GRY
niemowlę 50 tydzień życia
fot. Adobe Stock

Rozwój fizyczny

Czy zdajesz sobie sprawę, jak bardzo zmieniło się twoje dziecko przez ten rok? Jeśli nie masz kontaktu z młodszymi dziećmi, to możesz tego nie zauważyć. Twoje niemowlę jest teraz średnio trzy razy cięższe niż po urodzeniu i o 25 cm dłuższe. Roczne dzieci ważą przeciętnie 11 kg i mierzą 75 cm.

Roczne dzieci mają charakterystyczną budowę – dużą głowę i krótkie nóżki. Z wiekiem te proporcje będą się zmieniać.

Twoje dziecko potrafi już dwoma palcami unieść drobny przedmiot, wkładać jedne rzeczy w drugie oraz wyciągać je z ciasnych przestrzeni. Jeśli tego nie ćwiczy, warto kupić mu kubeczki różnej wielkości lub zabawkę-sorter.

Dziecko w 50. tygodniu życia powinno umieć przejść przez pokój przytrzymując się mebli oraz samo stać przez chwilę, jednak nie wszystkie maluchy opanowują tę umiejętność jeszcze przed pierwszymi urodzinami. Jeśli twoje dziecko tego nie umie, staraj się jeszcze bardziej zachęcać je do ruchy, ustawiając w dość trudno dostępnych miejscach atrakcyjne przedmioty, np. jego zabawki. Nadszedł też czas, by kupić odpowiednie pierwsze buty dla dziecka.

Szybki wzrost – dziecko rośnie ponad 2 cm miesięcznie! – oznacza duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Teraz szczególnie powinnaś dbać o dietę dziecka. Posiłki muszą być różnorodne, zbilansowane. Jeśli dziecko cierpi na brak apetytu, poszukaj nowych smaków, które pomogą mu odzyskać łaknienie. Sprawdź też, kiedy kupować warzywa i owoce, by miały jak najmniej chemii. Nie zmuszaj do jedzenia!

Oprócz tego, że dziecko w 50. tygodniu życia szybko się rozwija (choć rośnie nieco wolniej niż jeszcze pół roku temu), jest także bardzo ruchliwe. Raczkuje, staje, pewnie nawet chodzi – nie daje sobie ani rodzicom ani chwili wytchnienia. Nie zdziw się więc, że dziecko zacznie tracić wagę. To normalne i dość częste, dlatego właśnie tak ważne jest, aby jego dieta była zróżnicowana i pełnowartościowa.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Twoje dziecko umie już pewnie zrobić „kosi kosi” czy „pa, pa”. Mówi też „mama” lub „tata” ze zrozumieniem. Już pewnie nie zastanawiasz się tak często, jak pomóc dziecku w nauce mowy.

Twój niemowlak wie, że jest kimś odrębnym od mamy, że czasem podoba ci się, jak się zachowuje, a kiedy indziej nie. Rozpoznaje swoje zabawki czy ubranka. Rozumie też, że sympatyczny maluch w lustrze, to on sam.

Niestety, już w 50. tygodniu życia dzieci lubią się buntować. Twoje niemowlę też często mówi: „nie”? To jednak absolutnie normalny etap w rozwoju dziecka, które tak uczy się niezależności. Jeśli zaś martwisz się, że czasami krzyczy „nie” zupełnie bez sensu (np. na widok banana, na którego ma ochotę czy ulubionej huśtawki), to wiedz, że być może po prostu trenuje sam gest, tak jak ćwiczy się chwytanie małych przedmiotów czy picie z kubeczka...

Dziecko przed pierwszymi urodzinami bez protestu wykonuje w zabawie proste polecenia, np. „daj lalę”, „gdzie jest tata?”, „otwórz buzię”. Poza najprostszymi słowami i zdaniami, dziecko rozumie również bardziej abstrakcyjne wyrażenia, np. „szybko”, „poczekaj”, „głodny”. Specjaliści twierdzą, że jeszcze nawet przed wypowiedzeniem pierwszego słowa dziecko rozumie około 50 wyrazów i prostych zdań.
 
Jak najczęściej wymawiaj imię dziecka, by przyzwyczajało się do swojej odrębności.

Gdyby twoje dziecko dostawało patent na każde swoje nowe odkrycie, to musielibyście zamieszkać w Pałacu Kultury i Nauki, by te wszystkie dokumenty pomieścić. Niemowlak jest zafascynowany możliwością eksperymentowania. Każdy przedmiot mu się przyda, każdy musi zostać zbadany, a jak się da, to i rozebrany na części. Może uda się go złożyć inaczej? Wymyślajcie więc razem zabawy: zbierajcie skarby na spacerze, rozbierajcie wspólnie proste i bezpieczne sprzęty. Niemowlę w 50. tygodniu życia jest bardzo kreatywne.

Co cię może niepokoić?

Roczne dziecko nie lubi się dzielić zabawkami

Twoje dziecko nie pozwala pożyczyć łopatki czy wiaderka? Nie chce pokazać koledze piłki? To normalne zjawisko dla dziecka około 50. tygodnia życia.

Dla rocznego dziecka dzielenie się zabawkami jest bardzo trudne. Nie rozumie ono (i nie będzie rozumiało jeszcze przynajmniej przez półtora roku), że można komuś pożyczyć zabawkę.

Możesz pomóc dzieciom wspólnie się bawić. Pokaż im, jak nauczyć się dzielenia zabawkami: spokojnie to tłumacz, zachęcaj do okazania odrobiny cierpliwości  („Teraz Adaś pobawi się twoim wiaderkiem, a ty jego koparką").

Nigdy nie zmuszaj dziecka do dzielenia się jego rzeczami. Nie zrozumie, dlaczego zabierasz mu jego własność.

Ekspert radzi

Zez niemowlęcia – kiedy udać się do okulisty

Jeszcze w drugim, trzecim miesiącu życia niemowlę może zezować, gdyż wynika to najczęściej z niedojrzałości tzw. aparatu okołoruchowego. Jest to dosyć skomplikowany system mięśni okalających gałkę oczną odpowiedzialny za synchronizację poruszania obiema gałkami.

Jednak w późniejszych miesiącach zezowanie może być objawem istniejącej już wady wzroku. Trzeba więc jak najszybciej udać się do okulisty. Obecnie istnieje możliwość obiektywnej oceny oczu za pomocą techniki komputerowej. Ewentualną wadę trzeba korygować jak najwcześniej.

Nawet dziecko, które ma rok, może już nosić odpowiednie okulary. Dzieci, u których nie stwierdzi się wady wzroku, przestają zezować w następnych kilku miesiącach. Ta nieprawidłowość ustępuje samoistnie w miarę dojrzewania aparatu okołoruchowego.

dr Andrzej Malinowski, pediatra

Film

Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania – radzi psycholog:

Więcej o 50. tygodniu

Siatki centylowe - jak z nich korzystać?​
Jakim tatą jesteś – TEST
Co to jest „objaw zachodzącego słońca”
Co powinno umieć niemowlę - TEST
Jak pokonać strach dziecka przed kąpielą
5 niepokojących zachowań niemowlaka

Porozmawiaj o 50. tygodniu

Jak być konsekwentną?
Nie lubi jeździć w foteliku :(
Zapalenie jamy ustnej

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!