Waga niemowlaka od urodzenia do 12 miesiąca: ile powinien przybierać? [TABELA]
Czasem mały przyrost wagi niemowlaka budzi niepokój rodziców. Warto więc wiedzieć, jaki jest prawidłowy przyrost wagi niemowlaka i jak korzystać z siatek centylowych. Nasza tabela pomoże ci sprawdzić, czy twoje dziecko dobrze przybiera na wadze w 1. roku życia.
Waga niemowlaka to jeden z tych objawów, który może świadczyć o prawidłowym (albo nieprawidłowym!) rozwoju dziecka. Pediatrzy podkreślają jednak, że to wcale nie waga niemowlaka jest najważniejsza, ale to, czy waga dziecka jest odpowiednia do jego wzrostu. Przyrost wagi niemowlaka warto kontrolować w oparciu o naszą tabelę. Sprawdź, ile dokładnie powinien przybierać na wadze niemowlak karmiony piersią i butelką od urodzenia do 12. miesiąca życia.
Waga niemowlaka: spadek po porodzie
Noworodki tuż po urodzeniu ważą najczęściej 3000–3500 g, choć nawet spore odstępstwa od tej normy nie są żadnym powodem do niepokoju. Zdrowy, donoszony noworodek może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilograma więcej albo pół kilograma mniej niż statystyczny Jaś. O małej urodzeniowej masie ciała lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g. Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja zdrowia dziecka, bo tak mała waga noworodka może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia podczas ciąży) lub choroby dziecka, np. genetycznej. Drobniejsze są także dzieci z ciąży mnogiej i te noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.
Co ważne, po narodzinach zdrowe dziecko traci 5–10% swojej wagi urodzeniowej. To zupełnie naturalne. Najpóźniej w ciągu tygodnia od narodzin powinno odbić się i zacząć przybierać na wadze.
„Akademia Młodych Rodziców”
Sprawdź, jak rozwija się niemowlę i na co zwracać uwagę! Czytaj więcejIle niemowlę powinno przybierać na wadze?
- W pierwszych 4 miesiącach życia niemowlę przybiera średnio 120–225 g na tydzień.
- W kolejnych miesiącach przyrost wagi niemowlaka to już tylko 90–150 g na tydzień.
- Półroczne niemowlę przybiera na wadze jeszcze mniej – 50–80 g na tydzień.
- Między 4. a 6. miesiącem życia niemowlę powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, a około 1. urodzin ważyć 3 razy więcej.
Prawidłowy przyrost wagi niemowlaka: czy dziecko trzeba ważyć co tydzień?
Wystarczy ważyć dziecko podczas kontrolnych wizyt w przychodni. Częstsze sprawdzanie wagi (np. co tydzień) lekarz może zalecić, kiedy np. niemowlę rzadko samo budzi się na karmienia albo podczas karmienia zasypia. A także wtedy, gdy jest apatyczne, nie umie efektywnie ssać, przeszło poważniejszą chorobę albo jest wcześniakiem.
Waga niemowlaka: co mówią siatki centylowe?
Siatki centylowe pomogą ci sprawdzić, jak rozwija się dziecko na tle swoich rówieśników. Jeśli masa ciała dziecka znajduje się na poziomie 50. centyla, czyli wartości środkowej, oznacza to, że w danym wieku metrykalnym 50% rówieśników jest od niego wyższych i 50% niższych. Jeżeli parametry te są np. blisko 10. centyla, oznacza to, że w setce maluchów dziesięcioro dzieci jest szczuplejszych, a 90 jest cięższych od twojego niemowlaka. Możesz obliczyć normy dla swojego dziecka na interaktywnych siatkach centylowych.
Jak obliczyć centyle?
Wybierz siatkę odpowiednią do wieku i płci twojego dziecka. Są na końcu książeczki zdrowia dziecka. Znajdź na osi poziomej punkt odpowiadający wiekowi, a na osi pionowej – masie ciała niemowlaka. Przeprowadź z tych dwóch punktów linie proste. Punkt przecięcia się linii to tzw. pozycja centylowa, która powinna znajdować się w granicach odpowiedniego przedziału wyznaczonego przez krzywe przebiegające przez siatkę. Jeśli punkt przecięcia linii znajduje się między 25. a 75. centylem, nie musisz się martwić. Masa ciała twojego dziecka jest w tzw. wąskiej normie. To wartości, które obejmują połowę rówieśników maluszka. Norma „szeroka” mieści się między 10. a 90. centylem i obejmuje 80% dzieci.
Siatki centylowe: co powinno niepokoić?
Jeśli jednak twoje dziecko od urodzenia ma masę ciała i wzrost na poziomie np. 3. czy 10. centyla, to znaczy, że po prostu należy do drobniejszych dzieci. Jednakże nagła zmiana parametrów, np. spadek z pozycji między 25. a 50. centylem na pozycję poniżej 3. centyla, może świadczyć o chorobie. Niepokojąca jest też różnica między wartościami wzrostu i wagi (np. waga jest poniżej 10. centyla, a wzrost powyżej 75.).
Czy waga niemowlaka zależy od genów?
W dużej mierze tak. Zwykle niewysocy, szczupli rodzice mają drobne dzieci. Nieco lżejsze (i nieco niższe) są także dziewczynki, a jedynie w okresie dorastania (między 10. a 13. rokiem życia) przeciętnie nieznacznie więcej ważą i są wyższe od chłopców. Oprócz genów ważne są także dieta i zdrowie dziecka. Jeśli więc maluch przestał przybierać na wadze (i w ostatnich miesiącach spadł np. z 50. centyla na 10.), koniecznie idź z nim do lekarza. Pediatra może zlecić badania moczu i krwi, skontroluje też jadłospis dziecka.
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcejNiski przyrost wagi oznacza, że niemowlę jest chore?
Czasem brak apetytu i słabe przybieranie na wadze może być oznaką choroby. Do najczęstszych należą choroby przewodu pokarmowego (w tym celiakia u dzieci jedzących gluten), choroby infekcyjne, zaburzenia metaboliczne. Niechęć do jedzenia może też prowadzić do anemii u dziecka (powoduje niedotlenienie tkanek, co wpływa niekorzystnie na pracę całego organizmu), a ta nasila brak apetytu.
Niska waga niemowlaka: jak karmić drobne dziecko?
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, karm dziecko według schematu żywienia niemowląt. Czasem pediatra może zalecić podawanie niemowlakowi karmionemu piersią dodatkowej porcji mleka modyfikowanego, a karmionemu butelką − wprowadzenie mieszanki przeznaczonej właśnie dla drobnych dzieci.
Zdarza się, że lekarz podejmuje decyzję o wcześniejszym rozszerzaniu diety (już trzymiesięcznemu dziecku zaleci dodawanie do mleka kleiku ryżowego, który wzbogaci posiłek, oraz podawanie owoców i warzyw) – nigdy jednak nie rób tego na własną rękę. Kiedy nadejdzie pora na rozszerzanie diety, do każdej domowej zupki dla niemowlaka dodawaj łyżkę dobrej jakości masła, oliwy czy oleju rzepakowego. Będzie bardziej kaloryczna.
Zobacz też:
- Gotowe jadłospisy dla niemowląt: do druku
- 12. miesiąc: przepisy i jadłospis do druku
- Otyłości u niemowląt nie wolno lekceważyć!