500 plus nie dla najbogatszych
Adobe Stock
Aktualności

Polacy mają dość 500 plus? Są zmęczeni polityką rządu

Sztandarowy program PiS, 500 plus, dzieli Polaków. Z raportu „Koniec hegemonii 500 plus” wynika, że większość z nas chce zmian w programie.

Program PiS 500 plus miał zachęcić Polki do rodzenia dzieci. Dziś już wiemy, że nie przyczynił się do poprawy dzietności w Polsce. Jest wręcz przeciwnie, bo wskaźniki są najniższe od lat. Nic dziwnego, że po pięciu latach funkcjonowania programu patrzymy na niego coraz bardziej krytycznie. 

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

500 plus dzieli Polaków

Jak wynika z raportu „Koniec hegemonii 500 plus”, większość badanych chce zmian w programie (tylko 11 proc. z nas uważa, że powinno zostać tak, jak jest). Polacy są zdania, że w przypadku cięć budżetowych najpierw powinno się ograniczyć wydatki na wsparcie Kościoła, a potem na 500 plus.

Chcemy albo ograniczenia programu do najbardziej potrzebujących, albo tylko dla pracujących, a część z nas opowiada się nawet za jego likwidacją. Uważamy, że wakacyjne wyjazdy czy studia za granicą nie powinny być pokrywane przez pieniądze z 500 plus. 

„Polacy są już zmęczeni polityką społeczną, jaką proponuje Prawo i Sprawiedliwość” – ocenił w TOK FM współautor raportu, dr hab. Przemysław Sadura, dodając: „Widać wyraźnie, że my, jako społeczeństwo, nie jesteśmy gotowi dostrzec w tym programie tego, co najbardziej podobało się ekspertom. Większość badanych oczekuje jakiejś reformy”.

500 plus miało przypominać dochód gwarantowany

Jak przypomniał, eksperci podkreślali, że 500 plus nie powinno być narzędziem „oddziaływania na dzietność”, tylko „uniwersalnym, bezwarunkowym świadczeniem”, które miało przypominać dochód gwarantowany. 

Jaka będzie przyszłość programu 500 plus? Na razie wiadomo tylko tyle, że (pomimo wcześniejszych obietnic rządu) nie będzie podwyżki świadczenia. Mówiło się o zwiększeniu świadczenia do 600 zł, a nawet 800 zł na dziecko. 

Macie podobne uczucia, co badani? Czy czekaliście na podwyżkę świadczenia?

Zobacz też:

przekłuwanie uszu niemowlakom
Adobe Stock
Aktualności
„Przekłułam uszy 5-miesięcznej córce i NIE ŻAŁUJĘ. Nie nazywajcie mnie wyrodną matką!” [LIST DO REDAKCJI]
Przekłuwanie uszu niemowlakom to jeden z tych tematów, które rozgrzewają mamy do czerwoności. „Poszłam z córką do kosmetyczki, ale to nie znaczy, że jestem złą matką!” – pisze Dominika. Dotknęły ją komentarze, że świadomie skrzywdziła swoje dziecko.

Po publikacji na naszym profilu na Facebooku tekstu o przekłuwaniu uszu niemowlętom napisała do nas Dominika, mama rocznej Jagody. Pod artykułem pojawiły się setki komentarzy. Wiele z mam przekłuwanie uszu maluszkom nazwało „głupotą”. Część pytała wprost: jaki rodzic pozwala na to, żeby ktoś zadawał ból jego dziecku? Dominika postanowiła podzielić się z nami swoją historią. 27-latka przyznaje, że to, co boli ją najbardziej, to sugerowanie, że matki celowo krzywdzą swoje dzieci – a przecież każda mama chce dla swoich pociech jak najlepiej. Choć nie popieramy przekłuwania uszu u tak małych dzieci (zwłaszcza pistoletem u kosmetyczki!), w jednym zgadzamy się z Dominiką: matka matce wilkiem. A przecież powinnyśmy się wspierać, nie skakać sobie do gardeł. Czytaj też: Kolczyki u niemowlaka: dlaczego nie warto tak wcześnie przekłuwać dzieciom uszu? [WIDEO] Jeśli chcecie podzielić się z nami swoimi przemyśleniami, piszcie do nas na adres: redakcja@mamotoja.pl . Poniżej publikujemy list Dominiki. „Przekłułam córce uszy, ale nie jestem złą matką!” „Przeczytałam artykuł o mamie, która przekłuła swojej 4-miesięcznej córce uszy i powiem jedno: jestem przerażona! I wcale nie kolczykami, ale tym bagnem, które zobaczyłam w komentarzach. Moja córka ma roczek. Poszłam z nią do kosmetyczki, gdy miała 5 miesięcy. Nie, nie dlatego, że jestem wyrodną matką, która nie kocha swojego dziecka! Mnie moja mama zabrała do kosmetyczki, gdy miałam 7 lat – kolczyki miały być prezentem przed pierwszym dniem szkoły. Mam bardzo niski próg bólu, ale wtedy tego nie wiedziałam. Zaczęłam na fotelu krzyczeć i płakać, przez kilka dni piekły mnie uszy. Nie chciałam, żeby moja córka przechodziła przez to samo – dlatego wolałam przekłuć jej uszy już teraz. Przynajmniej wiem, że jak podrośnie, nie będzie tego pamiętać. A...

rodzina w maseczkach
Adobe Stock
Aktualności
Nareszcie koniec z maseczkami! Jest kilka warunków
Większość z nas czekała na to od dawna – już za kilka dni będziemy mogli wyjść z domu bez maseczki na twarzy! Został spełniony warunek, który postawił minister zdrowia, by możliwe było zniesienie nakazu zakrywania ust i nosa.

Rząd rozpoczął plan odmrażania gospodarki w naszym kraju, następuje  stopniowe luzowanie obostrzeń . Już od 15 maja nie będziemy musieli nosić maseczek na zewnątrz. Adam Niedzielski zapowiadał, że nakaz zakrywania ust i nosa przestanie obowiązywać, jeśli zostanie spełniony warunek dotyczący spadku liczby zakażeń. Wskaźnik spadł poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców, a więc już niedługo będziemy mogli poruszać się w przestrzeni otwartej bez konieczności noszenia maseczki. Zniesienie nakazu noszenia maseczek W czwartek (06.05.2021 r.) w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zniesienia obowiązku zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Rozporządzenie wejdzie w życie 15 maja. Nowe przepisy będą obowiązywać do 5 czerwca. Prawdopodobnie będą one przedłużane, jeśli sytuacja związana z pandemią koronawiusa się nie pogorszy.   Nadal jednak będzie trzeba nosić maseczkę na świeżym powietrzu w sytuacji, gdy nie będzie możliwe zachowanie 1,5-metrowego dystansu od drugiej osoby. Usta i nos należy także zasłaniać w przestrzeni zamkniętej. Zobacz także:  Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 już W WAKACJE? Przemysław Czarnek zabrał głos w tej sprawie! Psychologowie apelują o „Tydzień ulgi” dla uczniów. Bez klasówek, odpytywania, prac domowych OBOWIĄZKOWE szczepienia przeciw COVID-19 w jednym z polskich miast!

Szczepienia przeciwko koronawirusowi
Adobe Stock
Aktualności
Będą przywileje dla zaszczepionych? Tak wynika z nieoficjalnych informacji
Osoby, które w pełni zaszczepiły się przeciwko COVID-19, prawdopodobnie będą mogły liczyć na pewne udogodnienia. Chodzi o uczestnictwo w imprezach okolicznościowych.

Już od jakiegoś czasu mówi się, że zaszczepieni przeciwko koronawirusowi będą zwolnieni z niektórych obostrzeń. Jak wynika z informacji, do których dotarli dziennikarze RMF FM, ten scenariusz może wejść w życie szybciej, niż myślimy. Przywileje dla zaszczepionych nie tylko w  Polsce Jeśli potwierdzą się nieoficjalne ustalenia stacji, wszyscy, którzy zostali zaszczepieni dwiema dawkami szczepionek Pfizer, Moderna, AstraZeneca i jedną Johnson&Johnson, nie będą wliczani w limit osób na weselach i innych imprezach okolicznościowych, np. komuniach czy chrzcinach. Zobacz także: Ile się daje na komunię w 2021: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego Co ciekawe, podobne rozwiązanie zapowiedział Viktor Orban na Węgrzech. Tam (po tym, jak w kraju będzie już ustalona przez rząd liczba zaszczepionych), zaszczepieni będą mogli bez ograniczeń korzystać z instytucji kultury i chodzić na dyskoteki. Wystarczy, że przed wejściem okażą zaświadczenie o szczepieniu. Przywileje dla zaszczepionych przewiduje także niemiecki rząd. Politycy przyjęli już projekt rozporządzenia, teraz regulacja musi jeszcze uzyskać akceptację parlamentu. Na razie nie ma żadnej jednoznacznej odpowiedzi polskiego rządu. Przypomnijmy, że w Polsce od 15 maja będzie można organizować imprezy okolicznościowe na świeżym powietrzu z limitem do 25 osób, od 29 maja możliwa będzie organizacja imprez okolicznościowych wewnątrz z limitem do 50 osób. Zobacz też: 70 proc. dzieci z zaburzeniami psychicznymi i rozwojowymi z powodu koronawirusa [ALARMUJĄCE DANE] Koronawirus i lekarz online: jak bez wychodzenia z domu leczyć dziecko Psychologowie apelują o „Tydzień ulgi” dla uczniów. Bez klasówek, odpytywania, prac domowych

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz