rekrutacja uzupełniająca
AdobeStock
Uczeń

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich: jak przebiega, kiedy się odbywa?

Rekrutacja uzupełniająca daje uczniowi szansę na naukę w danej szkole, nawet jeśli nie zakwalifikował się do niej podczas pierwszego terminu rekrutacji. Sprawdź, na czym polega rekrutacja uzupełniająca, jak przebiega i kiedy się odbywa.

Nabór do szkoły ponadpodstawowej dzieli się na dwa etapy – pierwszy to rekrutacja zasadnicza, która odbywa się zazwyczaj od połowy maja do końca roku szkolnego, natomiast drugi etap to rekrutacja uzupełniająca, która ma miejsce pod koniec lipca i na początku sierpnia.

Jak podaje Wirtualna Polska, w 2022 roku tysiące dzieci nie dostały się do szkoły średniej w pierwszym terminie. Jak wynika z relacji rodziców – miejsca w dobrych szkołach znaleźli tylko wybitni uczniowie.

„To są dramaty wielu osób, rodzin. W skali Polski to tysiące młodych ludzi. W Warszawie bez przydziału szkoły ponadpodstawowej było w lipcu 2,4 tysiąca dzieci; w Krakowie ponad 2,5 tysiąca, w Trójmieście 2 tysiące" – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Paweł Lęcki, który pracuje w komisji rekrutacyjnej w liceum w Sopocie.

Jednym z powodów takiej sytuacji jest kumulacja roczników: tych uczniów, którzy w 2014 roku poszli do szkoły jako 7-latki (rocznik 2007) i tych, którzy zaczęli naukę jako 6-latki (pół rocznika 2008). Dodatkowo progi punktowe w większości szkół wzrosły średnio o 7-10 punktów.

Opisujemy zasady rekrutacji uzupełniającej do szkół średnich, wyjaśniamy też, co dzieje się w sytuacji, gdy dziecko nie dostanie się do żadnej wybranej przez siebie szkoły.

Spis treści

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Czym jest rekrutacja uzupełniająca?

Rekrutacja uzupełniająca to dodatkowy termin naboru do szkoły ponadpodstawowej. Gdy po pierwszej, zasadniczej rekrutacji do szkoły średniej uczeń nie zostanie przyjęty – ma kolejną szansę w postaci  rekrutacji uzupełniającej. Decyzja o jej przeprowadzeniu zostaje podjęta przez dyrekcję szkoły, gdy w placówce zostaną jeszcze wolne miejsca do konkretnych klas. Wtedy właśnie o przyjęcie mogą ubiegać się osoby, którym nie powiodło się w pierwszym terminie.

Kiedy odbywa się rekrutacja uzupełniająca?

Zgodnie z harmonogramem między 19 a 22 lipca wszyscy kandydaci składający wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej powinni dowiedzieć się, czy zostali przyjęci do danej placówki.

Ci, którzy nie zostali zakwalifikowani – mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Terminy rekrutacji uzupełniającej różnią się w zależności od województwa.

Składanie wniosków w ramach rekrutacji uzupełniającej odbywa się w następujących terminach:

 • dolnośląskie: 2-4 sierpnia (do godz. 15.00)
 • kujawsko-pomorskie: 25 lipca-1 sierpnia (do godz. 15.00), 25-26 lipca dla zdających egzaminy
 • lubelskie: 29 lipca-3 sierpnia
 • lubuskie: 2-5 sierpnia (do godz. 15.00)
 • łódzkie: 25-28 lipca (do godz. 12.00)
 • małopolskie: 27 lipca-3 sierpnia, 27-28 lipca dla zdających egzaminy
 • mazowieckie: 1-3 sierpnia (do godz. 15.00)
 • opolskie: 2-4 sierpnia
 • podkarpackie: 2-5 sierpnia
 • podlaskie: 2-4 sierpnia (do godz. 15.00)
 • pomorskie: 2-5 sierpnia
 • śląskie: 1-3 sierpnia (do godz. 15.00)
 • świętokrzyskie: 2-4 sierpnia (do godz. 15.00)
 • warmińsko-mazurskie: 26 lipca-5 sierpnia, 26-29 lipca dla zdających egzaminy
 • wielkopolskie: 3-5 sierpnia (do godz. 15.00)
 • zachodniopomorskie: 25 lipca-1 sierpnia, 25-26 lipca dla zdających egzaminy.

Jak wygląda rekrutacja uzupełniająca?

Jak przebiega rekrutacja uzupełniająca do szkoły średniej? W przebiegu rekrutacji uzupełniającej uczeń ma do czynienia z takim samymi procedurami, jak podczas rekrutacji w pierwszym terminie. W tym przypadku również liczy się ilość punktów, jaką uzyskał kandydat do szkoły średniej. 

Podczas rekrutacji uzupełniającej uczniowie ponownie muszą złożyć wniosek o przyjęcie do placówki. Jeśli uda im się zakwalifikować – muszą potwierdzić wolę uczęszczania do danej szkoły oraz złożyć niezbędne dokumenty: świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.

W rekrutacji uzupełniającej mogą wziąć udział wszyscy kandydaci – ci, którzy nie złożyli wcześniej podań oraz ci, którzy nie zostali zakwalifikowani lub przyjęci podczas rekrutacji zasadniczej do placówek.

Jeżeli rekrutacja w pierwszym terminie odbywała się drogą elektroniczną – prawdopodobnie tak samo będzie podczas rekrutacji uzupełniającej. Warto jednak dowiedzieć się szczegółów w konkretnej szkole, do której uczeń chce się dostać.

Co, jeśli dziecko nie dostanie się do szkoły średniej?

Jeżeli uczeń nie dostanie się do szkoły średniej, do której próbował się zakwalifikować, powinien wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Jest to kolejna szansa dla młodego człowieka na dostanie się do wymarzonej szkoły. Co jednak, jeśli nie powiedzie się również podczas drugiego etapu rekrutacji? Rada powiatu ma obowiązek zapewnić uczniowi miejsce w którejś ze szkół średnich.

„Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe)” – czytamy na stronie gov.pl.

Uczeń do 18. roku życia ma obowiązek nauki, nie ma więc możliwości, by nie dostał się do żadnej szkoły. Do wybranej placówki kandydat może zostać przyjęty również w trakcie trwania roku szkolnego (art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).

Zobacz także

przedmioty w liceum
AdobeStock
Uczeń
Jakie są przedmioty w liceum i ile ich jest?
Zaczynając edukację w szkole średniej, uczeń musi być przygotowany na większą liczbę przedmiotów oraz nauki. Sprawdź, jakie są przedmioty w liceum i czego muszą uczyć się licealiści.

Uczeń, który skończył szkołę podstawową i zaczyna naukę w liceum, musi przygotować się na większą liczbę przedmiotów. Co ważne – część z nich będzie poznawał w zakresie podstawowym, wiedza z innych będzie rozszerzana. Dla niektórych uczniów może to być sporym zaskoczeniem, ponieważ nauki będzie znacznie więcej, niż w szkole podstawowej. To, jakie przedmioty i w jakiej liczbie godzin będzie poznawał licealista, zależy od tego, jaki profil klasy wybierze. Jakie są przed mioty w liceum? Lista przedmiotów w liceum jest określona w Rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 30 stycznia 2018 roku w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia .  Lista wszystkich przedmiotów w liceum : biologia chemia edukacja do bezpieczeństwa etyka filozofia fizyka geografia historia muzyki historia sztuki informatyka język mniejszości narodowej lub etnicznej język obcy nowożytny język polski język regionalny – język kaszubski matematyka muzyka plastyka podstawy przedsiębiorczości wiedza o społeczeństwie (od roku 2022/23 – historia i teraźniejszość ) wychowanie do życia w rodzinie wychowanie fizyczne historia język łaciński i kultura antyczna Przedmioty realizowane tylko w zakresie podstawowym : muzyka, plastyka, podstawy przedsiębiorczości, wychowanie fizyczne, edukacja dla bezpieczeństwa, wychowanie do życia w rodzinie, etyka. Przedmioty realizowane w zakresie podstawowym i w zakresie rozszerzonym : język polski, język obcy nowożytny, matematyka, język mniejszości narodowej lub etnicznej oraz język regionalny – język kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, filozofia, fizyka, informatyka. Przedmioty realizowane...

Zeszyty do liceum: ile i jakie wybrać?
Adobe Stock
Edukacja
Zeszyty do liceum: jakie i ile kupić? Czy jeden zeszyt do szkoły średniej to dobry pomysł?
Wybór zeszytów do liceum może przysporzyć wielu kłopotów. Kompletując wyprawkę do szkoły średniej, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko wygląd okładki (chociaż dla nastolatków jest to z pewnością kluczowe kryterium), ale także format zeszytu, grubość okładki i liczbę stron. Sprawdź, jakie zeszyty do liceum sprawdzą się najlepiej, i ile zeszytów należy kupić.

Rozpoczęcie nauki w szkole średniej to nowy etap w edukacji każdej młodej osoby. Nowe środowisko, nowi nauczyciele, a co się z tym wiąże – nowe zasady. To wszystko może sprawić, że pojawiają się liczne wątpliwości związane z nową szkołą. Jednym z takich zagadnień są zeszyty do liceum: jakie wybrać i czym się kierować, kompletując wyprawkę do liceum ? Spis treści: Jakie zeszyty kupić do szkoły średniej? Jakie zeszyty są potrzebne do liceum? Ile zeszytów potrzeba do liceum? Gdzie kupić zeszyty do liceum? Jakie zeszyty kupić do szkoły średniej?  W sklepach jest dostępny szeroki wybór zeszytów do liceum czy szkoły podstawowej. Jednak wybierając odpowiednie zeszyty do szkoły średniej, nie powinno się kierować jedynie wyglądem okładki. Warto zastanowić się nie tylko nad liczbą stron, ale także nad wagą zeszytu . Zeszyty w twardej okładce wydają się kuszącą opcją: są trwalsze, estetycznie wykonane i mniej podatne na zniszczenia. Mają jednak duży minus: są ciężkie. Pamiętaj, że młody człowiek będzie przez cały dzień nosił plecak, w którym, poza kilkoma zeszytami, będą jeszcze: książki, piórnik, bidon z wodą, śniadanie i strój na WF, a to wszystko sprawia, że… przez większość dnia jego lub jej kręgosłup będzie mocno obciążony. Jeśli nastolatek lub nastolatka ma w zwyczaju nosić plecak na jednym ramieniu, to… może warto wybrać zdecydowanie lżejsze zeszyty w miękkiej okładce? Jakie zeszyty są potrzebne do liceum? Jeśli szkoła nie podaje informacji, jakie zeszyty są wymagane do liceum, to najczęściej wybór zeszytów jest po stronie ucznia lub uczennicy. Może się jednak tak zdarzyć, że nauczyciel dopiero na pierwszej lekcji poinformuje uczniów, jakie zeszyty będą wymagane na jego lub jej zajęciach – wtedy nie pozostaje nic innego, jak...

Jak obliczyć punkty do liceum
Adobe Stock
Aktualności
Jak obliczyć punkty do liceum: rekrutacja na rok szkolny 2022/2023
Jak obliczyć punkty do liceum? Pomoże w tym kalkulator punktów do liceum 2022. Wyjaśniamy, jak z niego korzystać, podajemy, za jakie konkursy i osiągnięcia sportowe można uzyskać dodatkowe punkty. Z naszego tekstu dowiesz się też, jak przeliczać oceny na punkty i ile maksymalnie można zebrać punktów podczas rekrutacji do liceum.

Wiosną uczniowie klas ósmych zdają egzamin ósmoklasisty .  Składa się on z trzech części: testu z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Przygotowując się do egzaminu, ósmoklasiści na ogół już wiedzą, do jakiego liceum chcą się dostać i zdawać w nim w przyszłości egzamin dojrzałości. Po podjęciu decyzji o wyborze szkoły warto dowiedzieć się, jak wygląda  rekrutacja do liceum . Wyjaśniamy najważniejszą kwestię, od której może zależeć wynik rekrutacji, czyli jak obliczyć sumę punktów otrzymanych za osiągnięcia szkolne oraz za wyniki egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat punktacji do szkoły średniej (w tym: jak można zwiększyć liczbę punktów do liceum). Spis treści: Jak obliczyć punkty do liceum, by nie popełnić błędu? Ile można mieć maksymalnie punktów do liceum? Rekrutacja do liceum: ile punktów za oceny? Rekrutacja do liceum: punkty za dodatkowe osiągnięcia Jak obliczyć punkty do liceum, by nie popełnić błędu? W punktacji do szkoły średniej należy uwzględnić: punkty z egzaminu ósmoklasisty punkty ze świadectwa,  udział i sukcesy w konkursach, inne osiągnięcia (w tym sportowe i artystyczne). Każdy uczeń, który chce dostać się do liceum, musi przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Nawet jeżeli nie uzyska żadnego punktu, nie będzie musiał powtarzać ostatniej klasy. Ile maksymalnie można mieć punktów do liceum? W rekrutacji do liceum 2022 łącznie można zdobyć 200 punktów : 100 punktów z egzaminu ósmoklasisty, 100 punktów za świadectwo i dodatkowe konkursy. Wynik egzaminu ósmoklasisty zawsze jest przedstawiony w procentach. Wyniki egzaminów z języka polskiego i matematyki mnożymy przez 0,35 , Wynik z języka obcego mnożymy przez 0,3 ....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj