trzecia dawka szczepionki COVID dla dzieci 2-5 lat
Adobe Stock
Aktualności

Szczepienie na COVID młodszych dzieci: niezbędna będzie trzecia dawka

Trwają badania nad skutecznością szczepionki Pfizera u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Producent właśnie poinformował, że u części z nich wystarczą dwie dawki, ale maluchy w wieku 2-5 lat będą musiały przyjąć trzy dawki.

Telewizja CNN podała, że w związku z konsultacjami wyników badań z zewnętrznymi ekspertami Pfizer zmuszony został do zmiany testów. Dotychczasowa procedura w postaci dwóch dawek sprawdziła się tylko u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. 3-, 4- i 5-latki po dwóch dawkach nie zdołały wytworzyć odporności na koronawirusa. Najprawdopodobniej, aby ją uzyskały, trzeba będzie podać im trzecią dawkę.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Nie wszystkie szczepionki chronią przed Omikronem

Informacje o wynikach testów u najmłodszych dzieci dotarły do opinii publicznej w ostatni piątek. Jednocześnie podano do wiadomości informację, że w walce z Omikronem skuteczność wykazują szczepionki: Moderna, AstraZeneca i Pfizer. Niestety w walce z tym wariantem koronawirusa skuteczne nie są preparaty J&J, Sinopharm i Sputnik V. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych na stanowym Uniwersytecie Waszyngtonu oraz przez szwajcarską firmę Humabs Biomed.

Nie podano informacji, czy osoby zaszczepione nieskutecznymi wobec Omikronu preparatami powinny poddać się szczepieniu innymi, wykazującymi skuteczność wobec tego wariantu wirusa preparatami.

Nie ma na co czekać, trzeba szczepić

Rozprzestrzeniający się już także i w naszym kraju Omikron może wywoływać ciężkie objawy koronawirusa u dzieci. Obecnie zaszczepić na COVID można dzieci powyżej 5. roku życia. Szczepienie młodszych dzieci rozpocznie się po zakończeniu testów i określeniu, jaka procedura podawania preparatu Pfizera zapewnia najmłodszym dzieciom ochronę przed ciężkim zachorowaniem. Później preparat będzie musiał zostać zatwierdzony przez odpowiednie organizacje europejskie i państwowe. Do tego czasu najlepszą ochroną jest zaszczepienie pozostałych członków rodziny oraz stosowanie się do zaleceń: maseczka, dystans, unikanie tłoku i testowanie się przy wystąpieniu objawów infekcji.

Sprawdź też:

szczepienie covid ciąża
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienie na COVID w ciąży – aktualne zalecenia
Szczepienia przeciwko COVID są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Co więcej, eksperci wręcz zalecają to szczepienie ciężarnym. Opierają się na badaniach, które nie wykazały powikłań po szczepieniu ani u kobiet, ani u ich dzieci.

Szczepienie przeciwko COVID w ciąży to temat często poruszany w dyskusjach i budzący dużo wątpliwości. Z drugiej strony ciężarne mogą ciężej przechodzić COVID-19 niż inni, zdarzają się też przypadki śmiertelne wśród ciężarnych zakażonych koronawirusem. Eksperci mają mocne naukowe podstawy, z których wynika, że ryzyko związane z podaniem szczepionki jest o wiele niższe niż to związane z ciężkim przebiegiem COVID-19 u ciężarnych. I na tym opierają swoje rekomendacje. Spis treści: Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID w ciąży – zalecenia Korzyści ze szczepień ciężarnych na COVID Kiedy się szczepić w ciąży na COVID i jaką szczepionką Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19 Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID-19 wzbudza kontrowersje wśród ciężarnych i ich rodzin, ale nie wśród większości lekarzy. Specjaliści w różnych krajach zalecają to szczepienie ciężarnym.  Szczepienia na COVID w ciąży zalecają przede wszystkim WHO, a u nas w kraju Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiN). W Stanach Zjednoczonych szczepienie jest zdecydowanie polecane przez  aż trzy instytucje medyczne – Centers for Disease Control and Prevention (CDC), American College of Obstetricians and Gynaecologists (AGOG) i Society for Maternal-Fetal Medicine. Aktualne stanowisko amerykańskiego CDC opiera się na wynikach obszernych badań nad bezpieczeństwem i skutecznością preparatów Pfizer i Moderna u ciężarnych. Badania prowadzono w USA przez 11 tygodni (od 14 grudnia 2020 roku do 28 lutego 2021 roku). Przeanalizowano w nim stan zdrowia prawie 36 tysięcy zaszczepionych ciężarnych kobiet w wieku 16-54 lata. Nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych po podaniu szczepionki, poza miejscowym bólem w...

Spór o szczepienie dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Spór rodziców o szczepienie dziecka przeciwko COVID-19. Zaskakująca decyzja sądu
Rodzice mieli odmienne zdanie w kwestii  szczepienia swojego dziecka przeciwko COVID-19. 2 listopada Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej wydał wyrok w tej sprawie. Stanął on po stronie rodzica, który nie chciał zgodzić się na szczepienie. Jest to pierwsze takie orzeczenie w kraju.

Cały spór dotyczy rozwiedzionych rodziców 13-letniego chłopca, którzy mieli odmienne poglądy w kwestii szczepienia ich syna przeciwko COVID-19. W czerwcu nastolatek przyjął pierwszą dawkę szczepionki. Jak twierdzi jego ojciec, chłopak był całkowicie uświadomiony o skutkach choroby wywołanej przez koronawirusa i pozytywnym wpływie przyjęcia szczepionki. „Syn, podobnie jak większość jego znajomych, przyjął szczepionkę świadomie. Nie musiałem go do tego namawiać. Został zakwalifikowany przez lekarza, a po podaniu nie miał żadnych skutków ubocznych. Problem pojawił się, gdy poinformowałem jego matkę, że dziecko zostało zaszczepione, na co ona nie wyrażała od początku zgody” – powiedział w rozmowie z naTemat.pl ojciec chłopaka. Finał sprawy w sądzie Odmienne zdanie na temat szczepień miała mama chłopca. Jak podaje portal naTemat.pl matka dziecka udała się do punktu szczepień i zabroniła podawania swojemu dziecku drugiej dawki szczepionki. Spór między rodzicami o to, czy ich dziecko powinno przyjąć drugą dawkę szczepionki, spowodował, że sprawa znalazła się w sądzie. Orzekający sąd wysłuchał obu stron konfliktu – ojca i matki, a także zdecydował się na wysłuchanie stanowiska dziecka. Według relacji jego ojca chłopak powiedział, że chciał przyjąć pierwszą dawkę szczepionki, jednak nie był przekonany co do drugiej dawki. Sąd orzekł, że szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest obowiązkowe w naszym kraju. Wydana decyzja miała również uwzględnić stanowisko chłopca, ponieważ nastolatek jest już na tyle dojrzały, że potrafi sam określić, co jest dla niego dobre. Brak zgody ojca z wyrokiem sądu Ojciec chłopca na łamach portalu naTemat.pl okazał swoją niezgodę z decyzją sądu. W jego ocenie jest ona krzywdząca. „O pisemne uzasadnienie orzeczenia dopiero wystąpiłem, ale jest ono dla mnie bulwersujące. Wszystkim...

Agnieszka Hyży zaszczepiła córkę
Instagram
Aktualności
Agnieszka Hyży zaszczepiła 8-letnią córkę na COVID-19. Dostaje obraźliwe wiadomości!
Agnieszka Hyży postanowiła nie czekać i zaszczepić córkę na COVID-19 w pierwszym możliwym terminie. Nie wszyscy fani rozumieją jej decyzję. Teraz gwiazda mierzy się z obrzydliwym hejtem.

Agnieszka Hyży wykazała się odpowiedzialnością i już zaszczepiła córkę przeciw COVID-19. Tymczasem w sieci wrze – niektórzy internauci zarzucają jej nawet, że nie kocha swojego dziecka! Agnieszka Hyży zaszczepiła córkę: „Chcemy czuć się bezpiecznie” Gwiazda niedawno urodziła małego Leona, ale jest też mamą 8-letniej dziewczynki z poprzedniego związku. Bez wahania postanowiła zadbać o zdrowie oraz bezpieczeństwo swojej rodziny i zabrała córkę do przychodni już pierwszego dnia, w którym zaczęto szczepić na koronawirusa dzieci w wieku 5-11 lat. „Jako jedni z pierwszych, w towarzystwie sporej gromady rodziców z dziećmi zrobiliśmy to dla siebie, zdrowia i poczucia odpowiedzialności społecznej. Chcemy chodzić do szkoły, spotykać się z bliskimi, korzystać z rozrywek i czuć się bezpiecznie. (...) COVID-19 atakuje coraz młodszych, a zakażone dzieci nie zawsze przechodzą zakażenie w sposób łagodny lub bezobjawowy. Oddziały pediatryczne przepełnione. Pan w przebraniu pandy rejestruje dzieci. Nie ma się czego bać” – uspokajała na Instagramie. Niedługo po ujawnieniu informacji o szczepieniu córki Agnieszka Hyży zaczęła dostawać wiadomości pełne agresji i niezrozumienia.  „Miałam cię za mądrą babkę. Mam nadzieję, że twoje dzieci nie odczują tego zdrowotnie” – ubolewali niektórzy fani. „Porażka, nie mogę na to patrzeć” – to jedne z łagodniejszych komentarzy. Gwiazda przyznała, że spotyka się też z zarzutami, jakoby nie kochała córki, a niektórzy piszą jej o ryzyku śmierci dzieci po szczepionce. „Świadomie napisałam odnośnie szczepienia córki, spodziewając się wiadomości i hejtu. Dziękuję za ogrom wiadomości, w których popieracie szczepienia, widzicie w nich szansę na poradzenie sobie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj