GRY
39. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

39. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

39. tygodniowe dziecko jest coraz sprawniejsze, potrafi coraz lepiej chwytać zabawki. Dlaczego więc nie miałoby próbować przejąć łyżki kierującej się do jego buzi? Na pewno będzie chciało karmić się samo. Zawartość łyżki w większości wyląduje na dziecięcym ubranku. Jednak to dopiero początki samodzielnego jedzenia.. O wiele skuteczniejsze może być jedzenie palcami. I jakże kształcące! Pokarm można bowiem wtedy dokładnie przeanalizować - rozgnieść w rączce, sprawdzić, czy przykleja się do stolika, zrzucić na podłogę i na koniec włożyć do buzi. Może nawet okazać się smaczny.

Zobacz też: Wybieramy pierwsze sztućce dla dziecka >>

Nie zabraniaj dziecku zabawy podczas jedzenia. Mimo bałaganu i innych strat, jest to bardzo kształcące. Podobnie z trzymaniem butelki. Podczas pierwszych prób picia więcej dostaje się ubranku niż dziecku. Z czasem jednak ruchy niemowlaka będą bardziej skoordynowane i nauczy się samodzielnie zaspokajać swoje pragnienie. Ćwiczcie też picie z kubeczka.

Niemowlak może już próbować „dorosłych” potraw. Zanim jednak dosuniesz jego krzesełko do waszego stołu, drobno pokrój jedzenie. Dobrze by było również, gdyby pokarm dla dziecka nie zawierał soli ani przypraw. W ramach ćwiczeń pozwól dziecku zbierać łyżką ziarna groszku.

Sprawdź, jak wybrać krzesełko do karmienia - nasze typy >>

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

39. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Kupujesz dziecku nową zabawkę, a ono zamiast się nią zająć, obejrzeć, zaczęło nią walić w stół. Nie dziw się. To jego sposób na zbadanie przedmiotu. Inne świetne sposoby, to potrząsanie, gniecenie i rozkładanie na części pierwsze. Kiedy 39. tygodniowe dziecko będzie miało zajęte obie ręce, będzie porównywać przedmioty, które w nich trzyma. Ostatecznym organem odwoławczym, bez którego nic nie może zostać poznane do końca jest oczywiście buzia. Dopiero po posmakowaniu, zabawkę można uznać za swoją.

Na tym etapie rozwoju dziecko zaczyna też kojarzyć przedmioty ze sobą. Maluch powinien rozumieć, że łyżeczka wiąże się z miseczką, a ręcznik z oliwką do smarowania po kąpieli. Zanim jednak zbadasz dziecku poziom IQ, pomóż mu rozwijać jego inteligencję. Wybierz kilka przedmiotów, które tworzą pary. Nazwij wszystkie, pokaż dziecku zależności między nimi, a potem zapytaj, np. co pasuje do klocka?

Sprawdź pomysły na zabawy rozwijające dla dzieci 9-12 miesięcy >>

Zadbaj, by 39. tygodniowe dziecko miało różnorodne przedmioty do porównywania. Dobre są zarówno zabawki zupełnie odmienne, jak i podobne, ale różnej wielkości czy z innych materiałów.

Mamo, tato, chciałbym z Wami porozmawiać... Musicie być przygotowani na taką okoliczność już teraz. 39. tygodniowe dziecko bowiem zaczyna adresować swoje gaworzenie do konkretnych osób. To już nie tylko chęć zwrócenia na siebie uwagi, ale prawdziwa rozmowa. I nawet jeśli nie wiecie, co wasz mały mówca ma na myśli, to nie lekceważcie tych prób. Dziecko bowiem bardzo czeka na odpowiedź. Bez niej może się zniechęcić do mówienia.

39. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Nie potrafisz się domyśleć, o czym mówi?

Może ci w tym pomóc ton głosu i wyraz twarzy.
Zwracaj także uwagę na prośby dziecka. Może to być na przykład uniesiona w twoją stronę pusta butelka, którą macie napełnić albo krnąbrna zabawka, która nie daje się złożyć.

Jeśli dziecko prosi cię o pomoc, wyartykułuj ją: „Chcesz pić?”, „Złożyć klocki?”. Zanim jednak rozwiążesz za dziecko problem, zachęć je do działania, dając małą podpowiedź.

39. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Czy kostki rosołowe są zdrowe dla dziecka

Nie jest do dobry pomysł. Kostki rosołowe zawierają dużo soli oraz substancje dodatkowe, których małe dzieci nie powinny dostawać.

Zupę najlepiej ugotować ze świeżych warzyw, z dodatkiem chudego mięsa (albo ryby), śmietany lub jogurtu naturalnego. Można również śmiało dodawać przyprawy, takie jak posiekany koperek, szczypiorek, natkę pietruszki, szczyptę majeranku.

Zobacz też: 9 pomysłów na zdrowe dania z drobiu - przepisy dla dzieci

Małgorzat Strucińska, specjalista żywienia, dietetyk

39. tydzień życia niemowlaka - Film

Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci

39. tydzień życia niemowlaka - Więcej o 39. tygodniu

9 zaskakujących gadżetów do karmienia dzieci
Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Jak zdobyć pierwszy poradnik żywienia dzieci w wieku 1 – 3 lata
Czy odżywiasz dziecko zdrowo - test
Nauka jedzenia
10 kroków do samodzielnego jedzenia

39. tydzień życia niemowlaka - Porozmawiaj o 39. tygodniu

Metoda BLW - czyli samodzielne jedzenie. Kto jeszcze stosuje?
Naczynia do nauki samodzielnego jedzenia
Alergia u dziecka

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka.”
P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!