GRY

Czym się różni żółtaczka fizjologiczna noworodka od żołtaczki patologicznej?

Tuż po porodzie na skórze noworodka może pojawić się złocista opalenizna. To znak, że dziecko przechodzi żółtaczkę. Sposób postępowania zależy od jej nasilenia.
żółtaczka noworodka, bilirubina, fototerapia, żółtaczka fizjologiczna, żółtaczka a karmienie piersią, zażółcenie skóry
fot. Fotolia
Żółtaczka fizjologiczna pojawia się u blisko 70 proc. noworodków urodzonych o czasie i u prawie 90 proc. wcześniaków. Najpierw żółty odcień skóry pojawia się na buzi, potem na klatce piersiowej i plecach, a w końcu na nóżkach. Gdy ustępuje, normalną barwę najszybciej odzyskują stópki. Co jest jej przyczyną i czym należy się niepokoić?

Wszystko przez pewien barwnik

Zażółcenie skóry wywołuje żółty barwnik krwi – bilirubina. Jego poziom rośnie w organizmie dziecka, gdy po okresie życia płodowego ma ono we krwi za dużo czerwonych krwinek. Te zbędne rozpadają się, uwalniając bilirubinę. Są przyrządy, które pozwalają zmierzyć jej poziom przez skórę, bez narażania dziecka na ból. Jeśli wartości są wysokie, konieczne jest pobranie krwi do badania. Najwyższy poziom bilirubiny (około 13–15 mg proc.) występuje zazwyczaj w 4–5. dobie, a u wcześniaków w 6–7. Wtedy również najbardziej widać zażółcenie skóry i białek oczu dziecka.
Redakcja poleca: Żółtaczka fizjologiczna u noworodka – objawy i leczenie. Mówi ekspert [WIDEO]
Żółtaczka noworodka nie zawsze wymaga leczenia – uspokaja dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover. Jak rozpoznać żółtaczkę fizjologiczną i czy można ją leczyć… słońcem?

To tylko fizjologia

Jeśli zabarwienie skóry, spojówek i śluzówek pojawia się 2–3. dnia po narodzinach dziecka, świadczy to o żółtaczce fizjologicznej, której nie trzeba leczyć (gdy widoczne jest w 1. dobie po porodzie i trwa ponad 2 tygodnie, to poważniejsza sprawa). Dziecko, które przechodzi żółtaczkę fizjologiczną, nie ma żadnych innych oznak choroby i czuje się dobrze. Mimo zażółcenia skóry, może być wypisane ze szpitala do domu. Lekarz zaleca, aby częściej je karmić (piersią – co 1,5–2,5 godziny, butelką – co 3, a w nocy – co 4) i zgłosić się na kontrolę. Poziom bilirubiny opada zwykle do 8–10. dnia życia. Najpóźniej zniknie około 3. tygodnia. Jeśli wyjdziesz ze szpitala przed pojawieniem się żółtaczki, skontaktuj się z pediatrą, jeśli u dziecka pojawi się mocne zażółcenie skóry albo żółtaczka niepokojąco się nasila.
 

To trzeba leczyć

Czasem zażółcenie skóry pojawia się tuż po przyjściu dziecka na świat. Wtedy od razu pobiera się krew do badania, aby określić poziom bilirubiny. Zwykle rośnie on bardzo szybko i przekracza dopuszczalne normy. Mamy wtedy do czynienia z żółtaczką patologiczną. Jej przyczyną może być niezgodność grup krwi pomiędzy mamą a dzieckiem lub też zakażenie. Nadmiar bilirubiny trzeba jak najszybciej obniżyć, ponieważ może zaburzać rozwój noworodka. Jeżeli zażółcenie skóry utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, robi się posiewy bakteriologiczne i obserwuje dziecko.

Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt