GRY
niemowlę 7 miesięczne chodzi za rączki
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

To tylko kilka sekund, ale jakież osiągnięcie! Tato, mamo, samo stoję! I czas już najwyższy. Ileż bowiem dziecko może patrzeć, jak wszyscy zniżają się do niego.

Od dłuższego już czasu dziecko trenowało mięśnie, kopiąc nóżkami, zginając je i rozprostowując. Potem stanęło z twoją pomocą. Obecnie powinno być już na tyle silny, by samodzielnie utrzymał się na nogach przez chwilę. Dlatego nie zdziw się, widząc, że chwyta wszystko, co ma pod ręką, a co mogłoby być podporą do wstania.

Jeśli jednak twojemu 30. tygodniowemu dziecku wystarcza raczkowanie czy siedzenie i nie ciekawi go jeszcze, jak świat wygląda z góry, to nie ma powodów do obaw. Każdy niemowlak ma własne tempo. Widocznie twoja pociecha uznała, że nie ma się do czego spieszyć. Pewnie za to szybciej rozwija się umysłowo, może nawet próbuje już zacząć mówić? W tym wieku takie różnice są zupełnie naturalne.

Zobacz: Kiedy dziecko wstanie? Sprawdź, jak pomóc niemowlęciu >>

Stwarzaj 30. tygodniowemu dziecku jak najwięcej okazji do treningu. Postaw dziecko, podtrzymując rękami. Kiedy już złapie równowagę, puść jedną dłoń. Kiedy będzie znów pewnie stało, spróbuj zabrać i drugą podporę. Albo trzymaj najpierw za ramiona, potem za rączki, palce, a w końcu puść. Bądź jednak czujna, by dziecko w każdej chwili złapać, gdy nóżki odmówią mu posłuszeństwa. Pamiętaj też, że dużo łatwiej utrzymać równowagę bosymi nóżkami na płaskiej powierzchni.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

30. tygodniowe dziecko zaczyna kojarzyć, że pewne słowa wiążą się z czynnościami. Jedzenie poprzedza dźwięk miksera, powrót taty - dzwonek do drzwi. A kiedy zapytasz, czy chce na ręce, wyciągnie do ciebie rączki. Może też trzeć oczy, gdy zasugerujesz, że pora już iść spać. Dziecko w tym okresie rozumie bowiem najprostsze słowa i zdania. Dodatkowo możesz mu pomóc dodając do wypowiadanych słów gesty, np. zamkniesz oczy, gdy pora iść spać albo pomlaskasz, gdy czas na posiłek.

Ucz go je wykonywania najprostszych czynności. Zaczniesz pewnie, jak większość rodziców, od robienia „papa”. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo dziecku nic nie wyjdzie. Z kolei, kiedy już będzie wykonywał twoje prośby, nie popisuj się nim. Ty też nie chciałabyś robić za tresowaną małpkę.

Do każdego polecenia dodawaj słowo „proszę”. W przyszłości będzie ono dla dziecka czymś naturalnym.

Sprawdź: Czego uczy się niemowlę - 7.-12. miesiąc >>

 

Co cię może niepokoić?

Czy twoje dziecko denerwuje się widząc, jak odchodzisz od niego?
W tym okresie zdarza się to coraz częściej.

Raczkowanie czy pełzanie po podłodze pozwala dziecku na odkrywanie świata. To pasjonujące, ale jednocześnie powoduje obawy.

30. tygodniowe dziecko zdaje sobie sprawę, że oddala się od ciebie. Zaczyna uświadamiać sobie, że nie zawsze jesteś tuż obok niego.

Kiedy ma Cię w zasięgu wzroku, wszystko jest w porządku. Jednak kiedy wychodzisz, może płakać i próbować podążyć za tobą.

Dlaczego tak się dzieje? Dziecko zaczyna tęsknić. Wcześniej nie znało tego uczucia. Kiedy tata albo mama znikali mu z oczu, po prostu przestawało o nich myśleć. Teraz, gdy rusza w świat, uspokaja go myśl, że zawsze może do ciebie wrócić. Gorzej, kiedy to ty wychodzisz z pokoju.

Zobacz: Rozłąka z dzieckiem >>

Możesz zabawą umacniać w dziecku świadomość, że ludzie i rzeczy są, nawet, jak ich nie widać. Połóż przed dzieckiem ulubioną zabawkę i zakryj ją kocem czy pieluszką. Pytaj: „Gdzie ona jest?”. Jeśli dziecko ściągnie zasłonę, by odzyskać zabawkę, zawołaj radośnie: „Tutaj!”

Ekspert radzi

Dziecko nie chce zostawać w domu z opiekunką, a każde twoje wyjście do pracy okupione jest szlochem dziecka. Co robić?

Jeśli dziecko po wyjściu mamy szybko się uspokaja i chętnie bawi się z osobą, która się nim opiekuje, jest wesołe, to  konsekwencja w postępowaniu mamy powinna szybko rozwiązać problem. W takiej sytuacji trudne są tylko chwile rozstania. Jeśli natomiast malec protestuje przeciwko zostawaniu z kimkolwiek, to radzę nie zwlekać podczas wychodzenia z domu, lepiej zrobić to zdecydowanie, każdorazowo zapewniając malca o tym, że się do niego wróci o określonej porze, np. po tym, jak zje obiad. No i najważniejsze, wywiązywać się z tych umów. A po powrocie z pracy poświęcić synkowi dużo czasu, prasowanie może poczekać!

Beata Chrzanowska, pedagog specjalny, psycholog, pracuje w szkole i w poradni Uniwersytet dla Rodziców.

Film

Sprawdź, czy pomagać dziecku w nauce chodzenia:


Więcej o 30. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
11 sposobów, by niemowlę spało dłużej
Spacerówka na medal - możesz ją mieć!
Rozłąka z dzieckiem

Porozmawiaj o 30. tygodniu

Dziecko w łóżku rodziców
Co potrafi nasze dziecko
Kiedy do spacerówki???
Pierwsze Kroki Waszych Pociech

Źródło:
* H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka”
* P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!