400 plus na żłobek
fot. Adobe Stock

400 plus na żłobek: zasady, warunki, wniosek

W 2022 roku rząd dofinansuje pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać objętym tym wsparciem?
Dominika Bielas
400 plus na żłobek
fot. Adobe Stock
To już pewne: rząd wprowadzi nowy program dla rodziców. Program nazwany roboczo 400 plus to wsparcie dla rodziców dzieci, które nie kwalifikują się do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Celem wsparcia jest aktywizacja zawodowa rodziców.

Dla kogo 400 plus: zasady

400 plus to dofinansowanie pobytu dziecka w wieku do lat 3 w placówce opiekuńczej takiej jak żłobek czy klub dziecięcy. Rodzice jednak nie dostaną pieniędzy do ręki. Środki trafią bezpośrednio do placówki, do której uczęszcza dziecko.

Świadczenie przysługuje na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie, na które nie będzie przysługiwał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rodzice mogą wykorzystać świadczenie na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za czas, w którym dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, w którym nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka).

W przypadku tego świadczenia nie będzie obowiązywał próg dochodowy. 

Kiedy i jak można złożyć wniosek?

Za wypłatę nowych świadczeń będzie odpowiedzialny Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O dofinansowanie na pobyt dziecka w instytucji opieki będzie można wnioskować elektronicznie od 1 kwietnia 2022 r.: 
  • platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS),
  • bankowość elektroniczna,
  • platforma Empatia. 

Za jaki okres przysługuje świadczenie?

Choć wnioski będzie można składać dopiero od 1 kwietnia 2022, rodzicom będzie przysługiwało wyrównanie za okres od stycznia 2022, jeśli w tym czasie dziecko uczęszczało do żłobka lub klubu dziecięcego. 

Czy każdy otrzyma 400 plus?

Nie wszystkie rodziny otrzymają 400 zł. Jest to kwota maksymalna. Wysokość dopłaty będzie zależna od tego, jaki koszt miesięcznie ponoszą rodzice za pobyt dziecka w placówce, nie wliczając kosztów wyżywienia. 

Zobacz także:
Redakcja poleca: Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy