waga, niemowlę, waga noworodka, waga niemowlaka, przybieranie na wadze
fot. Fotolia

Waga niemowlaka od urodzenia do 12 miesiąca: o czym musisz wiedzieć?

Czy mały przyrost wagi dziecka to powód do niepokoju? Jak korzystać z siatek centylowych i karmić drobne niemowlę?
Sylwia Niemczyk
waga, niemowlę, waga noworodka, waga niemowlaka, przybieranie na wadze
fot. Fotolia

Waga niemowlaka to jeden z tych objawów, który może świadczyć o prawidłowym (albo nieprawidłowym!) rozwoju dziecka. Pediatrzy podkreślają jednak, że nie to, ile waży niemowlę, jest najważniejsze, ale to, czy waga dziecka jest odpowiednia do jego wzrostu. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Waga niemowlaka: spadek po porodzie

Noworodki tuż po urodzeniu ważą najczęściej 3000–3500 g, choć nawet spore odstępstwa od tej normy nie są żadnym powodem do niepokoju. Zdrowy, donoszony noworodek może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilograma więcej albo pół kilograma mniej niż statystyczny Jaś.
  O małej urodzeniowej masie ciała lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g. Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja zdrowia dziecka, bo tak mała waga noworodka może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia podczas ciąży) lub choroby dziecka, np. genetycznej. Drobniejsze są także dzieci z ciąży mnogiej i te noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.

Co ważne, po narodzinach zdrowe dziecko traci 5–10 proc. swojej wagi urodzeniowej. To zupełnie naturalne. Najpóźniej w ciągu tygodnia od narodzin powinno odbić się i zacząć przybierać na wadze.
Redakcja poleca: Ile niemowlę powinno przybierać na wadze w kolejnych miesiącach życia? - film
Młode mamy często niepokoją się, czy ich dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Sprawdź, jak powinna wzrastać masa ciała niemowlaka.

Ile niemowlę powinno przybierać na wadze?

  • W pierwszych 4 miesiącach życia przybiera średnio 120–225 g na tydzień.
  • W kolejnych miesiącach już tylko 90–150 g na tydzień.
  • Półroczne niemowlę przybiera jeszcze mniej – 50–80 g na tydzień.
  • Między 4. a 6. miesiącem życia niemowlę powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, a około 1. urodzin ważyć 3 razy więcej.
e-book Odporność dziecka konsultacja dr P. Grzesiowski

Czy dziecko trzeba ważyć co tydzień?

Wystarczy robić to podczas kontrolnych wizyt w przychodni. Częstsze sprawdzanie wagi (np. co tydzień) lekarz może zalecić, kiedy np. dziecko rzadko samo budzi się na karmienia albo podczas nich zasypia. A także wtedy, gdy jest apatyczne, nie umie efektywnie ssać, przeszło poważniejszą chorobę albo jest wcześniakiem.
 

Warto zaopatrzyć się dobrej jakości wagę dla niemowlaka przed jego narodzinami. Dzięki czemu uda nam się zaoszczędzić i postawić na lepszy model. My polecamy te poniższe:

Co mówią siatki centylowe?

Siatki centylowe pomogą ci sprawdzić, jak rozwija się dziecko na tle swoich rówieśników. Jeśli masa ciała dziecka znajduje się na poziomie 50. centyla, czyli wartości środkowej, oznacza to, że w danym wieku metrykalnym 50 proc. rówieśników jest od niego wyższych i 50 proc. niższych. Jeżeli parametry te są np. blisko 10. centyla, oznacza to, że w setce maluchów dziesięcioro dzieci jest szczuplejszych, a 90 jest cięższych od twojego malca.
Interaktywne siatki centylowe: oblicz normy dla swojego dziecka!

Jak obliczyć centyle?

Wybierz siatkę odpowiednią do wieku i płci twojego dziecka. Są na końcu książeczki zdrowia dziecka. Znajdź na osi poziomej punkt odpowiadający wiekowi, a na osi pionowej – masie ciała malca. Przeprowadź z tych dwóch punktów linie proste. Punkt przecięcia się linii to tzw. pozycja centylowa, która powinna znajdować się w granicach odpowiedniego przedziału wyznaczonego przez krzywe przebiegające przez siatkę. Jeśli punkt przecięcia linii znajduje się między 25. a 75. centylem, nie musisz się martwić. Masa ciała twojego dziecka jest w tzw. wąskiej normie. To wartości, które obejmują połowę rówieśników maluszka. Norma „szeroka” mieści się między 10. a 90. centylem i obejmuje 80 proc. dzieci.
Siatki centylowe: co powinno niepokoić?

Jeśli jednak twoje dziecko od urodzenia ma masę ciała i wzrost na poziomie np. 3. czy 10. centyla, to znaczy, że po prostu należy do drobniejszych dzieci.  Jednakże nagła zmiana parametrów, np. spadek z pozycji między 25. a 50. centylem na pozycję poniżej 3. centyla, może świadczyć o chorobie. Niepokojąca jest też różnica między wartościami wzrostu i wagi (np. waga jest poniżej 10. centyla, a wzrost powyżej 75.).

Czy waga dziecka zależy od genów?

W dużej mierze tak. Zwykle niewysocy, szczupli rodzice mają drobne dzieci. Nieco lżejsze (i nieco niższe) są także dziewczynki, jedynie w okresie dorastania (między 10. a 13. rokiem życia) przeciętnie nieznacznie więcej ważą i są wyższe. Oprócz genów ważne są także dieta i zdrowie dziecka. Jeśli więc maluch przestał przybierać na wadze (i w ostatnich miesiącach spadł np. z 50. centyla na 10.), koniecznie idź z nim do lekarza. Pediatra może zlecić badania moczu i krwi, skontroluje też jadłospis malca.

W jaki sposób karmić drobne dziecko?

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, karm maluszka według schematu żywienia niemowląt. Czasem pediatra może zalecić podawanie dziecku karmionemu naturalnie dodatkowej porcji mleka modyfikowanego, a karmionemu butelką maleństwu z małą masą urodzeniową wprowadzenie mieszanki przeznaczonej właśnie dla takich dzieci. Zdarza się, że lekarz podejmie decyzję o wcześniejszym rozszerzaniu diety (już trzymiesięcznemu dziecku zaleci dodawanie do mleka kleiku ryżowego, który wzbogaci posiłek, oraz podawanie owoców i warzyw) – nigdy jednak nie rób tego na własną rękę. Kiedy nadejdzie pora na rozszerzanie diety, do każdej domowej zupki dodawaj łyżkę dobrej jakości masła, oliwy czy oleju rzepakowe­go. Będzie bardziej kaloryczna.

Wydrukuj gotowe jadłospisy dla niemowląt.

Czy to, że dziecko mało waży, to znak, że jest chore?

Czasem brak apetytu i słabe przybieranie na wadze może być oznaką choroby. Do najczęstszych należą choroby przewodu pokarmowego (w tym celiakia u dzieci jedzących gluten), choroby infekcyjne, zaburzenia metaboliczne. Niechęć do jedzenia może też prowadzić do anemii (powoduje niedotlenienie tkanek, co wpływa niekorzystnie na pracę całego organizmu), a ta nasilać brak apetytu.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 71 głosy

Zobacz także

Popularne tematy