Plamienie zamiast okresu
fot. AdobeStock

Plamienie zamiast okresu: przyczyny, co oznacza, czy to groźne

Plamienie zamiast okresu to śluz zabarwiony krwią. Często jest pierwszym objawem ciąży, ale może być też sygnałem problemów hormonalnych oraz innych dolegliwości.
Martyna Pstrąg
Plamienie zamiast okresu
fot. AdobeStock

Plamienie to nic innego jak śluz zabarwiony krwią, które może pojawić się w czasie owulacji w połowie cyklu miesiączkowego lub po porodzie. Budzi niepokój jakoś coś odbiegającego od normy, ale nie zawsze oznacza coś groźnego. Ale w czasie ciąży powinno wzbudzić czujność i musisz o nim powiedzieć jak najszybciej lekarzowi.

Spis treści:

Plamienie zamiast okresu - objawy

Jest to wydzielina zabarwiona krwią lub plamkami krwi w czasie, kiedy miała wystąpić miesiączka. Niekiedy określane jest przez kobiety jako brązowe upławy lub jako brązowy okres:

 • jest koloru od jasnoróżowego aż do brązowego (w zależności od przyczyny),
 • może pojawiać się regularnie lub nie,
 • trwa do kilku dni, a w przypadku ciąży nawet do 3 miesięcy (od momentu implantacji zarodka),
 • jest skąpe lub dość obfite,
 • mogą towarzyszyć mu bóle podbrzusza, zawroty głowy, mdłości i wymioty,
 • gorączka.
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.

Brązowe plamienie zamiast okresu - przyczyny

Jego przyczynami mogą być:

Plamienie implantacyjne

Zdaniem ginekologów najczęstszą przyczyną plamienia, które pojawia się zamiast miesiączki, jest ciąża. Bardzo skąpy okres może oznaczać plamienie implantacyjne - jeden z pierwszych jej objawów. Gdy dochodzi do zapłodnienia, zarodek zagnieżdżając się w macicy, może uszkodzić naczynia krwionośne, które zabarwią śluz na krwisto-brązowy kolor. Dzieje się tak dlatego, że czasami zarodek jest jeszcze mały, a poziom hormonów ciążowych nie jest uregulowany, przez co w niektórych miejscach śluzówka macicy może się złuszczać, co sprawia, że z dróg rodnych wydobywa się niewielka ilość krwi.

Śluz plamienia implantacyjnego występuje u blisko 30 procent ciężarnych kobiet i może być:
 • jasnoróżowy,
 • brązowawy,
 • brunatny (jego kolor zależy od poziomu progesteronu i estrogenów),
 • może towarzyszyć mu ból w podbrzuszu,
 • może trwać kilka dni, zaledwie kilka godzin lub pojawiać się w pierwszych 3 miesiącach ciąży.

Jego przyczyną może być również niewystarczające stężenie hormonów podtrzymujących rozwój embrionu. Konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa, który wdroży terapię zwiększającą ilość progesteronu.

Plamienie zwiastujące poronienie

Jeżeli dochodzi do plamienia w późniejszym okresie ciąży, powinno ono budzić niepokój. Zwłaszcza mocne krwawienie ciemną lub jasną krwią, przy jednoczesnym bólu brzucha lub krzyża, wymaga natychmiastowej reakcji. W takiej sytuacji bardzo prawdopodobne są:
 • poronienie,
 • ciąża pozamaciczna (ektopowa),
 • ciąża zaśniadowa,
 • łożysko przodujące,
 • przedwczesne odklejenie łożyska,
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,
 • pęknięcie macicy,
 • przedwczesne skurcze i przedwczesny poród,
 • odejście czopa śluzowego (może nastąpić kilka dni przed porodem).

Plamienie w środku cyklu

Brązowe plamienie może wynikać z obniżenia stężenia estrogenów w czasie owulacji, czyli około 14. dnia cyklu. Najczęściej takie plamienie jest niegroźne i nazywa się je okołoowulacyjnym. Trwa ono maksymalnie cztery dni i ustaje, gdy wzrośnie poziom progesteronu.

Plamienie spowodowane chorobami układu rozrodczego

Zdarza się jednak, że plamienia występują w takim momencie cyklu, którego nie da się powiązać z owulacją. Jeżeli towarzyszą mu bóle brzucha i gorączka należy jak najprędzej umówić wizytę u lekarza, ponieważ może to świadczyć o:

Plamienie a tabletki antykoncepcyjne

Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może spowodować plamienie, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach przyjmowania tabletek. To dlatego, że hormony znajdujące się w tabletkach antykoncepcyjnych hamują fazę wzrostową endometrium, co sprawia, że krwawienie menstruacyjne się zmniejsza.

Po pół roku powinno ustać, kiedy cykl miesiączkowy się unormuje. Lekkie plamienie może zdarzyć się również, gdy kobieta zapomni przyjąć tabletki w określonym dniu czy kilka dni z rzędu. Dochodzi wtedy do nagłego spadku poziomu hormonów i występuje plamienie spowodowane ich odstawieniem.

Dolegliwość może wynikać również ze stosowania wkładki domacicznej, ale jeżeli trwa ponad trzy miesiące, niewykluczone, że trzeba będzie zmienić metodę antykoncepcji.

Zaburzenia hormonalne a krwawienie

Plamienie może być objawem niskiego poziomu progesteronu. Świadczy to o niewydolności ciałka żółtego, produkującego ten hormon. W takim wypadku powinnaś zgłosić się do ginekologa - prawdopodobnie będziesz potrzebowała terapii, która wspomoże produkcję progesteronu i podniesie jego poziom.

Jeżeli pojawia się po miesiączce - może świadczyć o zbyt niskim poziomie estradiolu (spowodowanym wolniejszym jajeczkowaniem). To również sytuacja, w której należy wybrać się do lekarza i leczenia jego niedoboru.

Plamienie po seksie

Ściany pochwy są delikatne i łatwo je uszkodzić np. podczas gwałtownych ruchów czy na skutek suchości pochwy. Może dojść do zadrapania lub jej otarcia. Dlatego warto następnym razem temu zapobiec i użyć lubrykantu.

Inne krwawienia, które występują po stosunku, powinny być zgłoszone i skonsultowane z lekarzem, ponieważ często są objawem:

 • infekcji dróg rodnych,
 • choroby wenerycznej (np. chlamydiozy),
 • nadżerki,
 • polipów szyjki macicy,
 • nowotworu.

Krwawienie po ciąży i porodzie

W czasie połogu, trwającego do 6 tygodni, możesz mieć:

 • plamienie (brązowo-brunatne ślady),
 • krwawienie (mocniejsze, bardziej przypominające krew miesiączkową).


To naturalne zjawisko pokazujące, że organizm się regeneruje. Polega na oczyszczaniu i obkurczaniu macicy, któremu towarzyszy proces wydalania resztek pociążowych: śluzu, krwi, resztek błon płodowych i nie musi to budzić twojego niepokoju.

Udaj się do lekarza, jeżeli po 6 tygodniach połogu nadal krwawisz lub krwawienie ustało i nagle powróciło, krwotok przez długi czas jest bardzo obfity i czujesz przez niego osłabienie organizmu, krwotok i odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach i krwistoczerwony kolor, krwawieniu towarzyszy gorączka, ból w okolicach macicy.

Brązowe plamienie na skutek menopauzy

Kiedy kobieta wchodzi w okres klimakterium, wahania hormonalne również mogą powodować plamienia. Wiąże się to ze znacznym spadkiem poziomu progesteronu we krwi.

Organizm przystosowuje się do nowego porządku i nie jest to powód do obaw. Zgłoś się do lekarza, jeżeli plamienia trwają dłużej niż rok od zaprzestania miesiączkowania, ponieważ mogą być one objawami:

 • polipów szyjki macicy,
 • endometriozy,
 • mięśniaków macicy,
 • nowotworu trzonu macicy.

Plamienie z powodu niedożywienia

Nagłe odchudzanie się lub anoreksja, mogą również objawiać się zatrzymaniem menstruacji lub zastąpieniem jej plamieniami. Podobne skutki może mieć długotrwały, nadmierny wysiłek fizyczny, np. spowodowany treningami sportowymi. To duże obciążenia dla organizmu, które może zaburzyć gospodarkę hormonalną i wywołać problemy z okresem.

Plamienie zamiast okresu - leczenie

W większości przypadków sporadyczne plamienia związane są z fizjologią i nie są powodem do niepokoju. Jednak nie powinny być bagatelizowane. Gdy występują regularnie, przez kilka miesięcy wymagają przeprowadzenia badań. Lekceważenie problemu może doprowadzić do kłopotów z zajściem w ciążę, a także pogorszyć stan zdrowia.

Potrzebne będą:

 • badanie USG jamy brzusznej,
 • badania diagnostyczne, m.in. morfologia krwi, sprawdzenie poziomu hormonów.


Plamienie spowodowane niedoborem progesteronu leczy się farmakologicznie - preparatami zawierającymi progestageny, a czas ich przyjmowania uzależniony jest od konkretnego przypadku.

Zmiany chorobowe macicy np. mięśniak, polip wymagają ich usunięcia. Muszą być one jednak odpowiedniej wielkości, gdyż zbyt małe zmiany wymagają jedynie obserwacji. Jeżeli brązowe plamienie jest oznaką nowotworu, konieczne jest zastosowanie specjalistycznego leczenia, w tym nawet chemioterapii. Jeżeli rak zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, może być w pełni wyleczalny.

Regularna kontrola ginekologiczna oraz badania cytologiczne pozwalają w porę wykryć stany zapalne oraz dolegliwości związane z drogami rodnymi.


Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy