zjawisko nazywane jest marszem alergicznym.
 
Nestlé Sinlac to produkt zbożowy, który pomaga w rozszerzaniu diety niemowląt po 4. miesiącu życia i małych dzieci na diecie eliminacyjnej.
Sprawdź

Karmienie piersią a skaza białkowa?

Mleko mamy zawiera substancje wzmacniające układ odpornościowy dziecka i obniżające ryzyko alergii. Dlatego nie rezygnuj z karmienia piersią. Dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia objawów skazy białkowej u dziecka również w swojej diecie ogranicz pokarmy mogące wywołać alergię.

Dieta karmiącej mamy przy skazie białkowej

Jeśli dziecko jest w grupie zagrożonej skazą białkową (gdy któreś z rodziców jest alergikiem, ryzyko uczulenia rośnie), powinnaś stosować dietę pozbawioną orzechów i dużych ilości zwykłego mleka krowiego. Dziecko karmione mieszanką powinno pić specjalne mleko (HA). Gdy u dziecka pojawi się uczulenie na mleko, stosuj dietę eliminacyjną (jeśli karmisz piersią) lub, w porozumieniu z lekarzem, podawaj preparat mlekozastępczy.

Skaza białkowa i rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety niemowlaka z alergią uzgodnij z lekarzem. Najprawdopodobniej zaleci wprowadzanie pokarmów stałych co najmniej miesiąc później niż u dziecka zdrowego. Za najmniej uczulające pokarmy uważa się:
  • jabłka,
  • dynia,
  • jagody,
  • marchew,
  • ziemniak,
  • burak,
  • kalarepa,
  • kalafior.
W rodzinach obciążonych alergią rozważa się opóźnienie we wprowadzaniu najczęściej uczulających pokarmów: pszenicy, żyta, jęczmienia, cytrusów, soi. Jaja kurze podaje się wtedy po 24. miesiącu, a orzechy, ryby i owoce morza – dopiero gdy dziecko skończy 3 lata.

Skóra niemowlaka przy skazie białkowej

Skórę alergika drażnią detergenty, odzież wełniana i syntetyczna, przegrzewanie. Do pielęgnacji używaj tzw. dermokosmetyków. Niektóre preparaty i leki dla alergików dostępne są bez recepty. Pediatra może też przepisać maść na receptę.
 
Nestlé Sinlac bez dodatku cukru to specjalny produkt zbożowy. Pomaga w rozszerzaniu diety niemowląt po 4. miesiącu życia. Polecany zwłaszcza w diecie eliminacyjnej.
Sprawdź


Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka