We wtorek 25.01.2022 r. Przemysław Czarnek poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń przez rząd. Politycy zdecydowali o przejściu części uczniów na nauczanie zdalne. Nauka online będzie obowiązywać od 27.01.2022 r. aż do końca ferii – czyli do 27 lutego. Rodzice zastanawiają się, co czeka w najbliższym czasie dzieci w wieku przedszkolnym. Czy możliwa jest zmiana w organizacji pracy przedszkoli?

Reklama

Czy przedszkola zostaną zamknięte?

Wprowadzenie zdalnego nauczania było dużym zaskoczeniem dla rodziców. Przedstawiciele rządu od początku roku utrzymywali, że utrzymanie nauki stacjonarnej jest dla nich priorytetem. Gdy nagle, niemal z dnia na dzień, szkoły zostały zamknięte dla starszych uczniów, pojawiło się mnóstwo obaw o to, czy kolejnym krokiem nie będzie zamknięcie przedszkoli i przejście na naukę zdalną młodszych dzieci.

„Musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej do końca ferii zimowych. Zgodnie z rozporządzeniem, które jutro zostanie podpisane (26.01 – przy red.), w szkole naukę stacjonarną będą kontynuować uczniowie klas 1-4, a także przedszkola oraz zerówki” – powiedział szef resortu edukacji 25.01.

Przedszkola pozostają otwarte, a politycy podtrzymują stanowisko, że zależy im, by nauka stacjonarna trwała jak najdłużej. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście rodzice kolejny raz nie zostaną zaskoczeni z dnia na dzień niezapowiadaną wcześniej decyzją. W przypadku małych dzieci nagłe przejście na nauczanie zdalne jest o wiele bardziej kłopotliwe. Gdy przedszkola są zamknięte, ktoś z rodziców musi zapewnić dziecku w tym czasie opiekę w domu.

Ze względu na wcześniejsze doświadczenia z decyzjami MEiN oraz rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, a także jego nową, łatwo rozprzestrzeniającą się odmianą – Omikron, wszystko wydaje się w tej chwili możliwe.

Zobacz także

Jak obecnie pracują przedszkola?

Ministerstwo edukacji i nauki opublikowało raport pracy przedszkoli – dane pochodzą z 26.01.2022 r. Funkcjonowanie przedszkoli w skali całego kraju przedstawia się następująco:

  • 14 083 przedszkoli – nauka w trybie stacjonarnym,
  • 100 przedszkoli – nauka w trybie zdalnym,
  • 1 252 przedszkoli – nauka w trybie mieszanym.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama