GRY
 
 

Skaza białkowa - nie tylko od mleka!

Twoje dziecko ma wysypkę, często ulewa i ma kolki? To może być skaza białkowa. Sprawdź, po czym ją poznać, i jak układać dietę karmiącej mamy, gdy niemowlę ma alergię.

butelka Avent
fot. materiały prasowe

Alergię u niemowląt określa się potocznie mianem skazy białkowej. Jednak alergia nie musi być związana z białkiem. Dziecko mogą uczulać różne pokarmy (i nie tylko pokarmy), a stwierdzenie, co dziecku szkodzi, nie zawsze jest łatwe.

Objawy skazy białkowej

Skaza białkowa ujawnia się zwykle pomiędzy 2. tygodniem a 3. miesiącem życia dziecka w postaci wysypki na policzkach, uszach i tułowiu. Objawem skazy białkowej bywa atopowe zapalenie skóry (AZS). Przy skazie białkowej mogą występować ulewania i wymioty, kolki, zaparcia, biegunki ze śluzem, biegunki z krwią. Objawem alergii bywa sapka u niemowlaka (zatkany nos bez wydzieliny) i świszczący oddech, któremu nie towarzyszy gorączka.
Redakcja poleca: Dieta kobiety w ciąży nie istnieje! Zobacz, najnowsze zalecenia dietetyka! [WIDEO]
Co powinna jeść kobieta ciężarna, albo karmiąca piersią? Zdaniem dietetyka prawie wszystko, ale z umiarem! Obalamy mity o diecie w ciąży!

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia skazy białkowej?

Najlepszą metodą wykrycia alergii na dane produkty jest dieta eliminacyjna, czyli usuwanie z jadłospisu karmiącej mamy, a potem dziecka, „podejrzanych” pokarmów, i obserwowanie, czy objawy ustąpiły. Jeśli nie wprowadzisz diety eliminacyjnej, niemowlę może uczulać się na kolejne produkty, a w przyszłości cierpieć na astmę. To zjawisko nazywane jest marszem alergicznym.

Czy karmienie piersią może wywołać skazę białkową?

Mleko mamy zawiera substancje wzmacniające układ odpornościowy dziecka i obniżające ryzyko alergii. Dlatego nie rezygnuj z karmienia piersią. Dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia objawów skazy białkowej u dziecka również w swojej diecie ogranicz pokarmy mogące wywołać alergię.

Zobacz także: Dieta „nic” karmiącej mamy.

Dieta mamy przy skazie białkowej

Jeśli dziecko jest w grupie zagrożonej skazą białkową (gdy któreś z rodziców jest alergikiem, ryzyko uczulenia rośnie), powinnaś stosować dietę pozbawioną orzechów i dużych ilości zwykłego mleka krowiego. Dziecko karmione mieszanką powinno pić specjalne mleko (HA).
Gdy u dziecka pojawi się uczulenie na mleko, stosuj dietę eliminacyjną (jeśli karmisz piersią) lub, w porozumieniu z lekarzem, podawaj preparat mlekozastępczy.
Dietę rozszerzaj co najmniej miesiąc później niż u dziecka zdrowego. Zazwyczaj „bezpieczne” pokarmy to:
  • jabłka,
  • dynia,
  • jagody,
  • marchew,
  • ziemniak,
  • burak,
  • kalarepa,
  • kalafior.
Sprawdź: 7 pierwszych przekąsek niemowlaka.

W rodzinach obciążonych alergią rozważa się opóźnienie we wprowadzaniu najczęściej uczulających pokarmów: pszenicy, żyta, jęczmienia, cytrusów, soi. Jaja kurze podaje się wtedy po 24. miesiącu, a orzechy, ryby i owoce morza – dopiero gdy dziecko skończy 3 lata.

Skórę alergika drażnią detergenty, odzież wełniana i syntetyczna, przegrzewanie. Do pielęgnacji używaj tzw. dermokosmetyków. Niektóre preparaty i leki dla alergików dostępne są bez recepty. Pediatra może też przepisać maść na receptę.

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj