Jak dochodzi do zapłodnienia? Do zapłodnienia dochodzi wtedy, gdy plemnik wnika do komórki jajowej. Zazwyczaj następuje to pomiędzy 13 a 15 dniem przed kolejną miesiączką.

Reklama

Gdy plemnik dotrze do komórki jajowej, musi pokonać jej błonę. Pomagają mu w tym enzymy znajdujące się w torebce na główce plemnika. Rozpuszczają one ochronną powłokę, dzięki czemu plemnik dostaje się do środka i zapładnia komórkę jajową (na filmie widać to w powiększeniu). Zobacz, w jaki sposób dochodzi do zapłodnienia.

W jaki sposób dochodzi do zapłodnienia?

Aby doszło do zapłodnienia, muszą zostać spełnione określone warunki. Konieczna jest penetracja pochwy, a także wytrysk nasienia (plemniki muszą przedostać się z członka do pochwy). Plemniki wnikają do dróg rodnych przez kanał szyjki macicy.

Zapłodnienie jest możliwe przed owulacją oraz w okresie dni płodnych. Komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graffa. Od tego momentu przez 24 godziny może dojść do jej zapłodnienia. Jeśli w tym czasie plemnik trafi na komórkę jajową, drąży otwór w jej osłonce i wnika do środka – wtedy dochodzi do zapłodnienia.

Jak szybko dochodzi do zapłodnienia po stosunku?

Plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety około trzech dni, a w przypadku szczególnie żywotnych plemników może to być nawet pięć dni.

Zobacz także

Warto wiedzieć, że nie zawsze penetracja i wytrysk nasienia są równoznaczne z zajściem w ciążę. Ciąża rozwija się dopiero wtedy, gdy zarodek (zapłodniona komórka jajowa) znajdzie się w macicy i zagnieździ się w błonie śluzowej (zajmuje to ok. 72 godziny).

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, po około 10 dniach może u siebie zauważyć objawy zapłodnienia. Są nimi między innymi ból i tkliwość piersi, przemęczenie i senność, ból brzucha.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, możesz obliczyć, kiedy doszło do zapłodnienia. Pomoże ci w tym nasz kalkulator zapłodnienia.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama