Plamienia przed ciążą i w trakcie – czasem mogą być groźne dla życia!

Plamienia to nic innego jak śluz zabarwiony krwią, który może pojawić się w czasie owulacji w połowie cyklu miesiączkowego albo po porodzie. Ale w czasie ciąży może też zagrażać zdrowiu kobiety i życiu dziecka – sprawdź, kiedy niezwłocznie udać się do lekarza.
kobieta z dolegliwościami brzusznymi, plamienie
fot. Fotolia

Plamienie to brązowe lub krwiste upławy, wydzielina oraz ślady na bieliźnie, które pojawiają się poza czasem miesiączki, mają zabarwienie czerwono-brązowe i przypominają nieco początki okresu. Często budzą niepokój jakoś coś odbiegającego od normy, ale nie zawsze oznaczają coś groźnego. Jest kilka przyczyn, szczególnie przed i na początku ciąży, które nie powinny wzbudzać paniki, ponieważ wynikają ze spraw fizjologicznych. Ale są też sytuacje, w których plamienie powinno wzbudzić czujność i musisz o nich powiedzieć podczas wizyty u ginekologa, bo być może należy leczenie rozpocząć jak najszybciej. 

Plamienie a owulacja

Plamienie może wystąpić w środku cyklu miesiączkowego – wtedy kiedy następuje owulacja. Najczęściej takie plamienie jest niegroźne i nazywa się je okołoowulacyjnym. W czasie owulacji (jajeczkowania) możesz znaleźć ślady na bieliźnie, ponieważ w ciele spada poziom estrogenów. Plamienie związane z owulacją może trwać nawet do 5 dni (ale jest bardziej skąpe niż okres) i ustaje dopiero, gdy poziom progesteronu wzrośnie. Jeśli zauważysz jednak plamienie w czasie cyklu miesiączkowego, ale nie w tym czasie kiedy dochodzi do jajeczkowania, musisz zgłosić się do ginekologa. Jeśli oprócz tego występują u ciebie obfite i bolesne miesiączki, to sygnał, że coś może być nie w porządku, np.:

 • mięśniaki macicy
 • zapalenie przydatków (towarzyszy mu gorączka i silne bóle brzucha)
 • zakażenie dróg rodnych
 • nadżerka
 • endometrioza
 • zespół policystycznych jajników
 • początku nowotworu

Plamienie może również wystąpić jeszcze przed miesiączką (kilka dni przed nią, po czym następuje przerwa i dopiero okres) lub kilka dni po niej. Takie rzeczy również musisz zgłosić lekarzowi, ponieważ plamienie może być oznaką problemów hormonalnych np. zbyt małego wydzielania progesteronu. Niedobór progesteronu świadczy o problemach z ciałkiem żółtym.

Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.

Plamienie a tabletki antykoncepcyjne

Podczas stosowania antykoncepcji plamienie jest dolegliwością dosyć powszechną, szczególnie na początku, podczas pierwszych 3 miesięcy przyjmowania pigułek hormonalnych, a także przy każdej zmianie leku na inny. Plemienia powinny ustać całkowicie w ciągu 5-6 miesięcy, gdy cykl miesiączkowy unormuje się już całkowicie. Jeśli jednak po tym czasie krwawienia nie ustąpią albo zaczną się nasilać, należy zgłosić to lekarzowi i zmienić tabletki antykoncepcyjne. Czasem lekkie plamienie może zdarzyć się również, gdy kobieta zapomni przyjąć tabletki w określonym dniu czy kilka dni z rzędu. Dochodzi wtedy do nagłego spadku poziomu hormonów i występuje plamienie z tzw. odstawienia

Plamienie po seksie

Jeśli kobieta pierwszy raz współżyje, plamienie jest normalne, ponieważ dochodzi do przerwania błony dziewiczej. Należy jednak zaznaczyć, że ból i krwawienie podczas przerywania błony dziewiczej nie dotyczy każdej kobiety i jest sprawą bardzo indywidualną. Podczas późniejszego współżycia plamienie jest rzadkie, jednak możliwe, ponieważ ściany pochwy są delikatne i łatwo je uszkodzić np. podczas gwałtownych ruchów czy w sytuacji suchości pochwy. Dochodzi wtedy do plamienia z powodu urazu mechanicznego. 
Inne krwawienia, które występują po stosunku powinny być zgłoszone i skonsultowane z lekarzem, ponieważ często są objawem:

 • infekcji dróg rodnych
 • choroby wenerycznej (np. chlamydiozy)
 • nadżerki
 • polipów szyjki macicy
 • nowotworu

Plamienie zamiast miesiączki – plamienie implantacyjne

Brak normalnej miesiączki powinien cię skłonić do wykonania testu ciążowego, ale jeśli wykluczasz ciążę, plamienie może być też objawem zaburzeń hormonalnych. Jeśli jednak istnieje możliwość ciąży, bardzo skąpy okres najczęściej oznacza jedno – to plamienie implantacyjne, które jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Gdy dochodzi do zapłodnienia, zarodek zagnieżdżając się w macicy, może uszkodzić naczynia krwionośne, które zabarwią śluz na krwisto-brązowy kolor. Takiego rodzaju plamienie nie występuje jednak u wszystkich kobiet, które zaszły w ciążę. 

Możesz je zaobserwować u siebie między jajeczkowaniem a terminem spodziewanej miesiączki i ma ono nieco inny kolor niż normalny okres. Śluz plamienia implantacyjnego może być jasnoróżowy, brązowawy albo brunatny, bo jego kolor zależy od poziomu progesteronu i estrogenów.

Plamienie w ciąży

Oprócz plamienia implantacyjnego, które występuje w 1. trymestrze i jest pierwszym objawem ciąży, są też inne sytuacje, w których może występować plamienie w ciąży. Jeśli dochodzi do niego w późniejszym czasie, powinno budzić niepokój, a reakcją powinna być szybka wizyta u ginekologa. Najbardziej niepokojące jest mocne krwawienie ciemną lub jasną krwią, przy jednoczesnym bólu brzucha lub krzyża. W takiej sytuacji bardzo prawdopodobne są:

Jeśli jesteś już w bardziej zaawansowanej ciąży i zaobserwowałaś u siebie plamienie, tym bardziej zgłoś się do lekarza, a najlepiej - jedź na ostry dyżur. Czasem w zaawansowanej ciąży dochodzi do plamienia po stosunku, a także gdy masz nadżerkę lub drobną infekcję intymną. Jednak w 2. i 3. trymestrze plamienie w ciąży może także oznaczać:

 • późne poronienie 
 • łożysko przodujące
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego
 • przedwczesne odklejenie łożyska
 • pęknięcie macicy
 • przedwczesne skurcze i przedwczesny poród
 • odejście czopa śluzowego (może nastąpić kilka dni przed porodem) 

Krwawienie po ciąży i porodzie

Plamienie (brązowo-brunatne ślady) bądź krwawienie (mocniejsze, bardziej przypominające krew miesiączkową) po porodzie naturalnym są objawem zupełnie normalnym i pokazującym, że organizm regeneruje się. To naturalne zjawisko w czasie połogu i może trwać nawet do 6 tygodni. Takie plamienie połogowe to oczyszczanie i obkurczanie macicy, któremu towarzyszy proces wydalania resztek pociążowych: śluzu, krwi, resztek błon płodowych i nie musi to budzić twojego niepokoju. Jednak jeśli krwawieniu towarzyszą określone objawy, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Udaj się do lekarza, gdy:

 • po 6 tygodniach połogu nadal krwawisz (objaw nieprawidłowej regeneracji błony śluzowej macicy)
 • krwawienie ustało i nagle powróciło
 • krwotok przed długi czas jest bardzo obfity i czujesz przez niego osłabienie organizmu (od 24 godzin do 6 tygodni po porodzie)
 • po porodzie nie miałaś krwawienia w ogóle
 • krwotok i odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach i krwistoczerwony kolor
 • krwawieniu towarzyszy gorączka, ból w okolicach macicy (może oznaczać zapalenie mięśnia macicy)
 • skrzepy w krwi poporodowej (nieprawidłowe obkurczanie macicy)
 • krwawieniu towarzyszy ból brzucha i mętny mocz
 • odchodom połogowym towarzyszy ból i pieczenie przy oddawaniu moczu

Po ciąży (jeśli karmisz piersią) w twoim organizmie będzie przez czas karmienia podwyższony poziom prolaktyny, więc możesz obserwować u siebie skąpe plamienia, które raczej nie będą regularne, bo są to objawy cyklu bezowulacyjnego. W każdym przypadku jednak należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania cytologicznego oraz ultrasonograficznego (USG).

Zobacz także:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Hej Mamy! Nasze święto już w tę niedzielę!!!

Jaką jesteś mamą?