GRY
41. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

41. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Jest doskonała do zabawy, bo obie ręce są wolne. Bez porównania lepiej niż z poziomu podłogi można też dzięki niej obserwować otoczenie. O czym mowa? O pozycji siedzącej. Po ukończeniu dziewięciu miesięcy dziecko powinno już siedzieć samodzielnie.
Jeśli twoje 41. tygodniowe dziecko jeszcze trochę się chwieje, zapewnij mu dużo atrakcji. Otoczone zabawkami, zapomni, że siedzi. Z każdym dniem będzie w stanie wytrzymać w tej pozycji coraz dłużej. Problem z utrzymaniem równowagi może być też spowodowany nadwagą dziecka. Grubaski ćwiczą mniej chętnie i przez to rozwijają się wolniej.

Sprawdź też: Czego uczy się niemowlę - 7.-12. miesiąc >>

Pomożesz dziecku ćwiczyć równowagę w pozycji siedzącej, sadzając go na różnych powierzchniach: na krześle i łóżku, na trawie i poduszce, na swoich kolanach i dmuchanym materacu itp.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

41. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Czytasz dziecku książeczki, ale masz wątpliwości, czy coś z tego rozumie? Spokojnie, wkrótce będziesz miała dowód. 41. tygodniowe dziecko zacznie dokładniej przyglądać się obrazkom. Na jego twarzy widać będzie zainteresowanie. Musisz jednak dostosować lekturę do możliwości dziecka. I nie chodzi o to, że na "Braci Karamazow" jeszcze za wcześnie. Po prostu dziecko potrzebuje czasu, by sobie wszystko przyswoić. Dlatego nie przewracaj zbyt szybko kartek. Opowiadaj, co widać na obrazkach (najlepiej, gdy są duże i wyraźne). Dobre są też książeczki, w których jest po jednym słowie na stronie. 41. tygodniowym dzieciom łatwiej zrozumieć, co widać na obrazku. Możesz też dodawać dźwięki, jeśli są to np. książeczki o zwierzątkach.

Dziecku spodoba się modulowanie głosu. Dobrym polem do popisu jest "Ptasie radio".

Cóż, było miło i łatwo, ale czas na zmiany. Jedzenie na stole rodziców powoli zastępuje mleko mamy. Jeśli nie doszło do tego wcześniej, to właśnie teraz dziecko może zmienić dietę. Nie będzie już chciało ssać piersi. Zamiast tego będzie domagać się możliwości samodzielnego wkładania pokarmów do buzi. Początkowo jednak nie odmówi sobie jeszcze wieczornego karmienia. Takie stopniowe odzwyczajanie pozwoli ci na bezproblemowe zakończenie laktacji.

Sprawdź też: 5 produktów zakazanych dla niemowlaka >>

41. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Twoje dziecko zamiast ładnie jeść bawi się przy posiłkach?

Pamiętaj, że posiłek to dla 41. tygodniowego dziecka także zabawa. Dlatego nie złość się, gdy między jedną łyżeczką pokarmu a drugą „przekąsi” misia czy będzie rozsmarowywało kroplę zupy po całym stoliku. Zadbaj, by dziecko się nie nudziło podczas jedzenia. Możesz dać mu w tym celu zabawki, ale także je zrobić, np. węża z ziarenek groszku. 41. tygodniowe dziecko „je” każdą częścią ciała, pomyśl zatem o jakimś dużym śliniaczku. I nie pozwalaj na wszystko. Specjalne wylewanie zupy nie jest wcale zabawne. Musi to zrozumieć nawet taki maluch.

Sprawdź też: Jak mądrze rozszerzać dietę >>

Pamiętaj, że do końca pierwszego roku dziecko nie powinno pić mleka krowiego. Podawaj mieszankę dla niemowląt. Zadbaj, by dziecko wypijało jej dostatecznie dużo.

Czytaj też: Mleko krowie nie dla niemowlęcia!

41. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Kiedy podawać jedzenie wymagające żucia?
Można zacząć od chrupek kukurydzianych lub ryżowych (od 8. miesiąca), herbatniczków dla niemowląt i kawałków pieczywa (od 10. miesiąca). Gotowane jarzyny: różyczki kalafiora, słupki kalarepki lub marchewki (od 9–10. miesiąca) powinny być na tyle miękkie, by malec nie mógł się nimi zakrztusić, ale jednak musiał je gryźć.
Dlaczego to takie ważne?
Niemowlęta, które jedzą pokarmy stałe, mają mniej problemów z prawidłowym ustawieniem szczęk, a więc ze zgryzem. Jeżeli górne ząbki nieprawidłowo stykają się z dolnymi lub w ogóle nie dochodzą do dolnych, dziecko ma kłopoty z gryzieniem. Niektóre części szczęki dolnej i górnej są wtedy zbyt obciążone, a inne nie pracują. Nieprawidłowo ustawione ząbki trudniej umyć, szybciej się psują.

dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra

41. tydzień życia niemowlaka - Film

Najczęstsze alergeny pokarmowe

41. tydzień życia niemowlaka - Więcej o 41. tygodniu

Siatki centylowe - jak z nich korzystać?
Aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku
Jak zdrowo rozszerzać dietę malca
Pierwsza zastawa

41. tydzień życia niemowlaka - Porozmawiaj o 41. tygodniu

Kiedy "dorosłe" jedzenie?
Jak przestać karmić piersią?
Klub mam dłuuugo karmiących piersią

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka.”
P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!