GRY
 
 

Sposoby na żylaki w ciąży

Żylaki to niestety coraz częstszy objaw w ciąży. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania pajączków i żylaków? Jak zapobiec kłopotom z krążeniem? Sprawdź!

kobieta, mama, ciąża, nogi

Żylaki to problem, który dotyka ok. 40 procent kobiet w ciąży.

Najczęściej żylaki mają podłoże genetyczne, czyli jeśli twoja mama miała taki problem, również możesz się spodziewać kłopotów z pajączkami lub żylakami. Sprawdzisz to m.in. na badaniach kontrolnych u ginekologa (badania refundowane prze NFZ). 
 

Jak wyglądają żylaki?

Żylaki to poszerzone, wypukłe żyły na nogach. Nieładnie wyglądają, ale to nie jest największy problem ich posiadaczki, ponieważ pajączki i żylaki wiążą się z różnymi dolegliwościami:
  • swędzeniem,
  • mrowieniem,
  • bólem,
  • kurczami,
  • uczuciem ciężkości,
  • obrzękami.
Pajączki i żylaki mogą też prowadzić do powikłań, m.in. do powstawania stanów zapalnych żył. Jeśli więc zauważysz u siebie wymienione objawy, powiedz o nich swojemu lekarzowi prowadzącemu ciążę.


Od drugiego trymestru krew może zacząć zalegać w dolnych kończynach, powodując ich spuchnięcie i bolesność żył; zwykle tych na nogach, ale czasem też w odbycie. Prawdopodobieństwo, że i tobie przydarzą się żylaki wzrasta, jeśli w twojej rodzinie ktoś cierpiał na tę dolegliwość.

Jeśli wiesz, że masz genetyczną skłonność do żylaków, zapytaj ginekologa, czy możesz wzmacniać nogi odpowiednimi ćwiczeniami, np. takimi:
Redakcja poleca: Żylaki w ciąży - film
Sprawdź, co robić, aby uniknąć żylaków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby, które możesz stosować na co dzień.
Doładuj
Przeładuj