GRY
niemowlę 51 tydzień życia
fot. Adobe Stock

Rozwój fizyczny

Pamiętasz, jak twoje dziecko zaciskało dłoń, kiedy poczuło w niej twój palec? Albo jak odruchowo szukało piersi, by zacząć ssać? Te i inne odruchy, z którymi dziecko przyszło na świat, teraz ostatecznie zanikają. Dziecko zastąpi je świadomymi działaniami. Po urodzeniu dziecko np. „chodziło” trzymane pod pachy. Teraz stawia pierwsze kroczki, czyli chodzi naprawdę (no, ewentualnie jeszcze raczkuje, ale zaraz będzie chodzić)!

Roczne dziecko jest ciągle w ruchu. Wydaje się, że nigdy się nie męczy. Po całym dniu uganiania się za nim myślisz pewnie o tym z zazdrością... Jednak staraj się nie ograniczać swobody dziecka. Pomyśl, z jaką pasją ty sama byś się ruszała po prawie roku spędzonym w łóżeczku czy wózku. Jeśli musisz coś pilnego zrobić albo po prostu odpocząć, staraj się powierzyć opiekę nad dzieckiem komuś innemu. Dziecko ciągle zapięte szelkami w wózku lub wsadzane na długo do kojca nie ma okazji poćwiczyć mięśni, co grozi opóźnieniami w rozwoju ruchowym.

Nie ograniczaj aktywności dziecka. Sprawdź tylko dom czy ogród pod kątem bezpieczeństwa: jest coraz sprawniejsze i środki, które stosujesz też powinny być coraz bardziej wymyślne. Dziecko potrafi już wysunąć szufladę, otworzyć szafkę czy nawet przesunąć krzesło. Dom bezpieczny dla dziecka to również miejsce, gdzie nie leżą luzem drobne przedmioty.

Dziecko nie potrafi powiedzieć „trójkąt” czy „kółko”, ale umie rozpoznawać te kształty i wkładać w odpowiednie dziurki w zabawkach sorterach. Pamiętaj, że dziecku trzeba kilka razy pokazać, jak się to robi, zanim opanuje samo tę umiejętność.

Aby wciąż rozwijać zdolności manualne dziecka, postaraj się, by miało do zabawy przedmioty w różnych geometrycznych kształtach i różnej wielkości. Poza tym, ważne są wszelkie sprzęty, które wymagają obracania, popychania, kręcenia czy pociągania.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Przed rocznym dzieckiem niełatwo już cokolwiek ukryć. Wcześniej przedmiot, którym dziecko nie powinno się bawić wystarczyło schować za plecami. W 51. tygodniu życia dziecko potrafi znaleźć zabawkę, nawet gdy nie widziało, jak została schowana. Po prostu pamięta, gdzie ostatni raz widziało ukochanego misia czy lalkę.

Jesteś niezastąpiona. Tylko ty możesz dosięgnąć do górnej szafki, otworzyć pudełko czy znaleźć ukochanego misia. Dziecko zdaje sobie sprawę z tych twoich zalet. Wie też, że może liczyć na twoją pomoc. Staraj się jednak we wszystkim nie wyręczać dziecka. Pozwól mu najpierw samemu spróbować znaleźć rozwiązanie. Potem daj małą podpowiedź. Jeśli dziecko samo poradzi sobie z problemem, w przyszłości będzie zaradniejsze.

Wiele dzieci w okolicy pierwszych urodzin traktuje wszystko bardzo emocjonalnie i złości się już przy pierwszym niepowodzeniu. Zanim zaczniesz próbować je zmieniać, pomyśl, czy aby nie jest w tym podobny do ciebie lub twojego partnera. Grzeczne czy przebojowe dziecko w dużej mierze przejmuje cechy osobowości od rodziców. Jednak nie przesadzajmy. Nie za wszystko należy winić geny. Ważne jest też wychowanie.

Dziecko w tym wieku lubi się czasem buntować, masz wrażenie, że nie słucha tego, co do niego mówisz. Cóż, to czas, kiedy interesuje je mnóstwo rzeczy i nie ma czasu ani chęci na ograniczanie swoich zapędów poznawczych. Nie ma sensu karać tak małego dziecka. Możesz mu tylko powtarzać, co wolno, a czego nie wolno. I pamiętaj: posłuszne dziecko, to nie zawsze szczęśliwe dziecko. Już roczniak, aby wyrosnąć na samodzielnego, umiejącego podejmować decyzje dorosłego, musi się czasem buntować i walczyć o swoje potrzeby czy przekonanie. Pozwól mu na to!

Co cię może niepokoić?

Napletek nie zsuwa się u niemowlęcia z żołędzi – czy to stulejka?

Nie. U niemal wszystkich chłopców, którzy nie ukończyli jeszcze roku, napletek jest wąski, ściśle przylega do żołędzi i odsłania jedynie ujście cewki moczowej. To absolutnie normalne. Podczas kąpieli nie wolno go zsuwać na siłę, by nie doszło do powstania pęknięć i blizn.

Z czasem (najczęściej do końca 2. roku życia) napletek odkleja się sam, bez niczyjej pomocy. U trzy-, czterolatka powinien już zsuwać się zupełnie swobodnie. Męskie sprawy to jednak nie jedynie stulejka:

Inne – poważniejsze niż stulejka – możliwe kłopoty z siusiakiem:

  1. Spodziectwo. W tej wadzie cewka moczowa jest za krótka i kończy się nie na szczycie żołędzi, ale na dolnej powierzchni prącia. Zwykle konieczne jest leczenie chirurgiczne.
  2. Skrzywienie prącia. Często towarzyszy spodziectwu. Chłopcy z tą wadą wymagają leczenia operacyjnego polegającego na wytworzeniu brakującego odcinka cewki moczowej, a także na wyprostowaniu prącia.
  3. Izolowane skrzywienia prącia. Kształt prącia można zaobserwować przy porannych wzwodach, które występują nawet u niemowlaków. Wskazana jest konsultacja.
  4. Niedorozwój prącia. Prącie ma małe rozmiary i z upływem czasu bardzo wolno rośnie. Taka wada wymaga specjalistycznego leczenia.
     

Ekspert radzi

Czy roczne dziecko może próbować „dorosłej” kuchni?

Jeśli dotąd karmiłaś swojego niemowlaka obiadkami ze słoiczka lub gotujesz dania bez przypraw i soli, na wywarze z jarzyn, to w 51. tygodniu życia dziecka możesz czasem poczęstować je „dorosłym” jedzeniem.

Roczne dziecko powoli musi się przyzwyczajać do dań z domowego stołu. Dieta dziecka po pierwszych urodzinach powinna zacząć się zmieniać. Potrawy muszą być jednak przygotowywane zgodnie z zasadami lekkostrawnej diety: gotowane, zrobione ze świeżych warzyw, owoców, mięsa, nabiału. Oczywiście bez soli, cukru, ostrych przypraw. Nie można podawać dziecku zup gotowanych na kostkach rosołowych, z dodatkami poprawiającymi smak, takimi jak pieprz czy vegeta. Nie podawaj też dziecku dań smażonych ani ciężkostrawnych.

Małgorzata Strucińska, specjalista żywienia, dietetyk

Film

Jak dbać o mleczne ząbki i jamę ustną niemowląt radzi stomatolog:

Więcej o 51. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)​
Czy dobrze karmisz dziecko?
Stop próchnicy
Przygotowanie do rozstań
Przysmaki roczniaka
Jak pielęgnować roczne dziecko?
 

Porozmawiaj o 51. tygodniu

Ospa wietrzna – czy kąpać?
Dzieci wolniej rozwijające się
Bunt przy ubieraniu

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!