Polski ład a ciąża
Adobe Stock
Aktualności

Polski Ład: Ulga dla klasy średniej a ciąża i urlop macierzyński

Ulga dla klasy średniej może okazać się kosztowaną pułapką dla przyszłych rodziców. To absurdalny efekt nowych przepisów.

W związku z tzw. Polskim Ładem od 1 stycznia 2022 roku wprowadzoną tzw. ulgę dla klasy średniej. Ustawodawca nie przewidział jednak niektórych sytuacji losowych, m.in. długiego zwolnienia lekarskiego np. w ciąży czy urlopu macierzyńskiego. W praktyce oznacza to, że jeśli kobieta zajdzie w ciąże i pójdzie na L4 lub przejdzie urlop macierzyński, to może się okazać, że będzie musiała oddać naliczoną wcześniej ulgę. Powód? Zasiłek chorobowy i macierzyński nie liczą się do limitu ulgi dla klasy średniej. 

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Polski Ład pułapką dla ciężarnych

Rząd przekonuje, że dla 18 milionów Polaków Polski Ład ma on oznaczać niższe podatki, a „dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce, nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne.” Nowe przepisy mają jednak luki, a księgowi niestety nie zawsze wiedzą jak interpretować niektóre z przepisów. Powoduje to olbrzymie zamieszanie. Jeden z dość zaskakujących skutków Polskiego Ładu dotyczy ulgi dla klasy średniej. Na rozwiązaniu zyskają osoby pracujące na etacie i zarabiające w przedziale 5701 – 11141 zł brutto miesięcznie. Jednak zarówno dodatkowe niespodziewane wynagrodzenie, np. premia, jak i nagła utrata przychodów z tytułu pracy mogą pozbawić pracownika ulgi dla klasy średniej. Jeśli zarobki okażą się wyższe lub niższe nawet o jedną złotówkę, ulgę trzeba będzie zwrócić.

Warto wiedzieć, że zasiłek chorobowy nie jest wynagrodzeniem ze stosunku pracy. Oznacza to, że zbyt długie pobieranie zasiłku chorobowego można obniżyć przychody ze stosunku pracy do poziomu niższego niż wymagane dla ulgi minimum. Takie samo ryzyko wiąże się w związku  z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego, gdyż to też nie jest wynagrodzenie ze stosunku pracy.

- Załóżmy, że mamy pracownicę, która zarabia 8000 zł brutto miesięcznie. Po pół roku taka pracownica zarobiła 48 000 zł brutto. Jeżeli od lipca zacznie dostawać zasiłek macierzyński, a to nie jest przychód z pracy, to do końca roku nie uzbiera już więcej. W skali roku nie będzie mieć więc prawa do ulgi. Wszystko to, co naliczył wcześniej pracodawca, będzie musiała oddać w zeznaniu rocznym –  zauważa Małgorzata Samborska, partner i doradca podatkowy Grant Thornton. 

Ulga dla klasy średniej: lepiej zrezygnować?

Pracodawcy, zgodnie z nowymi przepisami, ulgę dla klasy średniej mają naliczać pracownikom automatycznie, w trakcie roku podatkowego, przy obliczaniu wynagrodzenia w każdym miesiącu. Oznacza to, że  kobieta powinna wiedzieć, czy w danym roku zajdzie w ciążę. Jeśli tak, powinna u pracodawcy złożyć wniosek o odstąpienie od stosowania ulgi dla klasy średniej. 

Pracownik może złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek o nieodliczanie ulgi co miesiąc. Nie pozbawia on pracownika prawa do rozliczenia samodzielnie w rocznym zeznaniu podatkowym. Zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie pozwoli uniknąć ryzyka konieczności zwrotu ulgi.


źródło: next.gazeta.pl

Zobacz także:

Polski Ład wspiera TYLKO małżeństwa, a wyklucza wszystkich innych!
Adobe Stock
Aktualności
Polski Ład wspiera TYLKO małżeństwa, a wyklucza wszystkich innych!
Polski Ład uderza w samotnych rodziców. Okazuje się, że z finansowego punktu widzenia bardziej opłacalne jest małżeństwo bez dzieci niż samotne macierzyństwo lub ojcostwo.

Polski Ład przyniósł zmiany, które uderzają w samotnych rodziców. Do tej pory, wypełniając formularz podatkowy, wszyscy rodzice mogli liczyć na ulgi rzędu 1100 – 12 000 zł. Po wejściu w życie Polskiego Ładu rodzicom przysługuje ulga w stałej kwocie 1500 zł. Pomysłodawczyni zmian, posłanka PiS i aktorka Dominika Chorosińska jest pewna, że zmiany doprowadzą do spadku liczby rozwodów. Samotni rodzice nie są jednak zachwyceni. Polski ład a samotni rodzice: nowa ulga, mniejsze korzyści Polski Ład (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105) zlikwidował dotychczasowe wspólne rozliczenia z dzieckiem, a w zamian wprowadził ulgę w wysokości 1500 zł rocznie. Taką kwotę zgodnie z Polskim Ładem będzie można odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym, jeśli rodzic samotnie wychowuje dzieci: małoletnie, pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, jeśli kontynuują naukę oraz nie osiągały dochodów opodatkowanych ryczałtem, liniowym PIT i na zasadach ogólnych - przekraczających 3089 zł rocznie, z wyjątkiem renty rodzinnej. „Polski Ład wprowadza nową ulgę podatkową dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł. Nowa ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci – dla wszystkich rodziców, co oznacza, że samotni od dochodów powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500 + 1100)” – napisała wiceminister Barbara Socha na Twitterze, a w sieci zawrzało. Przypomnijmy, że możliwość rozliczania się z dziećmi obowiązywała od ponad dwóch dekad, co miało być wsparciem dla niepełnych rodzin. Samotni rodzice mogą stracić na Polskim Ładzie Zarówno samotni rodzice, jak i eksperci podatkowi zauważają, że samotni rodzice zostali pokrzywdzeni przez Polski Ład. Zgodnie z wyliczeniami na zmianie zyskają tylko...

Przedszkola czynne krócej, cięcia w stypendiach dla zdolnych uczniów i nagrodach dla nauczycieli
Adobe Stock
Aktualności
Polski Ład – w planach krócej czynne przedszkola i mniej zajęć dodatkowych
„Przedszkola czynne krócej, cięcia stypendiów dla zdolnych uczniów, obniżenie dodatków do pensji dla nauczycieli, rezygnacja z zajęć dodatkowych” – „Rzeczpospolita” pisze o cięciach w oświacie, które szykują samorządy w związku z wejściem Polskiego Ładu.

To nie będą pierwsze cięcia w oświacie, ale władze miast i gmin nie mają wyjścia: muszą szukać oszczędności. Powód: Polski Ład… Izolda Boguta, rzecznik prasowy prezydenta Lublina, wyjaśnia, że ustawa o finansach publicznych nakłada na samorządy obowiązek pokrywania wydatków bieżących – w tym wydatków na oświatę – z bieżących dochodów, na które w dużej mierze składają się pieniądze z PIT. Sęk w tym, że zmiany z 2019 oraz te, które zakłada Polski Ład, oznaczają zdecydowanie mniej dochodów z PIT. Odchudzony budżet Lublina oznacza ograniczenie wydatków – co odczują lubelskie przedszkola i szkoły, a co za tym idzie: uczniowie, rodzice i nauczyciele. Przedszkola będą czynne krócej? Samorząd warszawski bierze pod uwagę skrócenie pracy przedszkoli. Placówki mają być czynne nie do 17.30, a do 17. Dla wielu rodziców może to oznaczać spore zamieszanie i wydatki związane z opłatami za późniejsze odbieranie dziecka z przedszkola (regulamin wielu placówek przewiduje dodatkowe opłaty dla „spóźnialskich” – za każdą rozpoczętą godzinę po zakończeniu pracy przedszkola). Mniej pieniędzy dla nauczycieli? To nie koniec pomysłów na oszczędności. Niewykluczone, że cięcia odczują młodzi nauczyciele (nie będzie za co podwyższać ich pensji). Jeśli chodzi o nauczycieli z dłuższym stażem – wiele wskazuje na to, że nie mają co liczyć na wyższe dodatki motywacyjne. Jak pisze „Rzeczpospolita”: „Być może trzeba będzie zrezygnować z programu zima lub lato w mieście, a także dofinasowania biletów do kin i teatrów dla uczniów”. Ministerstwo Edukacji i Nauki się nie zgadza Stanowisko MEiN jest jednoznaczne: nie ma powodów do żadnych cięć, ponieważ samorządy w ostatnich latach dostawały na oświatę bardzo dużo pieniędzy. Według Anny Ostrowskiej, rzeczniczki prasowej MEiN:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz