bajki na dobranoc
Fotolia
Wychowanie

Co by tu poczytać dziecku? Sprawdź podpowiedzi Doroty Zawadzkiej

Jakie książki dla dzieci poleca doświadczona psycholożka? Co sama czyta sobie przed snem? I czy audiobooki to to samo, co lektura czytana przez mamę, tatę lub babcię? Sprawdźcie!

Co ostatnio przeczytała Dorota Zawadzka kobieta i psycholożka, a co Dorota Zawadzka – babcia?

Jestem czytaczką. Tak. Nie czytelniczką, bo to banalne. Ja jestem czytaczką, tak jak się jest badaczką. Czytam by wiedzieć więcej, zrozumieć więcej i poczuć więcej. Czytam więc w zasadzie wszystko, co wpadnie mi w ręce. Lubię wierzyć, że nie ma złych książek, one po prostu nie trafiają w swój czas w naszej przestrzeni. Jeśli to nie ich czas, to mają u mnie półkę „drugiej szansy”. Zwykle już po dwóch rozdziałach (po około 50 stronach) wiem, czy książkę przeczytam, czy trafi do poczekalni. Wracam do niej za jakiś – bliżej nieokreślony - czas.

A co ostatnio czytałam? W grudniu Sarah McCoy „Córkę piekarza”, Kristin Hannah „Odległe brzegi” i „Zakłamane życie dorosłych” Eleny Ferrante. Wszystkie trzy autorki mają u mnie swoje półki i przeczytałam już wszystko, co do tej pory wydano w Polsce. Równolegle mam za sobą lekturę, najgłośniejszego chyba reportażu śledczego ostatnich lat, czyli „Wojnę o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat” Briana Deera. A że bycie babcią zobowiązuje, to przeczytałam wnuczce wszystkie Kicie Kocie Anity Głowińskiej oraz sobie biografię Marii Montessori. „Historia aktualna”.

Zapytałam, co przeczytałaś, bo co napisałaś, to wiem…:) „Tata Amelki” to dowcipna, ciepła książka z opowiadaniami dla przedszkolaków, która bardzo spodobała się mojej córeczce!

Bardzo mi miło to słyszeć, że „Tata Amelki” ci się spodobał. Napisałam i wydałam sama swoją pierwszą, ale obiecuję już, że nie ostatnią książkę dla dzieci. To prawdziwe historie z mojego życia, opowiadające o różnych pomysłach mojego synka Andrzeja. Obecnie taty mojej wnuczki Amelki. Nie ma tam moralizatorstwa i pouczania, jest tylko i aż przygoda. Te wspomnienia zostały spisane kilka lat temu, gdy dowiedziałam się, że będę babcią. Chciałam wnuczce zrobić prezent, opisując jej tatę, gdy był małym chłopcem. Potem jakoś dużo się działo i o tym zapomniałam – dopiero pandemia wyzwoliła energię do wydania debiutanckiej książeczki dla przedszkolaków. Wspólnie z mężem z założyliśmy wydawnictwo o wdzięcznej nazwie „Różowy jeż”, znalazłam świetną ilustratorkę na fb, potem osobę która książkę złożyła oraz drukarnię. Wszystko tymi rękami. Założyłam też zbiórkę społeczną, by uzyskać wsparcie na wydanie i… udało się. I pochwalę się, że pierwszy nakład już jest u dzieci, a my szykujemy się na dodruk. Jestem dumna niebywale. Dodam, że z pierwszego nakładu 100 egzemplarzy rozesłaliśmy do szpitali, domów dziecka i w inne miejsca pomagające dzieciom wskazane przez darczyńców.

Dorota Zawadzka
Redakcja

Książki, książki… Według statystyk coraz mniej czytamy my, dorośli, jak zatem mądrze zaszczepić miłość do nich u dzieci? Bo zalety czytania są przecież nie do przecenienia…

Wcale nie jest trudno wychować miłośnika książek. Trzeba po prostu wcześnie zacząć, być przykładem i wykazywać się konsekwencją. Z początku to, co czytamy dziecku nie ma większego znaczenia. Ważne, by robić to codziennie. Dzięki regularnemu czytaniu maluch oswaja się z naszym głosem, rytmem tekstu i brzmieniem poszczególnych słów. Gdy dziecko podrośnie, warto zwracać uwagę na szatę edytorską – wybierać książki bogato ilustrowane i te o zróżnicowanej teksturze, by pobudzać zmysły małego czytelnika. Gdy zauważycie, że są książki, które dziecko czyta chętniej niż inne – uszanujcie to. Podpytujcie, co w danych pozycjach je zainteresowało i starajcie się podsuwać więcej podobnych książek. To kilka podstaw na początek. Przedszkolakowi lub uczniowi po prostu warto czytać głośno i szukać ciekawych, nowoczesnych książek. Brać udział w zajęciach w bibliotekach i targach książek. Zaprzyjaźnić się z blogami czytelniczymi. Czytanie nie ma wad. Ma same zalety. A nie, przepraszam ma jedną – uzależnia! 
Nie dopuśćcie do tego, by w domu sięgnięcie po książkę uznane zostało przez dziecko za przykry obowiązek.

A audiobooki? Czy jesteś ich zwolenniczką?

Długo nie mogłam się przekonać do audiobooków. Ale teraz bardzo je lubię. W czasach przed pandemią, zawsze słuchaliśmy ich w trasie. Jeździliśmy BARDZO dużo po Polsce na wykłady, spotkania, szkolenia, i dzięki temu ilość książek mamy niejako podwójną, bo gdy jedziemy na drugi koniec kraju, to książki same się nam czytają. Mam ulubione głosy lektorów i tak naprawdę często wybieram właśnie według lektora. W telefonie zainstalowałam wszystkie aplikacje z audiobookami i choć ta rozrywka nie jest tania, uważam, że to świetnie wydane pieniądze. Polecam audiobooki każdemu. Jeśli chodzi o dzieci, wolę, gdy czytają im rodzice, ale od czasu do czasu można wykorzystać i audiobook, właśnie będąc w drodze. Nastolatki? Super! Niech słuchają! Odsłuchanie lektury, na początku z patrzeniem w papierową, pomoże przebrnąć przez trudy niezbyt przystającej do współczesnego życia lektury. Książka to fantastyczny pomysł na uruchomienie wyobraźni.

Tak, audiobooki są świetne jako ułatwienie przy lekturach szkolnych, potwierdzam... I w przypadku maluchów na pewno lepsze niż puszczanie bez kontroli bajek na tablecie czy z telewizji…

Włączasz telewizję czy telefon – wyłączasz dziecko. W przypadku książki – odwrotnie. Poza tym słowo BAJKA wzięłabym w tym przypadku w duży cudzysłów, ale to temat na inną rozmowę.

Czy masz listę książek, które na pewno przeczytasz swoim wnukom? Podzielisz się nią z naszymi czytelnikami?

Gdy dowiedziałam się, że zostanę babcią po raz pierwszy, postanowiłam skompletować swojej wnuczce biblioteczkę. Raz w miesiącu kupowałam książkę, którą moim zdaniem powinna mieć. To samo zrobiłam także dla swojego wnuczka. I powiem ci, że te biblioteczki bardzo niewiele się różnią. Oto biblioteczka Amelki.

  1. Dzieci z Bullerbyn, Astrid Lindgren
  2. Baśnie, których nie czytano dziewczynkom, Myriam Sayalero
  3. Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki, Jan Brzechwa
  4. Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci, Michael Bird
  5. Historia obrazów dla dzieci, David Hockney, Martin Gayford
  6. Czarnoksiężnik z Archipelagu, Ursula K. Le Guin
  7. Kubuś Puchatek, A.A. Milne
  8. Karolcia, Maria Kruger
  9. Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, Sam McBratney
  10. Król Maciuś Pierwszy, Janusz Korczak

Oczywiście, teraz kupuję obojgu dużo książek i widzę, że rodzice moich wnucząt bardzo dbają o to, by dzieci były blisko książek. Zarówno Amelka jak i Staś wyrastają na czytaczy. Jak babcia. Moje książkowe hity dla dzieci są zapewne podobne do wyborów czytelników, ale trzy książki chciałam polecić szczególnie:
Baśnie, których nie czytano dziewczynkom, Myriam Sayalero – motto tej książki można by sprowadzić do jednego zdania: „Kobiety pragną wolności, by móc o sobie decydować”. Ta książka to zbiór kilkunastu baśni ludowych z całego świata, łączy je postać głównej bohaterki – zawsze jest to silna, sprytna i inteligentna kobieta. Bohaterki baśni potrafią sobie świetnie radzić i podejmują mądre i odpowiedzialne decyzje. Tak należy wychowywać współczesne dziewczynki.
Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci, Michael Bird – ta książka urzekła mnie. Po prostu. To niezwykłe kompendium wiedzy o sztuce i jej najważniejszych twórcach. 300 stron i 40 tysięcy lat historii ludzkiej twórczości. Wspólnie z dzieckiem poznajemy najsłynniejsze dzieła i artystów, którzy je stworzyli.
Książka jest przeznaczona dla najmłodszego czytelnika. Niebywale działa na jego wyobraźnię i wzmacnia potrzebę tworzenia własnych dzieł.
Król Maciuś Pierwszy, Janusz Korczak  tak jak większość dziewczynek marzy, by zostać księżniczką, wielu chłopców marzy o byciu królem. Dziesięcioletni Maciuś, bohater Korczaka musiał szybko dojrzeć, by po śmierci ojca zasiąść na tronie swojego kraju i zmierzyć się z problemami dorosłych. Książka pokazuje smutny los dziecka postawionego przed problemami, które go przerastają. Pokazuje jednocześnie dziecięcy, naiwny i szczery sposób pojmowania świata. To historia o przyjaźni, odpowiedzialności klęsce i smutku - rzeczach, o których nie bardzo chcemy rozmawiać z dziećmi. A jednak czasem powinniśmy

Bardzo dziękuję, Dorota, za rozmowę, czekamy zatem na twoje kolejne książki! 

Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]

zabawki sensoryczne i zabawy dla dziecka
mat. prasowe
Psychologia
Zabawki i zabawy wspomagające integrację sensoryczną
Klocki, książeczki, mięciutkie kocyki z metkami, a oprócz tego mnóstwo zabaw! Przedstawiamy najlepsze zabawki sensoryczne i sposoby na zabawę by wspierać integrację sensoryczną u dziecka.
Książki o babci i dziadku
AdobeStock
Święta i uroczystości
Książki o babci i dziadku – 12 wyjątkowych pozycji
Prezentujemy książki o babci i dziadku dla dzieci w różnym wieku. To wesołe, ciepłe, momentami wzruszające lektury, doskonałe na wspólny wieczór wnuków i dziadków, do czytania przed snem i nie tylko.

Czytanie wnukom książek to jedno z zajęć, które dziadkowie zwykle lubią najbardziej. Wybrałyśmy najpiękniejsze książki o babci i dziadku, dzięki którym wspólna lektura będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dla obu stron. Wśród zaproponowanych przez nas pozycji znajdują się książki przygodowe, pełne poczucia humoru, ale też wzruszające i przybliżające dzieciom jeszcze bardziej świat ich babć i dziadków. Wszystkie są absolutnie wyjątkowe i godne polecenia (dla różnych grup wiekowych). Spis treści: Książki o babci i dziadku Książki dla dzieci o babci Książki dla dzieci o dziadku Książki o babci i dziadku Na początek proponujemy kilka książek dla dzieci o babci i dziadku, w których bohaterami są obydwoje seniorzy rodu.  „Basia i dziadkowie” „Basia i dziadkowie” to kolejna część z uwielbianej przez dzieci serii o przygodach rezolutnej dziewczynki. Tym razem Basia wylądowała w łóżku z powodu choroby, co mocno obniżyło jej nastrój. Na szczęście z odwiedzinami przyjeżdżają dziadkowie, z którymi nigdy nie da się nudzić. To ciepła książka dla kilkulatków, idealna na wieczór z dziadkami.  „Maks jedzie do babci i dziadka” Książeczki z serii Mądra Mysz są niedrogie, a bardzo wartościowe, więc nic dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością wśród najmłodszych czytelników (i ich rodziców). W tej części tytułowy bohater Maks wybiera się na weekend do babci i dziadka. Tam czeka na niego mnóstwo atrakcji – będzie mógł popracować z dziadkiem w warsztacie samochodowym i ugotować z babcią smakowity obiad. Dla małego dziecka takie pozornie błahe, codzienne czynności są absolutnie fascynujące! „Wakacje u dziadków” Dla Laury, Tymka i Amelii nadchodzące wakacje zapowiadają się wyśmienicie – spędzą je w całości u...

Książki dla 2-latka
AdobeStock
Gry i zabawy
Książki dla 2-latka: 7 najlepszych pozycji
Przedstawiamy książki dla 2-latka, które są sprawdzone i polecane przez wielu rodziców. W naszym zestawieniu nie mogliśmy pominąć Pucia i Kici Koci, za którymi małe dzieci wprost przepadają, ale proponujemy też inne lektury. Niektóre książki dla dwulatków nie mają w ogóle tekstu, ale są rewelacyjne!

Wiele książek dla dwulatków jest naprawdę godnych uwagi, a poniższe z pewnością do nich należą. Wśród naszych propozycji znajdziecie takie, które każdy dwulatek powinien mieć w swojej biblioteczce, ponieważ oprócz pięknych obrazków i ciekawych historii, są też bardzo edukacyjne.  Książki dla 2-latka Jeżeli szukasz książki, która zainteresuje twoje dwuletnie dziecko i dobrze wpłynie na jego rozwój, sprawdź nasze propozycje. Te książki naprawdę warto mieć, w dodatku będą służyły na dłużej, ponieważ starsze dzieci również chętnie po nie sięgają.  Spis treści: „Pucio mówi pierwsze słowa” „Naciśnij mnie” Seria „Kicia Kocia” Seria o „Ulicy Czereśniowej” „Różnimisie” „Żegnaj, pieluszko!” „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” „Pucio mówi pierwsze słowa” Seria o Puciu napisana jest przez logopedę, Martę Galewską-Kustrę. Jest doskonale przemyślana pod kątem możliwości językowych dziecka na poszczególnych etapach rozwoju, a jednocześnie buduje jego kompetencje językowe. „Pucio mówi pierwsze słowa”, czyli druga część z serii, wydaje się najbardziej odpowiednia dla dwulatków. Choć mowa dzieci w tym wieku wygląda bardzo różnie, dlatego jeśli ta część okaże się za prosta lub za trudna, można sięgnąć po inne. Wszystkie bardzo polecamy! Kto zna Pucia, ten wie, o czym mowa.  „Naciśnij mnie” To nie jest zwyczajna książka, to książka, którą trzeba naciskać, pocierać, potrząsać i dmuchać na nią. Wykonanie każdego zadania powoduje, że kolejna strona wygląda zaskakująco inaczej.   „Naciśnij mnie”, podobnie zresztą jak inne książki Hervé Tulleta, sprawiają ogromną frajdę zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Musicie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj