Ulga podatkowa dla samotnych rodziców
Adobe Stock
Prawo i finanse

Ulga podatkowa dla samotnych rodziców: ile wynosi, kto zyska, a kto straci?

Od stycznia 2022 roku rodzice, którzy samotnie wychowują dziecko, będą mogli skorzystać z nowej ulgi przy rozliczaniu PIT. Ulga podatkowa dla samodzielnych rodziców w 2022 roku nie wszystkim jednak przyniesie korzyści – niektórzy przez nią stracą.

Polski Ład wprowadza ulgę dla samotnych rodziców, której kwota wynosi 1500 zł. „Nowa ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci dla wszystkich rodziców, co oznacza, że samotni od dochodów powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500 zł i 1100 zł)” – poinformowała w sobotę na swoim profilu na Twitterze wiceminister Barbara Socha. Czy nowa ulga na dziecko faktycznie będzie korzystna dla samodzielnych rodziców? Wiele zależy od tego, ile zarabia rodzic. Zarabiający najmniej zyskają, zarabiający więcej – stracą.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Nowa ulga dla samotnych rodziców 2022

Do tej pory samotni rodzice rozliczali się wspólnie z dzieckiem, a podatek był obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. W związku z wejściem w życie Polskiego Ładu od 2022 roku zasada ta nie obowiązuje – zastąpiono ją ulgą na dziecko dla samotnego rodzica w kwocie 1500 zł.

„Zastępując wspólne rozliczenie zwykłym odliczeniem od podatku, wprowadziliśmy rozwiązanie prostsze, niewiążące się z koniecznością dokonywania skomplikowanych wyliczeń, a jednocześnie korzystne dla znacznej większości osób, które z niego korzystały” – tłumaczył podczas konferencji prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Kto zyska na uldze podatkowej dla samodzielnych rodziców 2022?

To czy rodzic zyska, czy straci na Polskim Ładzie, będzie w dużym stopniu zależało od wysokości jego zarobków. Do tej pory na wspólnym rozliczeniu z dzieckiem korzystały w większym stopniu osoby o wyższych zarobkach, te najuboższe zyskiwały mniej. Po zmianach nowa ulga będzie opłacalna, ale tylko dla rodzin z niższymi i przeciętnymi dochodami.

Jak wyliczyli eksperci dla portalu 300gospodarka.pl, osoby zatrudnione na pensji minimalnej (3000-3200 zł brutto) po zmianach zyskają więcej, niż gdyby zastosowano starą metodę wyliczenia. Przy zarobkach rzędu 4200 zł brutto na miesiąc korzyść z ulgi i wspólnego rozliczenia się zrównują. Powyżej tej granicy ulga nadal jeszcze zmniejsza obciążenie w porównaniu ze starym systemem podatkowym, ale mniej, niż byłoby to w przypadku utrzymania wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Natomiast na Polskim Ładzie i nowej uldze podatkowej stracą ci samotni rodzice, których zarobki przekraczają 9100 zł brutto.

„Intencją tej poprawki jest to, żeby zahamować pewne negatywne zjawiska, które wiążą się z dotychczasowym rozwiązaniem, polegające na tym, że dla osób najlepiej zarabiających jest korzystne aktualnie niezawieranie związku małżeńskiego lub dokonywanie rozwodów dla celów podatkowych” – tłumaczy Mateusz Łakomy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Źródło: Twitter, money.pl, gazeta.pl, 300gospodarka.pl

Zobacz także:

Uwaga! Te przepisy musisz znać. Urząd skarbowy może zażądać zwrotu ulgi podatkowej, jeśli pójdziesz na macierzyński
Adobe Stock
Aktualności
Uwaga! Przez Polski Ład możesz stracić pieniądze na macierzyńskim – te przepisy musisz znać!
Od 1 stycznia obowiązuje Polski Ład, który jednym bardzo się podoba, innym bardzo nie podoba, a jeszcze innym – trudno połapać się, o co w nim naprawdę chodzi. Dotyczy to m.in. ulgi podatkowej dla klasy średniej.

Wiele osób stanęło właśnie przed dylematem: skorzystać z ulgi, czy lepiej się jej zrzec. Może się bowiem okazać, że urząd skarbowy zażąda zwrotu przyznanej ulgi i… będzie miał do tego prawo. Co za ulga? Chodziło o to, by osoby, które zarabiają od ok. 6 tys. do 11 tys. brutto miesięcznie , nie straciły na reformie podatkowej. „Brzmienie uchwalonych przepisów nie gwarantuje jednak osiągnięcia tego celu” – ostrzega Małgorzata Samborska, partner i doradca podatkowy w firmie Grant Thornton. Idziesz na macierzyński? Wypadasz z klasy… Urząd skarbowy może zażądać zwrotu ulgi podatkowej, gdy zgodzisz się na nią, ale nagle okaże się, że… nie należysz do klasy średniej. Na przykład wtedy, kiedy zajdziesz w ciążę i pójdziesz na urlop macierzyński. Zasiłek otrzymywany na tym urlopie określony został w przepisach jako „inne dochody”, które – bez względu na wysokość – po prostu się nie liczą, bo nie są wypłacane przez pracodawcę, a przez państwo. Źródło: money.pl Zobacz także: Polski Ład wspiera TYLKO małżeństwa i wyklucza wszystkich innych 500 plus – zmiany w zasadach przyznawania 12 tysięcy na dziecko – zasady przyznawania  

Polski Ład wspiera TYLKO małżeństwa, a wyklucza wszystkich innych!
Adobe Stock
Aktualności
Polski Ład wspiera TYLKO małżeństwa, a wyklucza wszystkich innych!
Polski Ład uderza w samotnych rodziców. Okazuje się, że z finansowego punktu widzenia bardziej opłacalne jest małżeństwo bez dzieci niż samotne macierzyństwo lub ojcostwo.

Polski Ład przyniósł zmiany, które uderzają w samotnych rodziców. Do tej pory, wypełniając formularz podatkowy, wszyscy rodzice mogli liczyć na ulgi rzędu 1100 – 12 000 zł. Po wejściu w życie Polskiego Ładu rodzicom przysługuje ulga w stałej kwocie 1500 zł. Pomysłodawczyni zmian, posłanka PiS i aktorka Dominika Chorosińska jest pewna, że zmiany doprowadzą do spadku liczby rozwodów. Samotni rodzice nie są jednak zachwyceni. Polski ład a samotni rodzice: nowa ulga, mniejsze korzyści Polski Ład (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105) zlikwidował dotychczasowe wspólne rozliczenia z dzieckiem, a w zamian wprowadził ulgę w wysokości 1500 zł rocznie. Taką kwotę zgodnie z Polskim Ładem będzie można odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym, jeśli rodzic samotnie wychowuje dzieci: małoletnie, pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, jeśli kontynuują naukę oraz nie osiągały dochodów opodatkowanych ryczałtem, liniowym PIT i na zasadach ogólnych - przekraczających 3089 zł rocznie, z wyjątkiem renty rodzinnej. „Polski Ład wprowadza nową ulgę podatkową dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł. Nowa ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci – dla wszystkich rodziców, co oznacza, że samotni od dochodów powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500 + 1100)” – napisała wiceminister Barbara Socha na Twitterze, a w sieci zawrzało. Przypomnijmy, że możliwość rozliczania się z dziećmi obowiązywała od ponad dwóch dekad, co miało być wsparciem dla niepełnych rodzin. Samotni rodzice mogą stracić na Polskim Ładzie Zarówno samotni rodzice, jak i eksperci podatkowi zauważają, że samotni rodzice zostali pokrzywdzeni przez Polski Ład. Zgodnie z wyliczeniami na zmianie zyskają tylko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj