Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Obiecywali 24 tys. na dziecko., a teraz się wycofują
Adobe Stock
Aktualności

Obiecywali 24 tys. zł na dziecko, a teraz się wycofują. Wiceminister: „Musiało zajść nieporozumienie”

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdziło, że rodziny będą mogły liczyć na 24 tys. zł. Teraz wiceminister Barbara Socha wycofuje się z tej deklaracji i przeprasza za wprowadzenie w błąd.

Miało być pięknie, a skończyło się na deklaracjach. Resort rodziny poinformował, że polskie rodziny będą mogły dostać nie 12 tys. zł, a nawet 24 tys. zł na trzecie i kolejne dziecko, o ile trzecie dziecko pojawi się w trzy lata po drugim. Wygląda na to, że pomysł ten nie wejdzie w życie. 

Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory

Polski Ład: zamieszanie wokół flagowego projektu

Rodzice będą mocno rozczarowani. Zgodnie z założeniem (niezależnie od 500 plus) mieli dostać pieniądze na „dowolne wydatki”. Mówiło się o 12 tys. zł, a  nawet 24 tys. zł przez cały rok, wypłacanych w ratach pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Sami mieli zdecydować, czy chcą otrzymywać po 1000 zł przez 12 miesięcy, czy po 500 zł przed dwa lata. 

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzało, że przy szybkich porodach będą podwajane stawki. Rocznie na jedno dziecko miało trafiać nawet 2,5 tys. zł miesięcznie. Świadczenie miało być wypłacane już od 2022 roku. 

„Na dziś to, co proponujemy, to kapitał opiekuńczy w wysokości 12 tys. zł. Musiało zajść jakieś nieporozumienie, nie ma mowy o podwójnych wypłatach” – powiedziała w programie „Newsroom WP” Barbara Socha.

Jak dodała wiceminister, świadczenie nie ma związku z odstępami między urodzeniami. „Na każde drugie, trzecie i kolejne dziecko, niezależnie od tego, w jakim odstępie od poprzedniego się urodzi, będzie 12 tys. zł. Jeśli w Polskim Ładzie zapisano inaczej, to mogę za to przeprosić, pomylić się ludzka rzecz” – dodała.  

Spodziewaliście się takiego obrotu sprawy?

Zobacz też:

WHO apeluje, by nie szczepić dzieci
Adobe Stock
Aktualności
WHO apeluje, żeby wstrzymać się ze szczepieniami dzieci przeciw COVID-19!
Wiele państw dąży do tego, by jak najszybciej zaszczepić jak największą część populacji. Szef Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował jednak kilka dni temu, by niektóre kraje wstrzymały się na razie ze szczepieniem najmłodszych przeciwko COVID-19.

Na całym świecie trwają szczepienia przeciw COVID-19. Wiele państw rozpoczęło już podawanie szczepionki nastolatkom. USA ma w planach jak najszybsze zaszczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Kanada już zezwoliła na stosowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer u dzieci w tym wieku. W Polsce 17 maja ruszyły szczepienia dla osób powyżej 16. roku życia (sprawdź, jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19 ), podobnie w Szwajcarii. Tymczasem WHO wystosowało ostatnio apel, by na razie wstrzymać się z takimi działaniami. Wstrzymanie szczepień dla dzieci Według szefa Światowej Organizacji Zdrowia zamożniejsze kraje powinny wstrzymać się na razie z podawaniem szczepionek dzieciom i nastolatkom i przekazać je krajom biedniejszym.  Podczas wirtualnej konferencji w Genewie dr Tedros Ghebreyesus powiedział, że rozumie chęć szczepienia dzieci i młodzieży przez niektóre kraje, jednak zachęcił do ponownego przemyślenia tej decyzji. „W krajach o niskim i średnim dochodzie podaż szczepionek na COVID-19 nie wystarczyła nawet do uodpornienia pracowników służby zdrowia, a szpitale są zalewane ludźmi, którzy pilnie potrzebują opieki ratującej życie” – wyjaśnił szef WHO. Brak szczepień w niektórych krajach Afryki Dotychczas najwięcej osób zostało zaszczepionych w Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. Prawie cała Europa i Ameryka umożliwia swoim obywatelom zaszczepienie się przeciw COVID-19, jednak w niektórych afrykańskich państwach takie szczepienia jeszcze w ogóle nie ruszyły, a 30 krajów na świecie otrzymało jedynie 0,3 proc. niezbędnych szczepionek. Tedros Ghebreyesus wezwał bogatsze kraje do dostarczania większej liczby szczepionek do globalnego programu Covax, który został opracowany w celu zaszczepienia najpierw 20% populacji w 92 najbiedniejszych krajach (zaczynając od pracowników służby zdrowia)....

zus walczy z oszustkami w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
ZUS walczy z oszustkami w ciąży: część zasiłku macierzyńskiego przepadnie?
ZUS chce zapobiegać wyłudzaniu pieniędzy przez ciężarne. Bardzo możliwe, że wkrótce wejdą w życie nowe zasady nabywania prawa do zasiłku macierzyńskiego. Niektóre kobiety mogą stracić sporą część należnych pieniędzy.

ZUS rozpoczyna walkę z kobietami, które będąc w ciąży, próbują oszukać system i wyłudzić pieniądze w ramach zasiłku macierzyńskiego. Chodzi o sytuacje, w których kobiety zaczynają podlegać ubezpieczeniu na krótko przed porodem. Jeśli proponowane przez ZUS zmiany wejdą w życie, ciężarne otrzymają tylko część pieniędzy z zasiłku. Reszta przepadnie! ZUS chce zmian: matki mogą stracić część pieniędzy z zasiłku Wyłudzanie zasiłku macierzyńskiego to praktyka, wobec której ZUS był do tej pory bezradny. Możliwe jednak, że Zakład właśnie znalazł sposób na rozprawienie się z oszustkami. Pomysł jest prosty: okres wyczekiwania obowiązujący obecnie osoby, które dopiero zaczęły podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, miałby zostać wprowadzony także w przypadku zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego. Oznacza to, że ciężarna nie dostałaby pieniędzy od razu po porodzie, ale po upływie określonego czasu od momentu podpisania umowy o pracę. Niestety, okres wyczekiwania ma nie być wcale krótki. „Przy okresie wyczekiwania kobiecie, która zawarłaby dzień przed porodem umowę o pracę, zasiłek macierzyński przysługiwałby po upływie trzech miesięcy , a zatem dostałaby świadczenie za dziewięć, a nie za 12 miesięcy” – wyjaśnił dr Tomasz Lasocki z UW w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Nie wiadomo, czy i kiedy zmiany w nabywaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego wejdą w życie. Pomysł jest na razie konsultowany z przedsiębiorcami. ZUS jednak już wielokrotnie narażał się ciężarnym, np. wyliczając matkom niższe zasiłki , niż wynikałoby to z otrzymywanego przez nie wynagrodzenia, albo spóźniając się z wypłatą świadczeń . Zobacz też: Ile wynosi największy zasiłek macierzyński? Becikowe 2021 – komu przysługuje, ile wynosi? Opieka nad żoną po porodzie – kiedy...

bloger ZUCH, Maciej Mazurek
Bartosz Pussak
Mama
Wszystkie mamy to bohaterki – twierdzi bloger Maciej ZUCH Mazurek [WYWIAD]
Akcja mamotoja.pl #UstąpCiężarnej staje się coraz bardziej popularna. Postanowił ją wesprzeć Maciek Mazurek, autor bloga ZUCH.media, na którym pisze m.in. o związku, rodzinie i dzieciach. Maciek jest mężem Karoliny i ojcem Szymona, Hani i Adasia.

Akcja #UstąpCiężarnej ma uświadamiać wszystkim, że przyszłe mamy mają prawo głosu, że nie są im potrzebne ciągłe dobre rady i same świetnie potrafią o sobie decydować. Nie trzeba im mówić, czy mają pracować, czy nie, radzić, żeby lepiej nie jadły za dwoje albo na wszelki wypadek nie latały samolotem. Po prostu chcemy, by ustępowano im w ich wyborach. Bo to ich wybory! Czy miał Pan pokusę decydowania o żonie w ciąży zgodnie z zasadą, że to przecież w końcu matka Pana dzieci? Nie, naprawdę nie, choć wiadomo, że teraz bym się nie przyznał (śmiech). Myślę, że to wynika między innymi z długiego stażu małżeńskiego. Kiedy poznaliśmy się, mieliśmy 18 lat, pobraliśmy się na ostatnim roku studiów. I zawsze bardzo nam zależało na tym, by pracować nad swoim związkiem, bo od początku uznawaliśmy go za fundament rodziny. Stosujemy zasadę partnerstwa, ale takiego partnerstwa, które jest oparte na miłości i wzajemnym szacunku do siebie, a nie na sztucznych parytetach, że zawsze wszystkie obowiązki należy podzielić po równo. I to właśnie dlatego nie miałem pokusy, by decydować za swoją ciężarną żonę. Oczywiście miałem mnóstwo obaw i niewielką w sumie wiedzę na temat ciąży, ale wspólnie staraliśmy się szukać wiarygodnych źródeł. Dla mnie oczywiste było, że to żona ponosi największy ciężar w tej sytuacji: to ona nosi dziecko, to ona je urodzi, więc podchodziłem do jej stanu z dużą pokorą. Byłem cały dla Karoliny. Nie przeszło mi nawet przez myśl, by za nią decydować. W końcu to ona wie, jak się czuje, a mnie może się co najwyżej wydawać. A jak to wygląda w przypadku innych ciężarnych? Ustępuje Pan przyszłym mamom? Nie pytam o kolejkę czy miejsce w tramwaju, tylko o to, czy pozwala Pan im robić to, co chcą, czy też raczej podsuwa Pan, jako doświadczony już rodzic, rozwiązania, daje rady, bo przecież przyszła mama może błądzić?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj