wczesna ciąża
fot. Adobe Stock

Wczesna ciąża: objawy, dolegliwości (jak rozpoznać wczesną ciążę)

Wczesna ciąża to czas, kiedy przyszła mama często jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Podpowiedzią mogą być charakterystyczne dla tego okresu objawy i dolegliwości. Sprawdź, jak rozpoznać wczesną ciążę i czy to nie fałszywy alarm.
Katarzyna Imiołek
wczesna ciąża
fot. Adobe Stock

Bardzo wczesna ciąża to początkowy okres ciąży, tuż po zapłodnieniu, gdy hormony ciążowe dopiero ruszają do pracy. Zaczyna się wtedy czas wielkich zmian w organizmie, jednak nie znaczy to, że kobieta od razu je poczuje. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się u poszczególnych kobiet w różnym czasie. Wczesna ciąża to zagadka – są przyszłe mamy, które twierdzą, że już następnego dnia po stosunku poczuły, że są w ciąży, inne zaś, gdyby nie brak miesiączki, mogłyby przechodzić początek ciąży, nawet się go nie domyślając.

Ważne! Nawet jeśli tylko przypuszczasz, że mogłaś zajść w ciążę, jak najszybciej zacznij brać dostępny w aptece kwas foliowy – szczególnie we wczesnej ciąży to bardzo ważne dla układu nerwowego rozwijającego się płodu.

Wczesna ciąża: objawy

Nie wszystkie z nich to pewna oznaka ciąży. W tej branży fałszywe alarmy to norma. Jednak jeśli pojawiają się nie pojedynczo a w grupie, to gratulacje – najprawdopodobniej jesteś w ciąży! Pierwsze objawy wczesnej ciąży to: 
 • huśtawki nastroju – wybuchowość i płaczliwość spowodowane wzmożoną aktywnością hormonów ciążowych to norma we wczesnej ciąży.... i nierzadko jeszcze długo potem.
 • tkliwość piersi – często bardziej intensywna niż przed okresem, na piersiach stają się bardziej widoczne naczynia krwionośne, a brodawki – ciemniejsze. Same piersi powiększają się i mogą sprawiać wrażenie twardszych, pełniejszych.
 • senność, zmęczenie – padasz jeszcze przed wieczornymi wiadomościami, nie możesz doczytać nawet jednej całej strony przed zaśnięciem? Nagłe wyczerpanie to odpowiedź organizmu na wzrost aktywności hormonów ciążowych.
 • poranne mdłości – nudności, choć mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym, również należą do ścisłej czołówki pierwszych objawów wczesnej ciąży.
 • wyostrzony węch – już w tydzień czy dwa po zapłodnieniu możesz zacząć wyczuwać zapachy, o jakich nie miałaś pojęcia... Niestety, czasami to objaw zwykłego zatrucia pokarmowego, infekcji albo... zbyt bujnej wyobraźni.
 • brak miesiączki – niby oczywisty objaw ciąży, wiadomo jednak, że krwawienie może być opóźnione lub zatrzymane np. z powodu stresu, złej diety, wyjazdów albo... strachu przed ciążą. Zdarza się również odwrotna sytuacja – kobiety krwawią, już będąc w ciąży. Ale czy można mieć okres w ciąży, i to nawet przez kilka pierwszych miesięcy? To nie miesiączka, tylko plamienie implantacyjne. I może się zdarzać także kiedy spodziewasz się dziecka.

Wczesna ciąża: dolegliwości

Oprócz objawów, które nie sprawiają dyskomfortu, wczesna ciąża przynosi i pewne dolegliwości. Na pocieszenie wiedz, że zwykle mijają wraz ze skończeniem się pierwszego trymestru. Oto najczęstsze z nich:
 • bóle w dole brzucha – przyszłe mamy często narzekają, że na początku ciąży ciągnie je w dole brzucha. To skutek rozciągania się wiązadeł w macicy.
 • zaparcia – podwyższony poziom progesteronu niestety może zwalniać tempo przemiany materii.
 • nudności – aby je złagodzić, jedz częściej, ale małe ilości. Gdy najbardziej cierpisz o poranku, jeszcze przed wstaniem z łóżka zjadaj małą przekąskę, np. dwa krakersy. Do herbaty dodawaj plasterek czy dwa imbiru, to również stary sposób na ciążowe nudności.
 • zgaga – szczególnie jeśli towarzyszą jej niestrawność i kwaśne odbijanie się, może być prawdziwym utrapieniem. Aby zmniejszyć jej dokuczliwość, ogranicz w diecie potrawy gorące i pikantne, smażone lub tłuste dania, mięsa konserwowe, czekoladę, kawę, herbatę, cukier, alkohol, a nawet miętę.  

Wczesna ciąża: konieczne badania

Jeśli objawy wczesnej ciąży nie okazały się fałszywym alarmem i potwierdził je pozytywny wynik testu ciążowego, czas na pierwsze niezbędne badania. Najlepiej wydrukuj sobie kalendarz badań w ciąży. Wśród nich na pewno znajdziesz te badania:
 • Morfologia krwi. Oznacza się: liczbę czerwonych krwinek, białych krwinek, poziom hemoglobiny, wyklucza wiele chorób, w tym anemię.
 • Badanie ogólne moczu. Informuje o stanie ogólnym organizmu. Nie powinno w moczu być  białka, cukru, krwinek białych i czerwonych.
 • Cytologia (jeśli lekarz nie zrobił tego badania w ciągu ostatniego roku).
 • Ciśnienie krwi. Jest sprawdzane podczas każdej ciążowej wizyty u ginekologa.
 • Poziom glukozy we krwi (na czczo). Norma; maks. 120 mg%. Wyższy poziom może świadczyć o cukrzycy.
 • WR. Badanie na nosicielstwo kiły – bardzo ważne, bo zakażenie się tą chorobą jest dla dziecka groźne.
 • Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh. Jeśli mama ma Rh–, a ojciec Rh+, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego. Zaświadczenie o grupie krwi miej zawsze przy sobie.
 • Badanie krwi na przeciwciała toksoplazmozy. Niebezpieczne jest tylko zachorowanie w czasie ciąży.
 • Przeciwciała przeciw wirusowi cytomegalii. Wirus nie jest groźny dla ciebie, ale przenika przez łożysko i zagraża dziecku.
 • Badanie poziomu progesteronu. Oznaczanie stężenia progesteronu pozwala na prognozowanie dalszego rozwoju ciąży. Zbyt niski poziom progesteronu w surowicy krwi oznacza wysokie ryzyko poronienia.

Wczesna ciąża – obejrzyj film:

Sprawdź także: 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 26 głosy

Zobacz także

Popularne tematy