powrót do nauki zdalnej dla uczniów klas powyżej IV
Adobe Stock/smgoloviznin, PX Media
Aktualności

Rząd wprowadza nauczanie zdalne dla części uczniów! Co z najmłodszymi i przedszkolakami?

Zgodnie z zapowiedziami minister Przemysław Czarnek poinformował podczas wtorkowej (25.01) konferencji prasowej o ograniczeniu nauki stacjonarnej dla części klas. Obostrzenia będą obowiązywać do końca ferii.

„Musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej do końca ferii zimowych. Zgodnie z rozporządzeniem, które jutro zostanie podpisane, w szkole naukę stacjonarną będą kontynuować uczniowie klas 1-4, a także przedszkola oraz zerówki” – przekazał minister edukacji i nauki.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Uczniowie klas starszych przechodzą na nauczanie zdalne

Uczniowie i uczennice klas 5-8 oraz szkół ponadpodstawowych od czwartku 27.01 będą uczyć się zdalnie. Nauka zdalna potrwa do końca ferii zimowych.

W okresie nauczania zdalnego maturzyści będą mogli uczęszczać na konsultacje indywidualne i grupowe, otwarte będą także bursy. Uczniowie techników również będą mieć możliwość kontynuowania praktycznej nauki zawodu.

Źródło: WP.pl

Zobacz także:

wylęgarnia Omikrona
yanlev/Adobe Stock
Aktualności
Szkoły to „wylęgarnie koronawirusa” – mówi lekarz i apeluje: dzieci powinny przejść na naukę zdalną!
Doktor Tomasz Karauda pracujący w szpitalu Barlickiego w Łodzi nie ma wątpliwości, gdzie jest poważne źródło zakażeń koronawirusem, w tym Omikronem, i twierdzi, że dzieci powinny znowu przejść na nauczanie zdalne.

Coraz więcej placówek oświatowych przechodzi na nauczanie zdalne lub hybrydowe. Spowodowane jest to rosnącą liczbą  COVID u dzieci lub nauczycieli. Ponad 4 tysiące szkół nie może z tego powodu pracować stacjonarnie. A szczyt fali Omikrona mamy jeszcze przed sobą. Duszne klasy to zły pomysł Doktor Tomasz Karauda w rozmowie na antenie Radia Zet powiedział: „Szkoły są teraz wylęgarniami koronawirusa. Widać to w statystykach. Powinny jak najszybciej przejść na nauczanie zdalne ”. Dodał też, że w sytuacji, gdy piąta fala pandemii się rozkręca, dzieci nie powinny siedzieć w dusznych klasach, gdyż to prowadzi do zwiększenia liczby zakażeń i transmisji wirusa z dzieci na rodziców i dziadków. Dane są nieubłagane: w zeszłym tygodniu padł rekord liczby zakażeń w Polsce – ponad 40 tysięcy jednej doby. Z tygodnia na tydzień wzrost liczby zakażeń wyniósł 130 procent. To kwestia priorytetów Lekarz nie ma wątpliwości, że dla dzieci ważne są kontakty społeczne i interakcje z rówieśnikami, które w normalnych warunkach odbywają się w szkołach. Zadaje jednak pytanie – co jest ważniejsze: kontakty społeczne czy życie ? „Dzieci powinny się rozwijać, mieć możliwość kontaktu społecznego. To jest wszystko ważne, ale musimy rozważyć to, co jest w danym momencie dla nas najwyższym priorytetem. Czy społeczny kontakt dzieci, czy życie ludzi trafiających do szpitali?”. Obecnie największe problemy z normalną pracą szkół notuje się w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim czy też wielkopolskim. Czy w obliczu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń rząd przestanie być bierny i zdecyduje się na wysłanie uczniów na naukę zdalną? Czy priorytetem będzie ludzkie życie? Na razie nic na to nie wskazuje. Źródło: Radio Zet Przeczytaj także: Objawy Omikronu u dzieci PIMS u dzieci –...

wraca zasiłek dodatkowy: oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem
Aktualności
Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko [zasady plus wzór oświadczenia 2022]
W związku z powrotem nauki zdalnej rodzice mogą liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków i przedstawić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Publikujemy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, potrzebny do uzyskania zasiłku.

W związku z falą zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem nauki zdalnej – od 1 do 27 lutego 2022 rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.  Spis treści: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zasady przyznawania Oświadczenie COVID-19 – formalności Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (wzór wniosku) Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do kiedy? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – zasady przyznawania Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko będzie można uzyskać na podobnych zasadach jak poprzednio. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych . Świadczenie jest wypłacane przez ZUS oraz przez KRUS (dotyczy rolników). Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem (wzór niżej). Zasady przyznawania zasiłku dodatkowego Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje: rodzicom dzieci do 8. roku życia; rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Warto wiedzieć, że w czasie nauki zdalnej dyrektorzy szkół będą musieli umożliwić uczniom klas I-III szkoły podstawowej...

opieka na dziecko na zdalnym nauczaniu
AdobeStock
Aktualności
Opieka na dziecko na zdalnym nauczaniu: kto dostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Do 24 listopada ZUS odmawiał prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom dzieci do 8. roku życia, jeśli nauka zdalna obejmowała jedynie klasę (grupę przedszkolną, grupę żłobkową), a nie całą placówkę.

Dobra wiadomość jest taka, że Ministerstwo Rodziny i Spraw Społecznych wzięło pod uwagę sytuację rodziców, którzy podczas lekcji zdalnych muszą zapewnić opiekę swym dzieciom – bez względu na to, czy nauka zdalna wynika z zamknięcia szkoły, czy skierowania na kwarantannę. Rodzicom przyznano prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, ale nie wszystkim. Spis treści: Opieka na dziecko na zdalnym nauczaniu – nowe wytyczne Nauka zdalna od 20 grudnia – co z zasiłkiem? Opieka na dziecko na zdalnym nauczaniu – nowe wytyczne Aktualnie świadczenie można otrzymać, nawet jeśli żłobek, przedszkole lub szkoła tylko częściowo pracowały (lub pracują) w trybie stacjonarnym. „Sądzę, że nieporównywalnie częstsze w tym roku zamykanie pojedynczych klas sprawiło, że problemy i słuszne oczekiwania rodziców nie mogły pozostać bez odpowiedzi” – ocenia specjalista z zakresu prawa, dr Tomasz Lasocki na łamach Dziennika Gazety Prawnej. Rodzice dzieci do 8. roku życia, które wysłane zostały na kwarantannę, musieli zapewnić opiekę swym pociechom tak samo jak w sytuacji, gdyby zamknięto całą szkołę, przedszkole lub żłobek. Kto na pewno dostanie pieniądze? Zła wiadomość jest taka, że świadczenie dla rodziców, których dzieci uczyły się zdalnie w wyniku kwarantanny nie trafi do wszystkich. Na zaległe pieniądze mogą liczyć jedynie ci rodzice dzieci do lat ośmiu, których sprawy nadal są rozpatrywane lub te, które dopiero będą brane pod lupę urzędników. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rodziny i Spraw Społecznych – ZUS nie będzie wracał do spraw zamkniętych, opatrzonych odmową. Według ekspertów to nie w porządku Zdaniem ekspertów takie stanowisko ZUS jest nie do końca w porządku wobec rodziców. Według adwokata Pawła Matyi, to różnicowanie sytuacji prawnej rodziców, która jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj