Rozwój

Żółtaczka fizjologiczna u noworodka – objawy i leczenie [WIDEO]

Żółtaczka fizjologiczna u noworodka pojawia się zwykle ok. 2 doby życia dziecka i nasila do 5. doby. Żółtaczka po porodzie nie zawsze wymaga leczenia – uspokaja dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodka może wiązać się z przedłużonym pobytem w szpitalu i fototerapią. Na szczęście nie każda żółtaczka musi być leczona. – 80 procent noworodków ma żółtaczkę fizjologiczną okresu noworodkowego i z tej grupy tylko 5-7 procent wymaga leczenia – mówi dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover. 

Kiedy pojawia się żółtaczka fizjologiczna u noworodka?

– Żółtaczka fizjologiczna pojawia się zwykle ok. 2. doby życia noworodka, nasila się do 5. doby, a potem stopniowo ustępuje – mówi ekspertka. 

Widoczne objawy żółtaczki fizjologicznej to zażółcenie powłok skórnych i białek w oczach. Zażółcenie skóry postępuje od góry w dół ciała dziecka. Najpierw można je obserwować na buzi noworodka, następnie żółkną po kolei: dekolt, klatka piersiowa, brzuszek i plecki, aż wreszcie rączki i nóżki. 

– Jeśli zażółcenie przechodzi na rączki i nóżki dziecka, to już możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z żółtaczką o nasilonym przebiegu, wymagającej leczenia – mówi doktor Balicka. 

Na czym polega leczenie żółtaczki fizjologicznej?

Leczenie noworodków z nasiloną żółtaczką trwa zazwyczaj 2-3 dni i polega na naświetlaniu lampą leczniczą.  Maluchy leżą wtedy albo w cieplarkach otwartych, albo w zamkniętych inkubatorach. 

– Istnieje kilka rodzajów lamp, używanych do leczenia żółtaczki fizjologicznej – mówi lekarka. – mamy lampy stacjonarne, które naświetlają malucha z góry. Oczywiście co kilka godzin zmieniamy pozycję dziecka, aby rozkład bilirubiny (barwnika, powodującego zażółcenie skóry – przyp. red.) przebiegał równomiernie. Mamy mogą obserwować, jak postępuje leczenie, np. podczas zmieniania dziecku pieluszki. W tych miejscach osłoniętych pieluszką żółte zabarwienie utrzymuje się dłużej. 

Słońce nie pomaga w leczeniu żółtaczki!

– To mit, że jeśli noworodek ma żółtaczkę fizjologiczną, to warto wystawiać go na słońce, bo to pomoże w leczeniu – mówi dr Balicka. – Lampy do fototerapii mają światło albo niebieskie, albo białe o określonej długości fal. Fale wyemitowane przez słońce mają inną długość niż fal leczniczych. 

Zobacz także:

smółka
Adobe Stock
Rozwój
Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]
Smółka u noworodka, czyli pierwsza kupka, jest czarna, lepka i gęsta. Ważne, by pojawiła się w odpowiednim czasie. To znak dla lekarzy, że dziecko jest zdrowe. Brak smółki może świadczyć o schorzeniach u malucha. O smółce u noworodka opowiada dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover w Warszawie.

Smółka jest wydalana przez noworodka w ciągu 48 godzin po przyjściu na świat. Brak smółki może być oznaką choroby Hirschsprunga. Natomiast przedwczesne wydalenie smółki jeszcze na etapie życia płodowego jest przyczyną  zielonych wód płodowych i może grozić zespołem aspiracji smółki. Spis treści: Smółka – co to jest i jak wygląda? Smółka u noworodka – kiedy się pojawia? Brak smółki u noworodka Smółka w wodach płodowych Zespół aspiracji smółki Smółka – co to jest i jak wygląda? Smółka (łac. meconium), nazywana też pierwszym stolcem w życiu dziecka, zostaje wydalona przez noworodka niedługo po urodzeniu. Jej pojawienie się oznacza, że jelita dziecka pracują prawidłowo. Smółka ma czarny lub czarnozielony kolor, jest lepka i gęsta, podobna do smoły (stąd nazwa). To wydzielina, która tworzy się w jelitach dziecka ok. 16 tygodnia ciąży, a w kolejnych miesiącach narasta.  Jak długo dziecko wydala smółkę? Smółka jest wydalana w ciągu pierwszych 2-3 dni życia noworodka. Po wydaleniu smółki pojawiają się stolce przejściowe, które po 3-4 dniach zastępuje normalna kupka niemowlaka . Smółka składa się z: mazi płodowej wód płodowych komórek nabłonka przewodu pokarmowego płodu bilirubiny cholesterolu enzymów trawiennych. Smółka u noworodka – kiedy się pojawia? Pierwsza smółka u noworodka powinna pojawić się w pierwszej dobie po narodzinach – dotyczy to dzieci urodzonych w terminie. U wcześniaków smółka pojawia się nieco później – w ciągu dwóch dób po narodzinach.  Wydalenie smółki jest sygnałem dla lekarzy o stanie zdrowia noworodka – wyjaśnia dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover w Warszawie  – W czasie naszych wizyt na oddziale noworodkowym każda...

Wcześniak w szpitalu
Fotolia
Wcześniak
„Mama uzdrawia wcześniaka!” – mówi ekspertka ze Szpitala Medicover [WIDEO]
Dzięki czułości mamy i taty wcześniak rozwija się lepiej, szybciej przybiera na wadze i szybciej może wyjść ze szpitala. To fakty poparte badaniami! – mówi dr Marta Balicka.

Mamy wcześniaków często obwiniają siebie za to, że maluszek urodził się przedwcześnie. Często też obawiają się wziąć swoje kruchutkie dziecko na ręce, a nawet je pogłaskać, gdy jeszcze musi leżeć w inkubatorze. Poczucie winy i obawy nie pomogą jednak ani jej, ani dziecku, dlatego warto z nim walczyć.  – Bardzo dużą rolę odgrywają tu psycholodzy, pracujący na oddziałach noworodkowych i oddziałach intensywnej terapii noworodka. Zaangażowanie mamy w opiekę nad wcześniakiem, kiedy tylko jest on już wyprowadzony ze stanu bezpośredniego zagrożenia życia, jest bardzo ważne – mówi dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover.  Zobacz także: Jak rozwija się wcześniak? Dotyk mamy leczy wcześniaka Czułość mamy wobec wcześniaka, jak najwcześniejsze budowanie relacji między nimi, fizyczny kontakt mamy i dziecka –  to wszystko jest nie tylko ważne dla samej kobiety, lecz także dla jej dziecka. Istnieje szereg badań, mówiących, że wcześniaki, które były noszone, tulone, głaskane przez swoich rodziców, szybciej przybierają na wadze, szybciej wyrównuje się im oddech i rytm akcji serca, lepiej się rozwijają – i dzięki temu wszystkiemu, szybciej mogą wyjść ze szpitala.  – Mama, dotykając swoje dziecko przebywające w inkubatorze i mówiąc do niego, jest dla niego rodzajem lekarstwa – mówi dr Balicka. – Obawa mam, że mogą niechcący zrobić krzywdę swojemu dziecku, zupełnie nie ma racji bytu. Wręcz przeciwnie. My leczymy wcześniaka, ale uzdrawia: mama – kończy lekarka.  Zobacz także:  Jak „ośmiorniczka” pomoże Twojemu wcześniakowi? Jak obliczać wiek wcześniaka? Kangurowanie wcześniaka i nie tylko – jak wspierać rozwój?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj