Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pochwa po porodzie
Adobe Stock
Poród naturalny

Pochwa po porodzie – jak wygląda i kiedy wraca do normy?

Pochwa po porodzie na pewno się zmieni. Część zmian cofnie się samoistnie, inne będą wymagały ćwiczeń. Jeśli nie podoba ci się to, jak wygląda pochwa po porodzie, pomoże ci interwencja chirurgiczna, czyli waginoplastyka. A co robić, jeśli pochwa po porodzie jest luźna albo otwarta? Wyjaśniamy.

Wygląd pochwy po porodzie zależy od wielu czynników. To jednak kwestie indywidualne najczęściej decydują o tym, jak kobieta reaguje na zmiany hormonalne i obciążenia, oraz jak zmienia się pochwa po porodzie. Nie można więc z góry przewidzieć, kiedy pochwa wróci do normy, czy zostanie luźna albo czy zmiany w wyglądzie będą trwałe.

Spis treści:

  1. Jak wygląda pochwa po porodzie?
  2. Czy pochwa po porodzie wraca do normy?
  3. Problemy związane z pochwą po porodzie:
  4. Suchość pochwy po porodzie

4. Ćwiczenia pochwy po porodzie
5. Plastyka pochwy po porodzie

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Jak wygląda pochwa po porodzie?

Po porodzie wygląd pochwy zwykle się zmienia, podobnie jak jej rozmiar. W pierwszych dniach po urodzeniu dziecka wiele do życzenia pozostawia elastyczność pochwy. Często mówi się o tzw. pochwie ziejącej (inna nazwa to otwarta pochwa po porodzie – ma wyraźnie otwarte wejście). To normalny stan na tym etapie połogu i nie należy się nim niepokoić.

Bywa też, że pochwa ma nieco inny kolor albo jest posiniaczona wskutek ciężkiego porodu, np.
porodu kleszczowego. Te zmiany cofają się po pewnym czasie.

Komplikacje w czasie porodu mogą sprawić, że czas powrotu pochwy do stanu sprzed ciąży potrwa nawet kilka miesięcy. Najczęściej dzieje się tak, gdy kobieta siłami natury rodziła długo bardzo duże dziecko.
Jedną z komplikacji może być pęknięcie pochwy, które wymaga szycia. Jeśli szycie zostanie wykonane prawidłowo, z czasem rozmiar i wygląd pochwy wraca do normy. Bywa jednak, że zbyt ciasne szycie po nacięciu krocza powoduje zwężenie pochwy, które może później wywoływać dyskomfort podczas współżycia.

Po cesarskim cięciu pochwa nie ulega żadnym zmianom, ponieważ nie jest narażona na rozciąganie, jakie powoduje przechodzenie dziecka przez kanał rodny.

Czy pochwa po porodzie wraca do normy?

Ciąża i poród wywołują zmiany hormonalne, które wpływają na tkanki. Produkowana przez ciałko żółte i błonę śluzową macicy relaksyna rozluźnia więzadła, aby dziecko mogło przejść przez miednicę. Z kolei estrogeny zwiększają elastyczność pochwy, aby zmieściło się w niej dziecko w czasie porodu. Aby ocenić, czy pochwa po porodzie uległa trwalszym zmianom, należy poczekać do zakończenia połogu, a czasem jeszcze dłużej.

U większości kobiet w czasie połogu pochwa po porodzie naturalnym jest luźniejsza niż przed ciążą. Jeśli powrót do formy po porodzie przebiega prawidłowo, pochwa wraca do poprzednich rozmiarów w ciągu 6-8 tygodni. Czas, w jakim obkurcza się pochwa po porodzie, zależy m.in. od sposobu karmienia – u kobiet karmiących piersią zmiany postępują nieco wolniej niż u kobiet karmiących dziecko mieszanką mleczną.

Problemy związane z pochwą po porodzie

U większości kobiet pochwa dość szybko wraca do normy i do rozmiarów sprzed porodu, ale w niektórych przypadkach dochodzi do zmian, które dłuższego czasu regeneracji. W skrajnych przypadkach, gdy trwałe zmiany niekorzystnie wpływają na życie kobiety, stosuje się zabieg chirurgiczny zwany plastyką pochwy.

Najczęstsze dolegliwości związane z pochwą po porodzie:

Suchość pochwy po porodzie

W pierwszych 6 tygodniach po porodzie pochwa ma prawo być dość sucha. Wynika to ze zmian hormonalnych, a dokładniej ze spadku poziomu estrogenów. Czas ten, zwany połogiem, nie jest najlepszym okresem do współżycia. Lekarze zwykle zalecają unikanie seksu w połogu, aby pochwa i cały narząd rodny mogły bez przeszkód wrócić do stanu sprzed ciąży.

U części kobiet suchość pochwy po porodzie trwa dłużej niż 6 tygodni. Można temu przeciwdziałać, stosując środki nawilżające i dając sobie jeszcze trochę czasu na powrót do formy – każdy organizm regeneruje się w innym tempie. Jeśli problem nie ustąpi, można stosować specjalne tabletki dopochwowe (przepisywane przez lekarza), które nawilżają pochwę, ale też pomagają przywrócić jej naturalną florę bakteryjną.

Swędzenie pochwy po porodzie

Swędzenie pochwy po porodzie bywa związane z jej suchością. Może być też wynikiem gojenia się rany po nacięciu krocza lub jego pęknięciu. Świąd najczęściej dokucza w 4-6. dobie po porodzie. Dolegliwość jednak szybko ustępuje, a do końca połogu zwykle zanika.

Swędzenie pochwy może być objawem infekcji dróg rodnych, o którą nie tak trudno w połogu. Wydzielane przez macicę tzw. odchody połogowe mogą stać się pożywką dla bakterii wywołujących infekcje intymne. Jeśli kolor i zapach wydzieliny z pochwy zmienia się, a swędzenie narasta, warto iść do ginekologa. Jeśli lekarz potwierdzi zakażenie pochwy, przepisze odpowiednie leczenie.

Zbyt ciasna pochwa po porodzie

Ciasna pochwa po porodzie może być skutkiem złego zszycia krocza (w Polsce nadal dość często stosuje się nacinanie krocza, a czasami krocze pęka samoistnie). Objawem zbyt ciasnej pochwy jest ból i pieczenie podczas stosunku.

Jeśli kobieta ma uczucie ciasnej pochwy po porodzie, a miała szyte krocze, powinna zgłosić się do lekarza. Czasami uczucie ciasnej pochwy to efekt słabego nawilżenia (tzw. suchość pochwy). Przypadłość ta częściej występuje u kobiet karmiących piersią. Podobne objawy może powodować infekcja pochwy.

Luźna pochwa po porodzie

Jeśli pochwa po porodzie nie wraca do wcześniejszych rozmiarów, mówi się o poporodowym rozluźnieniu pochwy. Najczęściej problem dotyczy kobiet, które wielokrotnie rodziły siłami natury. Zdarza się jednak i takim, które mają za sobą tylko jeden lub dwa porody.

​Dolegliwość ta pojawia się również często jako skutek urodzenia dużego dziecka. Jego rozmiary poluzowują więzadła i mięśnie dna miednicy, a także mięśnie pochwy. Zbyt luźna pochwa po porodzie (inaczej: otwarta pochwa), to nie tylko pogorszenie jakości życia intymnego, ale też większe ryzyko zakażeń intymnych.

Luźna pochwa po porodzie przez lekarzy nazywana jest zespołem rozluźnienia pochwy, zespołem luźnej pochwy lub oznaczana skrótami: VRS lub ZRP. Zespół luźnej pochwy lub zbyt luźne wejście do pochwy ginekolodzy diagnozują dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Przy niewielkim rozluźnieniu pochwy zaleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy. Duże rozluźnienie pochwy po porodzie lub nieskuteczność ćwiczeń jest wskazaniem do laseroplastyki pochwy albo plastyki pochwy, czyli waginoplastyki.

Obniżenie pochwy po porodzie

Dolegliwość ta nazywana jest obniżeniem narządów po porodzie i może dotyczyć nie tylko pochwy. W zależności od tego, który narząd uległ obniżeniu, diagnozuje się:

  • obniżenie przedniej lub tylnej ściany pochwy;
  • obniżenie macicy;
  • obniżenie pęcherza moczowego;
  • obniżenie odbytnicy.


Wyróżnia się kilka stopni obniżenia narządów, od których uzależnione jest dalsze postępowanie.

  • stopień 0 – nie obserwuje się zmian;
  • stopień 1 – obniżenie powyżej połowy wysokości pochwy;
  • stopień 2 – obniżenie występuje do połowy wysokości pochwy;
  • stopień 3 – obniżenie do przestrzeni między połową wysokości pochwy a wejściem do pochwy;
  • stopień 4 – wypadnięcie narządów (znajdują się u ujścia pochwy lub poza nim).


Pierwszy i drugi stopień obniżenia narządów jest wskazaniem do leczenia zachowawczego, czyli fizjoterapii i odpowiednich ćwiczeń. W stopniu 3 i 4 konieczny jest zabieg operacyjny.

Ćwiczenia pochwy po porodzie

Ćwiczenia pochwy po porodzie polegają na napinaniu mięśni pochwy i odbytu (ćwiczenia mięśni Kegla) i nie mają nic wspólnego z zatrzymywaniem strumienia moczu. Ćwiczenia trzeba powtarzać kilka razy dziennie po kilka minut, napinając mięśnie dna miednicy na 10 sekund za każdym razem.

W gabinetach fizjoterapii można nauczyć się tych ćwiczeń lub wykonywać je z pomocą specjalistycznego sprzętu, który rejestruje, czy właściwe mięśnie ulegają napięciu. Regularne ćwiczenia nie tylko przyspieszają powrót pochwy po porodzie do normalnych rozmiarów, ale są też świetną profilaktyką nietrzymania moczu i wypadania narządów lub rehabilitacji lżejszych stopni tej dolegliwości.

Plastyka pochwy po porodzie

Zabieg plastyki pochwy odbywa się w całkowitym znieczuleniu i trwa od 0,5 godziny do 1,5 godziny. Możliwe jest też znieczulenie miejscowe, jeśli pacjentka takie woli, lub ma przeciwwskazania do narkozy. Zabieg wykonuje się z zastosowaniem lasera lub stosuje się wszywanie specjalnych nici. Jedna i druga procedura zwiększa elastyczność pochwy, likwidując jej nadmierne rozciągnięcie. Możliwe jest też zwężenie wejścia do pochwy.

Po zabiegu pacjentka może wrócić do normalnego życia, powinna tylko przez pewien czas unikać wysiłku fizycznego. Plastyka pochwy wykonywana jest na NFZ wyłącznie wtedy, gdy obniżenie ścian pochwy związane jest z nietrzymaniem moczu. Jeśli problemem jest tylko zbyt luźna pochwa po porodzie, waginoplastyka nie jest refundowana.

Sprawdź także:

poród na YouTube
Instagram
Poród
Poród na żywo i na YouTubie: co dokładnie można obejrzeć w sieci? [zdjęcia i filmy]
W sieci przybywa filmów i zdjęć z porodów. Większość jest bardzo realistyczna, bez cenzury i upiększania. Niektóry kobiety decydują się nawet na transmisję swojego porodu na żywo.

Poród można bez problemu obejrzeć na żywo na YouTubie, podobnie jak inne porodowe filmy i zdjęcia bez retuszu. Filmy z porodów mają na ogół miliony wyświetleń w sieci. Nic więc dziwnego, że wciąż przybywa nagrań, na których kobiety uwieczniają swoje najintymniejsze chwile.  Poród na żywo i na YouTubie Po co pokazywać swój poród w internecie albo transmitować go na żywo? Czasem po to, by podzielić się z bliskimi swoją radością i ogromnym przeżyciem, a czasem po prostu po to, by... zarobić. Mowa oczywiście o filmach z porodów, które oglądają miliony anonimowych ludzi, zwiększając oglądalność kanału autora. Na YouTubie nie brakuje filmów z porodów: na niektórych widać jedynie górną część ciała rodzącej, ale jest też mnóstwo takich, w których nie zastosowano absolutnie żadnych filtrów czy cenzury. Dla jednych to gorszące, dla innych ważne i potrzebne: Brak poszanowania dla intymności może razić. Ale części takich filmów i zdjęć z porodów nie można odmówić wartości edukacyjnej albo nawet terapeutycznej. Tak jest np. w przypadku materiałów, które dokumentują miłość, troskę i olbrzymią siłę rodzącej kobiety. A do tego normalizują kobiece ciało oraz poród , zarówno naturalny...           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Lacey Barratt (@laceybarrattphotography) ...  jak i poród przez cesarskie cięcie .         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Lacey Barratt...

poród w domu
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Poród w domu nie dla każdego! Ile trzeba zapłacić za ten komfort?
Poród domowy zapewnia kobiecie większą intymność i spokój. Taką decyzję należy jednak wcześniej dobrze przemyśleć, znaleźć zaufaną położną, zadbać o potrzebne rzeczy. Podstawowym kryterium, by poród mógł odbyć się w domu, jest prawidłowy przebieg ciąży. Sprawdź, czy poród domowy jest odpowiedni dla ciebie!

Poród w domu w Polsce nie jest dzisiaj taką rzadkością, jak kiedyś. Kiedy termin porodu nieuchronnie się zbliża, przyszła mama musi zdecydować, jak chciałaby rodzić. Część kobiet decyduje się na poród warunkach domowych. Te, które mają już go za sobą, zazwyczaj twierdzą, że to był najwłaściwszy wybór, jakiego mogły dokonać. Poród domowy nie jest jednak bezpłatny, jego cena waha się od 2000 do 4000 zł.  Spis treści:  Poród naturalny w domu - nie dla każdej ciężarnej Rodzenie w domu - zalety Jak zorganizować poród w domu? Poród w domu – formalności Poród w domu a szczepienia Poród w domu - cena Wizyta u pediatry po porodzie w domu Położna po porodzie w domu Zdjęcia i film z porodu w domu Naturalne sposoby na wywołanie porodu Poród naturalny w domu - nie dla każdej ciężarnej Jeśli wolałabyś, żeby twoje dziecko przyszło na świat w domu, a nie w szpitalu, musisz najpierw się upewnić, że jest to rozwiązanie dla ciebie. Po pierwsze powinnaś być absolutnie przekonana, że dasz radę urodzić samodzielnie w domu i mieć zaufanie do położnej, która ma ci w tym towarzyszyć. A po drugie, twoja ciąża powinna przebiegać w sposób prawidłowy. Kwalifikacji do porodu domowego udziela położna na podstawie wywiadu (odbywa się on około. 36 tygodnia ciąży ). Sprawdza twój obecny stan zdrowia, pyta o przebieg poprzednich ciąż, jeśli takie były i upewnia się, czy naprawdę czułabyś się bezpiecznie, rodząc poza szpitalem. Rodzenie w domu - zalety Jak się rodzi dzieci w domu? Przede wszystkim inaczej, niż w szpitalu. Oczywiście pierwszą zasadniczą różnicą jest miejsce, a co za tym idzie, wyposażenie „sali porodowej” . W domu rodzi się w warunkach absolutnie naturalnych, bez łóżka porodowego, aparatury medycznej, dostępu do takich form łagodzenia...

poród lotosowy
AdobeStock
Poród naturalny
Poród lotosowy – na czym polega i czy jest bezpieczny dla dziecka? Zalety, zagrożenia [ZDJĘCIA]
Poród lotosowy nie kończy się odcięciem pępowiny. Dziecko do czasu jej naturalnego odpadnięcia jest cały czas połączone ze specjalnie odsączonym, zasuszonym i zakonserwowanym łożyskiem, co może nieść za sobą pewnie zagrożenia. Zwykle proces ten trwa od 3 do nawet 10 dni.

Poród lotosowy to alternatywne podejście do narodzin dziecka. I choć nazwa wskazuje, że chodzi o poród, w rzeczywistości istotne jest to, co dzieje się tuż po nim. W porodzie lotosowym ważne jest, by nie odcinać pępowiny, tylko poczekać, aż sama się oddzieli. Metoda ta budzi kontrowersje w środowisku lekarskim i nie jest powszechnie akceptowana, ponieważ zgodnie z obecnym standardem nauki oraz opieki medycznej pozostawienie łożyska może być przyczyną poważnych infekcji.  Poród lotosowy: Co to jest poród lotosowy? Standardy medyczne a poród lotosowy zagrożenia zalety badania naukowe Kiedy powinna być przecięta pępowina? Poród lotosowy w Polsce i na świecie Gdzie może się odbyć poród lotosowy? Opieka nad dzieckiem Co to jest poród lotosowy? Poród lotosowy to rodzaj porodu, po którym nie przecina się pępowiny. Dziecko jest połączone z łożyskiem aż do momentu, kiedy pępowina odpadnie naturalnie. Zazwyczaj trwa to kilka dni, a łożysko umieszczone jest do tego czasu w specjalnie uszytym na tę okazję woreczku. Dziecko połączone z łożyskiem umieszczonym w woreczku. fot. Adobe Stock Zasady porodu lotosowego: to matka decyduje o przebiegu porodu, po narodzinach dziecka nie przecina się pępowiny, urodzone łożysko konserwuje się i pozostawia w pobliżu dziecka, pępowina ma w naturalny sposób zaschnąć i odpaść od dziecka (trwa to 3-10 dni), w tym czasie matka i dziecko nie przyjmują odwiedzin, mają czas dla siebie. Standardy medyczne a poród lotosowy Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej w Polsce w placówkach medycznych nie praktykuje się porodów lotosowych. Poród lotosowy – zagrożenia Lekarze zwracają uwagę na fakt, że nieodcięta pępowina połączona z łożyskiem...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz