Nauka korzystania z nocnika nie jest łatwa
Fotolia
Aktualności

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o nocnikowaniu (a których nikt ci nie powie)

Nie ma jednego sposobu, żeby nauczyć malucha korzystania z nocnika. Żeby odpieluchowanie było łatwiejsze, musisz się odpowiednio przygotować.

Zrezygnowanie z pieluszek i przekonanie malca do korzystania z nocnika jest dla rodziców ogromnym wyzwaniem. Mamy dla was 10 wyjątkowych rad, dzięki którym będzie wam łatwiej. Z pewnością kilka z nich słyszałyście, ale niektóre będą zupełnie nowe.

1. Przygotuj się, może być boleśnie

To zdarza się bardzo rzadko, ale warto być ostrożnym. Pewien tata tak bardzo zaangażował się w nocnikowanie synka, że podczas gonitwy za uciekającym malcem skręcił kostkę. Suche majteczki są ważne, ale twoje zdrowie również.

2. Upewnij się, że twoje dziecko wie, gdzie może załatwiać potrzeby, a gdzie nie może tego robić

Są miejsca, w których nie załatwiamy potrzeb fizjologicznych. Naucz malca, że siku i kupkę powinien robić wyłącznie w toalecie. Pilnuj, żeby żaden dowcipniś nie uczył go siusiania w lesie czy u cioci w ogródku. Jasne zasady to podstawa dobrej komunikacji. Oczywiście zdarzają się wyjątki, kiedy konieczne będzie załatwienie potrzeb do nocnika w pokoju czy nawet samochodzie, jednak wyraźnie zaznacz, że to nie jest normalne.

3. Zaczekaj, dopóki maluch nie będzie w zupełności gotowy

To najpoważniejszy błąd, jaki popełniają rodzice. Nie ma magicznej granicy wieku, po której można próbować pozbyć się pieluchy. Nie sugeruj się opowieściami koleżanek czy cioć. To, że Adaś zaczął korzystać z nocnika przed 2. urodzinami, a Maja od razu siadała na nakładkę sedesową, nie oznacza, że z twoim dzieckiem będzie podobnie. Daj mu czas!

Zobacz: 8 sygnałów, że twoje dziecko jest gotowe na nocnik

4. Upewnij się, że wszędzie są nocniki (w łazience, w samochodzie, u babci)

Nauka korzystania z nocnika będzie łatwiejsza i mniej stresująca, jeśli nocnik lub nakładka sedesowa będą zawsze pod ręką. Dzięki temu unikniesz stresu związanego z szukaniem czegoś, do czego maluch może się załatwić lub sprzątania, jeśli przydarzy mu się wpadka.

5. Przygotuj się na zwiedzanie publicznych toalet...

Jeśli wychodzisz z malcem z domu, możesz mieć pewność, że czeka cię wizyta w najbliższej toalecie (w sklepie, w aptece, w restauracji czy kawiarni, w mieszkaniu dalekiej kuzynki). Nie próbuj przekonywać dziecka, że zaraz będziecie w domu i spokojnie zrobi siusiu do nocnika. Nic dobrego z tego nie wyniknie.

6. ... i wymyśl kilka historyjek, żeby odwrócić uwagę dziecka

Załatwianie potrzeb w nowym, nieznanym miejscu może być stresujące. Żeby uniknąć łez i ataku paniki, przygotuj kilka bajek czy historyjek, które zainteresują malca i odwrócą jego uwagę.

7. Pamiętaj, potrzeby dziecka są najważniejsze

"Mamo/tato, chcę siku!" – te słowa będą ciążyć nad tobą jak klątwa. Nieważne, co robisz (być może też korzystasz w tym czasie z toalety!) – jeśli usłyszysz te słowa, musisz zostawić wszystko, czym się aktualnie zajmujesz i pobiec do dziecka z nocnikiem (lub pobiec po dziecko, żeby posadzić je na nocniku). Natychmiastowa reakcja to sposób na uniknięcie nieprzyjemnych wpadek.

8. Pakuj się do wyjścia tak, jakbyś się przeprowadzał

Dodatkowa bielizna, chusteczki nawilżane, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, co najmniej dwa komplety ubrań na zmianę – zabieraj to wszystko, jeśli wychodzisz z dzieckiem do sklepu, na plac zabaw czy na obiad do babci. Nigdy nie wiesz, kiedy maluchowi przydarzy się wpadka.

9. Nie oczekuj, że nocą będzie tak łatwo, jak w dzień

W nocy może być znacznie trudniej przekonać malca do nocnika niż w ciągu dnia. Najważniejsze, żeby nie zmuszać dziecka i nie wywierać na nim presji. Zdarza się, że maluch potrzebuje w nocy pieluszki nawet kilka miesięcy po tym, jak oduczy się noszenia jej w dzień. To świetna lekcja cierpliwości, zdecydowanie warta swojej ceny.

10. Mądrze przekupuj

To rada dla zrezygnowanych rodziców, w przypadku których zawiodły wszelkie możliwe sposoby. Rozpieszczanie malca i przekupywanie go słodkościami czy zabawkami nie jest dobre, jednak jest w tym pewna metoda. Nie dawaj dziecku cukierków czy zabawek, jeśli zrobi siku do nocnika. Zamiast tego zaproponuj, że jeśli przez cały dzień będzie grzecznie wołał i załatwiał potrzeby do nocnika, pojedziecie w weekend na niesamowitą wycieczkę, o której marzył. Nie możesz okłamywać dziecka, musisz dotrzymać obietnicy. Pamiętaj jednak, że nawet takie drobne przekupstwo jest ryzykowne!

Jak wyglądało to u was?

Czytaj także: 11 ważnych pytań o nocnikowanie

inspiracja: today.com

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

6303941-1024x683.jpg
Pielęgnacja
Przewijanie dziecka w podróży
Zamiast siedzieć w domu, zrób sobie i maluchowi miłą odmianę. Uda ci się wszystko dobrze zorganizować, nawet przewijanie w polowych warunkach!

Humoru nie poprawi wam wypad do sklepu. Pojedźcie do lasu, odwiedźcie mieszkającą dalej babcię czy znajomych. Musisz tylko przewidzieć, jak zorganizować karmienie, spanie i właśnie przewijanie. Jak zmieniać pieluszkę w plenerze Zanim wyjmiesz brudną pieluchę przygotuj obszar działania i wszystko, co będzie ci potrzebne. Rozepnij pieluchę, wytrzyj jej brzegiem pupę, gdy jest kupka. Ale nie wyciągaj pieluchy zanim nie będziesz mieć pod ręką chusteczek pielęgnacyjnych. Teraz szybko wytrzyj zanieczyszczenia (od przodu do tyłu) i wyjmij brudną pieluszkę. Wytrzyj pupę maluszka, posmaruj ją kremem i załóż nową pieluszkę. Co robić w sytuacjach awaryjnych Może się zdarzyć, że akurat podczas podróży maluch będzie miał mokre całe ubranko , bo zawartość pieluchy wycieknie bokiem lub po pleckach. Albo właśnie przydarzy się megakupa. Niespodzianki zdarzają się podczas zmiany pieluchy – chłopcy zaczynają siusiać z powodu nagłej zmiany temperatury (unikniesz zaskoczenia, gdy nakryjesz siusiaczka tetrową pieluchą), albo maluch wysmaruje sobie kupką nóżkę. Zachowaj spokój, wszystko da się opanować. Jeśli masz dodatkowe ubranko i dość chusteczek pielęgnacyjnych poradzisz sobie z tą sytuacją bez trudu. W razie konieczności obmyjesz malucha wodą z butelki i wytrzesz pieluchą tetrową . W jaki sposób przewinąć w parku Jeśli maluch jeździ w głębokim wózku, zrób to w gondoli . Gdy jest starszy, ułóż podkład na ławce, w ostateczności na suchym, czystym trawniku, ale pamiętaj, że dziecko nie może długo leżeć na ziemi. Możesz podłożyć pod matę kocyk lub tetrową pieluchę.   Zobacz także: Bezpieczna podróż z niemowlęciem w samochodzie [CMS_PAGE_BREAK] A jak w samochodzie Konieczny jest postój, bo wyjmowanie malucha z fotelika w czasie jazdy jest niebezpieczne. Na tylnej kanapie rozłóż torbę do wózka (podręczny przewijak) albo...

niemowlę, nocnik
Pielęgnacja
Czas na nocnik, czyli trening czystości oczami doświadczonych mam
Przedwczesna nauka siusiania do nocnika przynosi czasem opłakane skutki. W jaki sposób odpieluchować dziecko? Jak przekonać do nauki nocnikowania? O skuteczne sposoby na naukę nocnika zapytaliśmy mamy. Poznajcie ich historie.

Jeszcze jej nie wysadzasz?! – któregoś dnia moja teściowa załamała ręce nad moją dwuletnią, wciąż zapieluszkowaną córeczką. I opowiedziała, jak to ona nauczyła swoje dzieci siusiania do nocnika , kiedy tylko skończyły pół roku. Nic dziwnego. W końcu one wychowywały  się w erze wiecznie mokrej tetry. A mojej córce jest wygodnie w jednorazowej pieluszce i nie da jej sobie odebrać bez walki. Zresztą nie miałam pojęcia, jak się zabrać do tego osławionego treningu czystości . Raz próbowaliśmy – i nie wyszło. Postawiliśmy nocnik na środku pokoju i posadziliśmy malutką. Efekt był zaskakujący. Dla mojej córki sprawa okazała się prosta: brak pieluszki to brak kupki. Przez całe trzy dni. Nie mieliśmy więc wyjścia, tylko wrócić do pieluch , a nocnik wrzucić na pawlacz. I choć wiem, że kiedyś znów będę musiała podjąć to wyzwanie, na razie wolę nie myśleć, w jaki sposób wytłumaczyć dwulatce, że nocnik jest lala, a pieluszki be. No, chyba że ktoś mi doradzi, jak to się robi… „Nauka nocnikowania udała się za czwartym razem” Monika Moryń, mama trzyletniej Marty i rocznego Jasia : Oswajanie z nocnikiem rozpoczęłyśmy zatem dość wcześnie, już gdy Marta miała około czternastu miesięcy. I to, niestety, nie zdało egzaminu. Mała obsikiwała wszystkie kąty i za nic miała moje tłumaczenia, że siusiu robi się do nocniczka. Poddałam się po tygodniu, bo zrozumiałam, że Marta po prostu jeszcze nie jest gotowa. Wróciły pieluchy. Kolejne próby podejmowałyśmy konsekwentnie co dwa miesiące. Ale dopiero gdy mała miała dwadzieścia miesięcy, zrozumiała, o co chodzi. Zajęło jej to jeden dzień! Popiła śniadanie herbatą i usiadła na nocniku, razem z albumem zdjęć, które uwielbiała oglądać. I udało się! Obcałowałam ją całą, tak bardzo byłam dumna. Mojej córeczce chyba spodobała się pochwała, bo od tego dnia zaczęła...

Co na zaparcia u dzieci?
Panthermedia
Rozwój
Pora na pożegnanie z pieluszką
Oczekiwanie od rocznego brzdąca, że będzie sygnalizował swoje potrzeby, nie ma sensu. Na tę naukę daj mu czas nawet do czwartych urodzin. Gdy będzie gotowy wcześniej, sam da ci znać!

Każde dziecko może w trochę innym czasie osiągać umiejętności potrzebne do nauki nocniczkowania . To dość indywidualna sprawa. Jednak wielu maluchów zdobywa je w podobnym czasie. Oto jak wygląda ten proces u większości małych dzieci: Półtoraroczne dziecko jest już na ogół świadome, że za chwilę zrobi kupkę: skupia się wtedy, często chowa w ustronne miejsce, napina mały brzuszek i... zabawnie marszczy przy tym buzię. Dwulatek zauważa, że zabrudził lub zmoczył pieluszkę. Są dzieci, które w takim przypadku same ją zdejmują i dokładnie oglądają to, co się w niej znajduje; są również takie, które zupełnie lekceważą ten fakt. Niektóre maluchy potrafią też chwilę wcześniej usiąść w pieluszce na nocnik lub sedes. Albo z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku sadzają na niego ulubioną lalkę lub misia. Trzylatek , o ile nie jest czymś bardzo zajęty, już całkiem wyraźnie czuje i rozpoznaje, że chce mu się siusiu. Informuje o tym rodzica lub sam biegnie do swojego nocnika. Metodą prób i błędów uczy się, jak długo może powstrzymywać się od oddania moczu, żeby się nie zsiusiać. Z uwagą ogląda też zawartość nocnika. Czterolatek potrafi już samodzielnie zdjąć spodenki czy spódniczkę (z gumką!) i majteczki, usiąść na nocniczku i spokojnie poczekać na wypróżnienie, nawet jeśli trwa to nieco dłużej. Podejmując próby pożegnania pieluszki, musisz pamiętać o tych uwarunkowaniach rozwojowych małego dziecka. Pierwsze wprawki Na pierwsze „nocniczkowe” zakupy warto zabrać malucha. Jest szansa, że szybciej się z nocnikiem zaprzyjaźni, jeśli sam go wybierze. Możesz też sama go kupić i potem z honorami podarować dziecku. Najlepiej, żeby był zwykły, bez pozytywki (niektóre dzieci się jej boją). Dla chłopca musi mieć osłonkę (nieco wyższą przednią ściankę) z przodu, by smyk nie obsiusiał podłogi. Przyda się nakładka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj