Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
12 tysięcy na dziecko
Adobe Stock
Aktualności

12 tys. zł dla tych, którzy już mają dzieci? Adam Bielan odpowiada

W najnowszym wywiadzie Adam Bielan opowiedział o założeniach Polskiego Ładu, w tym m.in. o dodatkowych 12 tys. zł na dziecko. Okazuje się, że rodzice mogą liczyć na dodatkowe ułatwienie.

Dużo mówi się o świadczeniu 12 tys. zł na dziecko, czyli o jednym z programów prorodzinnych wpisanych w Polski Ład. Tym razem głos w sprawie zabrał Adam Bielan. W programie „Kropka nad i” zapytano go, czy pieniądze będą przyznawane rodzicom od momentu, gdy ustawa wejdzie w życie czy też ci, którzy już teraz posiadają dwójkę, trójkę lub więcej dzieci, będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie. 

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

Polski Ład: część ustaw jeszcze w tym roku?

Jak mówił Adam Bielan, w momencie, gdy ustawa wejdzie w życie, dodatek prawdopodobnie będzie dostępny również „dla rodzin, które już będą posiadały drugie, trzecie dziecko”. O tym wcześniej nie wspominał żaden z polityków.

„Polski Ład to jest kilkadziesiąt ustaw i znaczna ich część będzie wprowadzana w tym roku, część będzie zapewne musiała być wprowadzone w roku przyszłym. Pan premier ma nadzieję, że pierwsze ustawy już w czerwcu i w lipcu będą głosowane przez Sejm” – podkreślał w wywiadzie europoseł Zjednoczonej Prawicy.

Przypomnijmy, że 12 tys. zł na dziecko ma być flagowym projektem w ramach Nowego Polskiego Ładu. Zgodnie z założeniem – niezależnie od 500 plus – rodzice mają dostawać pieniądze na „dowolne wydatki”. Ma być to 12, a  nawet 24 tys. zł przez cały rok wypłacane w ratach (pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka). To rodzice sami mają zdecydować, czy wolą otrzymywać po 1000 zł przez 12 miesięcy, czy po 500 zł przed dwa lata. 

Myślicie, że program wejdzie w życie?

Zobacz też:

zus walczy z oszustkami w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
ZUS walczy z oszustkami w ciąży: część zasiłku macierzyńskiego przepadnie?
ZUS chce zapobiegać wyłudzaniu pieniędzy przez ciężarne. Bardzo możliwe, że wkrótce wejdą w życie nowe zasady nabywania prawa do zasiłku macierzyńskiego. Niektóre kobiety mogą stracić sporą część należnych pieniędzy.

ZUS rozpoczyna walkę z kobietami, które będąc w ciąży, próbują oszukać system i wyłudzić pieniądze w ramach zasiłku macierzyńskiego. Chodzi o sytuacje, w których kobiety zaczynają podlegać ubezpieczeniu na krótko przed porodem. Jeśli proponowane przez ZUS zmiany wejdą w życie, ciężarne otrzymają tylko część pieniędzy z zasiłku. Reszta przepadnie! ZUS chce zmian: matki mogą stracić część pieniędzy z zasiłku Wyłudzanie zasiłku macierzyńskiego to praktyka, wobec której ZUS był do tej pory bezradny. Możliwe jednak, że Zakład właśnie znalazł sposób na rozprawienie się z oszustkami. Pomysł jest prosty: okres wyczekiwania obowiązujący obecnie osoby, które dopiero zaczęły podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, miałby zostać wprowadzony także w przypadku zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego. Oznacza to, że ciężarna nie dostałaby pieniędzy od razu po porodzie, ale po upływie określonego czasu od momentu podpisania umowy o pracę. Niestety, okres wyczekiwania ma nie być wcale krótki. „Przy okresie wyczekiwania kobiecie, która zawarłaby dzień przed porodem umowę o pracę, zasiłek macierzyński przysługiwałby po upływie trzech miesięcy , a zatem dostałaby świadczenie za dziewięć, a nie za 12 miesięcy” – wyjaśnił dr Tomasz Lasocki z UW w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Nie wiadomo, czy i kiedy zmiany w nabywaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego wejdą w życie. Pomysł jest na razie konsultowany z przedsiębiorcami. ZUS jednak już wielokrotnie narażał się ciężarnym, np. wyliczając matkom niższe zasiłki , niż wynikałoby to z otrzymywanego przez nie wynagrodzenia, albo spóźniając się z wypłatą świadczeń . Zobacz też: Ile wynosi największy zasiłek macierzyński? Becikowe 2021 – komu przysługuje, ile wynosi? Opieka nad żoną po porodzie – kiedy...

Alimenty ekspresowe
Adobe Stock
Aktualności
Ekspresowe alimenty na dzieci. Czy nowy pomysł resortu sprawiedliwości wejdzie w życie?
Alimenty na dzieci w dwa tygodnie? Tak wygląda nowy pomysł resortu sprawiedliwości, który na pewno spodoba się samotnym rodzicom.

Sprawy rozwodowe potrafią ciągnąć się w Polsce latami. Dopóki dzieci nie mają zarządzonych alimentów, utrzymywane są często przez jednego opiekuna. Nowy pomysł resortu sprawiedliwości ma to zmienić. Alimenty natychmiastowe byłyby wypłacane jeszcze w czasie trwania sprawy rozwodowej. Pieniądze miałyby trafić do opiekuna najpóźniej po dwóch tygodniach od złożenia wniosku do sądu. Alimenty natychmiastowe – ile dostaniemy?  Kwota alimentów natychmiastowych ma być ustalana z góry i uzależniona od liczy dzieci oraz płacy minimalnej. Przy jednym dziecku ma wynosić 21 proc. minimalnego wynagrodzenia, przy dwojgu – 19 proc., przy trojgu – 17 proc., przy czworgu – 15 proc., przy pięciorgu lub większej liczbie dzieci – 13 proc.   Jeżeli natychmiastowe alimenty weszłyby w życie już dzisiaj, kwota na jedno dziecko wynosiłaby 588 zł, przy dwójce – 532 zł na każde dziecko, przy trójce – 476 zł, przy czwórce – 420 zł, przy piątce i większej liczbie dzieci – 364 zł na każde dziecko. Wysokość alimentów ma się automatycznie zmieniać co roku, wraz ze zmianą minimalnego wynagrodzenia.  „To prawdziwa rewolucja w dobrym tego słowa znaczeniu. [...] Jeśli rodzic nie chce być odpowiedzialny za dziecko, to musi się do tego włączyć państwo, państwo musi stanąć w obronie interesu tego, który sam nie może się obronić. Nie możemy godzić się na to, żeby niewinne dzieci ponosiły konsekwencje konfliktów rodziców” – podkreślał Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas sobotniej prezentacji Polskiego Ładu. Myślicie, że to się uda? Zobacz też: Pozew o alimenty: jak napisać pozew i uzasadnienie? Co to są koszty utrzymania dziecka? [WZÓR] Niepłacenie alimentów: gdzie zgłosić i co za to grozi? ​ Sprawa o alimenty: gdy miejsce pobytu rodzica nie jest znane

szczepienie dzieci na covid
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienie dzieci na COVID-19 w toku. Trwa rejestracja dla osób powyżej 12. roku życia
Szczepienie dzieci na COVID-19 jest już możliwe. Przebiega ono w tej samej formie co szczepienia dorosłych. Młodzież otrzymuje dwie dawki szczepionki Pfizer. Sprawdź, dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko koronawirusowi i jak zarejestrować je do szczepienia.

Od połowy maja w Polsce możliwe jest szczepienie dzieci na COVID-19. Najpierw akcja objęła młodzież powyżej 16. roku życia, teraz dołączają do niej młodsze dzieci. Wraz z końcem maja Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę na COVID dla dzieci w wieku 12-15 lat. Rejestracja na szczepienie dla tej grupy wiekowej ruszyła 7 czerwca. W niektórych punktach szczepień najmłodsi zyskali możliwość zaszczepienia już w dniu rejestracji.   Spis treści:  Czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest niezbędne? Czy szczepienie dzieci na COVID jest bezpieczne? Rejestracja dziecka na szczepienie przeciwko COVID Szczepienia na COVID młodszych dzieci Czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest niezbędne? Co prawda COVID u dzieci zwykle przebiega łagodnie, ale u części najmłodszych, nawet tych przechodzących zakażenie bezobjawowo, rozwija się później groźny dla życia zespół PIMS-TS . Szczepienie ochroni dzieci zarówno przed zachorowaniem na COVID, jak i przed PIMS-TS. Szczepienie dzieci na COVID-19 może pełnić ważną rolę w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Stwierdzono bowiem, że choć dzieci chorują rzadziej i nie tak ciężko jak dorośli, to zakażają dłużej niż dorośli. Są więc rezerwuarem wirusa, który może z dzieci przenosić się na dorosłych i osoby starsze. Na temat szczepień dzieci w rozmowie z Wirtualną Polską wypowiedziała się dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii: „Szczepiąc dzieci powyżej 12. roku życia, zwiększamy odporność zbiorową. Chronimy dzieci i młodzież przed zachorowaniem, a także najbliższe im osoby z rodziny i znajomych. Nastolatkowie stanowią dużą grupę populacyjną, wśród której mogą powstawać ogniska zachorowań np. w szkołach”. Czy szczepienie dzieci na COVID jest bezpieczne?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj