Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
brak okresu
AdobeStock
Starania o dziecko

Brak okresu - to może być ciąża, ale nie tylko

Nie lekceważ tego, zwłaszcza jeżeli chcesz urodzić dziecko, bo nieleczony brak okresu może zmniejszać płodność.

Ciąża to najbardziej naturalna przyczyna, że go nie masz. Jeżeli jednak nie spodziewasz się dziecka, jest to ważny sygnał ze strony twojego organizmu. Miesiączka jest objawem zdrowia kobiety, a jej brak znakiem, że doszło do jego zakłóceń. Jest wiele powodów, dla których nie masz okresu. Zobacz, jakie są tego przyczyny i jak można je leczyć.

Brak okresu - przyczyny

Przeciętnie długość cyklu miesiączkowego u kobiety utrzymuje się w przedziale 26-32 dni. O braku miesiączki (łac. amenorrhea), można mówić, gdy nie pojawiła się nigdy u kobiety, która ukończyła 16 lat (postać pierwotna) lub krwawienie nie wystąpiło przez trzy kolejne cykle u kobiety, która wcześniej regularnie miesiączkowała (postać wtórna).

Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się cykle krótsze (25 dni) oraz dłuższe (nawet 36 dni), które nadal mieszczą się w normie. Nieregularne cykle mogą mieć nastolatki oraz kobiety ok. 40 roku życia powoli wchodzące w okres menopauzy.

Zanik krwawienia może być spowodowany bardzo wieloma przyczynami:

 • ciążą,
 • karmieniem piersią,
 • nieprawidłowościami hormonalnymi w cyklu miesięcznym kobiety,
 • odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych – organizm może potrzebować trochę czasu, aby się przyzwyczaić i unormować,
 • stresem – wzrasta poziom adrenaliny i kortyzolu, hamujących kobiecą owulację,
 • gwałtownym spadkiem wagi,
 • niedożywieniem,
 • zaburzeniami odżywiania się, 
 • anemią,
 • długotrwałym wyczerpaniem ćwiczeniami fizycznymi,
 • pracą zmianową – często prowadzi ona do niewysypiania się, w efekcie czego zwalnia się metabolizm i zanika miesiączka,
 • zmianą stref czasowych,
 • zażywaniem leków antydepresyjnych,
 • przyjmowanie antybiotyków,
 • nowotworami (guzy okolicy podwzgórzowo-przysadkowej, guzy jajnika, rak błony śluzowej macicy),
 • menopauzą.

Brak miesiączki - najczęstsze powody

Jesteś w ciąży

Oblicz datę zapłodnienia
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl


To najbardziej oczywista przyczyna jej braku. Aby mieć pewność, że zaszłaś w ciąże, warto zrobić test ciążowy. W aptece można kupić bardzo czułe testy, dające niezwykle dokładny wynik. Najlepiej zrobić go wówczas, gdy w organizmie wydziela się już wystarczająca ilość hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej.

To właśnie beta hCG jest odpowiedzialne za pozytywny wynik testu ciążowego. Pojawia się w organizmie dopiero około 7-10 dni po zapłodnieniu. Test ciążowy najlepiej wykonać nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki (a najlepiej ok. 2 dni po jej terminie). Jeżeli miesiączka spóźnia się tydzień, a test wskazuje dwie kreski, możesz mieć niemal 97 proc. pewności, że spodziewasz się dziecka.

Masz zaburzenia hormonalne cyklu miesiączkowgo

Cykl menstruacyjny regulowany jest przez układ podwzgórze–przysadka mózgowa–jajniki. Główną rolę odgrywa podwzgórze, które pobudza przysadkę mózgową do wydzielania hormonów FSH i LH. Pierwszy z nich kontroluje dojrzewanie pęcherzyka Graafa, który produkuje estrogeny i uwalnia komórkę jajową. 

Z kolei wydzielanie się LH jest sygnałem do owulacji i wytworzenia ciałka żółtego uwalniającego progesteron. Zachwiania równowagi w tym układzie, a także nadprodukcja prolaktyny przez przysadkę mózgową mogą doprowadzić do wtórnego braku miesiączki.

Przyczyną zatrzymania miesiączki mogą być:

 • zespół policystycznych jajników (PCOS) – jego cechą charakterystyczną jest brak owulacji,
 • hiperprolaktynemia, czyli nadmiar prolaktyny w organizmie (w wyniku zaburzenia pracy podwzgórza lub przysadki mózgowej) – dochodzi do zablokowania wydzielania estrogenu, a poprzez to także miesiączki i owulacji,
 • długa faza lutealna,
 • niewydolność ciałka żółtego,
 • zwiększone wydzielanie hormonów męskich,
 • wzrost poziomu prolaktyny,
 • nadczynność i niedoczynność tarczycy - jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "tarczycy — hormony".---#---nadczynność lub niedoczynność tarczycy - hormony tarczycy (T3 i T4) regulują m.in. pracę jajników; sterują wytwarzanie hormonów i nadzorują dojrzewanie jajeczek; gdy we krwi jest zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy, wzrasta produkcja estrogenów i uaktywnia się przysadka mózgowa - to powoduje rozregulowanie okresu.---#---tarczycy-hormony#tarczycy — hormony---#---tarczycy - hormony">hormony tarczycy (T3 i T4) regulują m.in. pracę jajników, sterują wytwarzanie hormonów i nadzorują dojrzewanie jajeczek.

Nadmiernie odchudzasz się

Przysadka mózgowa i jajniki potrzebują „paliwa" do produkowania hormonów. Jeżeli kobieta odchudza się przez długi czas albo nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczającej ilości węglowodanów, białek czy witamin, może doprowadzić do zaniku lub nieregularności cykli miesiączkowania. Jeżeli w organizmie kobiety będzie mniej niż 16 proc. tłuszczu, to miesiączka najprawdopodobniej w ogóle zaniknie.

Anoreksja i bulimia mogą spowodować wtórny zanik miesiączki.

Za dużo ważysz

Także nadwaga i otyłość wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi. Konsekwencją tego jest brak owulacji, nadprodukcja androgenów (męskich hormonów płciowych) przez jajniki i zaburzenia rytmu cyklu miesiączkowego. Przy wskaźniku masy ciała BMI wyższym niż 35 miesiączka może ustać. 

Brak okresu - leczenie

Nie należy się martwić, kiedy krwawienie spóźnia się kilka dni. Jeżeli spóźnia się albo nie pojawia się w ogóle przez kilka miesięcy, ale ty nie jesteś w ciąży, konieczna jest wizyta u lekarza i dalsze badania. Ginekolog zada pytania dotyczące nie tylko cyklu miesiączkowego, ale także przyjmowanych leków, kłopotów ze zdrowiem i wagą.

Trzeba będzie sprawdzić poziom hormonów płciowych – progesteronu, prolaktyny oraz tarczycy, FSH, LH, testosteronu, androstendionu, estradiolu, a także wykonać USG narządów rodnych lub tomografię komputerową.

Brak okresu zwykle wymaga leczenia bezpośredniej przyczyny zaburzenia. Zarówno leczenie pierwotnego, jak i wtórnego braku miesiączki najczęściej polega na przyjmowaniu tabletek hormonalnych.


Oprócz zaleconego przez lekarza leczenia farmakologicznego warto zmienić styl życia – przejść na zdrową dietę, umiarkowany wysiłek fizyczny i większy odpoczynek. Pamiętaj, aby zmian nie wprowadzać drastycznie, ponieważ kolejny cykl również się opóźni.
 
8534, 2710, 2619, 1247

Zobacz także
kobieta ból brzucha

Czy wiesz od którego dnia liczyć cykl miesiączkowy?

Kobieta, ból brzucha

Kiedy powróci miesiączka?

pozycja sprzyjająca zapłodnieniu, starania o dziecko, seks a ciąża, pozycje seksualne

4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę

Kobieta śni o dziecku

Czy jesteś gotowa na dziecko? Quiz z przymrużeniem oka ;)

 

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

brak owulacji
Adobe Stock
Mama
Brak owulacji – czym się objawia i jak się go leczy
Często powtarzający się brak owulacji może być przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę. Cykl bezowulacyjny jest to cykl, w którym nie dochodzi do jajeczkowania, a co za tym idzie – nie ma szans na zapłodnienie.

Brak owulacji jest całkowicie normalny w czasie dojrzewania i po porodzie. Wiele kobiet nawet nie wie, że mają cykle bezowulacyjne. Dopiero kiedy pojawiają się problemy z płodnością i mimo starań nie zachodzą w ciążę, zaczynają zastanawiać się, czy przyczyną kłopotów nie są przypadkiem cykle bezowulacyjne. Brak owulacji  pozbawia szans na zapłodnienie. Na szczęście medycyna jest w stanie pomóc. Spis treści: Cykl bezowulacyjny to nie choroba Brak owulacji – objawy Brak owulacji – przyczyny Brak owulacji a okres Brak owulacji – diagnozowanie Brak owulacji – leczenie Cykl bezowulacyjny to nie choroba Cykl bezowulacyjny nie jest chorobą, ale objawem zaburzeń, które pojawiają się w organizmie kobiety. Cykl bezowulacyjny, zwany też brakiem owulacji, oznacza, że nie pękł pęcherzyk Graafa i nie wydostała się z niego komórka jajowa – wyjaśnia ekspertka ds. kobiecej płodności Aleksandra Demiańczyk. Brak owulacji – objawy Cykl miesiączkowy składa się z czterech etapów następujących kolejno po sobie, czyli menstruacji, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. W cyklu bezowulacyjnym występują tylko dwa pierwsze etapy. Do objawów cyklu bezowulacyjnego (nazywanego także anowulacją) należą: nieregularne cykle miesiączkowe – krótsze ok. 21-24 dni lub dłuższe ok. 35 dni, brak podwyższonej temperatury ciała podczas jajeczkowania, brak bólu w podbrzuszu, towarzyszącego czasami owulacji, obecność gęstego, lepkiego i białego śluzu, który nie zmienia się w „płodny’’ – przejrzysty, mokry lub rozciągliwy, obniżone libido, bardzo skąpe krwawienie miesiączkowe w postaci plamienia. Brak owulacji jest całkowicie normalny u młodych dziewcząt przed okresem dojrzewania i u kobiet po menopauzie. Cykl bezowulacyjny – przyczyny Do...

zaburzenia miesiączkowania
Adobe Stock
Starania o dziecko
Zaburzenia miesiączkowania - 5 najczęstszych problemów z miesiączką
Problemy z miesiączką ma wiele kobiet. Ale nie zawsze jest to sygnał poważnych zaburzeń. Co jest normą, a kiedy powinnaś udać się do lekarza? Podpowiadamy!

Regularne miesiączki to dowód prawidłowo funkconującego organizmu kobiety. Jeżeli do tej pory miałaś okres w terminie, to nic dziwnego, że każde jego zakłócenie bardzo cię niepokoi. Tym bardziej że na temat tego, o czym świadczą zaburzenia miesiączki, narosło wiele mitów. Nieregularność okresu może być spowodowana błahostką , np. zmianą klimatu. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, co powinno cię niepokoić i kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza. Długie przerwy między krwawieniami Przyjmuje się, że miesiączka występuje co 28–31 dni i trwa 5–7 dni. Jeżeli krwawisz rzadziej niż co 31 dni, może to świadczyć o tym, że w twoim organizmie nie doszło do owulacji. Zazwyczaj przyczyną rzadkiego miesiączkowania (oligomenorrhoea) są: zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej, czyli np. zbyt wysokim stężeniem prolaktyny ; torbiele jajników; niedoczynność tarczycy. Efektem tego jest powstanie niedoboru progesteronu w drugiej części cyklu, a co za tym idzie wydłużenie jego trwania i wystąpienie w późniejszym terminie krwawienia miesiączkowego. Aby uregulować długość cyklu stosuje się w takim przypadku leki hormonalne, które wyregulują niedobór hormonu. Długie cykle mogą też być spowodowane wyjątkowo silnym, przewlekłym stresem. Wszystkie siły skoncentrowane są wtedy na pracy mózgu i mięśni. Stąd zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W dodatku stres pobudza produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), które powodują zaburzenia miesiączkowania. Zazwyczaj mają one charakter przejściowy i wszystko wraca do normy, gdy minie trudny czas w życiu kobiety. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas stosuje się leki normujące stężenie hormonów.    Raz w roku może zdarzyć się opóźnienie okresu. I nie świadczy to o żadnym zaburzeniu....

kobieta, pigułki, antykoncepcja
Fotolia
Starania o dziecko
Płodność po odstawieniu antykoncepcji
Powrót do prawidłowych cykli miesiączkowych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może trwać nawet kilka miesięcy. Przeczytaj, od czego to zależy.

Czas potrzebny do powrotu płodności po odstawieniu antykoncepcji uzależniony jest od wieku kobiety, jej wagi oraz od rodzaju hormonów dostarczanych do organizmu. Działanie antykoncepcji Antykoncepcja hormonalna polega na dostarczaniu do organizmu kobiety zazwyczaj dwuskładnikowych tabletek estrogenno-progestagenowych. Ilość hormonów w doustnych środkach jest znacznie wyższa niż w czasie naturalnej produkcji przez organizm kobiety. Hormony podawane w takiej formie blokują układ hormonalny na poziomie podwzgórze-przysadka. Hamują produkcję hormonów folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH), czyli naturalnych hormonów jajnikowych, w efekcie czego obserwujemy zmiany cykliczne w ustroju kobiety. Zmiany cykliczne dotyczą: Blokowania jajeczkowania - przyczyną jest brak wzrostu pęcherzyków Graafa oraz owulacji . Zmiany w śluzie kobiety - najczęściej występuje tylko czop śluzu. Zmiany w perystaltyce jelit. Zmiany w śluzówce macicy blokujące zagnieżdżanie. Antykoncepcja a miesiączka Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych następuje krwawienie. Jest ono traktowane przez kobietę jako zwykła miesiączka , ale nią nie jest. Na unormowanie cyklu trzeba poczekać. Czas oczekiwania zależy od wieku kobiety, rodzaju tabletek, okresu, w jakim kobieta dostarczała do organizmu tabletki oraz typu płodności przed rozpoczęciem zażywania antykoncepcji . Czas owulacji w swoim cyklu możesz określić w kalkulatorze dni płodnych . Co się dzieje po odstawieniu tabletek? Po odstawieniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych: cykle miesiączkowe mogą być bardziej obfite i bolesne mogą różnić się pod względem długości – prowadź więc kalendarz miesiączki mogą być z owulacją lub możesz mieć cykl bezowulacyjny śluz może być bardziej obfity Sprawdź, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny. Przypominamy, że zgodnie z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz