Wyjaśniamy, czy bon turystyczny przysługuje na dziecko urodzone w 2022 roku. Wiadomo, że bon turystyczny należy się na każde dziecko do 18. roku życia. Mogą z niego skorzystać rodzice, którzy mieli prawo do świadczenia 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku. Co z dziećmi, które urodziły się po tym terminie?

Reklama

Bon turystyczny na dziecko urodzone w 2022 roku: czy się należy?

Polski Bon Turystyczny ma pomóc rodzicom w opłaceniu wyjazdów związanych z wypoczynkiem dzieci, a jego wartość wynosi 500 zł na jedno dziecko. Dodatkowe pieniądze na ferie lub wakacje należą się wszystkim dzieciom, których rodzice do 31 grudnia 2021 roku uzyskali prawo do otrzymywania świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego.

Czy bon turystyczny przysługuje na dzieci urodzone w 2022 roku? Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z konsultantem infolinii bonu turystycznego przy ZUS, który potwierdził, że bon turystyczny nie obejmuje dzieci urodzonych w 2022 roku. Decyduje data urodzenia przed 1 stycznia 2022 roku. Ale uwaga: z bonu może skorzystać część rodziców, którzy wnioski o 500 plus złożyli już po 31 grudnia 2021 roku.

Czy bon turystyczny może być przyznany w 2022 roku?

ZUS doprecyzował, że bon turystyczny należy się także niektórym rodzicom, którzy wnioski o świadczenie 500 plus złożyli na początku 2022 roku. Chodzi jednak tylko o tych rodziców, których dzieci urodziły się pod koniec 2021 roku, a dokładnie od października do grudnia.

„Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli taki wniosek na początku 2022 roku na dziecko urodzone w 2021 roku, także mogą liczyć na bon” – wyjaśnił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Zobacz także

Aby aktywować bon turystyczny, trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), a następnie potwierdzić swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub podpisu elektronicznego. Bon turystyczny można wówczas aktywować w systemie, a indywidualny kod płatności zostanie przesłany na adres e-mail (kod będzie też dostępny na profilu PUE ZUS). Otrzymany kod bonu należy podać podczas rezerwacji lub płatności za nocleg czy inną imprezę turystyczną.

Nie ma znaczenia termin, w jakim rodzice aktywują bon turystyczny – zachowa on ważność aż do końca ustalonego przez rząd okresu. Termin ważności bonu turystycznego upływa 30 września 2022 roku. Po tej dacie, jeśli bon nie zostanie wykorzystany, pozostałe na nim środki przepadną. Uwaga, jeżeli rodzice dokonają płatności za usługi turystyczne w terminie, w którym ważny jest bon turystyczny, mogą skorzystać z noclegu lub imprezy turystycznej, która odbędzie się po tym terminie.

Pomoc w sprawach dotyczących wykorzystania bonu można uzyskać, wysyłając wiadomość na adres bon@zus.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 22 11 22 111.

Źródło: ZUS, prawo.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama