Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, którą obchodzimy 1 listopada. Jest to dzień ustawowo wolny zarówno od pracy, jak i od szkoły. Tego dnia nieczynne są również urzędy oraz sklepy. W 2023 roku święto to wypada w środę. A co z wtorkiem, 31 października? Sklepy tego dnia będą czynne, zakłady pracy też, ale...

Reklama

By ustrzec się niespodzianek, sprawdź, czy 31 października w szkole twojego dziecka są lekcje, czy może zaplanowano dni dyrektorskie. W niektórych placówkach wolny jest nie tylko 31 października, ale i 30 października.

Spis treści:

31 października: czy jest wolny, czy są lekcje?

Choć 31 października oficjalnie nie jest dniem wolnym od szkoły (ani od pracy), to w części placówek uczniowie tego dnia nie będą mieć zajęć lekcyjnych. Część dyrektorów wykorzysta bowiem dzień wolny z puli tzw. dni dyrektorskich. Są szkoły, w których zajęcia nie będą odbywać się również w poniedziałek, 30 października.

W pozostałych placówkach uczniowie będą mogli normalnie pojawić się w szkole.

Zobacz także

Czy 31 października świetlice szkolne mają wolne?

Co jednak w sytuacji, gdy dziecko 31 października nie ma zajęć dydaktycznych (czyli ma wolne), a rodzice muszą tego dnia iść do pracy? Czy szkoły będą otwarte? Owszem. To, że uczniowie nie mają lekcji danego dnia, nie oznacza wcale, że placówki będą nieczynne. W takiej sytuacji szkoła musi zapewnić uczniom opiekę 31 października – świetlice szkolne będą pełnić dyżury, by zaopiekować się uczniami. Jeśli lekcji nie ma również 30 października (poniedziałek) – szkoła także tego dnia powinna zapewnić miejsce dla dziecka w świetlicy.

Rodzice o potrzebie zaopiekowania się dzieckiem 30 lub 31 października powinni poinformować wychowawcę lub złożyć odpowiedni wniosek (jeśli wymaga tego konkretna placówka).

Czy 2 listopada jest wolny od zajęć?

Jeśli chodzi o Zaduszki, czyli 2 listopada, nie jest to dzień wolny, czyli zaznaczony w kalendarzu na czerwono. Zarówno szkoły, jak i zakłady pracy oraz sklepy funkcjonują tak, jak w dzień powszedni. Ale uwaga: ten dzień w szkole twojego dziecka również może być wolny jako jeden z dni dyrektorskich.

Daty dni dyrektorskich ustalane są na początku roku szkolnego i podane na stronie internetowej szkoły. Jeśli 2 listopada w szkole twojego dziecka nie ma lekcji, a ty nie masz urlopu – masz prawo skorzystać z opieki gwarantowanej przez szkolną świetlicę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama