Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty?
Adobe Stock
Uczeń

Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty?

Choć wszyscy słyszeliśmy, że uczeń na egzaminie powinien wyglądać elegancko, to tak naprawdę nie wszyscy dokładnie wiedzą, jak należy ubrać się na egzamin ósmoklasisty. Tłumaczymy, co wypada założyć na siebie w tym ważnym dniu, a czego zdecydowanie lepiej nie wybierać.

Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty? Odpowiedzi na to pytanie nerwowo poszukują uczniowie i ich zatroskani rodzice w ferworze przygotowań do tego ważnego dnia. Czy dla dziewczynki na egzamin ósmoklasisty obowiązkowa jest biała bluzka i spódnica, czy może to być też sukienka? A może spodnie i żakiet również będą w porządku? Czy chłopiec musi mieć garnitur i krawat? Wyjaśniamy, jak powinien wyglądać strój na egzamin ósmoklasisty.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty – zasady

Strój na egzamin ósmoklasisty powinien być elegancki. Na taką okoliczność uczeń powinien założyć tzw. strój galowy – obowiązuje on podczas ważnych uroczystości szkolnych, w tym również egzaminów. 

Ogólna zasada jest taka: strój ósmoklasisty na egzamin powinien być w stonowanym kolorze, bez ekstrawaganckich dodatków (ćwieków, dziur, oryginalnych naszywek, dużej biżuterii). Jak wyglądają szczegółowe zalecenia dla obu płci?

Strój na egzamin ósmoklasisty dla dziewczynki

W tym ważnym dniu uczennica powinna być ubrana w granatową lub czarną spódnicę  lub spodnie, a do tego w jasną bluzkę (najlepiej białą). Dziewczynka może także założyć garsonkę (spódnica lub spodnie + marynarka) w ciemnym kolorze.

Zamiast spódnicy lub spodni dziewczynka może również założyć sukienkę. Sukienka na egzamin ósmoklasisty powinna być w kolorze czarnym, ciemnoniebieskim lub granatowym.

Najważniejsze zasady:

 • bluzka nie powinna być prześwitująca,
 • dekolt nie powinien być zbyt głęboki,
 • spódnica nie powinna być krótsza niż 5 cm nad kolano,
 • spodnie powinny mieć długie nogawki, 
 • buty powinny być w ciemnym kolorze, na płaskiej podeszwie lub małym obcasiku, powinny zakrywać palce,
 • sukienka nie powinna być na cienkich ramiączkach, nie powinna odsłaniać pleców i mieć głębokiego dekoltu.

Strój na egzamin ósmoklasisty dla chłopca

Na egzamin ósmoklasisty uczeń powinien założyć garnitur w ciemnym kolorze: granatowym lub czarnym. Obowiązkowa jest również jasna koszula. Muszka lub krawat będą eleganckim dodatkiem, jednak nie są konieczne. Wątpliwości często dotyczą również tego wyboru butów na egzamin. Nie powinno to być obuwie typowo sportowe i krzykliwe (żółte trampki nie wchodzą w grę), najlepiej postawić na klasyczne „lakierki”.

Najważniejsze zasady:

 • koszula powinna być w jasnym kolorze: białym, błękitnym lub écru,
 • najlepiej wybrać ciemne wyjściowe półbuty lub obuwie sportowe w ciemnym kolorze,
 • skarpety powinny być w ciemnym kolorze,
 • niedozwolone są dresy lub sportowe spodenki.

Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty? To nie jest najważniejsze!

Jeżeli nie macie którejś z wymienionych rzeczy – nie wpadajcie w panikę. Należy zadbać przede wszystkim o to, by cały strój na egzamin ósmoklasisty prezentował się estetycznie. Świat się nie zawali, jeżeli białą bluzkę u dziewczynki zastąpi bawełniany T-shirt (ważne, by był bez kolorowych nadruków), a chłopiec zamiast eleganckich spodni złoży ciemne jeansy. 

Egzamin ósmoklasisty jest ważnym wydarzeniem i chodzi przede wszystkim o to, by poprzez ubiór podkreślić powagę sytuacji, dlatego uczeń nie może wyglądać tak, jak by szedł dyskotekę! Tego dnia najważniejsze jest jednak to, jaką wiedzę uczniowie nabyli przez ostatnie lata nauki. Wbrew pozorom, ważniejsze od idealnego stroju jest zjedzenie pełnowartościowego śniadania, by mózg ósmoklasisty odpowiednio pracował tego dnia.

Warto zadbać też o to, by dziecku nie było za gorąco lub za zimno w wybranych ubraniach. Dzięki odpowiedniej odzieży łatwiej skupi się na zadaniach. Zadbajcie również o to, by nic nie rozpraszało dzieci (nowe buty, które cisną w palce lub obcierają piętę to zły pomysł!).

Zobacz także

Powtórzenie do egzaminu ósmoklasisty: język polski
Adobe Stock/AntonioDiaz
Uczeń
Quiz: egzamin ósmoklasisty z polskiego - powtórzenie wiadomości

Gramatyka, ortografia, wiedza na temat lektur i środków stylistycznych – to obszary, w których ósmoklasista przed egzaminem powinien poruszać się w miarę sprawnie. Sprawdź, jak pójdzie ci nasz specjalnie przygotowany „Quiz - egzamin ósmoklasisty z polskiego”. To dobre powtórzenie wiadomości przed prawdziwym testem z języka polskiego. Na postawie arkuszy egzaminacyjnych CKE z poprzednich lat opracowaliśmy pytania z odpowiedziami.

Gramatyka, ortografia, wiedza na temat lektur i środków stylistycznych – to obszary, w których ósmoklasista przed egzaminem powinien poruszać się w miarę sprawnie. Sprawdź, jak pójdzie ci nasz specjalnie przygotowany „Quiz - egzamin ósmoklasisty z polskiego”. To dobre powtórzenie wiadomości przed prawdziwym testem z języka polskiego. Na postawie arkuszy egzaminacyjnych CKE z poprzednich lat opracowaliśmy pytania z odpowiedziami.

tematy wypracowań egzamin ósmoklasisty
AdobeStock/highwaystarz
Język polski
Tematy wypracowań na egzamin ósmoklasisty 
Tematy wypracowań na egzaminie ósmoklasisty zawsze dotyczą lektur obowiązkowych. Uczniowie muszą wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością książek, ale i umiejętnością konstruowania zgrabnych, poprawnych językowo wypowiedzi pisemnych. Podajemy tematy wypracowań z lat 2019-2022.

Tematy wypracowań na egzamin ósmoklasisty budzą duże emocje. O czym uczniowie będą pisać w czasie najbliższego egzaminu? Analizując tematy wypracowań z poprzednich lat i ostatniego roku, można lepiej przygotować się do sprawdzianu. Niezbędna jest przy tym znajomość lektur obowiązkowych. Poniżej podajemy tematy wypracowań, z jakimi na egzaminie ósmoklasisty musieli mierzyć się uczniowie w ubiegłych latach. Spis treści: Tematy wypracowań na egzamin ósmoklasisty 2022 Tematy wypracowań na egzamin ósmoklasisty 2021 Tematy wypracowań na egzamin ósmoklasisty 2020 Tematy wypracowań na egzamin ósmoklasisty 2019 Wypracowanie na egzamin ósmoklasisty – najważniejsze zasady Tematy wypracowań: egzamin ósmoklasisty 2022 1. Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego. 2. Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową. Tematy wypracowań: egzamin ósmoklasisty 2021 1. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że w trudnej sytuacji człowiek poznaje samego siebie. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego. 2. Wyobraź sobie, że jeden z bohaterów literackich z lektury obowiązkowej przeniósł się do twojego świata. Napisz opowiadanie o waszej wspólnej przygodzie, podczas której bohaterowi temu przyznano tytuł przyjaciela mądrości. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.  Tematy wypracowań: egzamin ósmoklasisty...

egzamin ósmoklasisty
AdobeStock/Syda Productions
Edukacja
Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?
I uczniowie, i rodzice pytają, czy egzamin ósmoklasisty jest tak trudny, jak się o nim mówi? To nieprawda – egzamin ósmoklasisty jest prostszy niż kilka lat temu, a do tego nie można go nie zdać. Wyjaśniamy, jakie są wymagania z języka polskiego, matematyki i języka obcego, i ile procent punktów trzeba zdobyć na egzaminie ósmoklasisty.

Podpowiadamy, jak trudny jest egzamin ósmoklasisty. To pierwszy tak ważny egzamin w życiu ucznia, nic dziwnego, że dziecko przeżywa stres. Ale spokojnie – egzamin ósmoklasisty składa się z dość prostych pytań i zadań, które sprawdzają podstawową wiedzę z zakresu szkoły podstawowej. Co więcej, nie można go nie zdać. Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny? Uczniowie chcą wiedzieć, czy egzamin ósmoklasisty jest trudny. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że wymagania zostały znacznie zmniejszone, a materiał okrojony, odpowiedź może brzmieć – nie, egzamin ósmoklasisty nie jest trudny. Warunek, aby go zdać, to... przystąpienie do niego. Liczy się też oczywiście udział w lekcjach, przeczytanie lektur i podstawowa wiedza wyniesiona z zajęć. Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Takie same zasady obowiązywały podczas egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku. Oznacza to, że nauczyciel przygotowujący uczniów do egzaminu ósmoklasisty powinien bazować na konkretnych wymaganiach egzaminacyjnych . Od grudnia 2020 roku obowiązują wymagania egzaminacyjne ustalone ze względu na pandemię. To wymagania mniejsze niż wcześniej. Co się zmieniło?  Z listy lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego skreślono utwór „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. W 2023 roku trzeba będzie jednak znać lektury obowiązkowe z klas 4-8, a nie tylko z klas 7-8, jak w poprzednich latach. Z egzaminu z matematyki usunięto zadania związane z dowodami geometrycznymi, obniżono też wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i zadań ze stereometrii. Z języka angielskiego z listy środków gramatycznych wykreślono czas Past Perfect oraz mowę zależną. Aż do 2024 roku ósmoklasiści nie zdają...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak