Urlop macierzyński 2018: zobacz, co ci przysługuje? [WIDEO]
Pracujesz i jesteś w ciąży? Zobacz, dlaczego umowa na czas nieokreślony daje więcej przywilejów mamom po urodzeniu dziecka?
Urlop macierzyński przyznawany jest kobietom, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko. Prawo do urlopu macierzyńskiego mają tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Bez znaczenia jest tutaj staż pracy oraz wymiar pracy.
Co ciekawe: Jeśli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony zdecydowanie jesteś w korzystniejszej sytuacji, bowiem przysługuje ci urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński. Inaczej wygląda sytuacja mam, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony. Jeśli jesteś jedną z nich; możesz wykorzystać urlop macierzyński, jeżeli przypada on w trakcie trwania umowy. Oznacza to, że urlop macierzyński może trwać nie dłużej niż do ostatniego dnia umowy.
Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje również matce, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko do 7. roku życia (w szczególnych sytuacjach – do 10. roku życia).
Zobacz też: Zasiłek macierzyński dla mam pracujących na czas określony i umowę zlecenie.
Ile trwa urlop macierzyński ?
Urlop macierzyński w 2018 roku trwa;
- 20 tygodni; jeśli urodziłaś jedno dziecko,
- 31 tygodni; jeśli urodzisz bliźniaki,
- 33 tygodnie w przypadku trojaczków,
- 35 tygodni przy czworaczkach
- 37 tygodni jeśli urodzisz pięcioraczki.
Urlop macierzyński – która część jest a która".---#---obowiązkowa, a która---#---obowiązkowa a która">obowiązkowa a która dobrowolna
Po porodzie mama zatrudniona na podstawie umowy o pracę musi wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego – nie może z tego urlopu zrezygnować. Po tym czasie kobieta może wrócić do pracy, jeśli pozostałe 6 tygodni wykorzysta ojciec dziecka. Żeby skorzystać z urlopu macierzyńskiego, tata dziecka musi być ubezpieczony.
Co ciekawe! Na urlop macierzyński można pójść jeszcze przed porodem – przed urodzeniem dziecka kobieta może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Co do zasady urlop macierzyński rozpoczyna się z mocy prawa w dniu narodzin dziecka. Dlatego powinnaś przedłożyć pracodawcy zaświadczenie o dacie porodu wystawione w szpitalu.
Od czego zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego?
Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy nie tylko od formy zatrudnienia, wysokości zarobków, ale również od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. pensji przez pierwsze 20 tyg., później przez kolejne tygodnie – 60 proc. Jeśli zadeklarujesz, że zostaniesz z dzieckiem przez cały rok po porodzie, otrzymasz 80 proc. zasiłku.
Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego znajdziesz na naszej stronie Babyonline.pl
Uwaga: Zniknął dodatkowy urlop macierzyński
Od dwóch lat nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Ale jego czas, czyli 6 tygodni, nie przepadł, tylko został doliczony do urlopu rodzicielskiego.
Polecamy: