GRY
 
 

Chodzik: dobry czy zły?

Poznaj opinię naszej położnej na temat chodzików.

Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog
chodziki, nauka chodzenia
fot. Materiały prasowe: Fisher Price
Synek ma 10 miesięcy. Już raczkuje, ale jeszcze nie chodzi. Czy mogę go wsadzić do chodzika? Który wybrać? Natalia

Odradzam używanie chodzików, bo nie stymulują rozwoju dziecka. Niemowlę stopniowo zdobywa umiejętności ruchowe: najpierw potrafi obracać się na boki, później na brzuszek i plecki. Potem odkrywa, że może siadać, pełzać, raczkować. W końcu wstaje, przytrzymując się mebli lub kolan rodziców, chodzi, trzymając się czegoś. Pewnego dnia odkrywa, że może chodzić samodzielnie. Chodzik nie jest potrzebny i zbyt wcześnie wymusza pionową postawę, co może być niekorzystne dla kręgosłupa. Synek raczkuje: to bardzo dobrze, gdyż dzięki temu wzmacnia swoje mięśnie. Proszę pamiętać, że dziecko potrzebuje dość twardego podłoża, ciekawego otoczenia i trochę przestrzeni, by rozwinąć swoje umiejętności ruchowe.
Redakcja poleca: Niezwykła inicjatywa „Rodzice kangury” [WIDEO]
15 maja w Światowy Dzień Kangurowania ruszyła kampania, która ma na celu wspieranie rodziców w kangurowaniu. Zobacz, dlaczego warto kangurować dziecko - wyjaśnia położna, ekspertka akcji „Rodzice kangury”.
Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj