GRY
39. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

Rozwój niemowlaka w 39. tygodniu

39. tygodniowe dziecko jest coraz sprawniejsze, potrafi coraz lepiej chwytać. To sprawia, że przed dzieckiem staje cały ogrom możliwości!

Co nowego w rozwoju fizycznym?

 • Koordynacja ręka-oko - Twoje dziecko doskonali małą motorykę. Coraz lepiej idzie mu układanie przedmiotów w określonych miejscach. Co więcej, malec także rozwija umiejętność wybierania jednej rzeczy spośród innych, a także doskonali umiejętność precyzyjnego kontrolowania paluszków.
 • Samodzielne jedzenie - Z całą pewnością twój maluch coraz częściej będzie dawał ci znać, że chce karmić się samo. Zawartość łyżki w większości wyląduje na dziecięcym ubranku, jednak to dopiero początki samodzielnego jedzenia! O wiele skuteczniejsze może być jedzenie palcami. Pokarm można bowiem wtedy dokładnie przeanalizować - rozgnieść w rączce, sprawdzić, czy przykleja się do stolika, zrzucić na podłogę i na koniec włożyć do buzi. Może nawet okazać się smaczny. Nie zabraniaj dziecku zabawy podczas jedzenia. Mimo bałaganu i innych strat jest to świetny trening. To samo tyczy się trzymania butelki, czy kubeczka. Z czasem jednak ruchy niemowlaka będą bardziej skoordynowane i nauczy się samodzielnie zaspokajać swoje pragnienie. Ćwiczcie też picie z kubeczka.
 • Stawianie kroków z podparciem - Jeśli twój maluch opanował już stanie z podparciem, najpewniej nabierze ochoty na więcej. Zacznie próbować trzymając się mebli stawiać pierwsze kroki. Będą to pojedyncze nieporadne kroczki, ale jakże ważne dla twojego dziecka.

Co potrafi dziecko?

Inteligencji dziecka, w połączeniu ze zdobytym doświadczeniem pozwala maluszkowi coraz lepiej kojarzyć i rozmieć otaczający świat. Dziecko w 39. tygodniu swojego życia najczęściej już potrafi:
 • dopasowywać przedmioty do siebie;
 • kojarzyć, do czego służą pewne przedmioty;
 • znajdować rozwiązania na niektóre napotkane problemy;
 • zrozumieć znacznie niektórych prostych słów mówionych do niego np. mama, spać, lala, a także rozpoznawać własne imię;
 • zaczyna mieć poczucie własności, np. może protestować płaczem na zabraną mu zabawkę;
 • naśladować i wykonywać proste polecenia podczas zabawy spontanicznie się śmiać.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Kupujesz dziecku nową zabawkę, a ono zamiast się nią zająć, obejrzeć, zaczęło nią walić w stół. Nie dziw się. To jego sposób na zbadanie przedmiotu. Inne świetne sposoby, to potrząsanie, gniecenie i rozkładanie na części pierwsze. Kiedy 39. tygodniowe dziecko będzie miało zajęte obie ręce, będzie porównywać przedmioty, które w nich trzyma. Maluch w tym wieku zaczyna też kojarzyć przedmioty ze sobą, np. wie, że łyżeczka wiąże się z miseczką, a ręcznik z oliwką do smarowania po kąpieli.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

Zadbaj, by 39. tygodniowe dziecko miało różnorodne przedmioty do porównywania. Dobre są zarówno zabawki zupełnie odmienne, jak i podobne, ale różnej wielkości czy z innych materiałów. Dziecko w tym wieku zaczyna adresować swoje gaworzenie do konkretnych osób. To już nie tylko chęć zwrócenia na siebie uwagi, ale prawdziwa rozmowa. I nawet jeśli nie wiecie, co wasz mały mówca ma na myśli, to nie lekceważcie tych prób. Dziecko bowiem bardzo czeka na odpowiedź. Bez niej może się zniechęcić do mówienia. Świetnie będziecie się bawić ucząc różnych prostych wyliczanek w stylu "Idzie kominiarz po drabinie..." czy "Idzie rak nieborak..."

Zabawki edukacyjne 

Zabawki, które w tym wieku powinno mieć twoje dziecko:
 • klocki - maluszek jeszcze nie będzie potrafił z nich nic zbudować, ale to świetny sposób na porównywanie przedmiotów i szukanie podobieństw;
 • pluszak - choć brzmi mało edukacyjne, to niektóre dzieci mają dużą potrzebę okazywania uczuć. Ukochany miś może się w takiej sytuacji świetnie sprawdzić.
 • sorter - to pojemnik z otworami o różnych kształtach, do których trzeba dopasować klocki. Dziecko ćwiczy koncentracje i precyzję.

Zajęcia dla niemowląt

Popularne gordonki, to zajęcia, na których rodzice niemowląt i starszych dzieci rozwijają zmysły swoich podopiecznych. Dzieci mają możliwość swobodnego przemieszczania się po sali, przez to nie czują się do niczego zmuszane, a i tak osłuchują się ze śpiewem i zapamiętują śpiewane melodie. Piosenki są bez słów, dzięki czemu dzieci łatwiej koncentrują się na melodii i muzyce. Piosenki śpiewa się z wykorzystaniem sylab, które nawet niemowlętom łatwo jest powtórzyć: BAM, NA, PA, DU itp.
 

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

 • Dziwne stolce - nie zapominaj, że rozszerzanie diety maluszka wiąże się również ze zmianą zawartości pieluszki. Dziecko nie przeżuwa, a rozgniata pokarm dziąsłami, w dodatku układ pokarmowy nie jest w pełni rozwinięty więc  zarówno kolor i konsystencja kupki mogą wyglądać dość dziwnie. Zanim wpadniesz w panikę, przypomnij sobie co ostatnio twoje dziecko jadło.
 • Ból ząbków - jeśli masz wrażenie, że maluch jest marudny i płaczliwy ze względu na ząbkowanie postaraj się znaleźć metodę, by mu ulżyć. Żel na ząbkowanie to produkt, który ma przynosić ulgę dziecku podczas bolesnego wyrzynania się zębów mlecznych. Wybór środków na ząbkowanie w aptekach jest spory: część produktów ma działanie znieczulające miejscowo (z lidokainą w składzie), część działa chłodząco lub łagodząco (bez lidokainy).

Dieta niemowlaka

Nawet jeśli twój maluch do tej pory chętnie współpracował podczas posiłków, nagle zaciska usta i nie che dać się nakarmić. Nie martw się to normalne, po prostu jedzenie papki łyżeczka nie jest już tak atrakcyjne. Upewnij się, że dziecko ma stałe pory posiłków i nie podjada między nimi. Zwróć uwagę, by to co ląduje na talerzu, było bardzo różnorodne, a także daj szansę dziecku na większą samodzielność.

39. tydzień życia niemowlaka - Film
Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci

Co może cię niepokoić?

 • malec płacze, gdy stoi - niektóre dzieci bardzo się denerwują, gdy są już w pozycji stojącej i nie wiedzą, co mają dalej zrobić. Opanowanie sztuki stanie jest trudne, ale do samodzielnego chodzenia jeszcze długa droga. Malec nie potrafi zrobić kroku, ale tez czasem nie wie jak wrócić do siadu, uczucie frustracji sprawia, że płacze, mimo iż osiągnęło duży sukces.
 • lęk przed obcymi - choć antyspołeczne zachowania w stosunku do innych mogą się wydawać dziwne, jednak nie jest to oznaka nietowarzyskości, ale dojrzałości. To normalne na tym etapie rozwoju. Teraz nieco starsze i mądrzejsze dziecko rozumie, że mama i tata są najważniejszymi osobami w jego życiu. Inni ludzie, nawet dziadkowie zajmują podrzędną pozycję z punktu widzenia dziecka. Z czasem to przeminie, gdy dziecko sobie uświadomi, że tak naprawdę nie musi wybierać.

Więcej o 39. tygodniu:

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Przygotowania do świąt