Katarzyna Lubnauer zapewnia też, że już trwają prace nad rozporządzeniem mającym zakazać zadawania prac domowych na weekend. Podtrzymała też obietnicę rządu dotyczącą podwyżek dla nauczycieli od stycznia 2024. Nauczyciele dostaną podwyżkę w marcu, z wyrównaniem.

Reklama

Spis treści:

Bez prac domowych na weekend: od kiedy?

„Nie może być tak, że dziecko nie ma praktycznie weekendu, ponieważ w każdy piątek ktoś zadaje mu coś na poniedziałek” – powiedziała Katarzyna Lubnauer. Wiceminister edukacji przyznała, że zależy jej, by rozporządzenie zakazujące zadawania prac domowych na weekend weszło w życie jeszcze w tym roku szkolnym. Wiele zależy jednak od tego jak długo zajmą wymagane przepisami konsultacje i uzgodnienia międzyresortowe.

Mniej lektur szkolnych

W planach MEN jest ograniczenie liczby lektur szkolnych. Powód: skargi ze strony nauczycieli oraz uczniów. Okazuje się, że wielu polonistów nie ma czasu na wybór tytułów, które nie widnieją w kanonie lektur obowiązkowych. A zdaniem wielu uczniów – lektur, które muszą przeczytać, jest po prostu za dużo.

Mniej nauki w szkołach?

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje również „odchudzić” podstawy programowe – w przypadku niektórych przedmiotów nawet o 20 procent. Wszystko po to, by nauczyciele mieli więcej czasu na zgłębienie wybranych treści a uczniowie – więcej czasu np. na pracę w grupach.

Zobacz także

Zespoły eksperckie, które będą pracować nad ograniczeniem materiału do nauki, mają konsultować swoje decyzje z Centralną Komisją Egzaminacyjną. Wszystko po to, by zawartość podstaw programowych nie kolidowała z wymaganiami na egzaminach.

Źródło: infor.pl

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama