Koronawirus i kobiety w ciąży - są bardziej narażone na zakażenie? Oto co mówią badania
Kobiety w ciąży ze względu na swój wyjątkowy stan muszą przestrzegać kilku ważnych zasad - mówi dr Aneta Górska-Kot, ordynator szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.
Jeżeli jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy jesteś w grupie większego ryzyka zarażenia się koronawirusem - to koniecznie to przeczytaj! Wyjaśniamy też, czy możesz przekazać koronawirusa dziecku.
Ręce, ręce i jeszcze raz ręce
Doktor Aneta Górska-Kot podkreśliła, że nie ma obecnie opublikowanych informacji na temat podatności kobiet w ciąży na COVID-19. - Nie znam żadnych danych w piśmiennictwie na temat koronawirusa i kobiet w ciąży - powiedziała ordynator szpitala dziecięcego podczas liveczatu mamotoja.pl.
Zdaniem lekarki, przyszłe mamy powinny stosować te same zasady bezpieczeństwa, jakie są zalecane wobec wszystkich osób. - Ręce, ręce i jeszcze raz ręce (ich mycie - przyp. mamotoja.pl), nie kichamy, dezynfekcja sanitarna i unikanie zbiorowisk, gdzie można się nieświadomie zarazić - powiedziała.
Najważniejszą zasadą, jaką powinna się kierować kobieta w ciąży to unikanie kontaktu z osobami chorymi.
Kobiety w ciąży zawsze muszą bardziej uważać
Wypowiedź dr Aneta Górskiej-Kot idzie w parze z publikacjami amerykańskiej agencji rządowej Centers for Disease Control and Prevention (CDC), z których wynika, że na stan obecny nie ma raportów naukowych na temat podatności kobiet w ciąży na koronawirusa.
Trzeba pamiętać i to podkreśla CDC, że kobiety w ciąży z racji swojego stanu (zmian immunologicznych i fizjologicznych zachodzących w ich organizmie) mogą być bardziej podatne na wirusowe infekcje dróg oddechowych, takie jak grypa, a także COVID-19.
Czy kobieta w ciąży z koronawirusem może zarazić dziecko?
Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, głównie poprzez bliski kontakt z zarażoną osobą. Obecnie nie ma informacji ze świata nauki na temat tego, aby kobieta w ciąży z COVID-19 mogła przenosić wirusa na płód lub noworodka.
CDC podkreśla, że w niedawno analizowanej serii przypadków dzieci urodzonych przez matki z koronawirusem, żadne z niemowląt nie uzyskało pozytywnego wyniku na obecność wirusa wywołującego COVID-19. Ponadto nie wykryto wirusa w próbkach płynu owodniowego lub mleka matki.
Dzieci kobiet z koronawirusem urodziły się zdrowe
O tym, że matka w ciąży nie przekazuje koronawirusa dziecku, napisali naukowcy chińscy w prestiżowym czasopiśmie naukowym "The Lancet". Ich badania były oparte na analizie ciąż dziewięciu kobiet, ale dają pewne podstawy do optymizmu. Dzieci przyszły na świat z pomocą cesarskiego cięcia i były w bardzo dobrym stanie. Po urodzeniu miały w skali Apgar po 8-9 punktów, a po 5 minutach 9-10 punktów.
Matki przechodziły zapalenie płuc podobnie jak kobiety, które nie były w ciąży. U siedmiu wystąpiła gorączka, u czterech kaszel, u trzech mięśniobóle, u dwóch ból gardła. U żadnej z nich nie rozwinęły się silne objawy zapalenia płuc.
Badania wpływu koronawirusa na kobiety w ciąży i ich dzieci dotyczą na razie bardzo małej liczby chorych i wymagają kontynuacji. Niemniej jednak to bardzo dobra informacja. I pamiętajmy, że najważniejsze w dbaniu o zdrowie przyszłych mam i ich dzieci jest niedopuszczanie do ich kontaktu z chorymi i przestrzeganie zasad higieny.
Źródło: cdc.gov,.rmf24.pl
Zobacz też:
- Koronawirus: NBP wprowadza specjalne procedury. Banknoty mogą rozprzestrzeniać COVID-19.
- Koronawirus: jak się chronić w sklepie? [6 BEZWZGLĘDNYCH ZASAD]
- Koronawirus w Polsce: co z urodzinami, chrzcinami i komuniami?