Krwawienia między miesiączkami nie zawsze muszą oznaczać niebezpieczne zmiany w organizmie. Tak naprawdę, zdarzają się dość często i wynikają np. z braku w regularności w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli jednak plamienia są obfite i towarzyszy im ból, mogą oznaczać nieprawidłowości w obrębie dróg rodnych. Wówczas wskazana jest wizyta u ginekologa.
Jakie są przyczyny krwawienia między miesiączkami?
Jeśli plamienia pojawiają się regularnie i są skąpe, oznacza to zwykle, że są spowodowane normalnym funkcjonowaniem układu rozrodczego. Wówczas plamienie może wynikać z obniżenia stężenia estrogenów w czasie owulacji i pojawiać się około 14. dnia cyklu. Jedną z najczęstszych przyczyn plamienia między miesiączkami są także zaburzenia hormonalne. Występują one zarówno u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, jak i u młodszych kobiet, które mają nieodpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne lub inne metody antykoncepcji hormonalnej. Poważniejszą przyczyną krwawień pomiędzy miesiączkami mogą być także nieprawidłowości w obrębie dróg rodnych m.in. mięśniaki macicy, polipy, nadżerki i cysty, które wymagają wizyty lekarskiej i podjęcia leczenia.
Niespodziewane krwawienie a ciąża
Do krwawienia może dojść także u kobiet, które spodziewają się dziecka. Takie plamienie nazywa się krwawieniem implantacyjnym i pojawia się, gdy dochodzi do zapłodnienia. Zarodek zagnieżdżając się w macicy, może uszkodzić naczynia krwionośne, które zabarwią śluz na krwisto-brązowy kolor. Dzieje się tak dlatego, że czasami zarodek jest jeszcze mały, a poziom hormonów ciążowych nie jest uregulowany, przez co w niektórych miejscach śluzówka macicy może się złuszczać, co sprawia, że z dróg rodnych wydobywa się niewielka ilość krwi. Plamienie implantacyjne zwykle pojawia się przed planowanym okresem, albo je zastępuje, co może być mylące i w kontekście ciąży błędnie interpretowane.
Krwawienie po porodzie
Do niespodziewanego krwawienia może dojść także w czasie połogu, który trwa 6 tygodni. Wówczas krwawienie jest zjawiskiem normalnym, sygnalizującym, że organizm się regeneruje. Polega na oczyszczaniu i obkurczaniu macicy, któremu towarzyszy proces wydalania resztek po ciąży: śluzu, krwi, resztek błon płodowych i nie jest to powód do niepokoju. Jeśli jednak krwawienie trwa dłużej niż 6 tygodni, koniecznie udaj się do lekarza.
Zobacz także:

Pani Profesor, dzieci po 1. roku życia już jedzą bardzo dużo soli i cukru. Jak dużo i czym to grozi? Nie tylko dzieci, dorośli też spożywają za dużo soli i cukru . Z solą sytuacja jest bardzo prosta: łatwo ją ograniczyć, szczególnie w diecie dziecka. Wystarczy dzieciom nie dodawać soli i ograniczać te produkty, które ją zawierają. Z cukrem jest trudniej, ale też trzeba go ograniczać. Naturalnym sposobem, by dzieci zjadły coś, co jest w miarę słodkie, są owoce. Dzieci powinny jeść świeże owoce, świeże warzywa, unikać soków , słodkich napojów, keczupów, ciastek, ciasteczek: to są zbędne cukry, tzw. wolne cukry , których spożywanie, zwłaszcza w nadmiarze, sprzyja otyłości . Klasycznym przykładem, gdzie jest dużo cukru, są słodkie napoje typu cola. Cukier znajduje się też w produktach, których nie podejrzewamy, że może się w nich znajdować, np. w keczupie, wędlinach. Tak, w keczupie rzeczywiście jest cukier. Nikt go się tam rzeczywiście nie spodziewa. Jednak keczupu nie je się zbyt dużo, najwyżej łyżeczkę. Dlatego uważam, że najważniejsze do wyeliminowania są słodkie napoje , których dzieci piją dużo, a znajduje się w nich dużo cukru. Zobacz także: Soki zakazane dla niemowlęcia?

Decyzja podjęta: chcecie mieć dziecko ! Odstawiacie antykoncepcję, obliczacie datę porodu, wybieracie imiona... Mija kolejny miesiąc starań, a test ciążowy nadal negatywny? Sprawdź, czy twój organizm nie daje ci znaków, że możesz mieć problemy z płodnością! Oznaki problemów z płodnością Twój organizm może wysyłać sygnały, że coś jest nie tak, pamiętaj jednak, że żaden z poniższych objawów nie musi oznaczać niepłodności . Jeśli jednak od dłuższego czasu bez powodzenia staracie się o dziecko, warto powiedzieć lekarzowi, jeśli zauważysz u siebie: nieprawidłowe miesiączki – jeśli twój okres trwa długo lub zbyt krótko, jest bardzo obfity lub zbyt skąpy, nieregularny lub bardzo bolesny, warto o tym powiedzieć ginekologowi, zaburzenia miesiączki mogą bowiem być oznaką problemów z owulacją; problemy z seksem – niskie libido, suchość pochwy, ból podczas stosunku mogą być oznakami zaburzeń hormonalnych. Suchość pochwy może wynikać z niskiego poziomu estrogenu, bolesne stosunki mogą być spowodowane np. endometriozą. ból pleców – zwłaszcza w odcinku krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa – może zwiastować zaburzenia fazy lutealnej cyklu , zwłaszcza jeśli towarzyszą mu biegunki w czasie menstruacji. nadmierne owłosienie – szczególnie na twarzy, może być symptomem zespołu policystycznych jajników (PCOS), czyli hormonalnego zaburzenia, które utrudnia zajście w ciążę. Z drugiej strony także nadmierne wypadanie włosów może wskazywać na problemy z tarczycą , co również zaburza płodność. BMI – zarówno spora nadwaga, jak i znaczna niedowaga, mogą zakłócać płodność i być oznaką zaburzeń hormonalnych. Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych problemów, opowiedz o nich ginekologowi. Lekarz będzie wiedział, co trzeba sprawdzić i jakie badania wykonać, jeśli nie możecie zajść w...

Nie jesteś gotowa zrezygnować z dziennych drzemek swojego dziecka (ach, te 30 minut oddechu!), ale ono najwyraźniej jest coraz bliżej tego momentu? Jak to jest, że kiedy ty padasz ze zmęczenia , twój uroczy syneczek postanawia zastrajkować i zrezygnować z poobiedniej drzemki ? A od kiedy to twoja śliczna córeczka nie sypia w dzień, przecież ty masz ważne rzeczy do zrobienia (praca, podatki, opłaty, kawa, serial – bez oceniania!)? Dlaczego twoje dziecko nie chce spać w dzień? Cóż, jest około 10 powodów, dlaczego tak się dzieje. Nie spodobają ci się. Dlaczego twoje dziecko nie chce spać w dzień? Małe dzieci są nie tylko słodkie, ale i bardzo mądre. Mają swój plan. A on niekoniecznie pokrywa się z twoim. W obliczu ich decyzji, pozostaje ci jedno: kapitulacja. Oto dlaczego twoje dziecko dziś nie zasnęło: Powód 1: Bo ty jesteś fajniejsza od snu! Lepiej być z tobą. Jesteś najlepsza. A to, co robisz, jest takie ciekawe! Powód 2 : Bo jednak chce jogurt ! Albo bułkę. Wcześniej nie było głodne. Teraz jest. Okrutnie! Słyszysz jak burczy mu w brzuchu? Powód 3: Bo dba o kondycję fizyczną. Też powinnaś. Wspinanie się na sofę jest super, kładzenie się na twojej głowie jeszcze lepsze. Łóżko to sala gimnastyczna, najlepsza z możliwych. I już! Powód 4 : Bo macie iść na plac zabaw . Ono chce iść już teraz. Nie po południu. Teraz! Już czeka przy drzwiach, pospiesz się! Powód 5: Spojrzało na cukier. I jest pobudzone. Nie zaśnie przez tydzień. Kupiłaś zapas kawy? Powód 6: Bo ty chcesz, żeby spało. "Nie ze mną te numery!" – mówi ci swoją odmową. To próba sił. Ty przegrasz. Powód 7: Bo nie może znaleźć ulubionej przytulanki . Bez niej nie zaśnie. Już nigdy. Włącz komputer, pora przeszukać internet, wydrukować ulotki, zorganizować poszukiwania na szeroką skalę. Powód 8: Jest przemęczone. Pociąg do stacji...